TU ESI TAS, KO TU ĒD JEB KĀDA IR MANA IKDIENAS MALTĪTE

Attēls no www.thesleuthjournal.com

Tu esi tas, ko tu ēd! Kaut nedaudz iedziļinoties šajā loģikā, ir skaidrs, ka viss, no kā mēs sastāvam tīri anatomiski, ir izveidojies no tā, ko esam uzņēmuši sevī caur ēdienu. Piemēram, ir nepieciešami 8 gadi, līdz visas šūnas sevi pilnībā nomaina un ikviens no mums ir jauns cilvēks. Tas vienlaicīgi ir arī sliktā ziņa, jo tas ir apliecinājums tam, ka šodien vai pat vakardien atmetot kaitīgos ieradumus, jau rīt vai parīt NEKĻŪSI par sveiku un veselu cilvēku. Tomēr nekad nav par vēlu sākt, lai pēc 8 gadiem tavas šūnas 100%īgi būtu nomainījušās pret jaunām – labākām.

Kad es nolēmu pievērsties ēdienam, man tas, galvenokārt, bija baudas jautājums. Tā iegrozījās, ka atvēru veikalu labas garšas cienītājiem „Vom Fass” (eļļu un etiķu veikaliņu), ievēroju, ka mans uzturs arvien vairāk kļūst ne tik vien garšīguma, bet arī veselības apliecinājums. Tā teikt, neliels blakus efekts tam, ka es pats stigoju gardas un veselīgas mantas, kļuvis daudz dārzeņu, salātu, Omega3 taukskābju utml. Uzņemšana. Turklāt, sākot vadīt labas garšas seminārus (mazliet pareklamējot arī tos, varat joprojām tiem pieteikties šeit), piedomāt par veselību un garšu bija jau profesionāls izaicinājums un absolūta nepieciešamība. Pasniedzot lekcijas un mācot citus, neapšaubāmi lielāka atbildība!

 

Bauda ir vienīgā ilgtspējīga komponente

Attēls no www.burtkoki.wordpress.com

Attēls no www.burtkoki.wordpress.com

Joprojām esmu pārliecināts, ka veselīgs uzturs (lai kādi uztura principi arī nedominētu), balstās tikai un vienīgi uz baudīšanu. Tāpēc arī nestrādā tā saucamās diētas. Jo pamatā diētām ir atteikšanās no kaut kā, pat upurēšanās. Lai arī mums liekas, ka mēs kontrolējam un apzināmies savu ikdienu, tomēr aptuveni 80-90% mūsu lēmumu un uzvedības nosaka zemapziņa. Tā ir tā iekšējā balss, par ko rakstīju jau iepriekš šeit. Ēst – viena no galvenajām mūsu funkcijām. Ne velti daba ļāvusi mums izjust fizioloģiski garšas un aromātus. Smadzenes saprogrammētas, lai mēs spētu izbaudīt – lai barības uzņemšana darītu prieku un mēs par to nekad neaizmirstu.

Šķiet, ka attaisnota diēta būtu vienīgi tad un tāda diēta, kura paredzēta (ātrai) veselības uzlabošanai vai ķermeņa attīrīšanās nolūkos (arī tīri medicīnisku iemeslu dēļ, slimības dēļ utml.). Citkārt diēta nekad nebūs ilgtspējīga, jo mūsu iekšējā balss turpinās mums diktēt priekšā, lai mēs apēstu kaut ko garšīgu. Prātā izdomātā „vērtīgā” diēta (piemēram, kefīra, Atkinsa, kāpostu diēta u.c.). Tādēļ arī praktiski visi ‘dietētāji’ savas diētas ir spiesti pārtraukt. Un nevis vienkārši pārtraukt, bet ar pilnīgu fiasko atgriezties pie iepriekšējiem ēšanas paradumiem vēl izteiktāk.

 Tieši tādēļ diētu ir simtiem, ja ne pat tūkstošiem. Jo tā neviena nestrādā. Katrs, kas nāk klajā ar jaunu diētu, sola jaunus brīnumus.

Daudzkārt svarīgāk par kādu konkrētu diētu, kas garantētu panākumus īstermiņā, galvenais jautājums, ko uzdot, būtu

 • noskaidrot, kas vispār ir mūsu veselīgā uztura pamatā? Kas ir tie ēdieni, sastāvdaļas, kas ir vispār nepieciešams? Noskaidrot principus, kā veidot ēdienkarti?
 • kā šos principus padarīt baudāmus, lai ēdiens būtu garšīgs un BAUDĀMS?

 

ĒŠANAS PRINCIPI – Maz ogļhidrātu, daudz tauku

Attēls no www.burtkoki.wordpress.com

Attēls no www.burtkoki.wordpress.com

Mans ēšanas princips šobrīd ir tā dēvētais “low carb, high fat” jeb daudz tauku un maz ogļhidrātu. Un vēlreiz atkārtoju – TĀ NAV DIĒTA, BET ĒŠANAS PRINCIPS! Kā jau esmu agrāk minējis, klausoties podkāstus, lasot grāmatas, blogus un profesionālo info avotus, ir dažas tendences, kur lielākoties visi ir vienisprātis. Un tas ir – vajadzētu ēst mazāk ogļhidrātus, bet vairāk taukus (piesātinātos). Esmu izvērstāk skaidrojis, kādēļ šāds princips vienā no pirmajiem rakstiņiem – par holesterīna mītu.

Taču ir vēl kāda svarīga no uztura ārā ņemama lieta. Lai gan pētījumi vēl pilnībā neapliecina galējo spriedumu, tomēr viss vedina uz to, ka glutēns ir slikts. Ne tikai celiakijas slimniekiem, bet ikvienam. (par to citreiz).

 Tātad maksimāli mans ēšanas princips šobrīd – maksimāli izslēgt ogļhidrātus jeb cukuru, miltus, graudaugus utml. saturošus produktus. Starp citu, ja vēlaties īpaši padomāt par svara nomešanu (vai pat ieiet ketozes stāvoklī), nevajadzētu pārāk aizrauties arī ar augļiem. Tie patiesībā satur daudz cukura.

Ja daudz vietas un nozīmes atvēlu taukiem, tad šādi produkti ir tie, kurus lietoju/ ēdu pamatā (un visi šie garšo super labi, man liekas, ka praktiski visi tam varētu piekrist):

 • gaļa (pēc iespējas treknāki cauraudzīši, krūtiņa, ribiņas)
 • olas
 • avokado
 • rieksti
 • sviests
 • kokosriekstu eļļa
 • pīļu tauki (ak, Dievs, cik garšīgs produkts, diemžēl padārgs)
 • olīveļļa.

Visi šie produkti ir ar bagātu piesātinātiem un mononepiesātinātajiem taukiem. No evolūcijas viedokļa cilvēks vislabāk un vienmērīgāk enerģiju patērē no taukiem.

Šādu ēšanas principu esmu sāku aptuveni vasaras beigās, rudens sākumā 2014.gadā. Esmu diezgan priecīgs par rezultātiem gan attiecībā uz sava ķermeņa kompleksiju, izskatu, gan arī emocionālo un prāta/smadzeņu labsajūtu. Beidzot dabūju nost tos liekot 7-8 kilogramus, ko tik ļoti ilgi nevarēju, lai būtu savā optimālajā formā. Te viens pierādījums tam, ka ķermeni dabūt optimālā kondīcijā, ar treniņiem to izdarīt ir praktiski neiespējami. Svaru nomet virtuvē, nevis treniņā. Lai cik es nebūtu trenējies, skrējis un pat gatavojies maratoniem, vai visādi citādi centies – no saviem 81-82 kg uz 73-74kg nekādi nevarēju tikt!

 

2 labās ziņas un ikdienas ēdienkarte

Lai sasniegtu jebkādu vēlamo dzīves kvalitāti, kaut kas būs jāziedo!!! Agrāk vai vēlāk tomēr ir jāizdara izvēli par labu vienai vai otrai lietai (sākotnēji šķietami nepatīkami), nevis tai, kas ļauj slinkot un būt komforta zonā. Pašam man tas prasījis pārvarēt zināmas grūtības un ir bijušas lietas, no kurām nācies atteikties. Tā ir vienīgā sliktā ziņa! Man palīdzēja minimāli efektīvās devas stratēģija.

Piemēram, viena no grūtākajām lietām (vismaz sākotnēji) likās atteikšanās no maizes un alus. Abiem esmu bijis superliels fans.

Taču 1. labā ziņa ir – atkarības no kāda konkrēta kaitīga ēdiena pāriet ātri . Abi “gardumi” vairs neprasās jau pēc pirmajām 5-7 dienām. Kad šīs dažu dienu “lomkas” iztur, pārējais šķiet pupu mizas.

2. labā ziņa – jāsāk ēst vairāk taukus! Šī ir laba ziņa tādēļ, ka viss treknais ir garšīgs! Trekns pastiprina garšu un ir lieliska bauda. Ne velti franči tradicionāli lieto visur sviestu. Vai, piemēram, omlete ar saldo krējumu nav super?! Pīles vai arī cūku taukos cepti kartupelīši (ar kartupeļiem nevajadzētu pārāk aizrauties) ir haute cuisine* jeb gardēža paradīze. Un tā tālāk.

 Tuvāk realitātei turot šo ēšanas principu, nedaudz aprakstīšu savu nedēļas ēdiena plānu. Tas tā, lai būtu skaidrs, ko ēst, ja vēlies sekot šādam ēšanas principam.

Dažas piezīmes

 • zemāk uzskaitītais nav tādā secībā un kārtībā, kādā reāli to visu gatavoju.
 • Neiedziļinājos līdz galam dārzeņu, gaļu un citu sastāvdaļu daudzveidībā un nosaukumos. Aprakstīju lielos vilcienos ēdienus.
 • šīs nav precīzi receptes, tādēļ te neparādās nekas no garšvielām ko izmantoju, daudzumi, piemēram, cik jūras vai Himalaju sāli lieku (lietoju ļoti daudz un citiem iesaku!), kā arī citas piedevas, kas ikvienu maltīti padara par bagātīgu baudu avotu
 • neesmu pieminējis arī našķus (kādreiz apēdu pa kādam žāvētam vistas gabaliņam, vai pēkšņi uzceptu olu), dažkārt ēstos augļus (kādu ābolu vai banānu).

PIRMDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu

Pusdienas: tiek izlaistas (jo ar zemu OH daudzumu un daudz taukiem nav bada izjūtas)

Vakariņas: cūkgaļas kotletes (malta krūtiņas gaļa, kur aptuveni 50% ir tauki) ar brokoļiem, burkāniem, salātu lapas spināti.

 

OTRDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu

Pusdienas: 2 ceptas olas, 1 avokado, un šad tad cūkgaļas bekons

Vakariņas: kāda zivs ar salātiem, dažkārt rīsi. kādu reizi arī sagatavoju augļu-dārzeņu smūtiju

 

TREŠDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu

Pusdienas: tiek izlaistas

Vakariņas: olā cepti puķkāposti, burkāniem, salātu lapas, spināti, dīgsti, kāds skābais gurķītis.

 

CETURTDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu

Pusdienas: notiesāju iepriekšējās dienas dārzeņu un/vai gaļas pārpalikumus

Vakariņas: zaļais smūtijs, cepeškrāsnī cepti ķirbji, zaļās pākšu pupiņas, kartupelīši un varbūt kāds neliels gaļas gabaliņš vai vistas stilbiņš.

 

PIEKTDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu

Pusdienas: tiek izlaistas

Vakariņas: saldā krējuma mērce ar karamelizētiem sīpoliem, kaltētu tomātu pārslas, ar bezglutēna makaroniem vai rīsiem. Vai cita opcija ir kāda dārzeņu biezzupa.

 

SESTDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu un lielākoties dārzeņu omlete kā spāņu tortilla [links]

Pusdienas: visa ģimene mēs pārsvarā sagatavojam bagātīgu smūtīju, kur iekšā ir sastāvdaļas faktiski  pilnas maltītes aizstāšanai.

Vakariņas: medījuma gaļas sautējums vai cepetis ar dārzeņiem (kālis, selerijas sakne, ķirbis, kartupeļi utml.)

 

SVĒTDIENA

Brokastis: kafija ar sviestu un pankūkas no bezglutēna miltiem (esmu pankūku cietītājs un esmu ļāvis iemīlēt tās visai ģimenei)

Pusdienas: mēs ģimenē knakstāmies ar riekstiņiem un citām līdzīgām uzkodiņām, kuras pārsvarā esam paņēmuši līdzi pastaigā. Citreiz es uzvāru zupu. Un tas parasti ir ātri un viegli, jo saldētavā vienmēr man atrodas sasaldēts savārīts buljons.

Vakariņas: Pīles konfits, mans viens no mīļākajiem ēdieniem. Marta numura žurnālā “klubs” ir pilna recepte.

 

Kafija ar sviestu

Par kafiju ar sviestu jau šur tur Latvijā sāk runāt. Arī es šeit blogā esmu to pieminējis jau šķiet vairākkārt. Ja vēlaties redzēt vienu no kafijas + sviesta īstenajiem popularizētājiem, noskatieties šo video!

Taču īsumā ideja tāda. Ideja radusies jeb aizgūta no tibetiešiem, kas dzēruši/ dzer tēju ar jaka sviestu. Kā dara tibetieši man precīzi nav zināms. Es gatavoju šādi

 • uzvāru kafiju mokas kanniņā,
 • tad kafiju ieleju traukā, kur ir aptuveni 40-50gramu sviesta
 • un sablenderēju to.

Blenderēt ir svarīgi, jo citādi sviests izkusīs un peldēs pa virsu!. To sakuļot, kafija garšo kā latte, un piena vietā ir saldais krējums. Izdzerot kafiju, možums un enerģija garantēta. Varēsi mierīgi izlaist pusdienas.

 


Lai labi garšo!

———————-

Kaut kad aprīļa sākumā par savu ēšanu un par šo to, ko aprakstu šajā blogā rīkošu Labas Garšas semināru, šeit varat pieteikties, atstājot savu e-pasta adresi

———————-

* Haute cuisine – augstākā pavārmāksla vai virtuve, franču šiks ēdienā! Tas ir mans skaidrojums, nevis Vikipēdija vai kāda vārdnīca. Tu Esi Tas, ko Tu Ēd jeb Kāda ir Mana Ikdienas Maltīte

Posted in Uzlabo sevi and tagged , , , .