Mastermind grupa – #3 – grupu organizēšana citiem

Iesākums
Attēls no www.masterminders.co

Attēls no www.masterminders.co

[Piesakies mastermind grupā]

Kad par mastermind grupām dzirdēju pirmo reizi, man uzreiz  instinktīvi likās, ka šis varētu būt labs un vienkāršs risinājums virknei problēmu. Problēmām, kas ir lielai daļai cilvēku. Problēmām, kas tipiskas visiem, kuri strādā algotā darbā, bet prātā domā par savas lietas uzsākšanu, kuri ikdienā nevar atrast domu biedrus un ambiciozus cilvēkus, kas saprastu un nemēģinātu atrunāt. Tāpat arī tiem, kas pieraduši vienatnē darīt ikdienas darbus. Arī tiem, kuri sociāli ir ne pārāk aktīvi, vai viņu draugi un paziņas visapkārt ir tādi, kas paši nekad neuzņemas neko darīt. Ja vide, kurā cilvēks dzīvo, ir izveidojusies dabīgi, bez iespringuma, bieži vien ģeogrāfisku apsvērumu dēļ, tad ir liela iespēja, ka būs grūti atrast ne tikai dzirdīgas ausis, kas saprot uzstādītos plānus un mērķus, bet arī palīdz ar padomiem un sniedz jebkāda veida atbalstu.

 

Škiet, ka cilvēkiem jābeidz dzīvot ilūzijās par to, ka dzīvē viss sakrīt pats no sevis. Manuprāt, vienīgais veids, kā dzīvot veiksmīgu un laimīgu dzīvi, ir tādu to radīt pašam. Tas nozīmē, ka katram pašam apzināti jārada sev apstākļi, kuros visas nepieciešamās lietas notiks.

Tostarp arī jāsatiekas un jādraudzējas ar tiem cilvēkiem, kas jūs saprot un atbalsta. Viņi paši pie jums nenāks. Analoģija ar sapņu meiteni, kuru ballē ir jāuzaicina dejot, ja vēlies ar viņu precēties. Pats no sevis tas nenotiks.

Atceroties bērnību un jaunību (man ir paveicies, mani skolas laika draugi ir cilvēki, ar kuriem joprojām esam draugu attiecībās un samērā daudz turamies kopā), esam pieraduši, ka dzīve saved kopā cilvēkus, tā veidojot kontaktus, attiecības, draudzības. Taču vēlāk saprotam, ka zināmā vecumā ar tiem vai citiem cilvēkiem vairs nav pa ceļam, un tad jāsāk meklēt citas iespējas. Svarīgi šo saprast pēc iespējas ātrāk.

Mastermind grupa ir vēl viens veids, kā pakļaut sevi kontaktiem ar jauniem cilvēkiem. Esmu izvēlējies šo formātu.

 

Mastermind grupa izsalkušiem cilvēkiem

Pēdājā laikā nācies (arī apzināti esmu to izvēlējies darīt) apmeklēt t.s. networkinga pasākumus. Man šķita uzkrītoša kāda lieta.

Varētu pat teikt, ka parunājot ar vienu otru meet-up apmeklētāju, diezgan skaidri iezīmējās kas kopīgs. Cilvēki, nākot uz šādiem pasākumiem, ļoti bieži cer, ka tie sniegs atbildi uz jautājumiem, ka atrisinās iestrēguma problēmas un kaut kā maģiski sakārtos visu, kas jāsakārto. Citiem vārdiem sakot, redzama pārāk liela paļaušanās uz ārējo spēku jeb struktūru, kas sniegs risinājumu. Ja cilvēks nezina, ko un kā grib, tad cerēt uz kādu burvju feju, kas nāks un piedāvās tieši to foršo un ilgi gaidīto, ir ļoti naivi. Tomēr cilvēku prātos tieši tā tas notiek.

 

Eksperiments – grupu organizēšana citiem

Tā nu es nolēmu, ka jāaizpilda tas lauciņš, kuru Latvijā (lasi Rīgā) praktiski neviens neizmanto – mastermind grupas koncepts. Pat ja līdzīga formāta pasākumi noteikti kaut kur ir, tā apzināti ne tikai neviens to nedara, reti kurš pat ir dzirdējis šāda veida pieeju. Par nosaukumu nemaz nerunājot.

Mastermind grupas, kuru darbību jau esmu aprakstījis, man šķita īstais veids, ko izmantot. Pēc abu rakstu nopublicēšanas nolēmu veikt eksperimentu un ļaut cilvēkiem pieteikties manis rīkotajā mastermind grupu atlasē.

Sākotnēji pieteicās vairāk nekā 30 cilvēku. Taču, lai izfiltrētu tos, kuri īsti nezina, kur pieteikušies vai citu iemeslu dēļ nebūs gatavi reāli piedalīties grupās, izveidoju GoogleDocs aptaujas anketu. Šo anketu aizpildīja nedaudz mazāk nekā puse. Tālāk es visus, kas aizpildīja anketu, aicināju uz interviju, lai novērtētu kandidātu un personiski iepazītos.

Lai mastermind grupa efektīvi darbotos, ir ārkārtīgi svarīgi, lai dalībnieki pēc savu ambīciju, motivētības un arī profesionālā līmeņa daudz neatšķirtos. Nav jēgas likt kopā kādu, kas ir savā pirmajā pakāpienā ar to, kas jau ir uzkāpis uz 3. vai 4. pakāpiena. Tajā pat laikā, manuprāt, būtiski (tā arī ir tā vērtība), ka katrs grupas dalībnieks ir no dažādām profesionālajām nozarēm.

Pēc intervijām ar potenciālajiem dalībniekiem man atklājās vēl kāds aspekts, par kuru nebiju tik ļoti iedomājies. Kā izrādās, liela daļa cilvēku ir izsalkuši arī pēc sarunām par savām idejām, jo līdzgaitnieki (draugi, radi, kolēģi) kaut kādu iemeslu dēļ pat velk uz leju. Cilvēkiem trūkst dzirdīgu ausu un atbalstošas attieksmes izaicinājumu pieņemšanā, izvirzot dažādas apņemšanās un ceļā uz mērķu sasniegšanu.

Mani šādi komentāri vēl vairāk iedvesmoja, lai es turpināt organizēt mastermind grupas citiem.

 

Sacensību gars tur, kur es to it kā nemaz negaidīju

Plus mīnus sagrupēju cilvēkus 2 grupās. Cik vien es varēju iepazīt kandidātus, vienā grupā cilvēki, kuriem vēl mazliet jāpiestrādā pie konkrētu mērķu definēšanas un otrā – tādi, kuri samērā skaidri zina, ko grib.

Kad intervijās pieminēju, ka šāds sadalījums būs, cilvēki piepeši sāka izrādīt zināmu sacensību garu. Tas, protams, automātiski nenozīmēja, ka viņi pēkšņi nonāca pie savu ambīciju definēšanas, taču viņiem tas lika saausīties.

Kas priekš manis nozīmē, ka sadalīt grupas pa līmeņiem ir vērtīgi, lai nākotnē varētu piesaistīt arvien augstākas kvalitātes dalībniekus.

Šobrīd plānoju veikt nākamo grupu atlasi, taču šoreiz kritēriji, lai tiktu dalībai mastermind grupā, būs daudz augstāki, anketās pilnīgi noteikti būs jāmin daudz detalizētākas atbildes nekā pirmajām 2 grupām.

 

Tas neapšaubāmi pavērs iespējas

Pirmās tikšanās abām grupām jau ir notikušas. Ļoti interesanti! Ir daudz atziņu un daudz par ko stāstīt. Kā tās notikušas, par saturu, detaļām un kā viss izvērtās, par to es vēl rakstīšu visai drīz.

Es saredzu lielu potenciālu šai padarīšanai. Tomēr, kā jau iepriekš minēju, jāveic rūpīgs kandidātu atlasīšanas darbs. Ņemot vērā, ka laiks ir vienīgais neatjaunojamais resurs, un ja es turpināšu attīstīt šo mastermind grupu ideju, tad vēlos organizēt pēc iespējas augstāka līmeņa mastermind grupas. Tas, kā viss notiek šobrīd, ir brīnišķīgs eksperiments un domāju, ka tas iesācies ļoti veiksmīgi.

Potenciāls augt ir gan man, kā grupu moderatoram un vadītājam, gan katram dalībniekam.

Ir milzīgas iespējas, kuras esmu sācis nedaudz plānot.

Organizējot sanākšanas, domāju rīkot tematiskus pasākumus, ar iespējamiem no ārpuses aicinātiem ekspertiem, vai dalībnieku rotācijām, lai padalītos ar savu pieredzi, ja tas ietilpst kādā konkrētā tematā. Ja eksperts ir nedaudz augstāka līmeņa u/ vai prasa kādu honorāru par savu laiku, tad šie spečuki nāktu runāt kopīgos mastermind grupu semināros. Lielākos kopīgos pasākumos praktiski kļūtu iespējama arī uzstāšanās ar savām “idejām” vai projektu pičiem*.

Turpinot grupu līmeņu iedalījumu, dalībniekiem būtu iespējas grupas mainīt utml.

Visbeidzot, izveidojot nedaudz lielāku mastermind grupu tīklu, tas ikvienam atvieglotu piekļuvi citiem dalībniekiem, ar iespēju lūgt padomu, saņemt feedback vai pat risināt potenciālu finansiālu problēmu on big scale, tiekoties un runājot ar VC** vai angel investoriem***kuri, kā es vēroju, arī Latvijā naski darbojas.

Piesakies mastermind grupā

 

————

* pitch – angļu valodā parasti šo vārdu izmanto, lai  runātu par konkursu, kurā piedalās uzņēmumi, lai prezentētu sevi vai savu piedāvājumu 

** VC jeb Venture capitalists – riska kapitāla pārvaldnieki, kas tipiskā kārtā iegulda naudu jaunos uzņēmumos, kas parasti ir ļoti riskanta lieta.

*** angel investors – tie investori (gandrīz kā riska kapitālisti) iegulda jauna uzņēmuma pašā agrīnākajā periodā, līdz ar ko viņi nereti atbalsta idejas un uzņēmumus, kuros nākotne ir pilnīgi neskaidra, bet investoruprāt ļoti daudzsološa.

Posted in Blogs, Mastermind grupa, Uzlabo sevi.