Kāpēc KETO ideja nav populāra?

12519631_465355696989341_1546217050_n

Ketonvielu mērītājs

Esmu cikliskā ketozē.

Gatavojos maratonam.
Un par spīti skrējēju (izturības sporta veidu) aprindās joprojām valdošajam uzskatam par to, ka jāēd daudz ogļhidrātu, es tomēr eju citu ceļu.
Jau pagājušajā gadā daļa no mana eksperimenta, lai sasniegtu mērķi un noskrietu Rīgas Maratonu ātrāk par 3:30, bija uzsākt daudz tauku, maz ogļhidrātu (turpmāk lietošu saīsinājum LCHF jeb low carb high fat) ēšanas principu.
Šobrīd, pats sevi izaicinot, esmu nospraudis mērķi šogad maratonu Rīgā noskriet zem 3:20. Kā daļu no jaunā eksperimenta, esmu nolēmis izmēģināt vēl izteiktāku LCHF ēšanu jeb ketogēno diētu.
Pamatprincips – 80-90% no visām kalorijām nāk no taukiem, drusku olbaltumvielas un gandrīz nemaz ogļhidrātu. Esmu sev pat sarūpējis aparātu, ar kura palīdzību mēru savu ketonvielu līmeni asinīs.
rencis_1

Edgars Rencis. Baskāju skrējējs

Te pastāstīšu ne tik daudz par gatavošanos maratonam, cik par ketogēno ēšanas stilu. Patiesību sakot, šis stāsts radās tādēļ, ka viens no manas lapas lasītājiem atsūtīja jautājumu, ja jau es runāju par keto, ja arī Edgars Rencis par to runā un to piekopj, ja ir atsevišķi sportisti, kuri izmanto ketogēnos principus, kādēļ tā tomēr neesot izplatīta lieta. Turklāt, nesen popularitāti ieguvusī Ksenija nupat kā publicēja rakstu par to, ka Keto ir bulšits utml.

[Nu, un uz šo meilu es atbildēju aptuveni šādi. ]

Nekādā gadījumā netaisos ķidāt Ksenijas rakstu. Bet gan sniegt atbildi, kādēļ, manuprāt, tas [keto] nav populāri.

 

Rīgas Maratons. Foto: Druvis Haritonovs

Es domāju, ka Ksenija vienkārši atspoguļo mainstream pieeju, kuru apguvusi savā skolā. Tikai viņai padodas pasniegt lietas tā, ka uzrunā visas frontes. Ir pat tāda tehnika – uzraksti rakstu, piemēram, par abortiem un aizstāvi abas puses: gan tos, kas par, gan tos, kas pret.

Garantija, ka raksts būs ūber populārs.
Kas attiecas uz pašu keto, domāju, ka sportisti par maz to izmanto, jo viņi ir tādi paši cilvēki kā tie, kuri nav sportisti.
Savu viedokli par šo es drīzāk izsaku pēc savas izpratnes, nevis balstoties uz kādiem faktuāliem pierādījumiem.
Vai tā īstenībā ir, nezinu…
Proti, ja jau pat spečuki, zinātnieki, ārsti un citādi it kā progresīvie ir diezgan inerti mainīt viedokļus, tad tas tā arī nenotiek sportistu vidē. Jāņem verā, ka sportisti bieži vien dara tā, kā saka apkārtējie fizio-, dietologi, treneri u.c. Viņi bieži paši neko neizdomā. Viņiem vienkārši nav laika, nav prāta, nav intereses. Tiem, kas par to atbildīgi, tie negrib riskēt, ejot pret straumi.
Straume bieži vien ir tādas agresīvi noskaņotas ksenijas, kas tikai saka, ka ironizē. Bet patiesībā gatavas nolinčot jebkuru. Un tad dzirdu indivīdus, kas klusībā pienāk un saka – mēs tev piekrītam, bet skaļi par to nerunājam.
Tieši tā bija vienā manā labas garšas seminārā, kurā stāstīju par taukiem un devu tos arī ēst. Es skaļi sāku kritizēt uztura speciālistus. Pēc semināra pienāk kāda sieviete un saka – jūs ziniet, es esmu uztura speciāliste. Es, protams, sajutos neērti, taču viņa mani mierināja un teica, ka man piekrītot. Taču Neimane un Ksenija neļauj citiem viedokļiem izpausties. Tādēļ es neredzu iemeslu, kādēļ lai līdzīgi neietu arī pašā sportā un citās nozarēs.
Bez tam sportā ēdiens nav vienīgā problēma. Dopingi ir vēl viena lieta. Pati trenēšanās kā tāda ir milzīga problēma.
Joprojām fiziskās sagatavotības treneri traumas un zemos rezultātus skaidro ar par maz trenēšanos. Kad patiesībā ir tieši pretēja problēma – pārtrenēšanās. Tas ir nepopulārs viedoklis. Un neviens to negrib izpaust.
Lakers at Wizards 12/3/14

Kobe Bryant

LA Lakers ir viena no NBA komandām, kuras spēlētāji uzturā izmanto LCHF un/vai Paleo ēšanas stiluKobe Braients un Lebrons Džeimss ir vieni no populārākajiem, kuri to atzinuši. Ir vēl citi. Būs vēl.

Tas pats Tim Noakes, kurš pat ir vainojams pie ideoloģijas par makaronu un putru ēšanu pirms izturības sportu treniņiem un sacensībām. Pateicoties viņam, šobrīd lielākoties garo distanču skrējēji utml. zvēr, ka labākais veids, kā nodrošināt enerģiju skriešanas laikā, ir saēsties makaronus, auzu biezputras. Taču skrējiena laikā, nespēdami uzturēt sevī spēkus, ir spiesti ēst cukura želejas. Ir pilnīgi skaidrs, kādēļ tā. Aknas, kuras savā pārvaldībā kontrolē glikozes (enerģijas) līmeni organismā, spēj uzglabāt vien līdz 1’500-1’600 kalorijas. Gargabalniekam skrējējam tas nekas nav. Turpretim ketonvielu, kuras tiek saražotas pārstrādājot taukus, ikvienam pietiks, lai noskrietu 2-3 maratonus.
Un vispār, ja cilvēks pie pārtikas trūkuma būtu atkarīgs tikai glikozes enerģijas, tad cilvēks būtu miris max. 6 dienu laikā.
Paradoksāli, Tim Naokes šobrīd ir skaļākais, kurš atzīst savu kļūdu. Tagad diemžēl viņu pat tiesā par to, ka viņš aizstāv piesātinātos taukus.
Posted in Blogs, Uzlabo sevi and tagged , , , , , .