KĀ NOTIEVĒT NEKO NEDAROT

Kā notievēt neko nedarot? Mierīgi! Bez vingrojumiem, izmantojot elpošanu un ķermeņa temperatūru.

Esmu novērojis, ka cilvēki ir burtiski apsēsti ar sportošanu, īpaši tādēļ, ka vēlas notievēt. Sporta ekipējumu ražošana arī nosaka to, ka ir jātrenējas, jāskrien, jāsvīst un jāapmeklē fitnesa zāles vismaz 3 reizes nedēļā. Taču diemžēl tas ir mīts, ka notievēt var sporta zālē, lai tas būtu ilgtspējīgs modelis. Piedāvāju 5 veidus, kā notievēt vai būt tonusā neko nedarot.

Tad nu pa vienam.

1. Sēdošs darbs.

Attēls no www.dothealthclub.com

Attēls no www.dothealthclub.com

Šķiet, daudz runāts, ka ilgstoša sēdēšana ir ļoti kaitīga mugurai, locītavām, muskuļiem utt. Tādēļ arī ir tik daudz  gudru ieteikumu, kādi vingrinājumi un citas darbības būtu jāveic darba vietās, ja darbs ir sēdošs. Taču ir kāds cits elegants risinājums stāvgaldi, kas pie mums Latvijā nekādu lielo popularitāti vēl nav guvuši (iegūglējot stāvgalds, kā pirmais izlec ingus.bukss.lv bloga ieraksts). Toties ASV šī ir visai trendīga lieta.  Ir entuziasti, kas panākuši, ka daudzās Amerikas skolās eksperimentāli klasēs ir ieviesti stāvgaldi visiem skolēniem. Kā apgalvo šīs idejas proponenti, tad viens no vienkāršākajiem risinājumiem kā cīnīties ar lieko svaru bērnu vidū, būtu tieši šādi skolas soli. Tas palīdz ne tikai noslogot muskulatūru un turēt tonusā visu skeletu, bet palielina koncentrēšanās spējas un uzlabo bērnu sekmes. Domājams, ka šāds risinājums der ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Un vienmēr ir iespēja iet soli tālāk. Tiem, kas vēlas sadedzināt kādu papildus kaloriju un izkustēties, šādi stāvgaldi pieejami ar skriešanas jeb iešanas celiņu.

 

2. Ēšana

Attēls no www.rebootedbody.com

Attēls no www.rebootedbody.com

Ēšana ir viens liels temats. Ne tikai atsevišķa rakstiņa, bet visas dzīves vērts temats. Taču dažus principus te iezīmēšu. Nebūšu ne pirmais, ne pēdējais, kas saka (un tas ir svarīgi !!!) – notievēšana (ja tas ir mērķis) vai veselība sākas un beidzas virtuvē. Viss pārējais ir piedevas. Ar šo es nedomāju tievēšanas diētas, bet gan ēšanu kopumā. Šķiet, nekad cilvēce nav centusies ēst tik “veselīgi” (pēc dakteru ieteiktā), dzīvojusi tik veselīgi un tik daudz sportojusi. Un tomēr, esam slimāki, resnāki, neapmierinātāki nekā jebkad senāk. Diemžēl, tas ir mīts, ka agrāk vidējais mūža ilgums bijis īsāks. Iespējams, statistiku pabojā vīrusu slimības, kuras senāk izārstēt neprata. Taču tie, kurus vīrusi neķēra, dzīvoja cepuri kuldami. Tādas parādības kā aptaukošanās, 2. tipa diabēta izplatība vai smadzeņu deģeneratīvās slimības nekādā gadījumā nesasniedza tādus apmērus, iekams cilvēki sāka ēst tā, kā to nosaka uztura piramīda. Cik nav dzirdēti stāsti, ka cilvēks ir aktīvs, sporto, it kā pat ēd pareizi, bet lieko svaru nost dabūt nespēj… Draugi, pateiksimies uztura piramīdas apakšējam slānim – ogļhidrātiem, un  pārsvarā jau cukuram un miltiem.

Pārskatot uzturu, galvenokārt, samainot uzņemto kaloriju daudzumu no ogļhidrātiem pret kalorijām no piesātinātajiem taukiem un arīdzan Omega 3 taukskābēm, redzēsiet, ka svars pats nāks nost.

 

3. Fiziskā aktivitāte

Attēls no www.croi.ie

Attēls no www.croi.ie

Neiedziļinoties jautājumos par katra indivīda motivāciju regulāri iet uz svaru zālēm un mocīt sevi, jāsaka, ka tā nav vieta, kurā notievēt. Turklāt daudziem šķiet, ka īpaši smagas slodzes un muskuļu sāpes, izpumpēšanās palīdzēs sadedzināt vēl vairāk kaloriju. Diemžēl vai par laimi, ir tāda lieta kā Basal metabolic rate jeb kaloriju dedzināšana miera stāvoklī. Aptuveni 70-80% no kalorijām cilvēks sadedzina vispār neko nedarot. Nenormāli saspringstot, sevi pārslogojot un citādi ļauni pret sevi izturoties, iespējams sadedzināt vēl kādus 10-15% kaloriju. Man šķiet, ka tas diezvai ir to vērts. Būtībā es neesmu pret trenēšanos un svaru zālēm. Bet jāsaprot, kādēļ vērts sportot – vai tas būtu prieka pēc, lai audzētu muskuļus, spēku vai vienkārši iepazītos ar jauniem cilvēkiem.

 

4. Elpošana

Attēls no www.stress-management-for-peak-performance.com

Attēls no www.stress-management-for-peak-performance.com

Kā minēju, cilvēks dedzina kalorijas neko nedarot. Citiem vārdiem, elpošana un skābekļa utilizēšana nosaka ķermeņa vielmaiņu un, līdz ar to, arī kaloriju dedzināšanu. Jo dziļāka elpošana, jo labāka skābekļa apgūšana, kas, savukārt, veicina vielmaiņu. Nemaz nerunājot par labumiem, kādus gūst smadzenes, jo spēj labāk kontrolēt nervu sistēmu. Tas arī izskaidro elpošanas nozīmi stresa mazināšanā. Piemēram, 5 minūtes pirms publiskas uzstāšanās veic ar degunu 4 īsas ieelpas pēc kārtas un 1x izelpo ar muti, lēni skaitot līdz 10.

Pats šobrīd esmu vēl ceļa sākumā. Palēnām sāku apgūt treniņa veidu, kas balstīts uz elpošanu. (Šeit varat palasīt mazliet plašāk). Laba vieta, kur sākt apgūt trikus un tehnikas, ir jogas nodarbības. Lai arī kārtīgi veči iet “kačāt musīšus”,  īstā vieta kaloriju dedzināšanai ir tieši joga.

 

  • Aplikācijas

Viedtālruņu ērā, kad dzīves ērtumu nosaka aplikācijas, šis tas atrodams arī kā rīks elpošanas uzlabošanai. Pats neaizraujos ar šādām aplikācijām, taču tie, kam patīk pulsometri skrienot un citi rīki, arī elpošanai var atrast labas aplikācijas gan apple, gan  android.

 

  • Tehnikas

Visvienkāršākais veids, kā noteikt vai elpo dziļi vai sekli, ir uzlikt rokas uz krūtīm un vēdera. Ja veicot ieelpu, galvenokārt, vēders un/ vai krūtis nekustas, tad diemžēl tavs elpas dziļums ir nepietiekošs. Apsēžoties un iztaisnojot muguru, vai labāk apguļoties uz muguras, sāc elpot ar degunu, vērojot kā vēders smuki cilājas. Te uzpūšas, te izpūšas. Šādi trenējoties, rezultātus var sasniegt samērā ātri. Galvenais mērķis, lai šāda elpošana tev būtu pilnīgi visu laiku.

 

5. Termoģenēze

Attēls no www.parentherald.com

Attēls no www.parentherald.com

Termoģenēze ir siltuma radīšana ķermenī, kad, piemēram, ir auksti. Tā kā cilvēkam (un faktsiki visiem siltasiņu dzīvniekiem) jāsaglabā nemainīga ķermeņa temperatūra, tad organisms pats spēj to regulēt. Lai šāds process notiku, ir nepieciešama enerģija jeb citiem vārdiem, jādedzina kalorijas. Lūk, vēl viens ģeniāls veids, kā sadedzināt papildu enerģiju un tievēt. Sniegšu dažus mazus padomiņus, kas labi strādā. Turklāt papildu bonuss, kā jau nereti tas mēdz būt, ir arī smadzeņu darbības, pašsajūtas uzlabošanās, kā arī vienkārša norūdīšanās. (ļoti labs resurss par šo tēmu ir Nasim Taleb “Antifragile”)

  • Kontrastduša

Kontrastduša jeb silta/karsta un auksta ūdens nomaiņa, tecinot sev virsū ūdeni. Laika intervāli un secība, manuprāt nav būtiska. Es sāku ar siltu līdz gandrīz karstu un beidzu ar ļoti aukstu ūdeni. Piekopju to jau 10 gadus (ar 2 gadu starplaiku, jo dzīvojot Dubaijā nekad pa krānu netek pilnīgi auksts ūdens).

  • Apģērbs

Neatkarīgi no gada laika un tā, vai atrodies telpās vai ārā, šad tad ģērbies tā, lai būtu nedaudz auksti. Drebinoties organisms būs spiests ražot vairāk siltuma, patērējot daudz enerģijas. Turklāt,  cilvēkam ir veselīgi šad un tad izkāpt no komforta zonas. Starp citu, mūsu senči pirms simtiem tūkstošiem gadu nemitīgi atradās nelielā aukstuma, bada utml. diskomfortā.

  • Pirts

Bez svīšanas, pēršanās, dažādām zālīšu, medus (alus) inhalācijām, kuras veic atrodoties pirtī, neapšaubāms labums ir arī kaloriju dedzināšana, lecot āliņģī vai ledus aukstā baseinā.

 

*  *  *

Noteikti var piemeklēt vēl pāris veidu; gan jau arī katram pašam ir dažas  viltības, kā sadedzināt kalorijas neko nedarot. Taču ideja skaidra – risinājumi dažkārt ir vienkāršāki nekā mums šķiet. Sarežģījot lietas tikai paši sev uzveļam nevajadzīgas nastas, bet pēc tam brīnāmies, ka nekas nesanāk. Dzīvē viss ir vienkārši! Daba par visu jau ir padomājusi.

 

Posted in Uzlabo sevi and tagged , , , , .