#139 – 5 atradumi: aicinājums pievienoties biohacking kopienai, kā lietot alkoholu un nost ar skābām sejām [no 22.aprīļa]

1. ANTIOKSIDANTI. Par alkoholu un glutationu. Un par pieņemšanos svarā.

Kā vienmēr – Ben Greenfield ir uzdevumu augstumos. Šoreiz viņam izdevusies ļoti interesanta saruna par alkoholu.
Godīgi sakot, mani pašu alkohola temats šobrīd neinteresē vispār. Esmu nolēmis šogad nelietot stipros un jebkāda veida alkoholu saturošus dzērienus. Tas notiek jau no 16.februāra.
Nelielai atkāpei varu teikt – kā jau tas ar jebko kaitīgu, bet bieži vien patīkamu, gadās, kad no tā atradinās, tas vairs neprasās. Tieši šādos brīžos tu saproti, ka prasījās tikai atkarības dēļ. Lai arī psiholoģiskās (varbūt vieglas fizioloģiskās, lai gan robežu novilkt nav iespējams).
Ben Greenfield ar Thomas DeLauer par alkoholu runāja plašāk. Vai precīzāk būtu teikt – izmantojot alkoholu kā kaitīgo vielu, abi kungi apsprieda organisma fizioloģiju un daudzus bioķīmiskos procesus.
Arī par glutationu. Kas ir viens no centrālajiem un spēcīgajiem antioksidantiem mūsu organismā. Par kuru Latvijā zina maz. Visdrīzāk arī tu pirmo reizi par šo dzirdi.
Faktiski glutations ir no tiem antioksidantiem, kas ikdienā palīdz organismam atbrīvoties no vislielākajiem toksīniem, smagajiem metāliem un citas drazas, kura mūsos rodas netīšām vai speciāli. Pie ‘speciāli’ gadījumiem, saprotams, domāta ir, piemēram, alkohola dzeršana.
Kolīdz grādīgais nonāk cilvēka organismā, tā tūlīt glutations sāk savu darbu. Tas, starp citu, izstrādājas aknās.
Glutations ir kā donors vienam elektronam oksidācijas procesā brīvajam radikālim. Kurš, starp citu, rodas t.s. oksidatīvā stresa rezultātā no alkohola. Taču tā kā pats gluations paliek bez viena elektrona, tas apvienojas ar citu tādu pašu glutationa molekulu (C10H17N3O6S). Tā no divām glutationa molekulām izveidojas viena.
Šādi process turpinās tik ilgi, kamēr cīņa ar alkoholu ir beigusies. Taču arī tik ilgi, cik ilgi glutations ir pieejams.
Kaut kad tas beidzas. Līdz aknas atkal uzražos papildu glutationu.
Taču, kad tas beidzies, alkohola toksīni un oksidatīvais stress turpina bojāt organismu. Kā izrādās, briesmīgas sajūtas smagās paģirās ir tādēļ, ka beidzies glutations.
Pat ja vairs nelieto alkoholu, bet glutations jau beidzies, tad ikdienas piesārņojums, šūnu atkritumi un citi ikdienas bioķīmiskie procesi turpina ietekmēt organismu. Pret parasti palīdz glutations.
Tagad pats interesantākais – ja tavā organismā glutations netiktu ražots vai tiktu ražots mazā daudzumā, tad paģiru sajūta būtu arī bez alkoholu. Tieši tādēļ kāds no jums iespējams ir sajuties kā uz paģirām. Bez alkohola.
Tie ir brīži slimojot, pārciešot kādas saindēšanās. Vai cilvēkiem pēc smagām medicīniskām procedūrām ir tieši tādas sajūtas arī bez visiem grādīgajiem dzērieniem. Tādēļ, ka mehānismi, kas rada šādas sajūtas, nav saistīti ar alkoholu, bet ar glutationu.
Mazs bonuss. Par to, kā labāk lietot alkoholu.
Nelietot kopā ar glikozi/ fruktozi jeb cukuru saturošiem ēdieniem.
Lietojot alkoholu, t.s. neolipoģenēze ir paātrināta. Kas nozīmē, ka visi šie ogļhidrāti un glukoze pārvērtīsies taukos daudz ātrāk. Tādēļ alkohols plus saldumi ir liels – NĒ!
Ja domā par slaido līniju, tad dzert vajadzētu ar no glikogēna tukšu aknu. Dzert tātad pirms vai ēšanas pašā sākumā.
Tomēr lai nebūtu pārāk liela slodze kuņģim, pirms dzeršanas apēd 1-2 rīsu galetes – nedaudz glikogēns aknās, mazliet kaut kas kuņģī. Būs vieglāk.
Šī pēdējā bonusa sadaļa ir tīrs atreferējums no intervijas. Uztvert ar nelielu skepses devu. Ar zinātnieka prātu. Testē, pārbaudi un pierādi. Bet vēl labāk – nedzer vispār!

2. ATZIŅA. Es tagad visu zinu.

Cik patīkami dzirdēt pazemību un pieticību no zinātnieka ar vārdu. Peter Attia un Joe Rogan. Šeit viņš to saka.
Tāpēc, ka kolīdz tu kaut ko sāc saprast, tā tev tūlīt sāk šķist, ka tu visu saproti. Ka viss ir kontrolēts.
Vilinājums būt ekspertam un zinošam, kad visi uz tevi skatās pēc atbildēm. Kad pie tevis vēršas.
Neslēpšu – arī man pašam. Man daudzi šad un tad vaicā padomus. Tai pašā keto sakarā. Tik patīkami tas ir. Tik forši ir sākt gudrēties un stāstīt visādas lietas. Cilvēki klausās un novērtē. Es izspļauju pāris gudrus svešvārdus, kas padara manu stāstījumu vēl ticamāku un gudrāku. Jo negribas atzīt, ka tu no tā saproti tik maz.
Tā nu ir sanācis, ka esmu lasījis mazliet vairāk nekā pārējie, dzirdējis dziļāk un vairāk par to visu. Taču kopumā jau neviens neko līdz galam nezina.
Tādēļ pilnīgi ikviena cilvēka gudro stāstījumu un zināšanas ir stipri vien apšaubāmas. Vislielāko ticību rada tie, kuri tāpat kā Peter Attia spēj atzīt, ka maz jau ko vispār saprotam. Tā ir pārāk liela augstprātība teikt, ka mēs to un to zinām.
Tā paša uztura sakarā. Tik maz kas ir pētīts uz cilvēkiem. 90% visas zinātnes nāk no pētījumu ar dzīvniekiem modeļiem. Tas nav tas pats. Lai arī cik līdzību žurkām vai pelēm būtu ar cilvēkiem.
Nav viegli atzīt, ka nezini. Kad man kāds pajautā kaut ko, gribas sajusties svarīgam un atbildēt. Atteikt kādam, kas ar pilnu uzticību tev prasa padomu, šķiet izniekota iespēja.
Tas, ko šeit aprakstu, kā stāstu, ka īsti jau arī pats neko nesaprotu – tādā situācijā ir arī visaugstākā līmeņa zinātnieki. Tikai bieži vien viņu lepnums un pat karejera neļauj atzīt nezināšanu.
Tieši šī iemesla dēļ tik daudz nepilnību, pretrunu un kļūdu ir zinātnē.
Būsim godīgi un daudz biežāk atzīsim savu nezināšanu. Jo tas ir arī ātrākais ceļš uz zināšanu.

3. TRIKI. Interneta triki

Ja lasi šīs rindas, tad tu neizbēgami lieto internetu. Ja lieto internetu, tad šad un tad noder kaut kādas triku un nianšu zināšanas. Ko un kā var darīt labāk.
Piemēram, to, ka Chrome interneta pārlūku var izmantot kā piezīmju aplikāciju – vai to tu zināji?
Jāievada url logā šī adrese – data:text/html, <html contenteditable> – un varēsi rakstīt uz baltas lapas.
Vai arī to, ka, ievelkot audio vai video failu turpat url adreses laukā, tas tiks atskaņots?
Šādi triki un vēl citi ļoti vērtīgi un noderīgi padomi meklējami zem quora jautājuma – What are some good internet hacks?

4. PASĀKUMI. Biohaking (arī konference).

JurisRossPhotography

Vai esat ievērojuši, ka daudz par to biohakingu runāju?

Es, savukārt, esmu ievērojis, ka daudziem no lasītītājiem tas neinteresē vispār. Kas ir drusku dīvaini. Jo viss, par ko šeit stāstu (gandrīz viss), attiecas uz un pārklājas ar biohacking. Tā ir sistēmiska domāšana sevis uzlabošanā.
Par hormoniem, par prāta stāvokli, par uzturu, par psiholoģiju. Tas viss attiecas uz to.
Iespējams, ka pats apzīmējums – biohacking – ir mulsinošs. Saprotu.
Un tomēr, gribētos saprast, cik ļoti pārklājas to cilvēku, kas aizvadītajā nedēļā bija uz manis (un manas komandas) rīkoto biohacking konferenci, un šīs lapas lasītāju intereses.
Es arvien vairāk iešu biohacking ceļu. Kopā jautrāk, tāpēc gribētos aicināt līdzi.
Plānoju dažādus pasākumus un lekcijas, meistarklases un seminārus. Diskusiju un pat ēdiena vakarus.
Lai es nespamotu e-pastos, lai es precīzāk rakstītu un komunicētu ar tevi par to, kas tik tiešām interesē tieši tevi, ieraksti savu e-pastu šeit.


Piemēram, nupat notika biohaking konferencie kas sapulcēja gandrīz 400 cilvēku, un jau plānojam  to arī uz nākamo gadu. Šogad tajā bija vairāk nekā 20 lektoru par visdažādākajām tēmām. Par miegu, par stresu, par smadzenēm, par trenēšanos, rūdīšanos un tehnoloģijām. Par ilgdzīvošanu un uzturu.
Bija arī 4 visaugstākā līmeņa ārzemju lektori.
Nākamgad šī konference būs vēl apjomīgāka. Tai var jau pieteikties (par super cenu).
Tāpat arī 5 pirmdienas vakaru meistarklases – Biohacking – rīki un pieejas bioloģiskās sistēmas attīstīšanai.
Par ieradumu veidošanu, par uzturu, par smadzeņu un ķermeņa trenēšanu utml.
Tiek plānota arī sevis uzlaušanas (lasi – uzlabošanas) nometne Portugālē. Delawake veikborda, okeāna sērfošanas un biohaking nometne. Provizoriski no 29.maija līdz 5.jūnijam un otra opcija – no 5. līdz 12.jūnijam.
Šādā garā un tā uz priekšu. Dod ziņu personiski epastā, ja šis tevi uzrunā un interesē!

5. TRIKS. Pacelt sarunas līmeni – samazināt skābu seju daudzumu.

Vienkāršs un efektīvs triks, kā neapmierinātu un skābu seju padarīt par pozitīvu un gaišu.
Pirmkārt, kādēļ kādam vispār ir neapmierināta seja? Droši vien kaut kādi savi dzīves apstākļi liek visu redzēt caur aptumšotu stiklu.
Nekas apkārtējā vidē neliecina, ka stikliņš var būt arī gaišs, vai ka stikliņa var nebūt vispār. Katra paša darbība un katra ārējā pazīme tikai apstiprina pieņēmumus. Ka nekā ievērības cienīga vai pat laba nav. Un pat jauni mēģinājumi no malas izsist šo skābo seju no ‘skābuma’ neizdodas, jo cilvēks ir konfirmācijas biasa meistars. Viņš visur un vienmēr meklēs apstiprinājumu tam, ka viņa pieņēmumi ir pareizi.
Viena lieta, kas kā triks labi darbojas – pacelt sarunu līmeni jaunā plaknē, personiski iesaistot cilvēku. Runājot par otru cilvēku jau definējot viņu citā līmenī, it kā tas jau sen būtu noticis.
Man tas nedaudz atgādina veco pārdošanas triku. Kad ar pircēju veikalā par kādu preci runā jau pēc noklusējuma pieņemot, ka viņš to preci ir nopircis. Proti, ja kāds pielaiko bikses, tad pircējam tiek jautāts, piemēram, uz kādu pasākumu viņš tās bikses vilks. Veidojot sarunu par biksēm tā, it kā tās viņam būtu nopirktas jau sen.
Tāpat arī sarunā ar ‘skābo cilvēku’.
Tas varētu būt aptuveni šādi. Tu viņam vari pajautāt, liekot priekšā 2-3 opcijas ar situācijām, ko izvēlēties. Tādām situācijām, kādās cilvēki ir tad, kad ir pozitīvi. Nu, piemēram, vaicājot, vai tu iesi uz teātri vai koncertu. Zinot, ka šis cilvēks neizskatīja vispār nevienu iespēju iet kaut kur izklaidēties.
Tu šo cilvēku iestūrē jaunā domāšanas gultnē, mākslīgi izslēdzot iespēju domāt par ‘skābo’ līmeni. Te viņš pēkšņi nonāk situācijā, kurā skābums pat ar uguni nav atrodams.
Nu un tā arī tiek laukā. Vienkārši. Ne vienmēr. Taču nesāpīgi, lai vismaz pamēģinātu.
Posted in 5 lietas.