#114 – 5 atradumi: Adam Smith, tvaika cepeškrāsns un biohacking.lv [no 29.oktobra]

1. PSIHOLOĢIJA. Adam Smith. Psihologs. Not only to be loved but be lovely.

Esmu mācījies ekonomiku. Vēl Šveicē. No tā laika atceros lielu grāmatu pirmkursniekiem “The principles of Economics”.
Grāmatā šur tur parādījās Ādama Smita vārds. Vēsturiska figūra, cilvēks, kurš pirmais izmantojis apzīmējumu – tirgus neredzamā roka (the invisible hand).
Toreiz nezināju, kas ir Adam Smith. Ekonomisti gan viņu zina. Tomēr ne visi ir vienisprātis par to, ko tad viņš īsti aprakstīja.
Nevarētu teikt, ka es diži saprotu visu un zinu. Galu galā neesmu ne ekonomists, ne arī lasījis kādu no viņa grāmatām.
Toties es klausos podkāstu “EconTalk”, kura vadītājs Russ Roberts ir studējis šo vīru un regulāri atsaucas uz viņu.
Pēc podkāstos dzirdētā top skaidrs, ka Adam Smith ir atstājis dziļu iespaidu uz daudziem ekonomistiem. Interesanti, ka no mazliet cita skatu punkta.
Tajā pašā grāmatā (kuru, starp citu, lasīju ap 1998. gadu) diezgan izteikti pārstāvēts viedoklis, ka cilvēki tirgus ekonomikā darbojas un funkcionē racionāli, pilnībā rīkojoties pēc lielākā labuma gūšanas sev.
Šis viedoklis šobrīd vairs nav dominējošais. Lielākoties tomēr jau tiek atzīts, kas cilvēks savos lēmumos un rīcībā ir neracionāls. Šāds uzskats arvien izteiktāks kļuva pēc 2002. gada, kad Daniel Kahneman saņēma Nobela balvu uzvedības ekonomikas lauciņā.
Par ko tad ir šis atradums? Varbūt drusku sarežģītāk aprakstīt. Tomēr nāksies.
Adam Smith runā par to, ka darījumi un vispār komerciālas un ekonomiskās aktivitātes ir labākais veids, kā organizēt sabiedrību. Ka pieprasījums rada piedāvājumu un piedāvājums pieprasījumu. Un visas pārējās klasiskās ekonomikas pieejas.
Taču psiholoģija jeb precīzāk uzvedības psiholoģija sākas šeit: jebkura ekonomiskā darbība noved cilvēku pie tikumības. Jo radīt kaut ko, ko vēlas citi, nozīmē kļūt iejūtīgam pret citiem cilvēkiem. To mēdz dēvēt par empātiju. Izprast citus.
Russ Roberts  (arī grāmatā “How Adam Smith Can Change Your Life“) diezgan uzskatāmi demostrē, ka Adam Smith darbi, pirmkārt, uzskatāmi nevis par ekonomikas, bet par cilvēku psiholoģijas pamatu.
Piemēram, mana atraduma frāze, ka cilvēki vēlas ne tikai būt mīlēti, bet arī būt mīļi (be loved and be lovely), diezgan labi atspoguļojas arī daudzos pisholoģijas eksperimentos. Ko tas nozīmē? Tas tikai apstiprina, ka esam dziļi sociālas būtnes. Ka mums ir svarīgi, ko citi par mums domā. Tas nozīmē neesam tīri utilitāras būtnes, kas vienīgi grib maksimizēt savu labumu un izdevīgumu. Mums rūp apkārtējo vērtējums par mums.

2. VIRTUVES RĪKS. Tvaika krāsns. Miele.

Miele ir smalka padarīšana. Ļoti daudzas tās iekārtas ir fantastiskas. Gan jau tādas ir ne tikai Miele virtuves tehnikai. Taču tāda tipa plaša patēriņa preces visamz parastajos mājas preču veikalos neesmu redzējis.
Par Miele zinu tādēļ, ka kopā ar un pie viņiem rīkoju vomFASS Labas garšas seminārus. (Starp citu, 29. novembrī ir jaunās sezonas pirmais pasākums, uz kuru vari reģistrēties šeit.)
Galerija Miele – tā ir ar superrīkiem aprīkota virtuve, kas paredzēta dažādu gardēžu un degustāciju rīkošanai. Lai pie viena arī parādītu, uz ko spējīgi visi gadžeti.
Ja pareizi atminos, par vienu otru rīku esmu jau rakstījis. Piemēram, par siltumatvilktni. Tā ir atvilktne, kuru iespējams uzsildīt līdz 80’C. Tas ir izcili ne tikai šķīvju sildīšanai, ko parasti dara restorānos. Tā ir ideāla arī, lai pasniegtu siltu ēdienu lielam cilvēku skaitam maltītē ar vairākiem ēdieniem. Vai arī  – lai pasniegtu siltu ēdienu tieši nospraustajā laikā.
Taču šoreiz atradums ir cits. Tiku pie Miele tvaika krāsns.
Tvaika krāsns pēc izskata un pēc nodomātās funkcijas ir līdzīga kā parasta cepeškrāsns. Tikai sausa karstuma vietā tā izdod tvaiku. Varētu minēt līdzīgu anloģiju kā ar pirtīm. Ir parastā pirts un ir turku tvaika pirts. Precīzi tā pat.
Tikai atšķirība redzama pagatavotajos produktos.
Pirmkārt, pārsteidzoši, cik ātri viss gatavojas šajā tvaika krāsnī! Brokoļus vai puķkāpostu dabūt īstajā gatavības pakāpē var 1(!) minūtes laikā. Turklāt nepārvārītus, nepārceptus. Spilgti zaļā krāsā.
Pat kartupeļus vai rīsus var tajā vārīt. Sevišķi rīsi izdosies perfekti irdeni, bez ūdens pārpalikuma.
Tas, ko vēl neesmu pamēģinājis, bet kas esot super laba lieta – gaļas vai zivs gatavošana. Respektīvi, izvēlies, piemēram, steika vai pīles krūtiņas gabalu. Ieliec vakuuma plēvē. Tā vajadzīga, lai gaļas virsma netiek pārlieku mitrināta. Atliek vien uzstādīt tvaika krāsns temperatūru uz maģiskajiem 65’C grādiem un gatavot. Pēc atsauksmēm esot ārkārtīgi laba.
Ļoti tuva līdzība cirkulatorā gatavotajam.
Jāsaka, ka šāds rīks nav baigi lēts prieks, taču, iespējams, tas ir maz zināms un tādēļ pilnīgi noteikti nenovērtēts. Taču pats galvenais – ja šādu kāds iegādāsies, tad tā absolūti nav nice-to-have spēļmantiņa. Tvaika cepeškrāsns ir ēdiena kvalitātes uzlabotājs!
Ja iepatikās iedeja par šo, tad raksti man, gan jau es varēšu sarunāt arī kādu bonusiņu.

1-MINŪTES-TRIKS. Kā sapludināt domas ar darbībām.

Nepatīkamas ir domas par nepatīkamo. Nevis pats nepatīkamais.
Nezinu, kā to var izpētīt, taču zināms, ka vispretīgākās un nepatīkamākās lietas šķiet pirms tās dara. To darīšanas brīdī sajūtas pazūd. Tad fokuss pilnībā pāriet uz pašu darāmo. Neļaujot domām par nepatīkamo uzplaiksnīt.
Šis triks ir – neļaut domām aizvest tevi neceļos par darāmo darbu.
Ideja tāda – ja zini, ka jāveic kaut kas, kas tev tikko ir iešāvies prātā, tad sāc darīt uzreiz. Negaidi ne sekundi.
Neļauj sev meklēt, vai pat nejauši atrast neforšās domas, kas tikai padarīs visu sliktāku.
Piemērs. Tu sēdi dīvānā. Tev sagribas dzert. Tu padomā, ka varētu aiziet pēc dzeramā. Taču tad tu sāc domāt, ka baigi negribas, ka slinkums iet. Tu forši sēdi dīvānā, ērti. Iet ir stulbi. Varbūt tu pat varētu iztikt bez dzeramā. Ai, labāk neiesi.
Šādi pa to taciņu var aiziet par jebkuru tematu. Tā sākas prokrastinācija.
Turpretī  ja tajā pašā sekundes simtdaļā, tiklīdz doma parpadzeršanos ienākusi prātā, tu uzreiz pieceltos un aizietu pēc dzēriena, tavas domas pat nepaspētu parādīties. Tās tiktu atstātas jaņos, runājot zolītes terminoloģijā.
Pamēģini!
Ja tomēr esi iekritis savu domu slazdos, ir nākamā izeja. Tad var ņemt talkā veco labo 5,4,3,2,1 atpakaļ atskaitīšanas tehniku, un tik un tā pieslieties kājās un aiziet padzerties.

4. BIOHACKING.LV

Iespējams, par biohacking.lv jau runāts par biežu. Tomēr tā, īpaši šobrīd, ir būtiska manas ikdienas un dzīves sastāvdaļa. Tādēļ starp visām lietām, ar kurām dalos, patlaban bieži izskan tieši biohacking.lv temats. Jo gribu ne tikai dalīties rakstot, bet aicināt uz pasākumu – biohacking.lv
Tomēr par vienu lietu es šeit vēl neesmu rakstījis. Proti, kādas ir idejas, ko gribam ar šo visu panākt.
Mēs ar Māri Žundu veidojam kustību un kopienu, kas nevēlas izniekot laiku.
Gluži pretēji – mēs (un domājams arī Tu) vēlamies laiku iegūt.

Mans stāsts ir par projektu “Kā nodzīvot līdz 120 gadiem”.

Māra stāsts ir par pilnvērtīgu un kvalitatīvu dzīvi katru dienu


Teemu Arina – viens no vadošajiem Eiropas biohacking kustības pārstāvjiem

vairākās dimensijās…

Katram ir savs stāsts. Arī Tev tāds ir. Par to, ko gribi Tu.
Mēs visi kopā gribam pavadīt ikdienu un katru brīdi esot savā visspēcīgākajā formā.
Varbūt kādam tas ir par samērā kreizī lietām, piemēram, tādām – kā iebūvēt sevī elektroniskos čipus, vēl kāds plāno augšupielādēt savu prātu un apziņu kaut kur Google mākonī. Tāds virziens arī iespējams. Mēs meklēsim to, ko gribēs cilvēki Latvijā, tieši tāpēc arī tiekamies un veidojam šos cilvēkus.
Mums, līdzīgi kā somiem, tas nozīmē – labāk dzīvot ar zinātnes, tehnoloģiju un dabas palīdzību jeb better living through science, technology and nature.
Ak, jā. Runājot par somiem. Bijām Helsinkos uz Biohacker’s Summit.
Tas ir lielākais un kvalitatīvākais pasākums Eiropā šajā jomā. Iepazināmies ar daudziem vietējiem un ārzemju biohakeriem. Ir daudz, ko pastāstīt.
Un tas ir viens no mūsu pirmās tikšanās mērķiem, ieskatīties, kas bija Somijā.
Esam arī runājuši ar daudziem individuāliem entuziastiem Latvijā, kuri jau daudz ko dara šajā jomā.
Tā kā gribam kopā ar Tevi un daudziem citiem uzbūvēt biohacking.lv, rīkojam pirmo meetup sanākšanu.
Tas būs sava veida atklāšanas pasākums. Jo jau 2018. gada pavasarī vēlamies rīkot lielu konferences veida pasākumu – pirmo no lielās vīzijas.
Turpinot par vīziju – vai zini, kāda tā mums ir ilgtermiņā?
Piemēram, uz 2035. gadu?
Vīzija par 2035. gadu ir šāda:
  • ilgdzīvošanas dzīvesveids ir kārtīgi nobrendots Latvijā, un cilvēki izprot, kas tas ir un kas to veido;
  • neviens nerunā par mistisku veselīgu dzīvesveidu, nišas virzienu (biohacking). Visi runā par konkrētām lietām – endokrīnā, nervu, asinsrites, muskulatūras un skeleta sistēma utml.;
  • tiek runāts par darbaspēju uzlabošanu vairākos rādītājos: emocijas, prāts, fiziskais sniegums, garīgums. Un tā ir neatņemama konkurētspējas sastāvdaļa darba tirgū;
  • Latvija ieņem vadošās pozīcijas pasaules veselības rādītājos – nesmēķētāji, viens no zemākajiem sirds un asinsvadu slimību, otrā tipa diabēta, audzēju utml. rādītājiem;
  • Latvijas biohakeru sabiedrība regulāri tiek aicināti piedalīties Eiropas un pasaules veselības un darbaspējas forumos;
  • Latvijā izauguši milzīgi/nozīmīgi veselības un tehnoloģiju stārtapi.
Apmēram tā.
Vienkārši uztver šo visu kā ielūgumu uz pasākumu TEIKUMS telpās,
 9. novembrī, plkst 18:30.

5. MŪZIKA. Slippery People – Talking Heads

Kaut kad jau arī pa radio skan laba mūzika. Pat klasika ne vienmēr ir bijusi sadzirdēta un novērtēta. Pie tam dažkārt mainās attieksme pret vienu otru skaņdarbu, tāpat kā pret grāmatām. Jo tu jau sen esi citāds.
Tādēļ jau mēdz teikt, ka kaut kas kādam ir par agru.
Ko nu tur, pat tehnoloģiju radīšana mēdz būt priekšā savam laikam.
Tā nu šo Talking Heads dziesmu nebiju agrāk sevišķi pat pamanījis. Es pat zinu, kādēļ. Tādēļ, ka agrāk bērnībā-jaunībā gribējās daudz harmoniskākas melodijas.
Šis gabals tieši pārsteidz ar savu neharmonisko lēkāšanu. Balss kā instrumenta izmantošanu. Ģitāras skan citādāk nekā 80% citā mūzikā. Ar lieliem funk piesitieniem. Noskaties video, arī vizuālais izskats ir labs mūsdienu modei.  Tagaf tāds atkal ir stilā.
Šis video ir ieraksts no koncerta. Radio versija ir daudz sterilāka. Koncerts, izskatās, ir bijis lielisks.
Dziesma stabili nav visām gaumēm. Bet ja patiks, tad tā kārtīgi apsvērsi paklausīties arī citas dziesmas un tavā prātā ierakstīsies jauna laba grupa – Talking Heads.
Posted in 5 lietas.