UZLAUZT SAVU DZĪVI UN KĀ NODZĪVOT LĪDZ 120

Kādam jāizskatās un kā jājūtas, kad esi vecs

Kādam jāizskatās un kā jājūtas, kad esi vecs

Es gribu nodzīvot 100 un vairāk gadus. Nevis ratiņkrēslā un veco ļaužu namā, kur kāds par tevi rūpējas, bet līdz pēdējam elpas vilcienam darīt savu lietu. Par nespējīgām vecumdienām stereotipiski lielākoties iedomājas tie, kas redz ne vienmēr pārāk vecus cilvēkus mūža nogalē mokāmies ar veselības problēmām. Patiesi, mans tēvs aizgāja, pilnībā atbilstot vīriešu mirstības statistikai. Ne tikai mans, bet simtiem vai pat tūkstošiem citu tēvu. Par šādi nodzīvotiem 100+ gadiem es nerunāju. Es runāju par kvalitatīvi nodzīvotu mūžu. Tādēļ par savu mērķi izvirzu nevis kaut kādu mistisku veselīgu dzīvesveidu, bet gan ilgi dzīvot.

Ilgi dzīvot, pirmkārt jau nozīmētu mierīgi atļauties nesteigties un nestresot par laiku, kas tik ātri rīt. Nekur nav nekas jāpaspēj. Nav līdz pensijas vecumam kaut kādi sasniegumi un mērķi jāpiepilda. Tādēļ ka pensijas vecums būtu tikai pusmūžs.

Galvenais jautājums – kā to sasniegt? Atbilde – bio hack vai citi to sauc arī par life hack. Latvijā vairāki par to jau runā un  domā, bet ļoti daudziem tas ir pilnīgi svešs apzīmējums.

Hacking no datoru terminoloģijas aizgūts apzīmējums, kas nozīmē uzlauzt. Atceries, kad par hakeriem daudz runāja vēl 20gs beigās un 21.gs sākumā, kad bija interneta veikalu pirmsākumi un cilvēki baidījās, ka viņu bankas konti tiks uzlauzti. Līdzīgā veidā daudzi datoru hakeri šobrīd vēlas uzlauzt savu organismu. Atšķirībā no mistiskā „veselīgā dzīvesveida” bio hakeri grib „saskaldīt” cilvēka organismu pa sīkām daļiņām un saprast, kā tas darbojas, lai sistēmu uzlabotu. Piemēram, zinot, kā kas darbojas un katru no sastāvdaļām uzlabojot kaut vai tikai par 1%, kopējā sistēma darbosies kā uzlabojumu summa. Droši mazliet sarežģītāk, bet nu ideja ir tāda. Lūk dažas, iespējams svarīgākās sastāvdaļas:

  • Miegs

Praktiski visur, kur vien interesējies un meklē, nav cita temata, par kuru tik daudzi būtu vienisprātis. Miega nozīmi augsti vērtē visi eksperti, kas ir iedziļinājušies cilvēka veselības jautājumos. Uzlabojot miegu iespējams atrisināt tik daudz problēmas, kuras virspusēji pat nešķiet ar miegu (vai tā trūkumu) saistītas.

Miega hakeri ir atraduši veidus, kā sekot līdzi miegam, speciāli tam radot dažādas ierīces un pat telefona aplikācijas. Taču viens no vienkāršajiem miega uzlabošanas trikiem un rīkiem ir nodrošināt pilnīgu tumsu un izvairīšanās no zilās gaismas (visās elektroniskajās ierīcēs, t.sk. arī apgaismojums). Piemēram, ar speciālām zilās gaismas bloķēšanas brillēm to var samērā vienkāŗsi.

Zilā gaisma ir dienas gaisma, kas dod cilvēkam signālu, ka no rītiem jāceļas, jo ir diena. Un ja vakarā saņem zilo gaismu, tad neizdalās vai izdalās pārāk maz miega hormons melatonīns.

 

  • Smadzeņu darbība

Jau šobrīd ir nopērkamas mazas EEG (elektroencefalogrammas) aparāti, kas ļauj sekot līdzi smadzeņu darbībai dienas laikā. Sekot līdzi, kāda ir smadzeņu aktivitāte sportojot, pēc sporta, ēdot, guļot un visādi citādi uzzinot par to, kad un kādos apstākļos smadzenes darbojas aktīvāk. Šādu ierīču signāla stiprums un uzticamība tiek ļoti daudz kritizēta. Taču ir skaidrs, ka šādas mobilās un entuziastu ierīces nākotnē būs arvien pieejamākas. Līdzīgi kā šobrīd gandrīz katram mājās ir asinsspiediena mērāmais aparāts jeb termometrs.

 

  • Ēdiens

Šķiet otra svarīgākā lieta, kurai cilvēki pievērš pārāk maz uzmanības jeb pareizāk sakot, nenovērtē ēdiena nozīmi. Neiedziļinoties ēdienkartē un receptēs, ir daži principi, kurus būtu jāievēro, bet kuri ir sagājuši grīstē, īpaši pēdējo 50 gadu laikā. Lai arī ir daudz speciālistu, ekspertu un zinātnieku, kas dažādos uztura aspektos velk deķi uz savu pusi (piemēram, vai piena produkti ir veselīgi), taču ir viena lieta, kur nu jau superdaudz nozares insaideri ir vienisprātis. Proti, mēs pārāk daudz lietojam ogļhidrātus uzturā. Kopš ir ieviesta uztura piramīda ar graudaugiem pašā pamatnē, audzēji, korpulence, diabēts un smadzeņu saslimšanas ir pieaugušas epidēmijas apmēros.

 

  • Enerģija

Enerģija un mitohondriji iet roku rokā. Mitohondriji ir enerģijas ražošanas aparāti šūnās. Dažās šūnās mitohondriju gandrīz nav, bet dažu orgānu šūnās ir pat vairāk nekā 2000 mitohondriju, piemēram aknās vai smadzenēs. Barojot mitohondrijus ar ketonvielām, rada tiem labvēlīgu vidi, kā rezultātā mitohondriju skaits pieaug un cilvēkam kļūst vairāk enerģijas. Īsāk sakot, sniegums un spējas pieaug tāpat kā sportistam trenējoties.

 

  • Tehnoloģijas

Jau augstāk minēju, ka straujiem soļiem attīstās dažādas mobilās ierīces, kas palīdz mērīt ne tikai ķermeņa temperatūru un asinsspiedienu (arī glikozes mērītāji diabētiķiem ir ikdienas lieta), bet arī sportistiem jau labu laiku ir pulsa mērītājs, EEG ierīces. Esmu dzirdējis par projektiem, kur tiek izstrādāts „gudrais” apģērbs/ audums ar spēju tiešsaistē testēt sviedrus, mērīt pulsu un muskuļu aktivitāti. Ar bezvadu interneta palīdzību tas sinhronizētos ar jūsu datoru un uzkrātu datus par par visiem lietotājiem. Datu kopums būtu tik apjomīgs, ka vecais draugs Google (Google Helpouts) patiešām reiz varētu kļūt par ārstu vai vismaz perfektu konsultantu.

 

  • Mācīšanās

Pat neiedziļinoties dažādās kognitīvās un pedagoģiskās, un vēl citās metodēs, mūsdienās kaut vai tik vienkārša lieta kā audio grāmatas ir ļoti labs rīks. Es šobrīd nedaudz jūtos kā students, jo es mēģinu uzsūkt maksimāli daudz katrā brīdī. Un audio formāts ļauj to darīt.

Podcast’i ir cits audio ierocis, ko izmantoju dienā vismaz 1,5h. ASV tie ir ļoti populāri nišu informācijas vidē. Izglītoties un mācīties vari par jebko. Noteikti veikšu apskatu par podcastiem, kurus klausos.

Posted in Uzlabo sevi and tagged , , , .