RĪTI, KAS MAINĪS DZĪVI

 Attēls no www.everydayminimalist.com


Attēls no www.everydayminimalist.com

Kad sāku (atsāku) lasīt, diezgan ātri sapratu, ka kaut kas jāpamaina, lai iegūtu citus rezultātus no savas dzīves. Kā jau iespējams, daudziem rodas tipiskais jautājums – ar ko sākt?
Visai loģiski, gan arī tīri intuitīvi es sapratu, ka visvienkāršāk sākt savu dzīvi citādāk būtu no rīta. Kamēr visi vēl guļ.
Mainīt rītus, kas mainīs dzīvi, radot mieru un spēku visām 4 manām sastāvdaļām: ķermenim, prātam, emocijām un garam.

 

5:40 – celšanās

Ik dienas (darba dienas) mans rīts sākas ap plkst. 5:40. Tas sākas ar ūdens glāzi. Ūdens dzeršana no rīta ir ļoti būtiska. Lai arī neatradu pētījumus par šo, tam ir vesela virkne pozitīvu efektu mūsu veselībai, kurus kaut vai no funkcionālās medicīnas viedokļa varētu izskaidrot. Turklāt tas ir bezmaksas!
Aptuveni pusē gadījumu ūdenī izšķīdinu pustējkaroti Himalaju sāli.
Sāls mūsdienās ir padarīta par velna pavēlnieku, kas vainojama teju visās sirds slimībās. Tomēr sāls ir viena no būtiskākajiem cilvēka ķermeņa sastāvdaļām. [pētījums par sāls nepieciešamību]
Uzsveru – jūras sāls (arī Himalaju un Peru inku u.c. ir jūras sāls vel no tiem laikiem, kad tur bija jūra/okeāns) – satur ap 80 dažādu minerālvielu. Šis daudzums plus mīnus sakrīt ar cilvēkam vajadzīgo minerālvielu daudzumu.
Cerams, sevišķi aktīvajiem sporta cienītājiem man nav jāstāsta, ka vajadzētu īpaši daudz sāli. Tā kā sportisti pie lielas svīšanas zaudē lielus daudzumus sāls un arī citu minerālvielu kopā ar sviedriem, tad sāls ļoti vajadzīga.
Šobrīd vēl nelietoju uztura bagātinātājus. Un jāatzīst, ka pēdējā laikā esmu mainījis savu kategorisko nostāju pret uztura bagātinātājiem. Vairāk pētot jautājumu, esmu nolēmis visai drīz pievērsties tiem.

 

5:45 – glāze sālsūdens

Pēc glāzes ūdens pienāk kārta rīta tualetei, kad pirmo reizi sāku aktīvāk iedarbināt smadzenes, plānojot/ atgādinot, kādus vingrinājumus tūlīt veikšu.

5:50 – 6 minūšu treniņš

Attēls no www.womenshealthmag.com

Attēls no www.womenshealthmag.com

Vingrošana jeb mans rīta 6 minūšu vorkauts (workout*)  variē katru dienu. Uzsvars vienmēr ir uz vēdera presi.
– nepāra datumos tas ir viens vingrinājums vai nu parastais (a) plank vai kājas un viduklis augšā uz aptuveni 1,15 min
– pāra datumos tas ir sānveida (b) plank.
Presei pievēršu uzmanību īpaši, jo man ir mazs plāniņš – vēlos pārbaudīt un pierādīt, ka tikai ar 1-2 minūtēm dienā var sasniegt sešpaku. Tas, lai atbildētu uz jautājumu par minimāli efektīvo devu.
Pārējie vingrinājumi katru dienu mainās. Kādu dienu es miksēju pumpēšanos ar kājām paceltām augstāk vai pumpēšanos uz bicepsiem.
Īpašas slavas dziesmas esmu saklausījies tā saucamajam squat.
Teju ikviens kaut cik pieredzējis un zinošs treneris par tupšanos jeb squat runā kā vienīgo labāko. Aptuveni tā – ja vajadzētu atstāt tikai vienu vienīgo vingrinājumu pasaulē, tad tas būtu squat.
Vingrinājuma intervālu ideju aizguvu no Kelly Starrett. Viņš apgalvo, ka vislabāko spēku var uztrenēt pildot jebkuru vingrinājumu 3-5 reizes ar 3-5 atkārtojumiem.
Bet kas svarīgi, šīm 3-5 reizēm jābūt 50% no tā, ko tu varētu pacelt/izpildīt. Piemērs, lai taptu skaidrs. Lai izpildītu 5 reizes svara stieņa celšanu, tev jāizvēlas tāds svars, kur maksimālais reižu skaits būtu 10 reizes.
Tā kā ziemas periodā nekādus skriešanas treniņus neveicu (izņemot pa reizei nedēļā basketbols un hokejs) ātrumam un izturībai, kā arī pulsa pacelšanai, boksējos 1 minūti ar maksimālu ātrumu.
Vingrinājumu sarakstā noteikti ir tricepsu pietupieni, kā arī daži vingrinājumi ar svara bumbu.
Visus šos vingrinājumus plānoju uzfilmēt nelielā 1-2 minūšu garā video.

 

6:00 – kontrastduša

Katru rītu eju dušā. Laiks dušai ir pēc vingrošanas. Esmu ārkārtīgi iecienījis kontrasta dušu. Šobrīd praktiski nav nekādu šaubu (un arī pētījumi liecina), cik efektīvi un veselībai motivējoši ir iet aukstā, siltā, aukstā dušā.
Turklāt es šo nodarbi mazliet uztveru kā treniņu kāpšanai ārā no komforta zonas. Jau no domas vien uznāk drebuļi.
Interesanti, ka mentālais treniņš nav vis pašas riebīgās sajūtas saskaroties ar auksto ūdeni, bet gan domu trenēšana. Kur pretnostatītas domas cīnās par to, ka būs nepatīkami, pret to, kāda sajūta būs, iznākot no dušas.
Šāda domu regulēšana nav viegla, tādēļ arī tik ļoti vajadzīga.
Bez tam, jau rakstīju par to, ka ķermeņa pakļaušana temperatūras svārstībām jeb termoģenēzes ir satriecoši laba mūsu ķermenim.

 

6:10 – meditēšana

Attēls no www.bulletproofexec.com

Attēls no www.bulletproofexec.com

Ir noslēgusies ķermeņa apstrāde. Pienāk laiks prāta un emocionālajam treniņam – meditēšanai.
Domāju, ka cilvēki dalās trijās daļās.
Vieni domā, ka meditēšana ir kaut kāda ezotēriski, filozofiski reliģiska nodarbe, kas domāta mūkiem vai citādi jocīgiem cilvēkiem.
Otrie, šķiet par to ir daudz dzirdējuši, iespējams interesējušies, pat vēlas meditēt paši, taču kaut kādu iemeslu dēļ tālāk par gribēšanu netiek.
Pēdējie, protams, ir tie, kas ir sākuši meditēt vai vismaz cenšas. Esmu pie tiem, kas cenšas, un mana ik rīta meditēšana ilgst aptuveni 15 minūtes. Šīs 15 minūtes cenšos sadalīt 3 daļās.
1. fāze (7-8 minūtes) ir dziļas elpošanas.
un nedaudz savas personības izaugsmes vizualizēšana. Elpošanas daļa ir vienkārša, bet ar vizualizēšanu iet grūtāk. Vispār mani interesē tā dēvētā transcendentālā meditācija.
Viens no iemesliem, kādēļ šķiet šis veids ir samērā populārs ir tas, ka tās tehnika nebalstās uz kaut kādām mistiskām zināšanām un ir, šķiet, jebkuram sliņķim viegli atkārtojams.
2. fāze ir ceļojums vizuālu asociāciju ceļojums. Tās būtībā ir brīvi ļaut peldēt fantāziju pasaulē, kur viens attēls pāriet citā. Līdzīgi kā plastilīna multenēs viena figūriņa plūstoši pāriet citā.
Tikai tas, ko es redzu, nav plastilīna, bet gan zīmēts, dzīvs un dažādu ģeometrisku formu apvienots attēls.
Tieši šajā fāzē man izdodas īsts transcendentāls lidojums.
3. fāze ir vairāk kā tāda pašsuģestija, sev atgādinot, ka viss, ko esmu uzsācis, ieplānojis vai vēlos, ir sasniedzams. To es sauktu izmantojot angļu valodu “Self affirmation*”.
Atgādinu sev manus mērķus, savus nodomus. Turklāt ir būtiski (vismaz man), ka es it kā atgādinu sev
(1) šīs dienas nodomus,
(2) īstermiņa jeb 90 dienu mērķus un
(3) 3-5gades mērķus.

 

6:25 – kafija ar sviestu

Bulletproof-Coffee-lululemon-blog-header
Attēls no www.-lululemon-blog-header.com
Pēc meditēšanas sāku gatavot t.s. bulletproof kafiju jeb kafiju ar sviestu. Kamēr kafija vārās, es atveru telefonā sevis interesējošos blogus vai jaunumu vēstules no tiem (šad tad arī Facebook, jo esmu tāds pats kā tu) un izlasu kādu rakstiņu utml.
Lasu, kamēr vien kafija vārās. Ieleju kafiju, paņemu savus 2 blociņus un sāku rīta pēdējo cēlienu – prāta treniņu.
6:35 – dienasgrāmata
Ar kafiju un blociņiem apsēžos dīvānā. Mani divi blociņi, kur vienā es rakstu savu dienasgrāmatu (journaling), bet otrā 15 idejas.
Dienasgrāmatas pamatideja ir atskatīties uz iepriekšējo periodu/ dienu/ nedēļu/ notikumiem. Reflektēt.
Tas ir kā iekšējs dialogs, kur es sev atklāti varu pajautāt, vai neesmu sevi mānījis. Atpazīt panākumus, mazās uzvaras vai neizdošanās un neveiksmes.
Citiem vārdiem sakot, tas ir nemitīga feedback* nodrošināšana. Šis ir fascinējošs temats!
Pilnīgi noteikti veltīšu kādu no nākamajiem rakstiem tieši par šo.
Feedback jeb atgriezeniskā saite, manuprāt, ir viens no svarīgākajiem izaugsmes faktoriem. Tieši šī iemesla dēļ cilvēkiem ir nepieciešami psihologi, labi draugi, skolotāji, mentori, kouči un tamlīdzīgas uzticības personas.
Vientulībā nav iespējama vai ir samērā apgrūtināta izaugsme. Cilvēkam ir vajadzīga atbildes reakcija, lai orientētos, lai, nepieciešamības gadījumā, tiktu izlabotas visas kļūdas, izņemtas visas nepilnības.
Tieši tādēļ vientulība ir tik graujoša. Manuprāt, ‘žurnalēšana’ ir visvienkāršākā feedback forma, un tādēļ kļūst samērā populāra.
Vēl kāds feedback nodrošinājuma veids, par kuru jau 20.gs. pirmajā pusē slavenajā Napoleon Hill “Think and Grow Rich” grāmatā aprakstīts – mastermind grupas.
Tā kā sevis uzlabošana ir visa pamatā, tad šo feedback veidu pilnīgi noteikti izmantošu. Šobrīd organizēju sev vienu šādu grupu. Kolīdz tā sāks funkcionēt, noteikti atskaitīšos par tās darbību efektīvitāti.
Žurnāla pildīšana aizņem aptuveni 7-10 minūtes jeb viena A5 formāta lapa aprakstīta no abām pusēm.

 

6:45 – 15 idejas

blog-list-kikolani_com
Attēls no www.kikolani.com
Otrs blociņš ir 15 ideju listei. (Šo esmu aizņēmies no James Altucher).
Katras dienas prāta un radošuma treniņam sastādu listi ar 15 idejām (var būt arī tikai 10) par jebko. Tas ir faktiski ir mini breinstorms,  kurā vienkārši ģenerēju idejas.
Ideju ģenerēšana var būt idejām biznesam, idejām par tematiem mana bloga raktiņiem, jautājumi mana podkāsta intervējamajam, vai pat ko darīt brīvdienās.
Ir kāds ļoti būtisks nosacījums ideju ģenerēšanai. Tas būtu jāņem vērā ikvienam, kas kaut reizi rīko vai piedalās arī grupas breinstormos. Tām nav jābūt tikai 10-15 super labām idejām.
Daudzi grēko ar šo, mēģinot izdomāt un izteikt tikai un vienīgi vērtīgas idejas. Patiesībā ir jāļauj izteikt sliktas un nekam nederīgas idejas. Tikai izvirzot sev šādu nosacījumu, var atpazīt un pamanīt labās idejas.
Tas ļaus izvairīties no nevajadzīgas spriedzes un atbloķēs radošumu. Jāļauj sliktām idejām iznākt laukā, lai sadzirdētu kādu labo.
No 10 idejām 9 visticamāk būs nekam nevērtīgas. Ideju listei veltu kādas 10 minūtes.

6:55/7:00 – diena var sākties!

Kafija izdzērusies, jāiet modināt bērni, jāgatavo brokastis un jāved uz skolu.  Darba diena var sākties!

 

——

* Workout – no angļu val. treniņš

* Self affirmation – no angļu val. šajā kontekstā apliecināt/ apstiprināt sev kaut kādus nodomus vai mērķus

* Feedback – no angļu val. atgriezeniskā saite vai atbildes reakcija (taču uzskatu, ka latviešu valodā gandrīz netulkojas, lai nezaudētu nozīmi). 

Posted in Uzlabo sevi and tagged , , .