NEVIENS NEGRIB BŪT RESNS

fat-is-sexyKurš tad grib būt resns? Lai arī resnie, korpulentie un apaļie var stāstīt sev un pārējiem, ko vien vēlas, ir pilnīgi skaidrs, ka viņi grib būt slaidi tāpat kā citi slaidie. Turklāt, uzdrošinos apgalvot, ne jau tādēļ, ka sabiedrības normas vai standarti, vēlme labi izskatīties to prasa. Man šķiet tādēļ, ka mūsos ir iebūvēts pašnoteikšanās mehānisms vēlēties būt dabīgi veselīgajā ķermenī. Un tas, protams, ir bez liekā svara.

Pirms gada mans svars bija 83kg pie auguma 174cm. Es nebiju nekāds resnais, taču gan intuitīvi pašam likās, gan arī BMI noteica, ka man ir liekais svars. 10 kilogramus nometot, man būtu bijis vajadzīgais svars.

 

Kas nestrādāja:

– sportošana, pat palielinot treniņu apjomus un skaitu, nedeva nekādus rezultātus. Epizodiski mana lielā treniņu slodze (vairākkārt gatavojoties maratoniem + ikdienas citi treniņi (brīžiem bija pat tā, ka trenējos katru dienu)) manu svaru neietekmēja pilnīgi necik.

Patiesību sakot, pārāk liela trenešanās rada pārāk lielu iekaisumu/ stresu organismam, un tauku uzkrāšana nav nekas cits, kā nodrošināšanās pret riskiem. Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdu teoriju, ka liekais svars cilvēkiem ir pārlieku lielā organisma hroniskā iekaisuma rezultāts. Iekaisums rodas dēļ dzīvesveida, ēdiena utml.

– klasiskā uztura piramīda, kur kaloriju jeb makronutrientu pamatā ir ogļhidrāti.

Es varētu diezgan droši apgalvot, ka mans ēdiens vienmēr ir bijis samērā veselīgs. Epizodiski esmu pircis McDonald’s lietas, čipsus un dzēris kaut kādus cukurūdeņus. Taču tas tā, tiešām izņēmuma kārtā.

Attēls no www.thin2win.net

Attēls no www.thin2win.net

Mēs ģimenē vienmēr esam ēduši daudz dārzeņu, salātus, lietojuši Vom Fass eļļas. Mājās mums nekad nav limonādes un sulas. Saldumus mēs arī ne sevišķi. Taču mēs nesmādējām maizi, grūbas, putraimus, auzu pārslas, protams, arī makaronus. Bieži gatavojām dārzeņu un maltās gaļas lazanjas. Kartupeļi uzturā arī neiztrūka. Enerģijas uzņemšanas sadalījums bija šāds:

50% ogļhidrātu + 30% olbaltumvielas + 20% tauki. Tā dara lielākā daļa, un pat vēl vairāk ogļhidrātu.

 

 

 

 

 

 

Kas nostrādāja:

– enerģijas uzņemšanas sadalījums. Tiklīdz nomainīju ogļhidrātu % pret tauku %, tā es momentā nometu 10kg. Tas man prasīja kāda 6-8 nedēļas.

Šobrīd: 50% tauku + 35% olbaltumvielas + 15% ogļhidrātu

Es teiktu, ja es vēl samazinātu olbaltumvielas par 10% pret taukiem, es būtu ļoti apmierināts.

– atteikšanās no miltiem. Miltu izstrādājumus pārstāju ēst, galvenokārt, glutēna dēļ. Tagad šajā tematā neiedziļināšos. Būtiski ir tas, ka milti ir nenormāls atkarību radošs produkts, kas, starp citu, ir viens no lielākajiem ogļhidrātu avotiem un arī iekaisumu veicinošs produkts. Kā arī ļoti bagātīgs toksīnu avots – raundaps, glifosāts utml.

Pagāja 2 nedēļas un man pārgāja vēlme pēc maizes. Lai gan agrāk es maizi dievināju. Izejam ielās un apskatāmies, cik apkārt daudz bulku bodes! Apskatāmies, ko bērni visvairāk pērk starpbrīžos un kā bērnu ballītēs ir visvairāk! Tas tādēļ, ka esam uzsēdināti uz bulciņām!!!

– atteikšanās no alus.

Attēls no www.ou.org

Attēls no www.ou.org

Šis  ir nozīmīgs punkts. Es nevaru apgalvot, ka es biju “resns” alus dēļ. Taču varu pilnīgi noteikt apgalvot, ka biju atkarīgs no alus. Es katru dienu izdzēru 1-2 alus. Tas nav veselīgi ne no alkohola patēriņa viedokļa, ne arī no ogļhidrātu un glutēna viedokļa. Vajadzēja 3-4 nedēļas, lai mani alus vairs neuzrunātu.

– mazi 6-8 minūšu ikdienas treniņi. Isometric vingrinājumi.

Šie mazie treniņi nav svara vērošanai, tievēšanai. Šie ir vairāk, lai uzturētu sevi formā un veidotu tā saukto compound* jeb salikto efektu (compound interest). Katru dienu mazliet un ilgā laikā tas sasummējas un atstāj tīri labu efektu.

– apņemšanās un jaunu ieradumu veidošana.

Secinājums no ne viena vien pētījuma šai virzienā – ja vēlies tikt vaļā no kaitīgiem ieradumiem, tad to jādara pa vienam. Ja vēlies ieviest labus ieradumus, tad tas jādara komplektā ar citiem.

Teiksim, smēķēt un skatīties TV jāatmet pa vienam. Efektīvāki ir tie, kas ieradumus labāk ēst, vingrot, laicīgi iet gulēt, arī dažādas garīgās prakses, piemēram meditāciju, vārdu sakot jebko, sāk darīt vienlaicīgi.

Dažādos avotos tiek minēti dažādi ilgumi, cik nepieciešams, lai izveidotu ieradumu. Tas svārstās starp 28 līdz pat 60 dienām. Katrā ziņā, ir nepieciešams vismaz mēnesis.

Ieraduma spēku nevajadzētu novērtēt par zemu. Analizējot virkni pasaulslavenu rakstnieku, biznesmeņu, rakstnieku u.c., ir kāda kopīga iezīme. Katrs no šiem cilvēkiem vairāk vai mazāk pakļāva savu ikdienu ieradumiem. Piemēram, kaut vai tas pats Stīvs Džobs vai Marks Cukerbergs katru dienu valkā vienādu apģērbu, lai tas būtu ieradums un lēmums par apģērbu izvēli neatņemtu enerģiju citu daudz būtiskāku lēmumu pieņemšanai.

Jo, kad es balstu visu uz ieradumu, tas man ļauj automatizēt savu darbību un lēmumu pieņemšanas procedūru. Tas, savukārt, atstāj daudz vairāk vietas mūsu radošajām izpausmēm.

Piemēram, savu rīta rituālu esmu padarījis ļoti automātisku.

 

Habits of most influencial people.

 

===

Ar šo vēlējos izskaidrot, cik pavisam nedaudz vajadzīgs, lai panāktu to, ka esi priekā par to, kā izskatās tavs ķermenis. Turklāt, kas svarīgākais – viss augstāk minētais ir reāls, nav grūts un ir ilgtspējīgs. Jo visi esam meistari kampaņveidīgi un ar motivācijas pieplūdumu (1.janvārī sākt ēst mazāk vai sportot vairāk).

Tieši ilgtspējīgas pieejas, kā esmu novērojis, ir tās, ka ļauj cilvēkiem ilgtermiņā nodrošināt savu labsajūtu un ideālo ķermeņa svaru.

Kaut ko no visa iesaku pamēģināt 2 nedēļas, palūkoties, kā strādā, cik viegli tas nāk, rakstīt dienasgrāmatu(!), piefiksēt bez mānīšanās, vai tas varētu būt modelis vismaz 6 mēnešiem.

 

Un uz priekšu, lai veicas!

==

 

Video ar maniem ikrīta 3-4 minūšu vingrinājumiem!

 

 

https://news.mit.edu/2015/pathway-controls-metabolism-underlying-obesity-0819

Posted in Blogs, Uzlabo sevi and tagged , , , .