Par MASTERMINDS pasākumu: atziņas par stāstu stāstīšanu no tikšanās ar Agnesi Kleinu & Dāvi Siksnānu

Pamēģini!

Apsēdies ar kādu draugu kafejnīcā. Lūko, lai pie blakusgaldiņa  tev tuvumā sēž citi!
Sāc savam sarunu biedram stāstīt kādu atgadījumu, stāstu ar sākumu un izsekojamu notikumu gaitu. Dari to samērā skaļā balsī, lai arī citi, ja sāktu klausīties, varētu dzirdēt.
Stāstot savu stāstu, ar vienu aci pavēro pie citiem galdiņiem sēdošos. Tu pamanīsi, ka ar katru teikumu, kurā stāsta notikumu gaita kaut kā attīstās, cilvēki sāk klausīties tevī. Viņi ne tikai klausīsies, ko tu stāsti. Viņi alks dzirdēt stāsta beigas.

 

Uri Hassen un Prinstonas Universitātes pētījumā atklāts, ka klausoties kādu stāstām stāstu, gan paša stāstītāja, gan klausītāja smadzeņu magnētiskās rezonanses attēlos var redzēt, kā tās aktivizējas.
Vēl kāds nedaudz vairāk biznesa videi piemērots pētījums, par to, cik ļoti efektīvi ir stāsti.
Reiz zinātnieki veica eksperimentu.
Tika iegādāti 100 Ķīnā ražoti mēsliņi, kurus izvietoja tirgošanai Ebay platformā. Visas preces tika sadalītas 2 grupās.
Viena versija – preces tikai ar nosaukumu. Otra versija – klāt katrai precei bija neliels stāstiņš.
Preces ar saistošiem un interesantiem stāstiem vairāksolīšanas platformā ieguva par 6258,58%(!) vairāk ienākumu!!!
Ir vēl kāds stāstu veidošanas un stāstīšanas aspekts. Katra cilvēka personīgais iekšējais naratīvs. Stāsts, kādu mēs esam izdomājuši stāstī paši sev. Iekšējās ticības un pārliecības pamatā ir sev teiktais.

 

Nu jau gandrīz klišejiskais “tu to vari” vai “tu to nevari” sev teiktais – abos gadījumos tev ir taisnība.
Arī šis iekšējais monologs un nereti arī sevi ierobežojošās domas ir atkarīgas no ārpusē dzirdētiem stāstiem. Tādēļ labu grāmatu lasīšana, kvalitatīvas sarunas ar citiem cilvēkiem var noteikt paša domu un rīcības kvalitāti.
Smadzenes ir jāpakļauj labiem stāstiem, lai tās pēc tam varētu atkārtot, imitēt vai pat radīt jaunas labas lietas.

Par Agnesi Kleinu

Tev nav jābūt grāmatžurnāla izdevējam, lai Tu gūtu labumu un vērtīgas atziņas no sarunas ar Agnesi Kleinu. Viss, ar ko Agnese var padalīties, ir piemērojams jebkuram uzņēmumam, zīmolam vai pat tikai idejai.
Agnese ir gan stāstu stāstītāja, gan kuratore. Pie kam dara to meta līmenī. Viņa vienlaicīgi pārdod stāstus savā pasaulē pirmajā divvalodīgajā grāmatžurnālā “Benji Knewman”. Taču, kas visu padara vēl iespaidīgāku un ko no Agneses var mācīties – lai pārdotu stāstus grāmatžurnālā, viņa ir izdomājusi visu aptverošu lielo stāstu par Benji Knewman. Tas ir iedomu tēls, ar kuru lasītājs vai potenciālais lasītājs nevar neidentificēties.
Kad izlasi aprakstu par Benji, tad šķiet, ka aprakstīts esi tu.
Tas ir jebkura zīmola mega līmenis.
Benji Knewman nav Ariel pulveris vai Ford automašīna, kas var noderēt visiem. Tas tomēr ir  nišas produkts.
Tieši caur nišām ikvienam vajadzētu sākt radīt savu zīmolu, savu produktu un savu pieeju.
Lūk, dažas atziņas no Agneses Kleinas pirms pasākuma par stāstu veidošanu, par zīmoliem utml.:
– radīt zīmolu nav obligāti radīt stāstu kā “…reiz dzīvoja”, “zaļa zāle, auksta rasa” vai “no burvju zemes”. Tas var ietvert sevī universālus stāstu stāstīšanas principus, taču poētiskumam, salkanumam un liekvārdībai nav jābūt.

 

– Agnesei ir rokassprādze ar iegravētu uzrakstu – “ja dara, tad izdara”. Radot zīmolu parāk daudzi aizraujas ar smuku logo veidošanu vai fantāziju aprakstiem par to, kā viss varētu būt. Taču novērojumi diemžēl liecina, ka lielajam vairumam iesāktais paliek kā daļa no gribēšanas. Izteikts slinkums un apņēmības trūkums. Tikai darīšana ir vērā ņemama.

 

– Pat Hemingvejs sacīja, ka rakstīt ir kā noasiņot, un tas ir mokošs process. Hemingvejam likās laba tieši tā rakstīšanas, kas ir “ir patīkami būt uzrakstījušam”. Tieši šīs sajūtas dēļ daudzi grib sākt rakstīt. Zinot Agneses augstās prasības pēc teksta kvalitātes, liela daļa rakstīsanai pieiet ar šādu augstas kvalitātes teksta uzstādījumu. Diemžēl rakstīt labi nevar pēc iegribas. Tādēļ autori, rotējot savā galvā domu, ka jābūt labam tekstam, praktiski nekad nevar neko sakarīgu uzrakstīt.

 

– “Benji Knewman” lasītājs ir tāds, kurš ceļojumā, ejot pa galveno ielu, ir gatavs nogriezties mazā šķērsielā. Šādi vienā teikumā Agnese noformulējusi gan sava produkta mērķauditoriju, gan arī sava produkta zīmolu.

 

– “Benji Knewman” šobrīd ir tirdzniecībā Ņujorkā, Amsterdamā, Berlīnē, Romā un vēl daudzās pasaules pilsētās. Iemesls, kādēļ šāds Latvijā radīts produkts ir interesants visās pasaules malās, ir pieeja. Žurnālgrāmata ir vietēja, bet ar globālu rezonansi. Lai tajā būtu ietverts lēciens – notikums vai stāsts no Latvijas, taču ar aktualitāti un tēmas “karstumu” visā pasaulē

Pēc pasākuma 29.martā rīkosim Meistarklasi ar Agnesi. Te vari pieteikties!

 

Par Dāvi Siksnānu no Printful, Draugiem group

Cik daudzi tevi pazīst vai vēlas pazīt?
Cik daudzi ar apbrīnu un varbūt pat skaudību skatās uz tevi un visu, ko tu dari?
Tā, iespējams, vēlētos lielākā daļa no jums. Un pilnīgi noteikti lielākā daļa uzņēmumu, zīmolu un produktu iekāro šādu reputāciju.
‘Draugiem Group’ ir uzņēmumu komplekts, zem kura  slēpjas daudz dažādu zīmolu. Līdz šim visiem labi zināms bija sociālais tīkls-portāls Draugiem.lv. Taču Facebook ērā šī zīmola nozīme ir krietni vien samazinājusies. Tieši tādēļ ‘Draugiem Group’ radījuši vairākus, nu jau labi pelnošus, citus zīmolus.
Viens no tiem ir Printful, kas darbojas ar nedaudz zem 30 mio lielu apgrozījumu divās pilsētās ASV – Losandželosā un Šarlotē. Drīzumā tiks vērts filiāle arī  Austrālijā.
Par ‘Draugiem Group’, par ‘Printful’, ‘Startup Vitamins’ un citiem runā daudzi, un slavas dziesmas arī dzirdētas dažādas.
Taču kas tad ir pamatā šādai reputācijai?
Dāvis Siksnāns ir viens no ‘Printful’ līdzdibinātājiem, kā arī darbojas ar citiem ‘Draugiem Group’ projektiem. Dāvis lieliski prezentē to, kāda ir visas lielās Draugiem grupas pieeja, lai rūpētos par savu zīmolu reputāciju. Šādas ir vien dažas atziņas, par kurām dziļāk varēsim parunāt pasākumā:

 

– saredzēt vērtību, ka katrs topošais, esošais un bijušais darbinieks ir svarīga daļa no kopējā tēla. Tadēļ šim tematam tiek veltīta liela uzmanība. Tas arī ir iemesls, kādēļ bijušie darbinieki bieži atgriežas strādāt Draugiem grupā, esošie pa malu malām reklamē savu uzņēmumu. Savukārt, šajā uzņēmumā nestrādājošie uztver to kā vienu no iekārojamākajām darba vietām.

 

Pieeja. Katrs vārds un katra darbība ir PR un reklāma. To nevar atstāt novārtā. Ja sarunāsi tikšanos ar kādu no Draugiem grupas, redzēsi, kā tevi tur uzņems. Ekskursija pa visu ēku, ieskatīšanās katrā no tur esošajiem uzņēmumiem ir garantēta. Tādā veidā Tev ir iespēja būt zīmola advokātam. Jo nekad nevar zināt, ko un kā tu tālāk stāstīsi par visu uzņēmumu. Tieši šīs rindas lasot, tu jau gūsti priekšstatu par to, kādu iespaidu tas radīja, lai šis fakts vispār tiktu pieminēts.

 

Ceļojumu aģentūra. Jaunajiem darbiniekiem tiek rīkotas ekskursijas uz ASV, kas ir ‘Printful’ galvenais tirgus. Ceļojums ietver Amerikas apceļošanu. Papildnosacījums īpašu klientu apkalpošanas nodaļā ir apmācības ASV kultūrā. Tas ir, lai saprastu, kāda ir amerikāņu pieeja, mentalitāte un izpratne. Svešu valstu kultūras un mentalitātes apmācības ir fantastiska iespēja un ļoti iekārojama nodarbe.

 

Klients ir centrā. Kā tam vajadzetu būt jebkurā uznēmumā, bet kas daudzos ir tikai teorētiski. ‘Prinful’ customer serviss ir mega nozīmīgs. Pat tādā līmenī, ka darbā pēc iespējas tiek pieņemti cilvēki, kas ir amerikāņi ar latviešu saknēm.  Šī ir iespaidīga un pārdomāta stratēģija – pieņemt darbā ārzemju latviešus.

 

Inovācijas. Nereti ir dzirdēts, ka korporatīvā uzņēmumā strādājošais ir ļoti nobijies, ja gadījumā kāds no kolēģiem vai darba devējiem uzzinās, ka nodarbojies ar kādas savas idejas attīstību. Tādēļ tas tiek slēpts. Apmierināts ilgtermiņā nav neviens. ‘Draugiem Group’ kā daļu no sava biznesa modeļa, gan arī kā daļu no attieksmes pret saviem darbiniekiem, dara citādi. Ja tu strādā pie savas biznesa idejas un varbūt pat apsver domu iet prom no darba, jo gribi strādāt pie savas idejas, tad pirmais – piedāvājums to darīt kopā ar ‘Draugiem group’.
Apzinoties, ka darbnieki ir vērtība, un darbinieki ar idejām ir vēl lielāka vērtība, šis princips tiek kultivēts. Rezultāts redzams – kopumā ‘Draugiem Group’ visu uzņēmumu apgrozījums aug katru gadu!

 

===

Reģistrējies MASTERMINDS pasākumam 29.martā, plkst 18:30, Jaunā Teika – the Story & the Telling

Posted in Blogs, Mastermind grupa and tagged , .