Mastermind grupa – #2 norise

Attēls no www.sajigroup.com

Attēls no www.sajigroup.com

[Šobrīd iespējams pieteikties jaunai mastermind grupai šeit!]

Regulārās atrunas par laika trūkumu 21. gadsimtā ļoti dziļi iesakņojušās modernā cilvēka ikdienā. Atrast kaut kam laiku ir ārkārtīgi grūti. Tik tipiski, ka nevar pagūt to vai citu ieceri…

Īstermiņā, ja kalendārs pilns ar ieplānotajām lietām, tad patiešām var izrādīties neiespējami atrast laiku jebkam. Tomēr vidējā termiņā un ilgtermiņā laika trūkums ir tikai un vienīgi prāta stāvoklis. Laika trūkums 100% ir prioritāšu sakārtošanas problemātika.

Kad rosināju savas mastermind grupas dalībniekiem nākamo tikšanos, tad laika trūkums un sarežģītība ieplānot tikšanos pastāvēja.

[šis ir jau ‘mastermind grupas’ sērijas 2. rakstiņš, te vari izlasīt 1.daļu]

1. Nezināms projekts tiks uzlūkots ar nelielu skepsi

Kad jau tā nepietiek laika dažādām būtiskām lietām un projektiem, katra jauna aktivitāte ir teju vai neiespējama. Dalība tādā neskaidrā veidojumā kā Mastermind grupa, visticamāk, varētu tikt uzlūkota kā vēl viena laiku zogoša nodarbe. Taču ikvienam ir kārdinājums ņemt visu pēc kārtas, darīt visu, un gala rezultātā laika nav nekam.

 

Kad aicināju darboties grupā, tad, šķiet, cilvēki sākotnēji piekrita tādēļ, ka šķita interesanti pamēģināt. Teiksim, tad jau redzēs, kas tur būs, un tamlīdzīgi. Pēc tam jau vienmēr var atteikties un izstāties.

Man pašam tas bija nedaudz savādāk, jo, pirmkārt, es biju visam iniciators. Taču, kas svarīgāk, es zināju, kā visam vajadzētu notikt, kādiem ir jābūt ieguvumiem un uz ko viss ir vērsts.

 

2. Mastermind grupa nav izklaide

Ja Mastermind grupa tiktu uztverta kā izklaide, kā interesanta iespēja satikties ar (interesantiem) cilvēkiem, lai parunātu, apmainītos ar kaut kādiem viedokļiem un idejām, tad šāds pasākums varētu ātri beigties. Iespējams, pat nebeigties, bet notikt neregulāri, notikt ne visiem tās dalībniekiem piedaloties utml. Jo tādas grupas (pievienotā) vērtība būtu interesantas sarunas. Taču tā, kā interesantas sarunas ne vienmēr ir deficīts, loģiski, ka dalībnieki tās vienmēr varēs atrast citur.

 

Tomēr grupas dienas kārtībai, manuprāt, jābūt konstruktīvi sastrukturizētai, bez iespējām aizpļāpāties par jebko  (lai gan tāds kārdinājums ir vienmēr).

 

Attēls no www.beejalparmar.com

Attēls no www.beejalparmar.com

Starp citu, ļoti līdzīga kļūda bieži tiek pieļauta arī breinstormos, kas vispār tiek uztverti kā tīra izklaide. No sērijas, paņemsim aliņus, pīrādziņus, forši pasēdēsim un pamētāsim idejas. Domāju, ka tie, kuri pelna ar ideju radīšanu, spēs pateikt, ka šāda pieeja, lai arī būdama atraktīva, ir ļoti neauglīga.

 

Tātad, vēlreiz uzsveru – visam jābūt ar ļoti skaidri definētiem uzdevumiem un strukturizētam.

 

Kā ieskats – dienas kārtība vienai no pirmajām tikšanās reizēm:

  1. iesildīšanās aplis – izstāstīt kādu pēdējā laikā gūtu resursu (grāmata, filma, notikums, pasākums utml.), kas izrādījies ļoti ietekmējošs jeb game changing.

Katram pēc kārtas tiek dotas 5-10 minūtes laika izstāstīt par šo. Bez sevišķi lielas pārējo komentēšanas, jo, ja 5 cilvēki katrs vien stāsta tikai 5,6 minūtes, tad tā jau ir pusstunda nost no kopējā laika.

 

  1. sava projekta pitch* – šis ir galvenais, par ko grupai būtu jārunā. Atkal – katram veltītajā laikā jāiepazīstina ar sava projekta mērķiem, statusu, ieplānotajām darbībām un aktivitātēm. Taču svarīgākais – ar izaicinājumiem jeb problēmām. No šī tad arī izriet tālākā visu dalībnieku apspriede.

Var tikt uzdoti precizējoši jautājumi, noteikti tiek izteikti ierosinājumi, potenciālie nākamie soļi, vai pat arī kāds katra subjektīvais vērtējums.

 

Ņemot vērā, ka katrs ir jau ar savu nišas speciālista pieredzi, tad ieskati konkrētajās problēmās var izrādīties ļoti vērtīgi. Un faktiski, jo precīzāk tiek definēta problēma un izkristalizējies tas, par ko runāt, jo vērtīgāka var izrādīties saruna.

 

3. Elevation to the next level jeb neviens nevēlas labi strādājošas lietas izņemt no ikdienas

Svarīgi uzsvērt, kas pēc šādas sarunas notiek tālāk. Te arī ir šis game changing* efekts. Plānojot nākamās tikšanās, ikviens jau sāk saprast, ka mastermind grupas saruna ir bijusi kas vairāk par vienkāršu satikšanos un papļāpāšanu. Lielākoties nāk apskaidrība, ka saruna un katra feedback ir devis neaizstājamu artavu katra aktuālā projekta virzībai. Tādēļ, ka saņemti ir svarīgi jautājumi, padomi un ierosinājumi.

 

Tad diezgan tipiski ir dzirdēt – wow, šis bija labi un kad mēs varam tikties nākamreiz. Tādēļ, ka šāda grupa jau vispār var tikt integrēta ikviena darba procesā. Kā tāds standarts. Un atrasties darāmo lietu sarakstā tāpat, kā rakstīt meilus un tikties ar klientiem.

Pilnīgi noteikti, ikvienam, sajūtot šos labumus, vairāk nebūs jāmokās ar grupas savākšanu kopā, tie paši rausies piedalīties. Tas arī ir galvenais, ko vēlos pateikt, kādēļ ir būtiski uztvert darbošanos šādā grupā.

 

4. Mani mastermind grupas mērķi kopumā
Attēls no www.adeptio.com

Attēls no www.adeptio.com

Cik esmu runājis ar dažādiem cilvēkiem, tad vairākiem jau ir līdzīgākas vai mazāk līdzīgas grupas, kurās vienkārši atšķiras mērķi. Kādam tas ir kaut kas līdzīgs interešu klubiņam, kur kopīgi tiek lasīta dzeja, kāds muzicē kopā, bet vēl kāds runā par emociju pasauli. Zinu, ka organizācija “Dardedze” organizē tēvu atbalsta grupas, kur tiek runāts par problēmām un tematiem, ar kuriem ikdienā saskaras tieši tēvi.

Dziļākajā būtībā šī mierīgi varētu tikt nosaukta par mastermind grupu.

 

Mans mērķis ir daudz vairāk orientēties biznesa virzienā. Lai arī konkrēti mans mērķis šai grupai nav tik izteikts ar kaut kādu monetizēšanas elementu, tomēr vērsts uz līdzīgiem principiem, kas būtu jāievēro arī biznesā.

Man šobrīd ļoti svarīgi ir iespiesties cilvēku prātos ar savu “mesidžu” – kā nodzīvot līdz 120. Citiem vārdiem sakot, tas, ko mēģinu darīt šeit blogā, arī publicējot savus rakstiņus citos medijos, kā arī ieplānojot vēl atsevišķas citas savas darbības (par kurām drīzumā ziņošu) – esmu fokusējies uz personīgā brenda izveidošanu/ nostiprināšanu/ promotēšanu.

 

Izsakot savus mērķus un atsevišķus challenge mastermind grupā, interesanti bija dzirdēt pārējo cilvēku redzējumu un ierosinājumus par to, kādi soļi būtu sperami, kādas būtu ieteicamās darbības utml.

 

5. Eksperiments ar jaunu mastermind grupu dibināšanu. 

Šobrīd esmu uzsācis nelielu eksperimentu ar mastermind grupu kūrēšanu. Nu, pirmkārt, es nebūt nesaku, ka pats negribētu par kādu citu tematu vai dzīves jomu būt kādā citā mastermind grupā. Īpaši, kad jūtu efektivitāti šādai grupai. Otrkārt, zinot to, ka tik ļoti daudzi no jums (tādēļ jau esi šo rakstiņu tik tālu izlasījis/-usi) vēlas kaut kā pakāpties augstāk vai ārpus ierastā, man šķita, ka palīdzēt ar šādu grupu izveidi būtu vērtīgi.

 

Ņemot vērā, ka šis ir tāds eksperiments, tad pieļauju, ka kādā grupā es varētu būt tikai un vienīgi kā moderators, bet vēl kādā kā viens no dalībniekiem ar saviem uzstādījumiem un mērķiem.

 

 

Šobrīd iespējams pieteikties jaunai mastermind grupai šeit!

 

 

====

* – pitch no angļu val. bieži arī latviešu valodā lieto kā uzstāšanos ar prezentāciju, lai iepazīstinātu par kādu lietu, projektu vai pat sevi.

* – game changing no angļu val. – kaut kas tāds, kas maina visu [dzīvē].

Posted in Blogs, Mastermind grupa, Uzlabo sevi and tagged .