Kas ir Mastermind grupa un kāpēc man un citiem tas ir vajadzīgs

paul_green

Attēls no Paul Green (unsplash.com)

Iekāpju tramvajā un redzu tantes un onkoļus. Daži dusmīgām, daži neitrālām sejām. Visi, šķiet, dzīvo savas dzīves kā parasti. Visiem notiek plus mīnus līdzīgas lietas. Iet, dara, ēd, guļ, runā, skatās, klausās. Viss rit savu ritējumu. Taču viņi visi, cilvēki, arī sapņo, plāno lielas lietas (kas nu kuram ir liels), aizdomājas par skaistu un foršu dzīvi.

Tikai viens neliels mazumiņš no viņiem kaut centimetru tam pietuvojas. Citi nepavirzās uz priekšu ne milimetra.
Tas viss kaut kur paliek, kā tāda skaista pastkarte ar vilinošu pludmali kādā nezināmā okeāna salā.
Paiet dzīve.

Nekas no sapņiem nav piepildījies. Jo izrādās, ka ceļā bijuši traucēkļi un šķēršļi. Kaut kā nav bijis pietiekami. Un vēl citi iemesli…

Kas ir problēma?

Gan iemesli, gan risinājumi ir dažādi. Cilvēks ir veidots nevis laimei, bet izdzīvošanai. Lai vairotos un turpinātu dzimtas. Par sapņu piepildīšanu evolūcijas ceļā nekas daudz nav darīts. Tā, varētu teikt, ir mūsdienu aktualitāte – pašpiepildīšanās/ pašrealizēšanās (Selbstverwirklichung). Taču galvenais pašrealizēšanās traucēklis katrs sev ir pats. Ar visiem dziļi evolucionārajiem  izdzīvošanas un baiļu instinktiem.
Esmu izvēlējies šo problēmu caur mastermind grupām risināt tieši uz biznesa fona. Divu iemeslu dēļ:
– es domāju, ka lielā notikumu plānā tieši biznesi un uzņēmēji spēs atrisināt jebkuras lielās pasaules problēmas;

– tādēļ, ka, lai gūtu panākumus biznesā, ir jāpārvar tās visas grūtības, bailes un problēmas, kas saistītas ar personīgajām vājībām. Taču bizness ļauj izvirzīt ļoti konkrētus mērķus, tos ātri izmērīt (€ izteiksmē) un svinēt panākumus.

Kas ir mastermind grupa

Arī Amerikā mastermind grupas, visticamāk, nav tik izplatītas, kā varētu šķist. Tomēr cilvēki, kuriem sekoju līdzi, kādam vairāk, kādam mazāk, ir bijuši vai joprojām ir kādā mastermind grupā. Vai to vienmēr tā apzīmē, ir cits jautājums. Skaidrs ir tas, ka apkārtējie cilvēki vai nu palīdz tikt uz augšu, vai velk lejā.

plakats_1_MAZS
Tā kā tik daudzi bērnības un īpaši skolas gados neesam apmācīti meklēt un atrast vajadzīgās un labās attiecības ar cilvēkiem, tad rezultātā mūsu ikdienas cilvēku vide ne vienmēr ir atbalstoša.
Mastermind grupa šādā kontekstā būtu kā tāds nedaudz mākslīgs veidojums. Ar domu pulcēties kopā cilvēkiem, kuri grib tikt augstāk, lai arī kādā aspektā tas neizpaustos.
Tātad – mastermind grupa ir uz izaugsmi virzīta cilvēku grupa, kura darbojas pēc šādiem principiem:
– viendabīga ambiciozitāte jeb tieksme uz augšu,
– uzticība,
– atbalsts, pie kam gan morāls, gan ļoti pragmatisks,
accountablity,
– ārpus komforta zonas izstumšana,  pamatā ar jautājumu uzdošanu,
– mērķu uzstādīšanas un sasniegšanas šūniņa,
– mentorēšana un koučošana.

Par visiem šiem punktiem šobrīd  nevēlos izvērst garus paskaidrojumus, pamatojumus utml. Ja izlasot šādus punktus, joprojām ir šaubas, vai kāds no tiem nav sektantisms (piemēram, koučs vai tml. vienam otram tāds var likties), tad tālāk var nemaz nelasīt.

Kāpēc tas ir vajadzīgs?


Benjamin_Child

Attēls no Benjamin Child (unsplash.com)

87% uzņēmumu darbinieku nejūtas iesaistīti un nejūtas kā organiska uzņēmuma sastāvdaļa. Kā raksta Viktor Frankl savā izcilajā grāmatā “Man’s search for meaning” – cilvēki var izdzīvot visskarbākajos koncentrācijas nometnes apstākļos, ja vien tiem ir izvirzīta kāda virsjēga. Ja cilvēki sajūt nozīmi un iekšēju virzību uz jebkādu mērķi, tad laimi var atrast iekšējā pasaulē.

No vienas puses – darbs uzņēmumos nerada šādas sajūtas. Taču no otras puses, pati apkārtējā vide ir kondicionēta tā, ka darba vieta ir tikai algu maksātuve. Kā rezultātā vidējā līdz ilgtermiņā sākas meklējumi. Kā grāmatā – iekšējie meklējumi pēc kaut kā vairāk.

Diemžēl, kad pagājis kāds laiks, tu secini, ka ap tevi izveidojusies vide, cilvēki un apstākļi, kas nav sevišķi piemēroti kaut kā mainīšanai.

Esošā situācija

Līdz ar interneta sniegtajām plašajām iespējām būt lietas kursā par to, kas notiek ar ļoti attāliem draugiem un paziņām, pat viņus nesatiekot, parādās arī dažādas iespējas apzinātai savas vides veidošanai. Šobrīd notiek tik daudz pasākumu. Gan plašam interešu spektram, gan arī samērā šaurās nišās. Gan meet-up‘i, gan semināri, kursi, un meistarklases. Masveida koptreniņi un grupu aktivitātes. Faktiski, pat tik mazajā Latvijā ir tik daudz iespēju, ka jābrīnās būtu par to, kādēļ problēmas joprojām pastāv.
daria_shevtsova

Attēls no Daria Shevtsova (unsplash.com)

Kad vien sanāk runāšana par šo vientulības, vides un apkārtējo cilvēku problēmu, man prātā izkristalizējas dažas lietas.

Pirmkārt, viena liela daļa cilvēku īsti nezina, ko grib. Zina tikai to, ka vēlas uzsākt kaut ko jaunu, kas izvestu laukā no esošās situācijas.
Otrkārt, trūkst pieredzes un/vai zināšanu, kā meklēt tos atbalstošos cilvēkus. Jo skaidrs ir tas, ka pirmo soļu veikšanai ceļā uz lielajiem sapņiem un mērķiem, tas ir vajadzīgs. Viņi vienkārši neuzdrošinās nevienam neko stāstīt, jo zina, ka nekāda atbalsta nebūs. Varbūt pat gluži pretēji, novilks atpakaļ pelēkajā ikdienā. Kā tajā stāstā ar vēžiem.
Treškārt, nav ne jausmas, kādi soļi būtu sperami. Pat, ja ir skaidrs, ko un kādu savu dzīvi grib redzēt, iztrūkst praktisko zināšanu un izpratnes, ko darīt tālāk.

Ceturtkārt, lielākā daļa cilvēku zina, ka viens no būtiskākajiem aspektiem, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, ir tieši apkārtējie cilvēki. Daudziem ir draugi un paziņas, ar kuriem kopā izklaidēties. Taču tik daudziem trūkst tādu, ar kuriem parunāt par nozīmīgām lietām. Ar kuriem padalīties par plāniem un sapņiem. Mastermind grupas ir ļoti labs instruments, lai šo risinātu.

Rezultāti

Sekmes un rezultāti atsevišķiem grupas dalībniekiem ir mainīgi. Taču progresu varu nomērīt pirmkārt pēc tā, kāda ir dalībnieku disciplīna un iesaistīšanās. Tas ir, cik regulāri tiek apmeklētas tikšanās.
Tikšanās notiek reizi divās nedēļās. Un parasti jau pašā sākumā uzsveru – ja priekš mastermind grupas tikšanās ir jāmeklē kaut kāds brīvais laiks, iespēja kaut kā atbrīvoties un tas izdodas neregulāri, tad acīmredzot kaut kas nav. Ja mastermind grupas tikšanās netiek izjusta kā nodarbe, kas atbrīvo, nevis atņem laiku, tad nav vērts turpināt.
Nesen viens no dalībniekiem sacīja, ka viņam grupas tikšanās ir kā benzīntanks. Tu brauc ar auto, degvielas rādītājs sāk slīdēt tuvāk nullei. Taču tad tu iebrauc benzīntankā uzpildīties. Es teiktu, ka visās trijās grupās, kuras vadu, šī ir samērā precīza analoģija.

Taču individuālo progresu vislabāk raksturo kāds cits dalībnieks: “Kopš esmu mastermind grupā, esmu kā iekāpis ātrvilcienā uz savu projektu īstenošanos.”

Nākotnes aktivitātes

Papildus mastermind grupām, noteikti plānoju izvērst savas darbības arī citos lauciņos. Piemēram, zinu, ka prasme uzstāties, rakstīt tekstus, pārdošana, finanšu mindset*, e-komercija, online marketings un tik daudzas citas jomas ir nepieciešamas mūsdienu enterprenierim (jeb kā latviski sauc – uzņēmējam). Tādēļ plānoju, ka gan grupas dalībniekiem, gan arī pārējiem ir nepieciešamas papildu izglītošanās iespējas.

Šobrīd kaut kas līdzīgs notiek Nordea Biznesa skolā pēc t.s. business model canvas jeb princips, kā aizpildīt (trūkstošos) biznesa fragmentus. Saredzu iespējas gan sadarboties ar esošām iestādēm, esošajiem speciālistiem, gan arī uzģenerēt kaut ko jaunu, kas patlaban mazāk pieejams un pārstāvēts.

Kāpēc es to daru, kas man no tā? 

Patrick_Pilz

Attēls no Patrick Pilz (unsplash.com)

Kāds man labums no šī visa? Esmu ieskicējis sev misiju – vēlos radīt platformu/ vidi, pateicoties kurai cilvēki var sevi uzlabot. Tas būtu mans virsmērķis. Ja par laicīgākām lietām runā, tad jānorāda 3 ieguvumi sev pašam:

tas man palīdz attīstīt sevi caur treniņu uzdot jautājumus. Par vienu no galvenajām prasmēm, kāda ikvienam var palīdzēt, uzskatu  tieši spēju uzdot jautājumus gan sev, gan citiem.
tas man ļauj būt klāt citu cilvēkus stāstos, procesos, grūtībās un uzvarās. Būt notikumu epicentrā tomēr ir interesanti. Un, ja vēl var piedalīties šos notikumus formējot, tad tas tiešām ir izcili.
saredzu tajā iespējas radīt vērtību citiem, sekojoši, tas varētu radīt vērtību arī man. Paredzu, ka kaut kādā laika periodā varētu arī gūt lielāko ienākumu daļu no šī.
Turklāt, viena daļa manas lapas lasītāju zina, ka es it kā koķetēju ar ideju par dzīvošanu līdz 120 gadiem. Šāds mērķis man patiešām ir. Taču daudz vairāk par reālu iespēju nodzīvot līdz tik ilgam vecumam, mani interesē interesanta, notikumiem bagāta un piepildīta dzīve. Pētījumi liecina, ka vientulība un sociālo saišu trūkums ir viens no galvenajiem slimību un secīgi arī nāves iemesliem. Ne velti lielākā mirstība cilvēka mūžā ir pirmajā dzīves gadā un gadā, kad cilvēks aiziet pensijā.
(Starp citu, ideja par pensionēšanos ienāca prātā Otto von Bismarkam. Pastāv pat mīts, ka 65 gadu vecums tika noteikts, jo viņam pašam bija tik gadu (reāli sākotnējais vecums bija 70, kad Bismarkam bija 74 gadi). )

Tādēļ par sociālajām saitēm ārpus ģimenes un draugiem, par labvēlīgas vides radīšanu jāsāk domāt jau tagad (neatkarīgi no tā, cik Tev tagad gadu). Tas ir līdzīgi kā ar maratona skriešanu vai rakstīšanu – ja gribi noskriet vai uzrakstīt rakstu, tad jāliek gan burts pie burta un solis pie soļa, un jādara. Tāpat ar dzīvošanu līdz 120 – ja sev apkārt būšu izveidojis cilvēku sabiedrību, kura būs guvusi vērtību no manām darbībām, ir liela iespēja, ka viņi būs man apkārt ilgāk.

 Ja arī Tevi interesē dalība mastermind grupā, te aizpildi anketu! Es pēc pārrunām un iepazīšanās varēsi sākt darbību kādā no grupām!

Posted in Blogs, Mastermind grupa, Uzlabo sevi and tagged , , , , , .