DOMĀT LIELAS DOMAS UN ATDOT VISUS PARĀDUS

Goals_SmallNolemt mainīt savu dzīvi var izrādīties nepietiekami. Aktuāls ir kļūst jautājums – ko mainīt, un pret ko mainīt? Šis ir vienlaicīgi sarežģīts, bet ļoti aizraujošs jautājums, ar kuru nodarboties.

Ņemot vērā jau 60.ajos un 70.ajos gados veiktos pētījumos par mērķu nospraušanu, secinājums ir viens – mērķus un vēlmes var īstenot daudz efektīvāk, tos pierakstot un pat daloties.

Tādēļ zemāk aprakstītās lietas kādam varētu šķist gan smieklīgas, gan arī man ļoti personiskas. Par kurām mūsu sabiedrībā ne vienmēr runā.

 

Iemesls mainīt dzīvi

Jaunie laiki, kad viss it kā sāka iet uz to, ka sapņu dzīve garantēta. 2007.gadā atvēru Vom Fass eļļu un etiķu veikaliņu. Apņemšanās un motivācija bija liela. Un tāda tā patiesībā turējās ilgi.

 

Pie visa vainīga krīze un uzlikts lāsts

Mums ar Vom Fass iestājās grūti laiki, kuri tā pa īstam nav nekur pārgājuši. Vainot citus tā tāda izplatīta lieta, kas traucē ne vienam vien cilvēkam.

Tā arī es vainoju finanšu krīzi. neīsto vietu, neīsto publiku, pat ienāca prātā ideja, ka manam dzīvoklim uzlikts lāsts. Tātad, pa vidu notikusi virkne dažādu gan labu, gan ne tik labu notikumu.

Veikalu atvēršanas, aizvēršanas, pat bērna zaudēšana. Par laimi esmu kļuvis arī  par 3 bērnu tēvu, dzīvojis Dubaijā, naudas pelnīšana, un zaudēšana, parādi un citas drīzāk nepatīkamas lietas.

 

Nespēja novērtēt panākumus un būt pateicīgam par katru sīkumu

Uzņemties atbildību un nevainot krīzi, vai vēl ļaunāk – lāstu, tu it kā atbrīvo savu dzīvi iespējām pašnoteikties. Tādā veidā tu iespējo atrisināt ķibeles un problēmas pats.

Jo viss atrodas galvā un visas sviras paša rokās. Ārējie apstākļi var diktēt daudz no notiekošā, taču, nezaudējot savu lomu un atbildību, tu sāc sevi absolūti kontrolēt. Lai izbeigtu likstas.

Otra maģiskā lieta, kuru esmu apguvis samērā nesen – būt pateicīgam par to, kas dots.

Šobrīd stresojot un pukojoties par dažām neveiksmēm, pie tā, ka joprojām ienākumu līmenis vēl tuvu nav tāds, uz kādu eju.

Jāatrod sevī iespēja novērtēt to, kas ir dots.

Esmu pateicīgs, ka varu dalīties ar šo. Mans mindset* ir ļauj šo visu domāt un ar šo dalīties.

Esmu pateicīgs, ka man ir 3 bērni un nevienam nekas nekaiš. Esmu pateicīgs, ka man ir forša mamma, brālis un māsas ar savām ģimenēm, labi draugi…

Citiem vārdiem sakot, uzņemties atbildību un būt pateicīgam – tas nebija manā dienas kārtībā līdz pat 2014. gada rudenim.

 

No Kā atteikties?

Mainīt dzīvi vēlas daudzi. Arī es sapratu, ka nevēlos turpināt iet pa taisno līniju, bet izmēģināt daudz dažādus ceļus.

Esmu sācis ar dažādām lietām. Par rītiem, kas var daudz ko mainīt aprakstīju.

Tomēr, lai kaut ko mainītu, viens no pirmajiem uzdevumiem būtu atkratīties no visa liekā.

Visas, manuprāt, traucējošās un dzīves toksiskās lietas ir jāsvītro laukā, cik ātri vien iespējams.

 

1. TV, īpaši ziņas

Tagad ir stilīgi, ka mājās nav televizora. Stila vai citu iemeslu dēļ – blakus efekts ir ļoti pozitīvs. Atliek vairāk laika sarunām ģimenē un miegam. Arī lasīšanai.

Seriāli arī par daudz ievelk. Daudzi zinās stāstīt, kā caurām naktīm neguļ, lai tik noskatīties veselu ‘Breaking Bad’ sezonu. Ja spēj dozēt, tad nesaku, ka tas ir slikti.

Man jau pašam arī patīk kvalitatīvi seriāli. Tomēr esmu izvēlējies tos neuzsākt skatīties, jo zinu, ka tas ievelk… Starp citu tāpat kā feisbuks.

 

Ziņas, vispār nav skaidrs, kādēļ būtu jāklausās, jāskatās. Mediji pārtiek no negatīvā. Kaut kur avārija, kaut kas nodedzis, kaut kur sprādzis, kāds izvarots utt utjp. Par kūlu. Kam tas vajdzīgs? Tas tikai ģenerē negatīvas sajūtas.

 

2. ogļhidrāti un glutēns

Par glutēnu cilvēki smīkņā (es citreiz viņiem līdzi, ja tas gaumīgi izdarīts, kā šai video). Par glutēnu jau sen vēlos kaut ko plašāk uzrakstīt. gan jau…

Kādēļ mēģinu atteikties no ogļhidrātiem esmu skaidrojis. Taču vēl svarīgāk kā atteikšanos jeb  ogļhidrātu samazināšanu, vēlos atteikties no neveselīgas ēšanas.

Lai kas tas ikvienam arī nebūtu. Esmu dzirdējis no apņēmības pilniem cilvēkiem, kā sākuši brokastīs ēst auzu biezputras. Lai jau! Ka tik viss notiek ar apņemšanos kā tādu!

Bieži vien apņemšanās un neatlaidīga iešana uz izvirzīto mērķi sev līdzi nes arī citas pārmaiņas. Tādēļ, ka ir uzsākts process, kad transformācijas notiek pašas no sevis, jo rodas jaunas zināšanas vai prasības.

 

3. atbildības velšana uz citiem un dusmīgums

Liekas, ka viena no galvenajām grūtībām un traucēkļiem ikviena cilvēka izaugsmē ir citu vainošana savās neveiksmēs.

Pieraduma pēc vēl nereti uznāk tieksme vainot citus savās problēmās. Neizbēgami! Tomēr svarīgi to ātri atpazīt, piefiksēt un izskaust, lai tas efekts ir ilgtermiņā.

Tas pats attiecas arī uz dusmām. Uzdod sev jautājumu par to, kādēļ un uz ko tu dusmojies? Redzēsi, ka tā īstā atbilde būs – uz sevi.

Dusmas par 50% atkritīs to apzinoties vien. Otri 50% atkritīs, ja biežāk uzņemsies atbildību par savu rīcību un novērtēsi visu, kas dots.

 

4. no iespējas parunāt

Viens ārkārtīgi liels izaicinājums, kā teju cīņa pret dabu – mazāk runāt, vairāk paklusēt un ieklausīties citos.

Esmu liels runātājs. Domāju šī problēma varētu būt veselam lērumam cilvēku. Draugi pat pus pa jokam smej, ka tikai nedod dies Vendelim vārdu, nevarēs apturēt.

Manuprāt, viņiem taisnība. Ir vairāk jāklausās. Nav viegli…

Kad apzināti klusēdams eksperimentēju, pamānāmāka kļūst apkārtējā pasaule un cilvēki. Turklāt citiem labāk patīk, ja viņos klausās.

 

5. visu darīt pašam

Lauciņš, kas prasa praksi un mentālu gatavību, kas daudziem varētu būt problēmas sfēra. Tā dēvētais ‘varoņa sindroms”.

Mēģināt un censties visu padarīt pašam. Cik bieži esmu domājis, ka labāk un ātrāk izdarīt pašam nekā izstāstīt citam. Turklāt vēl nebūt drošam, vai tur kas sanāks.

Analoģiski kas līdzīgs vērojams vecāku attieksmē pret bērniem. Tie neļauj bērniem, piemēram, palīdzēt mājas darbos vai pagatavot ēst. Jo tad taču iespējams lielāks bardaks, viss būs sasmērēts, viss ieilgs utt utjp.

Tas ir super izplatīts, ka mēs nemākam deleģēt cits citam darbus, nemākam veidot komunikāciju un sadarbību. Kā rezultātā visi dara visu un neviens nedara neko. Sasniegt lielas lietas un drosmīgu mērķus nevar, ja domā, ka visu vari izdarīt viens pats.

 

Ko ieviest?

1. miegs

Es varu gulēt tikai 5-6 stundas un rullēt! Tā domā ne viens vien. Taču realitātē tas nav iespējams!!!

Lai arī pētījumi apliecina, ka efektīva meditēšana var palīdzēt samazināt nepieciešamo miega laiku. Tomēr vidējam cilvēkam tomēr ir nepieciešamas 7-8 stundas. Un lielajam vairākumam cilvēku miegs ir nepietiekams un degradēts (TV, datoru un telefonu ekrānu zilās gaismas dēļ apgrūtināta melatonīna izstrāde).

Esmu pateicīgs, jo nonācu pie šāda secinājuma par miega kvalitāti esmu vēl pirms mani tas smagi skar un man būtu iestājies kāda veselības krīze.

Vispār esmu nenormāli pateicīgs, ka mani interesē domāt par manu veselību pirms mani skar veselības problēmas.

Man agrāk, tāpat kā daudziem joprojām, šķiet, ka vakaros palikt ilgāk nomodā ir vairāk veltīt sev laiku. Taču diemžēl tas notiek uz miega rēķina. Un man šķiet, ka nereti nākamās dienas labsajūtas un produktivitāte ir tiešā veidā saistīta ar miegu. Tādējādi notiek ieiešana velna aplī.

Domāju, ka tikai pamēģinot mainīt vienu lietu dzīvē – vairāk miega – atrisinātu virkni dzīves un sadzīves problēmu.

 

2. veselīgs ēdiens

Ēdiens. Pats lielākais laimīgas dzīves resurss. Ēdiens ir numur viens veselības garants. Arī labsajūtas un dvēseles stāvokļa atslēga.

Ēdiens ir tik liels temats, ka vēlos tam veltīt atsevišķu/-s rakstu/-s.

 

3. mācīšanās

Nekas vairāk nerada iegrožotības sajūtu kā stāvēšana uz vietas.

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā uzsākt kustību uz priekšu, ir sākt mācīties. Kļūt zinātkāram. (Daudz) lasīt, iepazīties un tikties ar jauniem cilvēkiem. Tieši šāda pieeja sniedz augšanas sajūtu.

Minēšu divus piemērus, kas man rekordātrā laikā sniedza jaunas studenta sajūtas. podkāsti un Kindle e-grāmatu ierīce.

Podkāsti ir efektīvi, jo tu vari tos klausīties (arī audio grāmatas) arī tad, ja esi ceļā, gatavo vakariņas vai sēdi kaut kur uzgaidāmajā telpā.

E-grāmatas tādēļ, ka, piemēram, caur amazoni ir neierobežots daudzums ar grāmatām, kuras vari iegādāties ar dažiem klikšķiem.

 

4. trenēt visas 4 savas aspektos

Vingrošana tikai fiziskās labsajūtas uzlabošanai var izrādīties nepietiekami, lai sajustu sevī pārliecību.

Manuprāt, pašapziņai un absolūtai labsajūtai ir svarīgas vēl prāta, emociju un dvēseles fitness. Lai cik tas arī banāli neizklausītos, piedomājot un pamazām ieviešot dzīvē rūpes par prātu, emocijām un savu garu, maina daudz ko.

Vismaz manā mikro pasaulītē esmu novērojis pirmās transformācijas. Tagad tikai ir laika jautājums, kad arī mana makro pasaule ieraudzīs būtiskas pārmaiņas. Šīm aktivitātēm veltu galvenokārt rīta daļu.

 

Mērķi

1. dot

Es atzīstos. Es esmu mākslīgi nolēmis, ka vēlos vairāk dot mazāk ņemt. Nav tā, ka es pēkšņi būtu sajutis iekšēju vēlmi ziedot, sniegt labumu citiem, palīdzēt un visādi citādi nodarboties ar labdarību.

Vērojot pasauli un citus, klausoties, kuri pasaulei aiz sevis atstājuši daudz laba, saprotu, ka īstās pārmaiņas viņu dzīvē ir piedzīvotas kopš viņi veltījuši vairāk pūļu un ieguldījuma DODOT nevis ŅEMOT.

Ar nožēlu man jāatzīst, ka līdz šim esmu vairāk ņēmis nekā devis.

Ir tāds teiciens ‘fake it till you make it*’ – esmu gatavs kaut mākslīgi uzsākt piekopt šādu dzīvesveidu, ja tas beigās iedzīvosies un būs dabīga izpausme. Kādā brīdī šī došana varētu kļūt par neatņemamu dzīves sastāvdaļu.

 

2. bizness

Nodarbojoties tikai ar Vom Fass, biju iegājis ārkārtīgi lielā rutīnā. Plus man tāpat, kā veselai virknei uzņēmēju viena būtiska problēma – būt ar savu produktu pasaules centrā.

Man likās, ka ārpus tā nekas svarīgāks nepastāv, un ka visiem būtu jādomā par/ jāpērk tikai un vienīgi Vom Fass eļļas un balzametiķi.

Lai arī, protams, produkti ir izcili un es dažkārt tiešām nevaru iedomāties savu virtuvi bez tiem, tomēr ir arī dzīve ārpus Vom Fass. Tas man ir būtiskākā atziņa, pie kādas esmu nonācis pēdējā pusgada laikā.

Šobrīd esmu pieņēmis izaicinājumus uzsākt arī citas lietas. Par tām kaut kad citreiz.

 

3. atdot visus parādus

Ārkārtīgi sāpīgs temats. Ne pārāk patīk domāt, nemaz nerunājot par runāšanu. Tomēr no tā nekur neaizbēgsi, jo parāds nav brālis. Atdot visus parādus ir ārkārtīgi svarīga lieta, lai iegūtu zināmu mieru ikdienā.

Daļa parādu veidojušies vēl no krīzes laikiem, lai saglabātu Vom Fass, bet cita daļa tādēļ, ka dzīves apstākļi uz to spieduši. Lai kā arī nebūtu, par šo izvēlējos dalīties, atgriezeniskās saites radīšanai. Tā, man šķiet, vieglāk man būs redzēt un pietuvinātos mērķim.

 

4. domāt lielas domas

Domāt drosmīgas un lielas domas. Izmaksā tik pat, cik mazas un niecīgas.

Turklāt, manuprāt, iezīmējas vienota aina. Daudzi apbrīnojami un lielas lietas sasnieguši cilvēki bieži vien atskatoties atpakaļ uz savā dzīvē paveikto secina, ka piezemētus sapņus sapņojuši, pārāk nenozīmīgas domas domājuši un niecīgus plānus kaluši.

Ja tā padomā, tad domājot mērķējot uz superaugstiem mērķiem it kā iznāk normalizē to grūti aizsniedzamo. Respektīvi, smadzenes (gan apziņa, gan zemapziņa) pierod pie tā, ka nereālas un lielas lietas ir ikdiena,  pieņem to kā normu.

Tādējādi dienas kārtības izvēlē ir vai nu uzturēt tematus par nieciņiem, sīkumiem, vai tomēr tālejošas un pārdrošas lietas.

Jo raugi, daudzi, kas paveikuši ko grandiozu, atzīst, ka to viņi sasnieguši tikai tādēļ, ka uzdrošinājušies sapņot lielus sapņus.

 

5. uzsākt masterminds grupu

Lielu mērķu sasniegšanā lielu lomu spēlē tas, kādā sabiedrībā cilvēks pavada laiku.

Ja vēlies skriet ātrāk, tev jāskrien ar ātrākiem sāncenšiem. Ja vēlies labāk performēt jebkurā jomā, tev jāmeklē tāda cilvēku sabiedrība, kas labi performē. Vai kā minimums, tev jābūt kopā ar tādiem cilvēkiem, kuri vēlas sasniegt lielas lietas tāpat, kā tu.

Esmu aizrāvies ar Mastermind grupas ideju, un esmu nolēmis vienu tādu nodibināt.

Tas, manā uztverē, potenciāli ir instruments, lai sevi uzlabotu. Tieši mastermind grupas ideja ir uzturēt regulāru feedback jeb atgriezenisko saiti.

Ikviena izaugsmes pamats – regulāri viens otra atbalsts, uzmundrinājums, taču būtiskākais – tas palīdz noturēt pie vārda, lai nospraustie mērķi tiktu sasniegti.

 

6. neizpatikt citiem, bet noturēt savu līniju

Arī rakstot šo blogu, veicot ikvienu darbību viens no grūtākajiem uzdevumiem ir saglabāt savu autentiskumu. Nedarīt lietas, kuras varētu radīt mirkļa efektu, lai tikai izpatiktu cilvēkiem. Henrija Forda citāts te labi iederētos: ja es prasītu cilvēkiem, ko viņi grib, viņi teiktu – ātrākus zirgus.

Šāda pat pieeja arīdzan nepieciešama gan pērkot un krājot mantiņas (auto, telefoni, drēbes), gan arī pieņemot lēmumus biznesā un sadzīvē. Izvairīties no izlocīšanās un izdabāšanas.

Lai arī intuitīvi  tā šķiet pareizāk, izpatikšana gandrīz nekad nav ilgtermiņa labumu nesoša nedz tev pašam, nedz visiem pārējiem.

 

7. iedvesmot savus un citu bērnus lielām lietām.

Saskaņā ar augstāk aprakstīto punktu par došanu, viens no veidiem, kuru pieskaitu pie šī ir tieši citu iedvesmošana. Vispirms jau savus 3 bērnus, bet arī visus apkārtējos, cik tas vien iespējams. Gan šeit rakstot blogu, intervējot cilvēkus podkāstam. Gan arī organizējot Labas garšas seminārus (30.aprīlī veikalā Vom Fass būs man seminārs – “kā nodzīvot līdz 120”, šeit varat pieteikties!)

 

8. bio saimniecība

Ne reizi vien esmu teicis, ēšana ir numur viens.

Arvien biežāk es pieķeru sevi pie domas, ka ilgtermiņā, ja vēlos nodzīvot līdz 120 gadiem, man būs ne tikai jāprot gatavot ēst  vai no rītiem jāvingro. Vai pat jāpārzina mana organisma fizioloģija.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu ēdienu, iespējams, vienīgais veids, būtu nodarboties pašam ar savu lauksaimniecību.

Bez tam man ir sapnis, ka Latvija kļūst par bioloģiskas lauksaimniecības valsti. Manuprāt, Latvija tam ir  superpiemērota valsts.

Ja atsevišķas valstis makroekonomiskā līmenī nolēmušas veicināt industriālo lauksaimniecību, tad kāpēc gan mūsu valsts nevarētu būt liels spēlētājs globālajā tirgū ar bioloģiski un tīri audzētu pārtiku?

 

9. 5 gadu laikā palīdzēt vienam miljonam cilvēku

Neieslīgstot detaļās, man ir viens liels mērķis, ar kuru vēlētos noslēgt šo pagaro rakstiņu. Šo savā ik rīta meditācijā ir man noslēguma frāze – vēlos palīdzēt vismaz 1 miljonam cilvēku tuvāko 5 gadu laikā!

 

 

————————

fake it till you make it – no angļu valdoas – izlikties, kamēr sanāk pa īstam

* mindset- no angļu valodas – pieeja jeb prāta stāvoklis.

Posted in Uzlabo sevi and tagged , .