Kaspars komentē “Ksenija komentē”

portretsApsveicu Kseniju ar veiksmīgi uzsāktu blogu un straujo popularitāti! Viņai izdevies tas, kas  daudziem, arī man, nenākas viegli. Es, kā savas lapas rakstītājs, vienmēr esmu gribējis, lai pie maniem rakstiem tiek atstāti komentāri, lai tos izlasa daudzi  utt., utjp. Vārdu sakot, man  mazliet skauž. Jo ikviens, kurš raksta savu blogu,varētu tikai sapņot par šādiem panākumiem.

Otra lieta, kas man uzreiz jāsaka – rakstīt šo, no vienas puses, ir pret manis paša sev nospraustajām vēlmēm – nereaģēt uz notikumiem, bet pašam sev radīt dienas kārtību. Taču, tā kā es augstu vērtēju arī savas brīvības iespējas, tad gribēju palaist vaļā to iekšējo kņudoņu un tomēr mazliet pakomentēt. Negribēju to darīt pašā Ksenijas lapā, bet gan pie sevis. Lai kaut nedaudz tā būtu manis paša dienas kārtība.

 

 
Kādēļ cilvēkiem patīk SciBabe vai Ksenijas blogs
Bilde no SciBabe Facebook lapas

Bilde no SciBabe Facebook lapas

Pirmkārt, paspekulēšu ar to, kādēļ cilvēkiem tik ļoti iepaticies Ksenijas blogs. Tāpēc, ka cilvēks ir super meistars racionalizēšanā jeb latviski precīzāk būtu – attaisnojumu meklēšanā un atrašanā. Ir viegli gūt apstiprinājumu tam, ka nav jāiespringst un ka kāds cits nesīs atbildību tavā vietā.

Latviski tā to nesauc, bet angliski gan ir tāds termins kā convenience store/ food. Kas tiešā tulkojumā sauktos – ērtības veikali/ ēdiens. Un kas tad ir labāks kā apstiprinājums, ka mūsu ērtības veikaliem un ēdienam patiesībā nav nekādas vainas. Ka visas runas par eko vai bio, vai konkrēta veida ēšanām ir pilnīgi liekas. Un, ka pat zinātne saka/ apstiprina to pašu (šis, protams, ir dziļi apšaubāmi).
Esmu runājis ar dažiem cilvēkiem (to var arī starp rindām lasīt komentāros, kuru tur ir daudz. Patiešām apskaužami 🙂 ), kādēļ viņiem patīk Ksenijas lapa. Tas ir ērti – tas apstiprina, ka visas lietas, par kurām teju ikviens ir domājis, bet kas prasītu laika, enerģijas un arī līdzekļu ieguldījumu, ir bullshit. Cilvēks taču ir iekārtots slinks. Tādēļ arī patīk viss pienests uz paplātes. Vai tad, ja būtu citādāk, populāras būtu Mezim tabletes. Tas taču ērti, sarijies bulciņas, apēd mezim un vēdēram viss čikiniekā.

Šī būtu loģiskā daļa.

 

 

Mārketings visa centrā

memorywater_logo_originalNeloģiskā daļa (no autores puses) ir tāda, ka gandrīz viss, kas pieminēts viņas rakstos, tviterī un laikam arī feisbukā – ir cīņa pret mārketingu. Viena no izplatītākajām frāzēm ir  – “lai nekāš no cilvēkiem naudu”.
Nevar jau pārmest šo (loģikas?) trūkumu, jo Ksenija ir uztura speciāliste, nevis uzņēmēja. Ļoti iespējams, ka cienījama akadēmiska persona, kurai ikdienā nav saskares ar biznesu. Savukārt bizness, ja vien tas nav kāds izteikts monopols, ļoti lielā mērā ir atkarīgs no mārketinga.
Viena daļa zemnieku zina, ka viņi var būt ne tikai videi draudzīgāki un visādā ziņā ētiskāki, viņi var arī vairāk nopelnīt, ja piemēram, iegūst bioloģisko sertifikātu.
Memory water var labāk pārdot ūdeni, jo saka, ka ūdenim ir kaut kas vairāk par H2O. Tāpat dara arī farmācijas zāļu ražotāji, vispār visi. Izmanto metodes, kas palīdz pārdot. Un jo vairāk tam ir kāds taustāms pamatojums, jo labāk darbojas. Tādēļ mārketingā tik ļoti efektīvi ir tā saucamie testimonials. Tas ir, kad kāda autoritāte atzīst, citē vai citādi slavē kādu produktu. Uz zobu pastas – Latvijas vai pasaules zobārstu asociācija rekomendē.
Tādēļ ir absudri izvirzīt par savu mērķi cīnīties pret mārketingu.

Lai gan, ja tā padomā, varbūt arī viņa nemaz nav tik slikta mārketētāja. Jo prot gan rakstīt, gan izvēlēties tematus, lai auditorija pavilktos.

 

 

Pārpilnības un trūkuma kategorijas

Pizza_SunVisbeidzot, filosofiskā vai ideoloģiskā pieeja. Par šo ir visžēlāk. Tādēļ, ka visapkārt var novērot cilvēkus rīkojamies, izejot no trūkuma redzējuma. (Es pat atzīstu, ka mana nelielā skaudība pret Ksenijas popularitāti, savā ziņā ir trūkuma izpausme.)
Ko es ar to domāju? Pārpilnība ir visapkārt. Nekā netrūkst. Redzēt visur iespējas vai redzēt visur iespēju trūkumu? Izvirzīt jaunas idejas vai kritizēt esošās? Meklēt jaunumus vai meklēt trūkumus vecajās lietās? Būt par kaut ko vai pret kaut ko? Tik vienkārši tas ir.

Neesmu pietiekami gudrs, lai izdarītu spriedumu, vai www.dievietei.lv ir labs vai slikts, vai pH diēta ir laba vai nē. Es patiešām par šo nezinu, šie bija tikai piemēri. Taču tas, ko zinu, tās ir idejas, kuras ir mēģinājumi kaut kā uzlabot dzīvi. Cīņa pret kaut ko, šķiet, nekad nav bijusi efektīvākais veids uzlabot to. Jauniešu noziedzība, piemēram, ir tādēļ, ka tiem ir pārāk garlaicīga ikdiena. Tātad jautājums ir, kā kaut ko pielikt, nevis atņemt. Par to ir ‘pārpilnība pret trūkumu’ filosofija

 

 

Pseidozinātne epiloga vietā

pseudoscience

Saucam citus saukt par idiotiem!

Jebkurā laikā, kādā cilvēks ir dzīvojis, viņam ir licies, ka viņš ir nonācis augstā vietā. Pārākā, nekā iepriekš dzīvojušie cilvēki. Tik augstā, ka viņam licies, ka viss ir iespējams. Viss sasniegtais ir superlīmenis, kas ļauj izdarīt secinājumus un tēlot visspējīgo, kas visu var salabot labāk nekā to spēj pati daba.

Tā nu vēstures ietvaros redzam, ka zemes apaļumu ir apstrīdējuši. Tāpat Ņūtona likums pret vispārīgās relativitātes teoriju. Ir izmaiņas. Esam spiesti atzīt, ka pasaules uztvere ne tikai mainās, bet mainās arī fundamentālās izpratnes. Tādēļ zinātnē ir teorijas. Nekas nav absolūts.
Tāpat arī šajā video redzam, kā par smēķēšanu vēl pavisam nesen runājuši dakteri.
Visur un vienmēr prasīt zinātnes pierādījumus ir pilnīgi nepieciešams. Taču nav ok, ja pierādījumu trūkums liek noraidīt idejas. Jo izslēgt jeb ko, nozīmē apgalvot, ka visu zini.
Vai tas ir iespējams?
Posted in Blogs, Uzlabo sevi and tagged , , , , .