Blogs – uzlabo sevi

Izglītība iestādēs?

Izglītība iestādēs?

Projekts-blogs “uzlabo sevi!” jeb kasparsvendelis.com ir mācīšanās projekts. Augstskolām un institucionalizētām izglītības iestādēm ir daudz trūkumu, un tās dārgi maksā. Ne tā, ka tās būtu bezjēdzīgas vai nederīgas. Taču pētot, klausoties, skatoties un sekojot līdz, top skaidrs, ka specifiskas un praktiskas zināšanas atrodas tur, kur disciplīnas krustojas. Kur jomas un kategorijas satiekas un mijas. Apgūst darot. Tādēļ sev par mērķi esmu izvirzījis mācīšanos patstāvīgi. Meklējot tos disciplīnu mīšanās punktus. Izmantoju dažādus pieejamos resursus – grāmatas, internetu, sarunas ar cilvēkiem, audio pārraides, vebinārus, lekcijas un seminārus.

Šobrīd ASV lielākie parādnieki ir studenti. Ja nemaldos, kopējais parāds ir aptuveni 1,2 triljoni dolāru. Vājprāts! Jautājums ir tāds, kādēļ tieši studenti un kādēļ tik daudz. Manuprāt, atbilde ir diezgan vienkārša – šobrīd vecais izglītības koncepts nestrādā. Jaunieši iet mācīties, jo tā taču līdz šim ir bijis vajadzīgs, tā teikts un tā pieņemts. Finansēšanas kārtība uzbūvēta tā, ka students aizņemas līdzekļus izglītības iegūšanai. Izglītība, kuru skolas sniedz absolūti neatbilst tam, kāda ir realitāte darba tirgū, darba devēju prasības utt. Ieskatoties rūpīgāk situācijā, redzams, ka t.s. korporatīvā vide pārslēdzas citā virzienā un sistēmā. Darbinieki tiek atlaisti, bet strauji pieaug daļēja laika darbinieki un austorsētie. Siltās darba vietiņas izzūd, jo cilvēkiem jākļūst par pašnodarbinātiem mikro uzņēmējiem. Kas nozīmē, ka darbs jāorganizē pašiem ar savu risku. Taču cilvēki tam nav gatavi nedz praktisku, nedz specifisku, nedz arī teorētisku zināšanu dēļ. Šobrīd tās ieguvēji ir tie, kuri saredz jēgu tā dēvētajā mūžizglītībā.

Neformālās zināšanas (vismaz pēc vecmodīgā redzējuma neformālās) ir vērtīgas. Biznesa attiecību veidošanas māksla, spēja iepīt humoru publiski uzstājoties vai, piemērma, programmēšanas prasme kombinācijā padziļinātu cilvēka fizioloģijas izpratni – tās ir īstās vērtības. To visu mācību iestādes šobrīd nespēj sniegt.

Zināšanas nosaka zinātni nevis zinātne zināšanas. Tādēļ šis blogs man kalpos par eksperimentu lauku, kurā mēģināt, meklēt, skaidrot un risināt dažādas problēmas. Priekš sevis un, cerams, kādam vēl tas noderēs.

wise_survey_2030_school_infographic_3wise_survey_2030_school_infographic_2

Posted in Uzlabo sevi.