KĀ RADĪT IDEJAS UN “UZKAČĀT” IDEJU MUSKULI

Blocini_2

 

Radošums ir mūsos ielikts. Šī ir tā lieta, kas tik grūti replicējama robotos un kādēļ mākslīgais intelekts īsti nav iespējams. Jo radošums jau nav nekas cits kā kļūdu radīšana.

 

Mazliet paskaidrošu. Tas, ka kāda cilvēka ideja ir laba, oriģināla vai pat ģeniāla ir tikai tādēļ, ka tā atspoguļo jebko līdz šim neesošu. Ja par piemēru mēs ņemtu kalkulatoru, tad radošs kalkulators vienādojumu 2+2 varētu mierīgi aprēķināt kā 5, 6 vai 100. Šādu kalkulatoru mēs uzskatītu par brāķi un nelietotu. Taču cilvēku, kurš spētu nākt klajā ar līdzīgu risinājumu, nevis konstanti piedāvātu jau zināmo iznākumu, mēs vērtētu kā retumu.

 

1. Smadzenes kā kaloriju dedzināšanas mašīna

Mēs ļoti labi zinām, ka šādu cilvēku, kuriem būtu oriģinālas idejas, ir ļoti maz. Ir arī samērā skaidrs, kādēļ tas tā ir, kādēļ cilvēkiem ir grūtības ar ideju ģenerēšanu, ar radošumu.

Smadzenes vidēji sver tikai 3% no ķermeņa kopējā svara, bet patērē 25% no kopējā kaloriju daudzuma. Konstantā iekšējā balss jeb domāšanas process paņem ļoti daudz enerģijas. Taču vēl vairāk enerģijas nepieciešams, kad cilvēks sāk apstrādāt neredzētas, nedzirdētas un visādi citādi nezināmas lietas. Tai skaitā risināt uzdevumus, spēlēt domāšanas spēles. Tā saucamais distraction ir tīrs enerģijas aizsargmehānisms. Tas, ka mums tik viegli ir novirzīties no domas, pārslēgties uz citām lietām, piemēram, lasot grāmatu, notiek, lai taupītu mums kalorijas. Šī ir laba ziņa tiem, kas vēlas notievēt – to var labi darīt lasot grāmatas.

 

2. Ideju muskuļa atrofēšanās

Taču labā ziņa ir tāda, ka spēja radīt idejas ir uztrenējama. Es to saucu par ideju muskuļa trenēšanu. Princips ir tas pats, kas bicepsu trenēšana. Runājot līdzībās, ir zināms, ka cilvēkam salaužot roku vai kāju, muskuļi, šo roku nekustinot, atrofējas 2 nedēļu laikā. Lūk, šāds pats liktenis piemeklē arī ideju muskuli. Problēma vien ir tāda, ka to neredz.

 

3. Iekšējā cenzūra (arī breinstormos*)

Blocini_1Viens no galvenajiem uzdevumiem, ar ko jātiek galā trenējot ideju muskuli, ir tikt pāri iekšējai cenzūrai. Patiesi, cilvēka problēma nav ideju trūkums per se. Lai gan, jo zemāks intelekts un mazāk zināšanu, jo ideju jaudīgums arī mazāks. Taču tas nav galvenais. Tādēļ, ka ļoti daudziem intelekta pietiek, taču ideju trūkums ir diezgan izteikts. To, starp citu, var novērot arī kolektīvajos breinstormos.

Tātad, kas ir iekšējā cenzūra? Tās ir bailes kļūdīties, tās ir bailes no sliktu ideju ģenerēšanas. Īpaši tas pastiprinās kolektīvajos breinstormos, kur kolēģi vai citi dalībnieki ir diezgan kritiski un izteiktās idejas konstanti vērtē, norok utml.. Rezultātā, rodas sajūta, ka ideju izteikšana ir riskanta.

Individuāli trenējot ideju muskuli, rakstot 10 -15 idejas, ir skaidri jāapzinās, ka idejas būs draņķīgas. TAS IR SVARĪGI!!! Ir jāļauj sliktām idejām nākt laukā, lai pa starpai tur būtu arī kāds vērtīgs domu grauds.

Man ideju rakstīšana pārsvarā notiek darba dienu rītos, kas nozīmē vismaz 5 reizes nedēļā. To es daru jau aptuveni 8 mēnešus. Man ir sakrājušies blociņi ar idejām, kuras pārsvarā ir draņķīgas. Taču tur noteikti ir arī kas labs. Tos blociņus es praktiski nelasu. To loma nemaz nav būt noderīgiem pēc tam. Lai gan, pieejas var atšķirties.

 

4. Cik grūti radīt idejas, tas sāp

Saglabājot analoģiju ar ķermeņa muskuļu trenēšanu, līdzīgi ir arī ideju muskulim. Tas nav viegli, tas nedaudz sāp. Ne tā kā fiziski, taču tas ir samērā apgrūtinoši. Ja atceramies, ka smadzenes tērē ~25% visas ķermenim nepieciešamās enerģijas, tad trenējot ideju muskuli, tas, visticamāk, uz to brīdi pieaugs vismaz līdz 30%. Novērst domas un uzmanību būs kārdinājums visu laiku. Taču tieši tad notiek pats svarīgākais treniņš. Pirmās 3-4 idejas, acīmredzamās, būs vienkārši un viegli. Tālākās jau būs apgrūtinoši.

Kārdinājums domāt par labām idejām arīdzan parasti ir liels. Tomēr vajag ļaut murgiem nākt laukā. Svarīgi atcerēties, ka ideju saraksta galvenais mērķis nav radīt dzīvei derīgas idejas (lai gan tas var būt labs blakus produkts). Galvenā doma ir trenēt ideju muskuli.

 

5. Palīdzēt draugiem ar idejām jeb kā radīt pievienoto vērtību

Diemžēl, grūta nav tikai pati ideju radīšana. Samērā grūti ir arī izdomāt, par ko ģenerēt idejas. Tādēļ diezgan bieži es savas 15 idejas veidoju par idejām, kādas idejas ģenerēt.

Viena no tehnikām, ko es izmantoju, ir ģenerēt idejas, kas varētu izrādīties noderīgas maniem draugiem, paziņām vai maniem paša aktuālajiem projektiem.

Tādēļ bieži vien domāju, kā varētu palīdzēt šajā sakarā. Kad šāds ideju saraksts gatavs, nedaudz paskaidrojot, kādēļ es šādas idejas esmu uzražojis, es šiem cilvēkiem arī nosūtu idejas e-pastā (pārsvarā pēc tam viņas nedaudz izvēršot, paskaidrojot).

 

6. 15 idejas kā piemērs – kā varētu monetizēt* ideju ģenerēšanas nodarbi

Kā nelielu ilustrāciju savam ik rīta ideju radīšanas treniņam, gatavojot šo rakstiņu, izlēmu padomāt par ideju radīšanu, kā iespēju biznesam. Un atkal atgādinu (laikam jau kā attaisnojumu, jo noteikti būs daudzi, kuri šo sarakstu izlasīs un vērtēs šīs idejas kā pilnīgu nonsensu), ka šis ir treniņš un idejām nav nozīmes un/vai vērtības no īstenošanas viedokļa. Šīm idejām ir tik pat daudz svara, cik svaru zāles bicepsu trenēšanas mašīnai dārza darbos.

Pirmās idejas, kā jau parasti, ir diezgan acīmredzamas. Tām arī jānāk laukā. Tālākās jau ir tizlākas, neordinārākas.

 1. brandotus ideju pierakstīšanas blociņus
 2. pildspalvas
 3. pierakstu blociņa tipa aplikācijas telefoniem, planšetēm
 4. uztura bagātinātājus ideju ģenerēšanai, smadzeņu darbības uzlabošanai ar vienotu nosaukumu. Tā dēvētie nootropics*
 5. ideju čempionāti un pulciņi
 6. ideju crowdsourcing platformas izveidošana
 7. ideju trenēšanas un apgūšanas app
 8. ideju dāvināšanas lapa i-netā. Randomizēta datubāze
 9. ideju ģenerēšanas inkubators, kas masveidā piedāvā idejas biznesiem, īpaši reklāmas aģentūrām.
 10. kādā žurnālā, i-net portālā vai blogā rubrika – 10 idejas katru dienu
 11. latviešu humora attīstībai – nonsensa idejas
 12. metodikas/ mehānikas izstrāde personāla atlasei, kas balstīta uz ideju ģenerēšanas spējām
 13. ideju ģenerēšanas koncepts integrēts skolu programmās
 14. reģistrēt/ patentēt „bez-cenzūras” metodi kolektīvos breinstormos
 15. Wikipedia tipa katalogs/ enciklopēdija un/ vai platforma, kurā par dažādiem tematiem tiek publicētas un uzkrājās idejas.

 

Posted in Uzlabo sevi and tagged , , .