KĀ BĒRNIEM IEMĀCĪT TIRGOTIES UN BŪT PAR UZŅĒMĒJIEM

my-top-tier-business-5

Attēls no internetmarketerhq.com

“Latvieši diezgan slikti māk tirgoties…! “
Es ceru, šis apgalvojums drīz būs neaktuāls. Pamazām tas tāds kļūst, taču vēl garš ceļš ejams.
Īstenība pat ir tāda, ka ne tikai latviešiem, bet visā pasaulē viena no grūtākajām, bet svarīgākajām mākslām, spējām, prasmēm ir tirgošanās jeb māka pārdot.

Diemžēl, Latvijas nelaime ir tāda, ka bieži vien pārdošana tiek uzlūkota kā nevēlama, savā ziņā pat tāda kā izskaužama lieta. Ne tikai tādēļ, ka neviens negrib, lai viņam kaut kas tiktu pārdots, bet arī tāpēc, ka pārdošana ir mazliet apkaunojoša. Nedod Dievs, kāds meģinās ko pārdot.

Taču realitāte ir tāda, ka it viss var tikt sasniegts pateicoties tikai un vienīgi pārdošanai.
Es atzīstu, ka ir virkne “pārdevēju”, kas šo negatīvo tēlu tikai stiprina. T.s. lietoto automašīnu pārdevēji, kuri patiešām vēlas tikai kaut ko “iesmērēt” un “nogrūst”.

Tomēr, man šķiet, ka īsts pārdevējs ir tāds, kurš pircējam spēj iedot kaut kādu dzīves kvalitātes uzlabojumu, par to pretī saņemot naudu.
Tā kā šobrīd pārdevēja tēls drīzāk ir nicināms, cilvēki, kuri nonākuši pārdevēja lomā, nereti kautrējas nosaukt cenu, nejūtas pilnvērtīgi stāvot veikaliņos, tirgojoties utml.

Vārdu sakot, par pārdošanu un tirgošanos no šāda skatu punkta varētu rakstīt vēl daudz un plaši. Doma ir saprotama.
Taču man ir nodoms šo situāciju mainīt. Mainīt, sākot ar mazajiem, tas ir, ar bērniem.

Tā kā man ir 3 bērni, no kuriem vecākajam jau 8 gadi – tieši tas vecums, kad viņa domas un darbības jāsāk virzīt, manuprāt, svarīgākajās gultnēs, vēlos saviem bērniem iemācīt tirgoties un spēt pārdot.

Esmu iecerējis rīkot apmācības ar praktisku pieeju, lai bērni iemācās uzņēmēja jeb uzņēmīga cilvēka prasmes, kur viens no centrālajiem punktiem ir pārdošana.

Turklāt, šī projekta svarīga ideja – tas nav labdarības projekts. Nauda no pārdošanas nevienam netiktu ziedota vai veltīta. Tā paliktu projektā iesaistītajiem bērniem. Es atbalstu ziedošanu un kopumā esmu par to, taču šajā reizē svarīgi būtu bērniem iemācīt nopelnīt naudu, ar kuru viņi varētu rīkoties, kā vien vēlas. Bērni saprastu, cik daudz darba ir jāiegulda, lai nopelnītu naudu. Tad arī izpratne par to, cik to viegli tērēt, varētu butiski mainīties. Tā būtu dzīves imitācija. Jo ne vienmēr arī pieaugušie visu savu noeplnīto kaut kam ziedo vai ar vieglu prātu iztērē smukās lietiņās.

 

MĒRĶIS:
iemācīt bērniem divas būtiskākās lietas:
– nopelnīt naudu ir grūti,
– pārdošana – vislielākā problēma ne tikai Latvijā, bet pasaulē.

Lai arī dažāda veida tirgošanās, kurās bērni paši pārdod cepumus un pankūkas, notiek ik pa laikam, šur un tur, tomēr tajās bieži iztrūkst daži svarīgi aspekti.
Piemēram, kad bērns pārdevis cepumu vai kapkeiku, viņš vecākiem lielās, ka ne no kurienes pēkšņi parādījušies 5 vai 10 eiro. Bērns neņem vērā, ka cepumu cepšanai vecāki iztērējuši zināmu naudas summu. Jāmāca bērniem, ka izmaksas un ieņēmumi jāskata kotekstā.

Otrs – izprast, ka katrs eiro, kurš tiek iztērēts, piemēram, Lego spēļu iegādei, ir nenormāli grūti nācis, un pamatā no tā, ka kāds kādam kaut ko ir pārdevis. It īpaši vecāki, kuri strādā privātajā sektorā, zina, ka iegūt klientu, kas kaut ko no uzņēmuma nopērk, ir grūtākais uzdevums, bet galvenais nosacījums, lai gūtu ieņēmumus.

Šis bērniem ir jāsaprot jau saknē!!

 

MĒRĶAUDITORIJA:
Bērni no 8 gadu vecuma (+/- 2. klase) līdz 13-14 gadu vecumam. Par atskaites punktu esmu ņēmis savu dēlu, kas ir pats jaunākais vecums. Jo bērniem jāprot viselementārākā saskaitīšana un atņemšana.
Kas attiecas uz to, no kurienes būs bērni, tad šeit varat pieteikties sava bērna iesaistīšanai projektā.
Kā potenciāls partneris varētu būt Annas Jaunrades nams, jo mani interesē bērni, kuri, jau iepriekš apmeklējot pulciņus un interešu grupas, varētu sastrādāt un izgatavot lietas pārdošanai. Būtu žēl, ja visi tikai ceptu pankūkas un cepumus, ko tirgot. Te būtu laba sasaiste ar lietu pārdošanu, kuras bērns pats izveidojis. Jo pēc būtības nav labākas atzinības saņemšanas metodes savam produktam kā € zīmītes.
Taču pēc idejas, esmu gatavs pieņemt jebkuru, kurš gatavs iesaistīties.

 

IZPILDĪJUMS:
Svarīgi, lai šāds projekts būtu simpātisks acīm un būtu augstā līmenī arī no cilvēku iesaistīšanās viedokļa. Tādēļ šķiet, ka tam jābūt arī labā vietā. Šobrīd idejiski savu atbalstu devis arī Kalnciema ielas kvartāls. Turklāt, Kalnciema ielas tirdziņš ir izcili piemērota vieta kā bērnu tirgošanās platforma.

Tajā tiktu veidotas darbnīcas, kurās bērniem būtu divas tikšanās reizes. Pirmajā reizē uzmanība tiktu veltīta teorijai un uzdevuma došanai. Bērniem, pirmkārt, jādod uzdevums sagatavoties, uzražot pārdošanai domātās preces, jāzina viss, kas svarīgs pirms tam.

Otrajā reizē jau būtu pati tirgošanās diena, ar papildu nodarbību pirms tam, kas ļautu apgūt šādas lietas:
– veidot izdevumu/ ieņēmumu salīdzinājumu,
– pārdošanas māksla un tehnikas; kā runāt ar pircējiem un kas svarīgi attiecībā uz klientiem,
– mārketings; par to, ka pārdošana nav tikai naudas pieņemšana no pircēja un preces izsniegšana; ka preces vai pakalpojuma vērtības veidošana rodas mārketinga rezultātā,
– iepakojums/ prezentēšana. Arvien spēcīgāki kļūst iepakojumi Latvijā ražotajām lietām. Tāpat bieži redzam, ka daudzas kvalitātīvas preces ir slikti iepakotas. Lai gan šī ir daļa no mārketinga, šķiet, ir vērts šim aspektam pieiet atseviķši.
– pats preču/ lietu izgatavošanas un ražošanas process ir svarīgs. Šī lieta noteikti ir paredzēta apmācīšanai pirmajā tikšanās reizē.

 

KAS ŠOBRĪD DARĀMS:
– rekrutēt bērnus, kas vēlētos piedalīties projektā (Annas Jaunrades nama bērni, Jēkaba skolas bērni, Brīvā sākumskola);
– sarīkot nelielu semināriņu, lai iepazīstinātu ar projektu un dotu uzdevumu, gatavot pārdodamās lietas;
– izstrādāt rīkus, “mācību” materiālus utml.;
– noorganizēt personas, vecākus, organizācijas, kas gatavas iesaistīties pasākumā. Kas pasniegtu gan teoriju, vadītu atsevišķas nodarbības utml.;
– izstrādāt precīzu programmu, kad, kas un kā viss notiek;
– piesaistīt mediju uzmanību. Medijus vēlos iesaistīt, jo vēlos, ka par pārdošanu runā kā par vienu ārkārtīgi svarīgu lietu;
– piesaistīt sponsoru (dažādas organizācijas) uzmanību un atbalstu.

*   *   *

Labprāt izskatītu jebkuru ideju, ierosinājumu un iesaistīšanos šādā projektā! Un ja vēlies savus bērnus iesaistīt šajā procesā, raksti man e-pastu: kaspic@kasparsvendelis.com

Posted in Blogs, Uzlabo sevi and tagged , , , .