#96 – 5 atradumi: kā 3 gadniekiem programmēt, DNA tests un Islāms Latvijā(?) [no 25.jūnija]

1. SABIEDRĪBĀ. Nassim Taleb asimetrija. Jeb nepiekāpīgais uzvar…

Kā dažkārt mēdz teikt – liek aizdomāties. Taču daudz vairāk par aizdomāšanos šis ir interesanti, jo liek arī rīkoties. Mans uzdevums ir šo aprakstīt pāris rindkopās, ko Taleb dara veselā grāmatā. Nu vismaz vienā grāmatas nodaļā.
Tātad. Ir pilnīga ilūzija, ka jebkuras pasaulē iedibinātās kārtības, idejas, likumi, stāvokļi utt., utjp. ir ieviesušies tādēļ, ka vairums tā vēlas. Nav vajadzīgas milzīgas cilvēku masas, lai notiktu kaut kas kreizī. Vēsturē ir nenormāli daudz piemēru, kas par to atgādina. Vienīgais, kas vajadzīgs, ir maza stūrgalvīga minoritāte, kas grib kaut ko noteiktu. Nepiekāpīgi un netoleranti cilvēki, ne vairāk par 5%, lai izmainītu pasauli. Tā veidojas izvēļu asimetrija. Tūlīt paskaidrošu ar paša Nassim Taleb piemēru.
Latvijā apzīmējums Halal nav sevišķi izplatīts. Musulmaņiem tas nozīmē gandrīz to pašu ko Kosher ebrejiem. Ka pārtikas produkti (patiesību sakot, jebkas) ir ražoti saskaņā ar kaut kādiem “tīrības” un ētiskiem noteikumiem. Tam nav sakara ar ekoloģiskumu vai tamlīdzīgi. Tā, piemēram, arī uz dzērieniem to var attiecināt. Dzērienu  etiķetei tad virsū uzliek aplītī burtiņu ‘U’.
Pieņemsim, ka Latvijā ir daži tūkstoši musulmaņu. Viņi ne pa kam nelietotu dzērienu, kas nav Halal. Kamēr ražotājiem padarīt šādu dzērienu par Halal prasītu vien vienreizējus minimālus ieguldījumus. Toties pēkšņi viņu dzēriens kļūst interesants visiem musulmaņiem.
Tā kā visiem pārējiem ir vienalga, vai dzēriens ir vai nav Halal, tad ražotājs turpina šādu gājienu.
Nākamais piemērs. Jūs rīkosiet viesības. Tiks uzaicināt 20-25 cilvēki. Jūs gatavosiet smalkus ēdienus. Lai arī jums ļoti garšo cūkgaļa, tomēr starp viesiem būs tādi, kas vispār neēd cūkgaļu. Tādēļ jūs izlemsiet, ka labāk tad gatavot vai nu putna gaļu, liellopu vai jēru.
Jūs par to diži nesatraucaties, jo jūs varat arī neēst cūkgaļu. It kā viss ļoti nevainīgi. Nevienam nekas netraucē. Tik tālu viss ir labi.
Sūdi sākas, kad tas aiziet virzienos, kas var ilgtermiņā ietekmēt visu sabiedrību. Pēc šī principa ir samērā vienkārši saprast, kādēļ nacisms guva virsroku, kādēļ Islāms tikai plešas plašumā nevis mazumā.
Par nacismu. Iedomāsimies, ka ir Berlīne, 1931. gads. Hitlers vēl nav pats galvenais, bet sāk iezīmēties viņa vara. Vēl cilvēki var kaut ko darīt.
Tu atkal rīko pasākumu. Aicini tos pašus 20-25 cilvēkus. Tie ir tavi draugi. Daži no viņiem ir ebreji. Taču starp taviem draugiem ir arī daži, kuriem ļoti patīk nacisma idejas (jāsaprot, ka pirms koncentrācijas nometnēm un citām briesmām daudzu diktatoru idejas var likties saistošas). Ja gadās, ka tie nacisma ideju piekritēji ir stūrgalvīgi un viņi nepakam nav gatavi nākt uz pasākumu, ja tur būs ebreji, tad tu neaicini ebrejus.
Visi taču zinām, ka ja 3 latvieši sarunāsies, pienāks klāt 4. cilvēks-krievs, visi pāries uz krievu valodu. Tādēļ arī daudzi krievi nezina latviešu valodu.
Tieši šāda pati attīstība valodas izplatībai ir angļu valodai. Un es teiktu, ka šī asimetrija arī nozīmēs to, kādēļ ķīniešu valoda, visticamāk, nekļūs par centrālo saziņas valodu.
Visbeizdot atpakaļ pie islāma. Kā zināms, publicists Roberts Klimovičs ir kļuvis par Ahmedu un ir musulmaņu jeb Islāma kultūras centra preses sekretārs. Viņš kādā rakstā Delfi saka, ka Latvijā pēc 50 gadiem būs islāms. Kādēļ viņš vispār šādā virzienā var runāt? Tādēļ, ka Islāms darbojas asimetriski – tikai vienā virzienā. Ja gribi apprecēt sievu, kura ir musulmaniete, tev arī jākļūst par musulmani. Ja gribi izkļūt no Islāma, tad principā pārējiem musulmaņiem tevi ir jānogalina. Soli pa solim viss iet tikai vienā virzienā.
Iznāk tāds garšs atradums. Taču ļoti svarīgs. Šeit nav runa par to, ka kāda ideja ir laba vai slikta. Un ja sliktā dominē un uzvar, tad visiem ir ziepes. Runa ir drīzāk par to, ka laba vai slikta ideja, bet ja tā ir vienvirziena un netolerē neko citu, tad tas ir apdraudējums mūsu pārējo brīvībai.
Kas nozīmē, ja sastopies ar cilvēkiem, kuri netolerē citu pārējo idejas, filozofijas un pat ideoloģijas, tad tā ir vienīgā lieta, pret ko nedrīkst būt toleranti.
Es un mana paaudze, kas pa lielam neesam saskārušies ne ar kādām izteiktām grūtībām (kā mūsu senči), mums bieži šķiet, ka brīvība (es nerunāju par Latvijas, bet par katra individuālo) ir kaut kas pašsaprotams, kas pienākas.
Nē, draugi, nekas ne par ko nepienākas.
Tā ir trausla padarīšana.
Par to ir jācīnas!

2. ROTAĻLIETAS. Kā iemācīt programmēt 3 gadīgiem bērniem

Te ir kaut kas ievērības cienīgs. Čaļi izgudrojuši fizisku spēļmantiņu, ar kuru spēlējoties pavisam maziem bērniem iemācīt pirmos soļus datoru programmēšanās loģikā.
Šī ir pamatne, kā vadības pults + robotiņš. Līdzi nāk dažādi kauliņi, kuros iestrādāti robota kustību virzieni. Kustība taisni, pa labi, pa kreisi utml.
Bērns var izvēlēties šos kauliņus un saspraust vadības pamatnē. Un tad redzēt, kur robotiņš brauc.
Spēlei līdzi nāk arī fiziski lielas izklājamas spēļu kartes, pa kurām var braukāt.
Izcili, salīdzinoši vienkārša ideja, bet labi izpildīts.
Turklāt spēļmantiņa ir saskaņā ar Montessori izglītības sistēmu. Man meita mācās Motessori dārziņā. Būs jāiesaka šāds rīks.

 

3. TESTĒT. Par DNA testu – no quora

Vai esi veicis sev ģenētisko testu? Visticamāk, ka nē, jo Latvijā īsti neviens to nepiedāvā. Amerikā gan šis virziens diezgan labi attīstās.
Vēl pirms 20 gadiem viens no pirmajiem pilnajiem DNA atšifrējumiem bija Human Genome Project, kuru finansēja Craig Venter, iztērēdami uz to kopā 2,7 miljardus USD.
Neiedziļinoties detaļās, ko tieši par šo naudu izdarīja, skaidrs, ka tagad Amerikā var veikt DNA testu par 149 $.
Un es šādu testu veikšu. Ir vairākas kompānijas, kas piedāvā visai līdzīgus testus par aptuveni līdzīgām cenām. Es izmantošu 23andme testu.
Taču tā būs tikai datu apkopošana. Neliela interpretācija tur nāk līdzi. Tomēr mani interesē dziļāka analīze. Tādēļ ir iespējams vēl par papildus naudiņām izmantot 3. pušu pakalpojumus, kuros ielādē no 23andme saņemtos datus, bet pretī iegūsti dziļāku tevis analīzi.
Piemēram, fizisko slodžu profilu, piemērotu uztura plānu, potenciālus slimību riskus, kā arī, protams, senču analīzi. Tas ir, no kuriem reģioniem un kādu tautību gēni ir tevī utml.
Ja vēlies drusku labāk apkopotu informāciju par DNA testiem, tad Quorā uzdūros ļoti labam resursam par šo tematu.
Kaut kādā brīdī no šī varētu uztaisīt labu infografiku.
Vispār man pat radās vienubrīd doma – izveidot šeit Latvijā tādu kā filiāli DNA testēšanai. Kā domā, laba ideja?

 

4. STILĪGI/PRAKTISKI. Jostas somiņas.

Īpaši vasarā, kad meitenēm ir kleitiņas vai svārciņi, puišiem šorti, tad vai nu nav kabatu, vai kabatu ir maz un tās totāli negribās piebāzt pilnas ar visu, ko līdzi jānēsā. Atslēgas, kartes, sīcene, arī telefons. Tādēļ jostas somiņas ir tāds kā labs maka un lielākas somas aizvietotājs. Kā papildus iegūta kabata.

 

 

Vēl arī kaut kur izlasīju, ka jostas somiņas nāk atpakaļ modē. Šķiet, 90. gados tādas lietoja daudzi. Tagad, kā jau daudzas hipsterīgas lietas, tās atkal ir modē.

 

Ir tikai viena problēma, tas 90. gadu stiliņš ir drusku nestilīgs. Kā tās, ko bieži lieto tūristi pasēm un citzemju valūtai. Tādas klamzīgas un palielas tās somiņas. Tādas, kuras īsti ne virs krekla likt, ne īsti zem paslēpt.

 

Esmu atradis kaut ko labāku! Tādu ne pārāk lielu. Ar smuku attēlu, foršā krāsā ar mazām foršām detaļām. Tādu plānāku, kurā ietilpst maksājumu kartes, atslēgas, sīknauda un telefons. Un viss.
Ļoti laba pludmalēm, dabā, mūzikas festivālos utml. Tādu, kuru arī ne tikai nav kauns neslēpt. Drīzāk pat šāda jostas somiņa var kļūt par foršu un stilīgu aksesuāru.
Ja Tevi interesē šāda somiņa, uzraksti man!

 

5. PRIMITĪVAS IDEJAS. Kā visparastāko blociņu pārdot kickstarter’ī.

Šis atradums ir drīzāk paraugs, kā no nekā var uztaisīt kaut ko. Šis piemērs var kalpot par motivāciju, ka ar pareizo attieksmi un pareiziem rīkiem visparastāko lietu var padarīt par kaut ko īpašu, ko vēlas daudzi.
Godīgi sakot, mani šis viss pārsteidz. Taču ir vērts paanalizēt, ko un kā šie čaļi ir izdarījuši.
Paņēmuši visviekāršāko skiču un pierakstu bloknotu. Ielikuši Kickstarterī un uzbliezuši veiksmīgu kampaņu.
Ja papēta sīkāk, ir jau tur visādi sīkumiņi un niansītes. Tomēr tas ir tikai fakin’ papīra blociņš! Un tomēr – izvirzījuši mērķi savākt 20’000$, viņi 4 dienās savākuši jau vairāk nekā 90’000$.
Šis ir izcils mācību gadījums, jo vienkāršāku produktu ir grūti iedomāties.
Nezinu kā Tev, bet man šis ir noderīgs un iedvesmojošs gadījums.

 

Netika atradumos!
Gredzens, kas dara visu – smart ring
Posted in 5 lietas and tagged , , .