#91 – 5 atradumi: izvēļu sērija, Teikums un iphone gaismas filtri [no 21.maija]

1. PRIORITĀTES. Akmeņi, akmentiņi un smiltis [un alus]

Nez, kā tas gadījās, kā ne, taču nejauši atkal uzdūros foršajam stāstiņam par akmeņiem un smiltīm. Dažos gadījumos stāsts ir par golfa bumbām akmeņu vietā. Taču lietas būtību tas nemaina.
Stāsts ir sens, bet atkārtošana – zināšanu māte.
Augstskolas profesors saviem studentiem stāsta par prioritātēm dzīvē.
Uz viņa galda visu priekšā ir burka. Lieli akmeņi, mazi akmentiņi, smiltis un alus bundža.
Profesors norāda, ka burka reprezentē viena cilvēka dzīvi. Viņš saliek burkā visus lielos akmeņus, līdz tiem tur vairs nav vietas. Tad jautā studentiem, vai burka ir pilna. Visi apstipirnoši pamāj, ka tā ir pilna.
Labi, saka profesors un ieber burkā mazos akmentiņus, līdz arī tiem tur vairs nav vietas. Arī tad uz jautājumu, vai nu burka ir pilna, visi apstiprina, ka tagad tā tik tiešām ir pilna.
Tomēr pēc tam profesors sāk bērt burkā smiltis. Tās sabirst visās spraugās un šķirbās. Satilpst diezgan daudz. Uz ko studenti beidzot norāda, ka tagad burka nu gan ir pilna jo pilna. Tomēr ar to viss nebeidzas. Profesors atver bundžu un ielej burkā alu. Šķidrums tur vēl satilpst tīri labi.
Tagad pats interesantākais. Skaidrojums.
Kā jau minēju, burka ir dzīve. Profesors skaidro, ka lielie akmeņi ir galvenās prioritātes dzīvē: veselība, ģimene, attiecības, aizraušanās utml.
Mazie akmentiņi, profesors norāda, ir citas samērā svarīgās lietas – māja, mašīna, darbs u.c.
Smiltis, savukārt, nozīmē visus pārējos sīkumus.
Ja pirmās burkā iebērsiet smiltis, tad nedz mazajiem akmentiņiem, kur nu vēl lielajiem, vietas neatliks. Tādēļ sākumā jādomā par lielajām lietām. Burka jāsāk pildīt ar tām.
Un tad, ja burkā ir kaut tikai šīs lietas, visa pārējā var arī nebūt, jo dzīve kā burka būs pilna.
Un, protams, visi studenti kļūst nepacietīgi un jautā, kas tad ir alus? Ko tad tas reprezentē?
Alus, profesors aizrautīgi smaida, nozīmē vienu lietu. Neatkarīgi no tā, cik pilna vai tukša ir dzīve ar lielajām vai mazajām lietām, alum vieta atradīsies vienmēr!

 

2. RĪKI. iPhone izgaismojuma filtri

Jūs jau zinat, ka zilā gaisma, ko izstaro visi ekrāni, ir ļoti kaitīgi un hroniski ļoti nelabvēlīgi ietekmē miegu.
Mehānismu esmu aprakstījis šajā rakstā par miegu (kurš, starp citu, tika publicēts arī žurnālā “Sestdiena”).
Īsumā – zilās gaismas viļņu garums ir tāds pats kā saules gaismas īsajiem viļņiem, kādi ir ļoti izteikti no rītiem un pa dienu.
Acis uztver šo gaismu un padod signālu organismam, ka jābeidz izstrādāt ‘miega’ hormons melatonīns. Vakarā, kad zilās gaismas paliek mazāk, no saules nāk tieši garo viļņu gaisma – infrasarkanā. Tas ir laiks, kad organisms sāk izstrādāt melatonīnu. Tādēļ kļūstam miegaināki,  līdz visbeidzot ejam gulēt un labi izguļamies. Taču, kad turpinam skatīties ekrānā, tad acis turpina saņemt signālus, ka melatonīnam vēl nav laiks ražoties pilnā apjomā. Aizejam gulēt, bet melatonīns ir minimāli. Tādēļ sevi ir jāpasargā no šīs zilās gaismas kādu laiku pirms gulētiešanas.
Ļoti labas ir zilo gaismu bloķējošās brilles. Taču bez tām ir vērts uzlikt telefonos iebūvētos gaismas filtrus. iPhone telefonā var uzlikt nakts režīmu, kas ir ar tādu kā mazliet dzeltenīgu toni. To es izmantoju visu laiku. Man šis siltais tonis labi patīk.
Taču pateicoties Teemu Arina (biohacker no Somijas) uzzināju, ka telefonā dziļi, gandrīz neatrodamā vietā, atrodas vēl kādas ekrāna gaismas funkcijas. Tur ir iespēja uzlikt vēl izteiktāku dzeltenīgo toni, vēl vairāk noņemot balto/zilo gaismu.
Par Android telefoniem neko nezinu. iPhone gadījumā ceļš līdz turienei ir šāds:
General –> Accesibility –> Display Accommodations. Tad tur ir abas opcijas:
1. Colour filters –> Colour Tint
2. Reduce White Point –> On (un tad ar procentiem izvēlēties gaišumu-tumšumu).
Ar miegu nejoko! Jo, kā jau rakstīju pagājušajā nedēļā, miegs ir viens no centrālājiem veselības pamatnosacījumiem. Labs miegs neskaitās naktī ne reizi nepamosties.
Lai jums labs miegs!

 

3. VIETA. Koprades telpa – Teikums.

Iepriekšējā nedēļa man bija samērā stresaina. Tādā ziņā, ka bija viens notikums, kas lika ļoti kāpt laukā no komforta zonas.
Proti, notika koprades jeb co-working vides TEIKUMS atklāšanas pasākums. Tika sarīkota konference visas dienas garumā ar izciliem runātājiem no Latvijas.
Ārpus komforta zonas biju tādēļ, ka mani uzaicināja vadīt un moderēt šo pasākumu. Tā bija mana debija. Pirmo reizi, un uzreiz tāda nopietna un apjomīga programma. Augsta līmeņa vietas atklāšana, un ta-dā, – man jāvada. Te info par pasākuma programmu, kā arī var redzēt tiešraides ierakstu Youtube (viss pasākums ir 4 daļās).
Šis bija bezmaksas pasākums. Taču programma bija tāda, ka tas varēja būt kā minimums 50€ pasākums.
Runāja Ansis Jurģis Stabingis par laimi un motivāciju, Jānis Palkavnieks par Draugiem grupas biroja veidošanas pieeju, Zane Čulkstēna par savu pieredzi, konsultējot, veicot pētījumus un strādājot ar lieliem zīmoliem. Artūrs Mednis par fake ziņām un kā izmantot šo savā mārketingā. Edgars Ivanovs par Sharing economy. Edgars un Artūrs arī vadīja praktiskas meistarklases.
Visbeidzot, pasākuma programmu noslēdza biohacker no Somijas – Teemu Arina.
Pirmo reizi ar Teemu iepazinos 2015. gadā, kad biju Helsinkos kā brīvprātīgais Biohacker Summit.
Teemu runāja par to, kā uzlabot (upgrade) savu vidi, savu veselību un tā rezultātā savu performanci.
Ar šādu pasākumu Teikums ir uzstādījis ļoti augstu latiņu. Tiešām prieks! Vide ir super moderna, domāju, ka produktivitāti veicinoša. Tieši tādēļ arī es savu Masterminds pasākumu 2. jūnijā rīkošu tur. Te starp citu vēl var reģistrēties.
Noslēgumā par Teikumu, izmantojot iespēju, gribēju izteikt pateicību par pasākumu, par iespēju to vadīt un super emocijām Līgai Ansonei (kurai visvairāk jāpateicas, ka varēju vadīt šo pasākumu), Oļegam Ņikitinam (Teikums vadītājam un kuratoram) un pārējai Teikums un Jaunā Teika komandai!
Kā arī paldies IdeaHouse, kas kā pasākumu rīkotāji salika visu kopā. Īpašs paldies Annai Kriškānei, ar kuru bija viegli sastrādāties un īstenot visu atbilstoši scenārijam!

 

4. PIEEJA. Dzīve ir izvēļu sērija

Šķiet, esmu jau teicis, ka, ja būtu iespēja ceļot laikā, sev 18-20 gadus vecam teiktu: “Viss jau ir sācies”.
Ko tas sevī ietver? Par šo runājot ar citiem, esmu piefiksējis, ka citi tā arī uztvēruši dzīvi tajā vecumā. Man gan tā nebija. Domāju, ka neesmu unikāls. Respektīvi, man šķita, ka  tas kaut kas lielais vēl būs priekšā. Vēl kaut kas notiks. Viss ir gatavošanās tam. Tādēļ tu it kā kaut ko gaidi. Jebkura tava šīs dienas izvēle, īpaši sīkās izvēlītes, nekādu lielo iespaidu neatstāj. Jo kaut kas vēl notiks.
Diemžēl ir tieši pretēji. Nekas liels nenotiks. Un viss, pilnīgi viss, ikviens lēmums vai lēmumiņš ir priekšnosacījums jebkam tālākajam.
Tagad, arvien vairāk un vairāk izprotot šo atziņu, mainās pilnīgi viss.
Ko tas nozīmē? Tas nozīmē – kādu lēmumu tu pieņem, par tādu cilvēku tu kļūsti. Izvēļu sērija ir tava dzīve. Nevis – dzīve ir kaut kāds klucis. Amorfa masa.
Paanalizē! Pēdējo 5 stundu lēmumi, kurus tu pieņēmi, kā tie veido tavu dzīvi? Vai tas ir tajā virzienā, kādā tu redzi sevi pēc 5 gadiem. Vai pēc 20 gadiem?
Labi. Pēdējās 5 stundas tu darīji ne pārāk vērtīgas lietas. Ok. Tad pasakties uz 5 stundām pirms tam! Vai vēl pirms tam.
Tās 5 stundas summējās kopā. Lēnām un nemanot tu kļūsti par to.
Bez moralizēšanas.
Tu esi tas, kādas izvēles izdari!

 

5. 1-MINŪTES-TRIKS. Kā sākt runāt ar svešinieku.

Drosme nav nebaidīties. Drosme ir rīkoties par spīti bailēm.
Uzdrošinos apgalvot, nu, vismaz pieņemu, ka tie, kuri prot ātri atrast kontaktus, fiksi iepazīties ar jauniem, tas ir, svešiem cilvēkiem, tie vienkārši ātri tiek pāri nedrošībai un bailēm. Kaut kādā ziņā tas parāda, ka nedrošība un bailes piemīt visiem. Tikai citi tam tiek pāri vieglāk nekā pārējie. Iemesli tam var būt visdažādākie. Audzināšana, temperaments utml. Taču šķiet, arī prasmēm ir liela loma. Un tā ir labā ziņa, jo prasmes var apgūt. Atkal – vienam tas būs vienkāršāk un ātrāk, citam lēnāk. Tomēr domāju, ka to var visi.
Gluži 1-minūtes-triks šis varbūt nav. Tas var prasīt vairāk laika. Lai gan neko daudz vairāk.
Izlasiet visu atbildi no quora pa punktiem.
Īpaši izcelt gribu 10.punktu – “mini” nevis uzdod jautājumu. Proti, ja jautājumus uzdod pārāk daudz un pārāk tieši, viens otrs to var uztvert kā pārāk lielu uzbāšanos. Pats esmu šo pārkāpis. Jautājuma vietā mini atbildi uz neuzdoto jautājumu. Piemēram, tev garšo baltvīns? Tev patīk ceļot? Kura ir tava mīļākā grāmata? ..
Jautāšanas vietā mini. Tas atstās interesantāku iespaidu, un pēkšņi būs arī temati, par ko sarunāties.

 

Netika atradumos:

https://my.mindnode.com/


kaut ko mācīties pēc mind map principa

Posted in 5 lietas and tagged , , , , .