#90 – 5 atradumi: miegs, ilgdzīvošana un kā nekarot [no 15.maija]

1. MIEGS. Peter Attia. Skaidrojums par miega vajadzību no evolucionārās bioloģijas viedokļa.

Ir dzīvnieki, kuri var gulēt ļoti maz. Ir dzīvnieki, kuri guļ ļoti daudz. Ir dzīvnieki, kuri guļ tikai ar daļu sava ķermeņa utt., utjp.
Cilvēkam jāguļ vidēji 7- 8 stundas. Ir ģenētiski īpatņi, kuri var mazāk, un ir tādi, kuriem varbūt vajag nedaudz vairāk.
Taču 7-8h ir tas vidējais ilgums. Šāds diennakts miega ilgums cilvēkam ir bijis nepieciešams jau 100’000 gadu. Pat tad, kad mēs kā suga nebūt neatradāmies barības ķēdes augšā, bet gan stipri vien pa vidu. Laikā, kad mūs tik daudz citu dzīvnieku sugu ir varējušas apdraudēt, tik un tā 1/3 daļu sava laika mums ir bijis jāpavada bezsamaņas stāvoklī. Tas, savukārt, ir nenormāli bīstami. Šādā stāvoklī ar mums var darīt, ko vien grib.
Un tagad būtiskais jautājums – kāpēc, šāds 8 stundu bezsamaņas (lasi – miega) stāvoklis ir palicis nemainīgi vajadzīgs līdz pat mūsdienām? Kāpēc cilvēks nav evolucionējis un kļuvis par mazāku gulētāju, vai kā citādi pielāgojis savu fizioloģiju, lai tik ilgi nevajadzētu pavadīt bezsamaņā?
Atbilde ir pavisam vienkārša – tādēļ, ka potenciālie ieguvumi acīmredzot stipri vien pārsniedz potenciālos zaudējumus (un tie ir ne mazāk un ne vairāk kā dzīvības apdraudējums)!
Tieši tik svarīgi ir neatstāt novārtā miegu. Izgulieties, draugi! Tas ir svarīgāk par jebko citu!

 

2. ILGDZĪVOŠANA. Ilgdzīvošana ir nevis dzīves pagarināšana, bet slimību un novecošanās novilcināšana.

Aplūkojot 100+ gadniekus redzams, ka šie ilgdzīvotāji nomirst praktiski no tām pašām kaitēm, no kā visi pārējie, kuri dzīvo tikai līdz, piemēram, 80 gadiem. Alcheimers, vēzis, infarkti un tamlīdzīgi nāves iemesli.
Kas automātiski nozīmē, ka ilgdzīvotājiem kaut kādā veidā ir izdevies aizkavēt visu to pašu slimību rašanos par, šajā gadījumā, vairāk nekā 20 gadiem.
Es tagad nezinu, vai tas ir labāk, vai sliktāk. Skaidrs ir tas, ka no šī izriet ilgdzīvošanas taktikas izvēle. Drīzāk labāk, jo aktīvi jādomā par prevenciju nevis par proaktīvu lietu meklēšanu. Tāpat jau nav zināms, kas tieši varētu paildzināt dzīvi, veselību. (Starp citu, angliski labi šajā ziņā ir divi termini – ‘life span’ un ‘health span’.)
Taču ir samērā labi zināms, kas ļauj neiegūt vai vismaz novilcināt visas augstāk minētās slimības.

 

3. PIEEJA. If you want peace, prepare for the war. Ja gribi mieru, gatavojies karam.

Atradums ir pelnījis šonedēļ iekļūt šajā sarakstā 2 iemeslu dēļ.
Pirmkārt, man ir nenormāli liels prieks, ka šad un tad gadās uziet kaut ko, kas ļauj redzēt lietas neierasti. Retrospektīvi augstu vērtēju faktus, versijas, teorijas utml., kas man ļauj izmainīt savu viedokli. Kā zināms, cilvēks ir ļoti švaks savu uzskatu mainītājs. Daudziem (lielākajai daļai) tas nenotiek visas dzīves garumā. Pēc biheiviorālās psiholoģijas to var saukt par konsistence vai kognitīvā disonanse vai confirmation bias. Par kuru zemāk ir vēl viens atradums. No Michael COvel intervijas ar Robert Aumann.
Šis atradums sašķobīja manus priekšstatus par to, ko nozīmē miers, karš un bruņošanās sacensības. Par to, kādēļ tas ir vajadzīgs. Kāda tam loģika. Taču pats galvenais – skaidrojums, izmantojot dzīvnieku pasaules analoģijas. Šis arī ir tas, kādēļ otrkārt šis ir foršs atradums.
Jā, tieši dzīvnieku pasaules novērojumi palīdz izskaidrot, ko nozīmē bruņošanās sacensības. Aukstā kara laikā starp ASV un PSRS. Tagad tas ir drusku izplūdis. Kas, starp citu, arī rada lielākos draudus. Jo viss ir kļuvis komplekss un daudzslāņains. Grūti saprast, kas un kā tagad notiek. Bet atpakaļ pie aukstā kara laikiem, kad faktiski cīnās tikai 2 lielvaras, izdarīt salīdzinājumus ar dzīvnieku pasauli var vienkāršāk.
Interesanti, ka dzīvniekiem spēcīgu ieroču izmantošana (vai pareizāk sakot fakts, ka dzīvniekam ir pieejams spēcīgs ierocis) ir garantija, ka tas netiks izmantots. Piemēram, krabjiem – jo lielākas spīles, jo retāk nākas tās izmantot. Tādēļ, ka spēcīgs ierocis sūta nepārprotamus signālus sāncenšiem par to, ka labāk neiesaistīties. Tas pats citiem ir ar ragiem u.c. spēcīgiem ieročiem.
Tas pats arī cilvēkiem. Zināmais fakts, ka tev ir milzīga jūras flote un nenormāli daudz kara lidmašīnu, ir pietiekami nepārprotams signāls, ka tādai valstij uzbrukt nevajag. Paradoksāli, bet viens no iemesliem, kādēļ aukstais karš nepārvērtās īstā karā, ir gaisā lidojošās kara lidmašīnas, pielādētas ar atombumbām. 24 stundas diennaktī, 365 dienas gadā, vairākus gadu desmitus. Droši vien diplomātija, attiecības un visas pārējās ‘soft’ taktikas spēlēja lomu. Taču konkrēti vienmēr pirksta atrašanās uz sarkanās pogas vairāk nekā jebkas cits to garantēja.
Tādēļ arī teiciens – ja gribi mieru, gatavojies karam. Pēc šādas līdzības, ja pa tumšu parku ies kāds miesās bagāts bokseris, tad diez vai kāds nariks gribēs tam uzbrukt. Jo zinās, ka bokseris ir gatavs cīņai.
Laikam jau atziņa no šī ir tāda – ja kaut ko vēlies sasniegt, tev ir jāraida signāli, kas nepārprotami liecinās, ka neesi gatavs padoties. Tad, visticamāk, ar tevi rēķināsies.

 

4. 1-MINŪTES-TRIKS. Pārliecināt par kaut ko minūtes laikā (quora).

Šis tiešām izklausās vienkārši, bet ticami. Tādēļ, ka tas, kā jau augstāk minēju, atbilst kognitīvai disonansei. Tas ir, ja kāds piekrīt domai vai viedoklim, tad viņam būs bioloģiska vēlme turpmāko rīcību un lēmumus pieņemt saskaņā ar šo pirmreizējo viedokli vai domu.
Tas redzams visur un vienmēr. Mēs rīkojamies saskaņā ar jau mums iekšā esošajiem viedokļiem, jo tā ir vienkāršāk dzīvot. Mēs nemitīgi meklējam apstiprinājumus tam, ko jau zinām.
Šis “1 minūtes triks” ir veids, kā citu cilvēku izdabūt laukā no šādiem iepriekš esošajiem viedokļiem. Piedabūt, lai cilvēks būtu pārliecināts par kaut ko citu.
Kā tas darbojas?
Pajautā kādam, ko viņam/viņai nozīmē teiciens “augstskolā mācīties ir muļķīgi”. Pat, ja viņš šādam apgalvojumam nepiekrīt, to dzirdot un piespiežot par to izteikt savu raksturojumu, cilvēka smadzenes neapzināti meklēs iemeslus, kadēļ šādam apgalvojumam tomēr varētu piekrist.
Šī, tāpat kā jebkura cita pārliecināšanas taktika, var tikt izmantota arī neētiski. Tādēļ mans aicinājums ir izmantot šo, lai padarītu jebko un ikvienu labāku nekā pirms tam. Citiem vārdiem sakot, uzlabot pasauli.

 

5. RESURSI. Bezmaksas bilžu vietņu apkopojums

Bezmaksas bildes šajā lapā es galvenokārt ņemu no unsplash.com. Atzīstu, ka reizēm tās ņemu un izmantoju arī no citām vietnēm un par autortiesībām nemaksāju. Droši vien sāktu maksāt vai arī beigtu tās publicēt, ja ar savu lapu sāktu pats pelnīt.
Tomēr bildes ir svarīga lieta. Tādēļ ļoti nopriecājos par medium.com publicēto rakstu, kurā apkopotas top vietas ar bezmaksas bilžu krātuvi. Varbūt, ka noder.

 

Netika atradumos:
PLATFORMA. pasūtījumu saņemšanai no jebkurienes uz jebkurieni. https://every.ly/
Posted in 5 lietas and tagged , , , .