#88 – 5 atradumi: kā publiski uzstāties, hokejs un kinoja [no 30.aprīļa]

1. PUBLISKA UZSTĀŠANĀS. TIM FERRISS  gatavošanās uzstāties

Katru gadu cenšos sev definēt kādu konkrētu visu gadu aptverošu tēmu. Tā teikt – pati augstākā prioritāte, kurā jomā piestrādāt.
Šis gads man sev pašam pasludināts par publiskas uzstāšanās gadu. Biju apņēmies šogad uzstāties 8 reizes.  Visa gada laikā.
Vēl tikai maijs, bet esmu jau paspējis uzstāties 5 reizes. Tādēļ nolēmu apņemšanos palielināt līdz 10 reizēm.
 Tā nu šogad daudz interesējos par to, kā uzlabot savu performanci, kā pilnveidot prasmes. Kārtējo reizi talkā jāņem kopēšana. Atdarināšana un meklēt visu, ko citi jau ir mēģinājuši.
Te burtiski īstajā laikā uzdūros Tim Ferriss rakstam par to, kā viņš gatavojas savām publiskajām runām, kā viņš strukturē tās.
Pats Tims atzīst, ka viņš sevi neuzskata par baigi labo runātāju. Tieši tādēļ svarīgas ir detaļas, kurām pievērst uzmanību.
Nepārstāstīšu te to, ko viņš lieliski aprakstījis garā rakstā. Vienkārši norādu uz šo kā labu avotu.
Ja Tevi interesē tas, iesaku izlasīt.
Ja neinteresē publiskas uzstāšanās temats, tad arī no mana atreferējuma nekādas jēgas nebūs.
Liec vienīgi aiz auss, ka prasme publiski uzstātiesm, ir viena ārkārtīgi vērtīga prasme.
Turklāt tā ir prasme, kuru var iemācīties, nevis iedzimta īpašība.

 

2. LAIKA PLĀNOŠANA. Taylor Pearson laika plānošana

Taylor Pearson, iespējams, ir visvairāk citētā persona visā kasparsvendelis.com lapā.
Varbūt vienīgi Nassim Taleb ir vairāk reižu pieminēts.
Šoreiz manu interesi piesaistīja Taylor Pearson viesraksts (guest blogpost) par laika plānošanu citā foršā blogā okdork.com, kas ir Noah Kagan lapa.
Līdz sīkumam detalizēti aprakstīta pieeja laika plānošanai.
Pirmās sajūtas, lasot par šādu pieeju – pārņem skaudība un drusku lūzerisma sajūta. Ka tas ir kaut kāds kosmoss. Ka tas ir kaut kas neiespējams tev pašam. Jo šādai plānošanai, acīmredzot, vajadzīgs gan plašs redzējums, stratēģiskums, disciplīna un daudz zināšanu.
Taču, kad kodies drusku dziļāk, kad sāc to piemērot savai ikdienai, saproti, ka nekas neiespējams tas nav. Turklāt ar obligātu piebildi (kas starp citu palīdz izvairīties un tikt vaļā no skaudības sajūtām), ka ne viss visiem ir piemēroti. Tikai tas vien, ka daudziem miljonāriem ir raksturīgas tādas vai citādas iezīmes, nenozīmē, ka tieši tas ir iemesls viņu miljoniem. Respektīvi, agrā rīta rutīna, par ko esmu rakstījis šeit, pats par sevi nav veids, kā gūt panākumus. Nejaukt cēloņsakarību ar korelāciju!
Tieši šādi arī es piegāju laika plānošanas rakstam. Es lūkošu, ko varu no šī izmantot, ieviest, pārbaudīt un tad dalīties ar citiem. Jo pat, ja neesmu tāds geek’s kā Noah Kagan vai Taylor Pearson, tomēr esmu drusku eksperimentators, jo kā gan citādi man nodzīvot līdz 120?
Bez tam, man ir skaidrs, ka visa sāls ir procesā.

 

3. PĀRDOMAS. Pretrunas. Contradictions

Tā nu netīšām sanācis, ka jāturpina iesāktais temats par cēloņsakarībām. Šeit redzams labs īss apkopojums par to, cik pretrunīgas var būt viena vai otra lieta. Izdarīt secinājumus par kādas metodes vai pieejas efektivitāti tikai pēc tā, ka slaveni, bagāti utml. cilvēki tā dara.
Daudz sasniegušie cilvēki daudz lasa. Jā, un ir daudzi, kas lepojas, ka vispār nelasa.
Daudz un labi gulēt. Tieši tāpat ir tādi, kuri zvēr, ka gulēšana traucē panākumiem.
Vieniem ir svarīgi prasīt citu viedokli, un citiem – ignorēt to.
Agri celties – jau minēju. Citiem – izgulēties.
Tādēļ izvēlēties vienu ceļu, pa kuru iet.
Mainīt to pašu ceļu, ja sagribas.
Taču pats svarīgākais – jau otro reizi – nejaukt cēloņsakarību ar korelāciju.

 

 

 

4. ĒDIENS. Quinoa salāti

Ar tām populārajām lietām ne vienmēr sanāk uzreiz aizrauties. Ar dažām jā, bet ļoti daudzām nemaz arī ne tik ātri.
Nesen pirmo reizi mūžā iegādājos modīgo pārtikas produktu – quinnoa jeb kvinoju. Vēl jau laikam saka kinoja un kinva arī. Kāda starpība…?
Fakts ir tāds, ka pirmo reizi izmēģināju. Ēdis biju arī iepriekš, taču nolēmu, ka ir pienākusi tā laimīgā kārta ar šo brīnisķīgo ēdienu iepazīstināt arī ģimenes locekļus. Un man par lielu prieku visiem iegaršojās.
Taču vēl lielākam priekam nolēmu ar šo iepazīstināt arī citus ļaudis. Proti, biju ciemos Daugavpilī pie radiniekiem uz balli.
Ballē man bija uzticēts pagatavot daļu no cietasta.  Es gatavoju kinojas salātus. Kaut ko līdzīgu gatavotu no kuskusa. Taču tā kā kviešu miltus neēdu, tad kinoja ir izcila alternatīva.
Ja interesē recepte salātiem (kas ir fenomenāli gardi), tad lūk:
– kinoja
– svaigs mizots gurķis
– ķiršu tomātiņi
– kumina sēklas
– pētersīļi
– paprika (pēc izvēles)
– vistas fileja cepta
– svaigs čili vai čili eļļa
Visu jauc kopā, servē seklākā bļodā vai pat lielā šķīvī.
Daugavpiliešiem garšoja un liekas, ka kinoja viņu mājās nebija pēdējo reizi.

 

5. HOKEJS.  Pasaules čempionāts hokejā

Tas ir vienkārši mazs hokeja prieciņš. Pasekot līdzi gan Latvijas panākumiem (ļoti foršs mums sastāvs). Man arī interesē, ko slavenais kanādiešu treneris iedos mūsu komandai. Šitādi kruti mentori ir jātur tuvumā, cik daudz vien iepējams. Šis ir tas koučs, kurš var iedot īsto mindset’u. Paklausījos nelielu viņa uzrunu komandai ģērbtuvē pēc vienas pārbaudes spēles. Zemāk var noskatīties šo video!

No pagātnes panākumiem izdarīt secinājumu par nākotnes panākumiem nav iespējams. Tas katru reizi ir no jauna. Ja tikko guvi vārtus (vai dzīvē kādu citu mazo uzvariņu), tad tas neko neliecina par to, vai vēl gūsi vārtus vai nē. Katru reizi ir viegli apdullināties no tikko gūtas uzvaras. Un domāt, ka tā būs visu laiku. Taču diemžēl vai par laimi tā nenotiek.

Hārtlijs ir ieguvums ne tikai Latvijas hokeja izlasei. Man kaut kā  liekas, ka šādi cilvēki uzturoties Latvijā dod stipri vairāk. Tādēļ man patīk dzirdēt, ka tiek veidotas hokeja treneriem domātas meistarklases Hārtlija vadībā. Es pat domāju, ka uz šādām meistarklasēm būtu vērtīgi iet arī citu sporta veidu treneriem. Jo tas, ko viņš stāsta ir par attieksmi un prāta stāvokli.
Sarauj Latvija!


Neiekļuva atradumos:
Rīks. lasīt fizisku grāmatu, bet iekrāsot izlasītos digitāli.
Posted in 5 lietas and tagged , , , .