#87 – 5 atradumi: Sound Poets, rosols un kā es lasīšu lekcijas [no 23.aprīļa]

1. MŪZIKA. Sound Poets

Dzimšanas dienā man uzdāvināja biļetes uz Sound Poets koncertu Rīgā, LU Lielajā aulā. Ameizing!
Koncerts ilga turpat 2 stundas. Dažādu iemeslu dēļ nokavēju veselu stundu. Nezinu, kā būtu bijis, kā visu būtu uztvēris, ja sāktu klausīties/ skatīties koncertu no sākuma…
Taču, kolīdz ienācu zālē (mani ielaida vienīgi pa balkona durvīm, pašā aizmugurē), uzreiz tiku ievilkts virpulī. Līdzīgi kā atrodoties mājā. Viss ir silti, mierīgi, klusi, tomēr aiz durvīm ārā ir lietus vētra. Atver durvis, izej laukā, un tu momentā esi daļa no šīs vētras. Tāds bija fīlings.
Lai gan koncerts bija akustiskais un tāds vairāk atmosfērisks, tik un tā kaut kāda maģiska dinamika vijās visam cauri.
Tieši uz beigām Sound Poets spēlēja visus hitus. Katrs no tiem bija brīnišķīgi rearanžēti un pielāgoti koncerta formātam (aptuveni šādi). Izcili! Sanāca vēl arī drusku pakustēties. Par dejošanu to laikam saukt nevarētu. Taču tā kā atrados pašā balkona aizmugurē, stāvēju kājās (tas bija sēžamais koncerts), varēju drusku pamīcīties, pakratīt galvu un drusku izlocīt gurnus.
Ar sievu iedami mājās, drusku kavēdamies koncerta noskaņās, nolēmām, ka šis ir tāds koncerts, uz kuru varētu aiziet vēl. Tādēļ iegādājos biļetes uz vēl vienu.
Vēl pēdējā piebilde-jautājums. Kādēļ biļetes uz šo koncertu ir tik lētas? Rīgā notiek tik daudz apšaubāmas kvalitātes pasākumu, kuru cena kā minimums ir 25-30€. Šis absolūti fenomenālais un jutekliskais koncerts maksāja tikai 18€. Nez vai varētu iedomāties labāku cenu par tik fantastisku baudījumu…!

 

2. PIEEJA. 100% no 50% un/ vai impostor syndrom

Nejaušības dēļ pagājusī nedēļa bija impostor syndrom tematikā. Kā izrādās, ļoti daudzi nemaz nav dzirdējuši par tādu. Nu ko tur liegties, es pats par to uzzināju samērā nesen.
Ikviens, kurš zina, kas tas ir, jau ar to vien ir priekšā visiem tiem, kuri to nezina. Dzīve nav nekāda sacensība. Ar pārējiem sacensties diezin vai ir vērts. Un tomēr. Kas tad ir tas impostor sindroms?
Vai esi kadreiz domājis/-usi, ka tas tur priekšā, uz skatuves, tie, kas uzstājas, vai kas parādās uz žurnālu vākiem, vai staigā smalkās štātēs un braukā ar dārgiem auto, ka tie arī nezina, ko dara? Vai Tev ir ienācis prātā, ka tikai izskatās, ka viņiem viss ir zem kontroles un viņi ir pilnībā pārliecināti par sevi un saviem lēmumiem. Tas nenozīmē, ka viņiem nav zināšanu vai pieredzes. Taču pilnīgi noteikti viņi tieši tāpat kā tu brīžiem šaubās, baidās un domā, ka nav iederīgi, ka nejūtas nopelnījuši savu vietu. Lai arī kur tā vieta atrastos.
Rakstot šīs rindas domāju, vai tad es esmu tāds, kurš pelnījis uzmanību no Tevis, lasītāj?
Īpaši stāvot auditorijas priekšā, parādās šādas domas. Kā tā var būt? Visi cilvēki sanākuši, dažkārt pat samaksājuši naudu, tērē savu laiku un uzmanību, pēc tam vēl varbūt pat dara tā, kā es saku. Kas es tāds esmu?
Lūk, šādas domas, šaubas, bailes par neiederību – tas ir impostor sindroms.
Un zināt, ka tas ir VISIEM, ir ļoti atslogojoši! Tas atbrīvo. Liek sajusties dzīvam un kaut kādā ziņā spējīgam uz visu.
Nu un beidzot nonākot pie paša atraduma – uzņemies atbildību jeb esi uz visiem 100% par saviem 50%.
Varbūt izklausās nesaprotami. Paskaidrošu.
Šis impostor sindroms patiesībā ir ļoti noderīgs mehānisms sevis uzlabošanai. Tas liek apzināties, ka neviens cilvēks, arī tu, nekādā gadījumā nevari būt 100%. Labskanības labad pieņemsim, ka katrs jebkurā brīdī var būt vienīgi uz 50%. No tā arī tāds kā teiciens vai atziņa. Ja gribi pilnvērtīgi dzīvot ar visām savām vājajām pusēm, uzņemies uz sevi visus 100% no saviem 50%.

 

3. LĒMUMS. Uzstāties ar meistarklasēm un semināriem.

Analysis paralysis. Analīze paralīze. Domā, plāno, bet nekad nedari. Kāpēc? Tādēļ, ka netici sev, ka tu to vari. Nezini, vai tev ir pietiekamas zināšanas, vai spējas. Tas ir tas, kāpēc tik daudziem mums apkārt nekas nenotiek. Mēs domājam, ka pēc diviem gadiem, kad pabeigsim tos kursus, vai to skolu, vai kad dabūsim tiesības un sertifikātu, kad tad varēsim kaut ko sākt. Taču, protams, arī tad nekas nesākas, jo šaubas nekad nepāriet.
Tā notiek arī armijā. Kad filmās rāda, kā komandieris uz kareivi kliedz par to, ka viņš ir sūds, mīkstais un neko nevar. Viss, ko armija šādā un visos citos veidos dara, ir norūda cilvēku būt drosmīgam un spējīgam rīkoties, pieņemt lēmumus par spīti jau augstāk minētajam impostor sindromam.
Labi, ne par to. Es beidzot pieņēmu lēmumu meklēt iespējas un uzstāties korporatīvā vidē, lasīt lekcijas un meistarklases par savu tematu. Kas ir mans temats?  – “Kā nodzīvot līdz 120”.
Tas faktiski ir virstemats. Zem tā apakšā – par ikdienas trikiem, niansītēm, ēšanu, vingrošanu. Par produktivitāti, mindset’u. Par daudz ko no tā, par ko jau arī šajos atradumos rakstu.
Skaidrs ir tas, ka ļoti daudziem pietrūkst kaut vai tik, cik melns aiz naga. Kaut mazumiņš. Un par spīti nedrošībai esmu sapratis, ka man ir ar ko dalīties.
Tādēļ, ja ir idejas, kuri būtu ieinteresēti šādā lekcijā/ meistarklasē, dodiet ziņu. Esmu gatavs nākt un runāt.
Šur tur esmu jau uzstājies. Kaut vai pēdējās nedēļas laikā Siguldas veselības nedēļas ietvaros lasīju tieši šādu lekciju.
Rakstiet, zvaniet, ja ir interese, lai nāku lasīt jums lekciju!
 Un jā, te var pieteikties uz to MASTERMINDS pasākumu, kas pieminēts tur bildē!

 

4. ĒDIENS. Rosols un siļķe kažokā

Jau kādu laiku šad un tad mājās uztaisu rosolu. Ir zināms, ka ārzemniekiem (ārpus ex-PSRS teritorijas) rosols liekas jocīgs ēdiens. Es nezinu, kopš bērnības tas ir viens no garšīgākajiem ēdieniem. Rosolu ikdienā man tik ļoti ir iepaticies gatavot, jo esmu izaudzis ar pārliecību, ka tas ir īsts svētku ēdiens. Esmu liels fans savu smadzeņu apčakarēšanai. Parastā otrdienā pagatavot un mieloties ar rosolu ir kā mākslīgi uztaisīt svētku sajūtu. Plus vēl arī ļoti, ļoti garšīgi paēst.
Rosolā nekādā gadījumā nelieku sīpolus, neatzīstu arī ābolus, burkānus visu pārējo, ko cilvēki mēdz likt. Mana versija, kas izrādās ir pati garšīgākā (vismaz manā izpratnē):
– vārīti kartupeļi (ar mizu);
– vārītas olas (daudz, olu nekad nevar būt par daudz);
– marinēti gurķi;
– liess šķiņķis (nevis desa).
Zirnīšus nelieku, jo tie vienam otram uzpūš vēderu.
Sajaucot kopā lieku majonēzi un skābu krējumu 1:1. Pusēdamkaroti sinepju un drusku mārrutkus. Varbūt arī drusku sāli.
Aizvadītajā nedēļā pirmo reizi mūžā uztaisīju arī siļķi kažokā. Tas nebija starp maniem favorītiem bērnībā. Taču tā kā tagad bietes ēdu labprāt, tad siļķe kažokā ir gards ēdiens. Turklāt mājās paša gatavots gan rosols, gan siļķe kažokā ir izcilas kultūras mantojuma vērtības no padomju laikiem (varbūt arī no senākiem?).

 

5. PATIESĪBA. Kara upuri no Nassim Taleb.

Forši ir šādi faktiņi. Droši vien šādām zināšanām ir ļoti maz praktiskas pielietojamības. Lai gan varbūt pat vislielākā vērtība, jo var izmantot filozofiski.
Proti, visa mūsu dzīve faktiski uzbūvēta uz pieņēmumiem, uz mītiem un uz bailēm. Šis atradums samērā labi ilustrē kādu vispārpieņemtu mītu, ka brutālākie kari ir bijuši no sākuma 1.Pasaules, bet pēc tam uzreiz 2.Pasaules karš. Tas ir, ka šie ir bijuši lielākie no upuru skaita utml.
Šajā tabuliņā labi redzams, ka tas viss absolūti neatbilst patiesībai. Izrādās, ka šie abi lielie kari nemaz nav top5 sarakstā. Pirmais pasaules karš nav pat top10.
Paturpinot tematu. Mūsdienās mēs ļoti baidāmies no terorisma, no izvarotājiem, no vardarbības, no satiksmes un no kā visa tik nē. Bērniem neļaujam vairs vieniem pašiem iet laukā utt., utjp. Lai gan ir skaidrs, ka pasaule ir kļuvusi neskaitāmas reizes drošāka nekā kad mēs vēl bijām mazi. Atšķirība ir vienkārši ziņu pieejamībā. Mediji, sociālie tīkli (īpaši tagad ar spēju ļoti precīzi mērķēt konkrētai auditorijai un dziļu individuālu spēju atpazīt cilvēka neracionalitāti un baiļu slieksni) var labi pelnīt. Jo bailes un briesmas labāk ‘pārdodas’ nekā pretējais.
Kaut kur reiz izlasīju reālu sarunu starp, šķiet, CNN producentu un studijas viesi aizkadrā. Producents saka viesim – Jūs tagad nāksiet un uzstāsieties raidījumā. Bet raidījuma mērķis ir aizpildīt ētera laiku no vienas reklāmas pauzes līdz otrai.

 

 

 ==========================

Netika atradumos:

Persuasion tactics no Donalda Trampa – check your facts!
FILMA. filma par Sibīriju
Posted in 5 lietas.