#82 – 5 atradumi: vieglas izvēles, ieguvumi no gavēšanas un peekaboo [no 19.marta]

1. ATZIŅA. Hard choices – easy life. Easy choices – hard life.  No intervijas ar Jerzy Gregorek.

Attēls no Tim Ferriss bloga

Daudz netrūka, un visus 5 atradumu būtu ņēmis no vienas intervijas.

Tim Ferriss podkāstā noklausījos interviju ar Jerzy Gregorek. Ieguvu miljons dažādu atziņu. Godīgi sakot, neko jaunu nedzirdēju. Taču viss, ko dzirdēju, tika iespaidīgi noformulēts.
Šī frāze, kas kā galvenā nonāk atradumos, izcili sasummē visu rūdīšanās, stoiķu un antifragile koncepciju. Vieglas izvēles – grūta dzīve. Grūtas izvēles – viegla dzīve.
Divos ļoti īsos teikumos iedots padoms, kā jādzīvo dzīve. Godīgi sakot, par šo tematu nav jālasa desmitiem grāmatu. Pietiek ar vienu frāzi.
Apskatīsimies, kā tas strādā.
Kaut vai ar ēšanu. Gavēņa laikā, kad gavēnis tikko sākās, no malu malām dzirdēju daudzu cilvēku apņemšanos gavēt. Pārsvarā jau cilvēki gavēni izmanto kā ārējo apstākli, lai saņemtos un notievētu. Tagad jautājums – kādēļ grib notievēt? Tādēļ, ka tad dzīve ir labāka. Kļūst vieglāk, veselība un pašsajūta ir labāka. Nemaz nerunājot, ka izskats uzlabojas. Ja visu šo paņem komplektā, tad to sauc – vieglāka dzīve. Ja tā visa nav, tad varam vienoties, ka to sauc par grūtu dzīvi?
Taču lai sasniegtu šo ‘vieglo dzīvi’, ir jāizdara dažas izvēles, kas nav vieglas. Piemēram, neēst tos saldumus un nedzert to alkoholu tik daudz. Vakarā, pēc grūtākas dienas sevi palutināt gribas. Tu taču esi to pelnījusi/-is! Diemžēl šāds iekšējais dialogs, kurā viss velk uz vieglo izvēli, ir tieši tas, kurš ved uz ‘grūto dzīvi’.
Es domāju – šis ir jāizdrukā un jāpieliek pie sienas, kā ikdienas atgādinājums. Kolīdz grasies pieņemt vieglo lēmumu – tā zini – tas tevi vedīs uz grūto dzīvi. Un otrādi.
Ak, cik daudzi jau ir nolēkuši no gavēņa!
No novērotā redzu – tas tādēļ, ka pārāk daudz lietu iekļauts gavēnī. Neaizraujamies ar gariem sarakstiem! Ieliec 1-2 lietas, un miers!

 

2. IEGUVUMI. GAVĒNIS. Triple happiness.

Attēls no PMHT

Lai vai kā, vismaz divi atradumi ir no šīs pašas  intervijas ar Jerzy Gregorek.

Un, raugi, arī te izmantošu gavēni.
Atradums ir vienkāršs. Kā panākt apmierinātību ar sevi un visu. Trīskāršā laime. Tiklīdz Jerzy šo minēja, es momentā identificējos ar šo un sapratu, kādēļ ir veigli būt krutam. Izmantojot šo principu.
Gavēnis ir izcils rīks.
Lai neizklausītos, ka man viss izdodas un esmu nevainojami perfekts, atzīšu, ka esmu tālu no tā. Ir tik daudz jomu, kurās esmu zemu, zemu. Piemēram,  man ir tendence daudzas lietas uztvert pārāk virspusēji. Lietu novešana līdz galam, lai gan apņēmību es sevī redzu kā stipro pusi.
Tomēr es cenšos to kompensēt ar sevis stiprināšanu citās jomās. Turklāt, kas svarīgi – tās jomas, kurās man izdodas gūt panākumus, es mēģinu sistemātiski pārnest uz citām jomām, lai arī tur viss notiktu.
Tātad šo trīskāršo laimi es izklāstīšu uz gavēņa vai aukstās dušas piemēriem.
Esmu sācis gavēni 17. februārī un beigšu 14. aprīlī. Bez trim dienām 2 mēneši.
Aukstā dušā es eju jau 10+ gadus.
1 laime – dabūt to, ko tu esi gribējis.  Pēc idejas tas ir gandarījums par katru mazo uzvaru. Tādēļ jau minēju gavēņa sakarā – nu nevajag aizrauties ar tiem milzīgajiem plāniem tagad pēkšņi neēst neko tipa neveselīgu. Es saprotu, ka gribēsies nedzert  alkoholu, agri celties, neēst saldumus, ēst dārzeņus, vēl sākt skriet vai vingrot, iet kontrastdušā, sākt lietot Omega 3, beidzot uzrakstīt vēstules visiem senajiem draugiem, uzrakstīt grāmatu un uzbūvēt elektromobili labāku par Tesla. Tas viss ir forši, to grib visi. Taču tas nestrādā. Izvēlies no visa lielā saraksta 1 lietu(!). Tikai vienu!!! Gūsti panākumus, sajūti, ka to varēji un viss. Es pirmos 3 gadus gavēnī atteicos tikai no alkohola un bārdas dzīšanas. Pēc trim gadiem sapratu, ka tas ir samērā viegli, pieliku klāt vēl kafiju un gaļu.
Kad tas viss izdarīts, tad iestājas 2. laime – ka esi kļuvis par personu, kura to var izdarīt. Apziņa, ka tas ir tavos spēkos. Turpmāk redzēsi sevi kā personu, kas var pieķerties grūtām lietām un tās novest līdz galam. Tā tas strādā.
Tagad, kad zinu, ka esmu nepraša un švaks vienās dzīves jomās, mani tas tik daudz neuztrauc, jo zinu, ka manos spēkos ir būt cilvēkam, kas var paveikt kaut ko grūtu.
Pēc tam, pēc kāda laika pati iestāsies arī 3. laime – jo esi kļuvis par tādu, kas to spēj.
Tevī ir kaut kāda enerģija un šarms, kas no tevis izstaro, un tu vari dalīties ar pārējiem, un pārējie pat bez dalīšanās to saņem. Tādēļ esi laimīgs.
Tādēļ man patīk rakstīt šos atradumus, jo salīdzinot ar pārējiem, esmu spējis kaut ko panākt. Taču es neesmu īpašs un man vēl tāls ceļš ejams. Viss, ko ar šo gribēju pateikt – šie visi ir tikai un vienīgi triki. Tos vari arī tu.

 

3. JAUTRI. Bērna vārds – Peekaboo

How should I respond to people who criticize me for naming my child Peekaboo?
Jūs dotu savam bērnam vārdu Pīkabū? Šādu jautājumu kāds uzdeva quorā. Pat nē, vēl interesantāk! Jautājums skan šādi: kā man reaģēt uz cilvēkiem, kuri kritizē mani par to, ka savam bērnam esmu devis vārdu – Pīkabū?
Parasti quora ir vietne, kurā viens otru atbalsta un motivē arī tad, ja tu neesi gluži tāds kā visi pārējie. Tikai ne šoreiz.
Es gan neizlasīju visas atbildes, taču pirmajās dažās tomēr nāca laukā kritika. Varbūt tieši tādēļ mani arī piesaistīja šis jautājums. Ka cilvēki tomēr nesniedza saldu ‘domā-tikai-pozitīvi’ atbildi. Cilvēki bez bulšita ieteica tomēr pārdomāt un ielikt citu vārdu.
Ko domājat jūs? Par vārdu došanu bērniem.
Šis viss ir jautri un smieklīgi. Lai gan arī noderīgi man likās daži fakti. (Un tas sakrīt ar manis šobrīd lasīto Cialdini grāmatu “Pre-suasion”. )
Piemēram, ka eksāmenos labākus novērtējumus gūst cilvēki, kuru vārdus vieglāk izrunāt. Vispārējā citu cilvēku attieksme pret viegli izrunājamiem vārdiem ir neapzināti labāka.
Kā Cialdini grāmatā minēts, tas tā ir tādēļ, ka cilvēkam daudz pozitīvāka attieksme veidojas pret visu, kas rada pēc iespējas mazāku kognitīvo pretestību. To būtu jāņem vērā arī runājot, rakstot, izvēloties pēc iespējas vienkāršākus un īsākus vārdus.
Es tam varu piekrist. Krievu valoda šai sakarā, manuprāt, ir ļoti nepiemērota valoda, jo tajā ir gari vārdi. Es protu angļu, krievu un vācu valodas aptuveni vienlīdz labi. Vācu valodu iespējams vislabāk. Taču es dotu priekšroku lasīt grāmatas angļu valodā, jo gan teikumu uzbūve, gan vārdu garums, līdz ar ko sarežģītība ir krietni vienkāršāka.
Cilvēkam patīk arī rīmes jeb atskaņas gan nosaukumos, gan frāzēs utml. Tā, ka paldies, Pīkabū jautājumam par vēlreizēju šī temata aktualizēšanu!

 

4. FILMA. Infiltrator.

Seriālu neskatīšos. Nemaz nesākšu. Jo zinu, ka tad laiks aizlidos vējā.
Pirms drusku vairāk nekā 3 gadiem skatījos. Diezgan daudz. Tad arī katru vakaru izdzēru vismaz vienu glāzi kokčika. Gulēt gāju ap 1:00 naktī.
Tādēļ nemaz nesākšu. Jo zinu, ar ko tas potenciāli varētu beigties.
Toreiz topā bija Breaking Bad. Viens no visu laiku izcilākajiem seriāliem. Ar Bryan Cranston galvenajā lomā.
Parastās filmas gan es skatos. Aptuveni 2 filmas 3 nedēļās. Piektdienu un citreiz arī sestdienu vakaros.
Tā nu gadījās uzdurties tam pašam Bryan Cranston. Filma Infiltrator.
Vispār jau nav tā, ka filma būtu kaut kāds šedevrs. Laba filma. Taču izcelt to vēlējos tādēļ, ka pēdējā laikā ir tik maz filmu šajā žanrā. Spiegu, slepeno aģentu, mafijas utml. asa sižeta trilleru. Tādas filmas kā Departed, Spy, Point Break. Tādu tiešām ir maz un reti. Tādēļ šī ir jāpaceļ augstāk.
Ja vari tepat zemāk komentāros ieteikt kādu filmu, no jaunajām, kas varētu labi atbilst jau uzskaitītajām, es būtu ļoti pateicīgs!

 

5. MĀRKETINGA TEHNIKA. Even if. “Pat, ja”

Viens no centrālajiem pārdošanas principiem ir atspēkot potenciālā klienta bažas un iebildumus, ļaut viņam sajusties drošībā. Sajust, ka pirkums netiks nožēlots, ka tas būs noderīgs un vērtīgs. Vārdu sakot, atbrīvot klientu no bailēm kļūdīties.
Biežākā pārdevēju, zīmolu, uzņēmumu kļūda ir tā, ka viņi par daudz fokusējās uz labajām preces vai pakalpojuma īpašībām. Par krāsu, ātrumu, izskatu
utt., utjp. Kļūda tā ir tādēļ, ka potenciālajam klientam/ pircējam nav problēmu uztvert visas tās labās fīčas. Pircēju daudz vairāk interesē, kā tas uzlabos viņa dzīvi, kā tas palīdzēs vienlaicīgi gan nebaidīties no neizdošanās, gan tīri objektīvi sniegs kaut kādu uzlabojumu un pienesumu. Šai ziņā cilvēkiem bieži vien trūkst iztēles un pašiem savas izpratnes par to.
Pārdevēja vai interneta ekomercijas gadījumā lielā mērā visa mārketinga pieeja būtu jāvelta komunikācijai, kas atspēko iebildumus un empātiski ļauj klientam sajust preces un pakalpojuma vērtību pircēja dzīvē.
Tehnikas un pieejas ir dažādas. Taču viena ir tik vienkārša un elemtāra, ka nepieminēt to pat neatļāvos.
Es pilnīgi noteikti izmantošu šo tehniku pārdodot savus vomFASS gardumus.
 Samērā bieži cilvēki gribētu iegādāties kādas garšīgās eļļas vai balzametiķus, taču pircējiem regulāri rodas šaubas, ko izraisa nepārliecinātība par ēst gatavošanas prasmēm. Produkts tomēr neesot piemērots viņam/-ai, jo viņi it kā nemaz neprotot labi gatavot ēst.
Es gan zinu, ka eļļu un balzametiķu izmantošana (ja nepārspīlē) ir gaužām vienkārša. Patiešām vienkārša! Taču man par to pienācīgi jāpastāsta arī pārējiem.
Šī “pat, ja” tehnika te iederās perfekti. Jo ar diviem maziem vārdiem empātiski atvieglo izpratni, kam tad tas domāts.
Turpmāk mans ziņojums skanēs aptuveni šādi: “Veselīgas eļļas un balzametiķi gardiem ēdieniem pat, ja neuzskati sevi par virtuves meistaru.”
Posted in 5 lietas.