#76 – 5 atradumi: zemesrieksti, balss ieraksts un vieta, kur smalki gatavot ēst [no 5.februāra]

Latviski tas vēl nav. Bet pasaki – vai tas nav apbrīnojami? Kādā laikā mēs dzīvojam?!..
Nē, nu man trūkst vārdu. Paskaties, kādas lietas vēl nebija iespējamas vēl pirms pieciem gadiem. Tagad – pasaki kaut ko, un kāds dara to, ko tu pasaki. Ok, pagaidām tas viss vēl pamatā ir angliski. Tomēr tā ir kaut kāda zinātniskā fantastika, kas piepildās jau tagad.
Šoreiz – dienasgrāmata ar simultāno transkripciju rakstītā valodā. Kas nozīmē, ka šo rīku varēšu izmantot, lai eksperimentētu ar tekstu rakstīšanu angļu valodā.
Kā tas strādā? Piespied ‘record’ pogu, runā tekstu un viss, ko saki, tiks pierakstīts. Abnormāli! Ko tur vēl daudz komentēt? Viss saprotams. Atradums vērtīgs, ja jebkādā veidā ir darbs ar angļu valodas tekstiem.

 

2. ĒDIENS. Zemesrieksti.

Kad dzīvoju Dubaijā, bieži mēdzu ēst pakistāņu ēstuvēs. Manuprāt, ļoti garšīgs ēdiens. Chiken Biryani parasti tika likti klāt zemesrieksti. Sīpoli, drusku kurkuma, kumīns, rīsi utml.
Tad sevišķi nepiedomāju par tiem zemesriekstiem. Garšīgi un viss.
Taču kā tas gadījās, kā nē, man pēkšņi uznāca doma nopirkt zemesriekstus un sākt pievienot tos dārzeņiem. Kurus bagātinu ar kumīnu un vēl pāris labām sastāvdaļām. Man tas tā iepatikās, ka pilnīgi jūtu – esmu pārņemts. Tagad rakstot šīs rindas jau zinu, ka vakarā ciemiņiem gatavošu kaut ko, kur pievienošu zemesriekstus. Ja vēl piekombinē kādu žāvēto augli un fetas sieru…
Turklāt ienāca prātā, kādu mācību no šī visa varu paņemt. Atziņa ir tāda: ja kaut kas, kaut kad sen ir mēģināts (ne tikai ēdiens), tad tas nozīmē – tevī radušies jauni neironu savienojumi. Vēlāk būs vieglāk izvēlēties un tikt prom no neizpratnes.

 

3. INTERESANTI. Latvija un vispār visa pasaule: https://localingual.com/?ISO=LV

Grūti saprast, kādēļ šādas lietas top… Tāpat kā daudz kas pasaulē – iespējams, tīra entuziasma dēļ. Ne viss ir ar kādu finansiālu apsvērumu. Šis varbūt ir. Droši vien. Vienīgi man nav skaidrs, kāds ir šis apsvērums. Fanīgi un interesanti vienalga.
Protams, atveriet Latviju. Latvieši arī ir ierunājuši tekstu. Tur iekšā ir Bolvi. Sveiciens bolvīnīšīm!
Nu jā, paampelējieties!

 

4. MŪZIKA – Ingus Pētersons – ‘tālā’

Ja es būtu ļoti pielaidīgs, tad katru nedēļu atradumos nonāktu kāds no “Mazās sestdienas” muzikālajiem pavadījumiem, kurus mans (ne asins) radinieks Little Freddie uzliek savā ūberkrutajā autorraidījumā. Viņš ir superforšs cilvēks! Taču ne par to ir stāsts.
Stāsts šoreiz ir par gabalu, kas uzspēlēja manu stīgu. Mūzikāla gamma no A līdz Z. Skaņu bagātība, grūvīgs naivums. Interesanti, cik kruta šis gabals skan cilvēkam, kas latviešu valodu nav dzirdējis? Jābūt vēl lielākai baudai. Vai zini franču gabalu Johnny Hallyday- “Noir c’est noir“? Varētu būt kaut kas ļoti līdzīgs. Tieši no balss kā mūzikas instrumenta skanējuma viedokļa. Noklausījos šo dziesmu un sapratu, ka abas dziesmas ir ļoti līdzīgas. Un Raimonda Paula dziesma Ingus Pētersona izpildījumā ir pelnījusi būt tik pat populāra. Ja vien ne PSRS un viss pārējais bulšits

 

5. VIETA.  Miele virtuves galerija

Šonedēļ viesojos Miele virtuves dizaina studijā. Tā ir dizaina demo telpa, kurā tiek rīkoti dažādi paraugdemonstrējumi un meistarklases. Gan ar  profesionāliem top šefpavāriem, gan ar hobija līmeņa entuziastiem.
Pirms laika vomFASS blogā rakstīju par 5 lietu minimumu ikvienā virtuvē. Sapratu, ka varētu uztapināt jaunu rakstu – 5 virtuves rīki kā no fantāziju pasaules.
Man izrādīja visas smalkās lietas, kādas Miele virtuvē pieejamas. Katra nākamā lieta krutāka par iepriekšējo. Pirmais pārsteigums – siltā atvilktne. Tāda paliela, kādā man mājās stāv bļodas un mazie katliņi. Izrādās – tā ir sildošā atvilktne, kurā turēt uzsildītus šķīvjus. Var pat turēt siltu ēdienu, ja kāds aizkavējies uz pusdienām.
Teppanyaki sildošā virsma. Ak, mans Dievs! Kā man kārojas šo tērauda virsmu, uz kuras ne vien olu uzcept, bet ar kuru dārzeņu, gaļas un citādu austrumu labumu gatavošana man kļūtu par ikdienu.
Un tad vēl tvaika cepeškrāsns. Jāgatavo jēra jostas gabaliņš 66 grādos vienu stundu un 13 minūtes? To izdarīs šī cepeškrāsns. Turklāt pirms tam noslēdzot šo gaļas gabaliņu bezgaisa iepakojumā. Kā smalkākajā restorānā.
Nemaz neiedziļināšos šīs demo virtuves skaistumā. Super! Vienreizēji forša vieta.
Starp citu, biju tur, jo tā ir vieta, kur rīkosim Labas Garšas seminārus ar vomFASS. Ja nu gadījumā interesē, tad 23.februārī būs pirmais.
Posted in 5 lietas and tagged , , .