#75 – 5 atradumi: 72h lēmuma pieņemšanai, kurpju šņores un domāt ārā no kastes [no 29.janvāra]

1. TRIKS. Psiholoģisks triks, kuru izmantot pret sevi pašu – lēmuma pieņemšanai 72 stundas.

Attēls no unsplash.com/ Brooke Lark

Es tiešām  neatceros, vai kādā atradumu sērijā jau esmu  dalījies ar kādu citu triku – atskaite no 5 līdz nullei, lai uzsāktu kādu darbību. Īpaši, ja tas ir kas nepatīkams.

Izlasīju par to quorā (diemžēl vairs neatceros, kur). Piemēram, pamēģināju šo pirms iešanas aukstā dušā. Katru rītu tas liekas mazliet nepatīkami. Pamēģināju šo atskaitīšanas metodi un sapratu, ka tā strādā. Turpmāk pirms jebkurām nepatīkamām lietām noskaitīšu atpakaļ no 5 it kā pirms raķetes laišanas kosmosā, un aiziet!

72 stundu sistēma ir kaut kas ļoti līdzīgs, tikai lielāku lēmumu vai apjomīgāku lietu veikšanai.
Ja esi nonācis situācijā, kurā jūti, ka atliec lietas, nevari īsti saprast, ko darīt vai kādu lēmumu pieņemt – uzstādi 72 stundas (jeb 3 diennaktis), pēc kurām jābūt izdarītai izvēlei vai nobeigtam projektam. Lai var nolikt plauktiņā kā pabeigtu.
Prasās droši vien kāds piemērs.
Iekrīt tavā e-pastā kāda vēstule. Piedāvājums – piedalīties kādā pasākumā, bet uz to ir jāsagatavo ‘mājas darbs’. Piedāvājums ir par pasākumu pēc 2 mēnešiem. Tātad laika vēl ir daudz.
Lēmumu pieņemt uzreiz nevari, jo ir daudz dažādu pro un contra punktu. Laika arī daudz. Atlikt šo piedāvājuma izskatīšanu uz kādu nākamās nedēļas dienu ir ļoti viegli. Varu derēt, ka tieši tā arī notiek.
Lai arī esi nolicis to malā, tas tik un tā tev visu laiku maļas pa prātu. Tomēr esi sev teicis, ka ar to ņemsies pēc nedēļas. Šaustīšana vienalga nebeidzas. Tā paiet visa nedēļa. Pārdomas pat radījušas mazliet negatīvas asociācijas ar šo piedāvājumu. Pat liekas, ka varētu vēl par nedēļu atlikt lēmuma pieņemšanu. Laika taču ir daudz.
Tā tas var vilkties līdz pēdējam momentam. Tas ir tas, kā parasti arī izpaužas Parkinsona likums.
Līdzeklis pret šo ir tāds – uzreiz ķerties klāt piedāvājumam. Taču dot tam laiku 72 stundas (kaut taimeri uzstādi). Tas ļauj nereaģēt uzreiz. Un tomēr neatstāt novārtā, ievedot prātu nepatīkamā pašpārmetumu spirālē.

2. KONCEPTS. Domāt ārpus rāmjiem ir nonsenss. No Michael Covel podcast’a.

Ja nekad nav nācies dzirdēt teicienu – domāt ārpus kastes (latviski varbūt pat saka – ārpus rāmjiem), tad kaut kas ar tevi nav kārtībā.
Šāds teiciens tiek lietots, lai iedrošinātu pieiet lietām un pasaulei no netipiska viedokļa. Lai nav meinstrīms.
Taču tas nav īsti iespējams. Iegalvot sev kaut ko, kas tu neesi, nav iespējams. Tas būtu tas pats, kas apdedzināt pirkstu pret karstu virsmu un pateikt sev – pirkst, nesāpi! Un pirksts beidz sāpēt. Reāli? Domāju, ka nē.
Tāpēc, ka pati domāšana ir rāmis. Vai kaste. Kā labpatīk. Tieši domāšana, un vēl vairāk runāšana, ir tas ierobežojošais faktors.
Vienkārši jārīkojas. Analysis paralysis.
Nē, tas nenozīmē, ka domāšana nav vajadzīga. Ir vajadzīga. Taču pats par sevi ar domāšanu nonākt ārpus rāmjiem nevar. Domāšanai, esot rāmim, būt ārpusē ir rīcība. Tā ir darbošanās un aktivitāte bez prāta uzliktiem griestiem. Tam vajadzīga drosme. Ir jābūt brīvam no “ko citi teiks”, “ko citi padomās”. Kas faktiski arī ir tie rāmji.

3. PRAKTISKI. Nevajag sasiet botas

Šis atradums ir kā radīts man. Šāda problēma, visticamāk, ir daudziem no jums. Man, piemēram, nenormāli nepatīk siet apaviem striķus. Es ļoti bieži valkāju botas jeb ielas sporta apavus. Jo tos var uzvilkt neatsienot auklas. Lāpstiņu es arī izmantoju diezgan daudz.
Man pat bija doma uzdizainēt/uzražot botas ar klipšiem. Bērniem tādas ražo. Kādēļ pieaugušiem nav? Gan jau ka ir, bet ļoti maz. Turklāt arī stilīgi izskatās. Man patīk.
Kamēr tādu botu man nav, šīs gumijas auklas ir supervērtīgas. Turklāt apaviem beidzot arī nav jābūt ar kaut kādu dāvanu banti – sasietiem striķiem.
Šo domāju nopirkt.

4. PANĀKUMI. Panākumus gūt ir vientuļi

Attēls no unsplash.com/ Wynand van Poortvliet

Mark Manson said in one of his blog post, the more you grow physically, mentally, and spiritually, the fewer people you can have a fulfilling relationship with. He calls this the isolation paradox. The cool thing about the isolation paradox is that the more you develop the less you care about being alone.  
Mēs cilvēki esam sociālas būtnes. Mēs, gūstot atzinību no pārējiem, piedzīvojam fizioloģiskas pārvērtības. Mūsos izdalās laimes hormoni, ja mēs tiekam novērtēti, atzīti, pieņemti, cienīti, mīlēti. Tādēļ mūsos ģenētiski ielikta vēlme sasniegt šādu stāvokli. No evolucionārā viedokļa tas ir svarīgi, jo mūsu akmens laikmeta priekšteči, nespējot iekļauties kopējā sociālajā struktūrā – ciltī vai saimē, tiktu izslēgti. Tas nozīmētu diezgan drošu nāvi.
Šis mums velkas līdzi. Tādēļ ikviena no mums vēlme gūt panākumus ir pilnīgi loģiska. Jo tā nozīmē ilūziju, ka mēs iegūsim atzinību.
Diemžēl vai par laimi ceļā uz panākumiem sevi nākas attīstīt tik augstā līmenī, ar kuru citiem grūti identificēties. Cilvēki tevi pilnīgi burtiskā nozīmē var sākt nesaprast. Tu sāc nesaprast viņus. Tas tiešām ir ļoti izolējoši un vientuļi. Ne velti, augsta līmeņa cilvēki (izvēlies jebkuru jomu) bieži saka, ka tur augšā, kur panākumi, tur esot vientuļi. Padomā, olimpiskā zelta medaļa sniedz gandarījumu, apbrīnu. Taču ceļš uz medaļu ir dziļi vientuļš. Jau pēc definīcijas tev ir jāizdara vairāk, lai sasniegtu medaļu. Tev jāiet tie ceļi, pa kuriem neviens nestaigā. Tur tu esi viens. Tādēļ panākumu ceļš ir vientulības ceļš.
Labā ziņa ir tāda, ka ejot šo panākumu ceļu tu pie tā pierodi, un tev kļūst forši un pašpietiekami būt vientulībā.
Šis man ir atradums, jo kā jau mums visiem – ceļā uz panākumiem jābūt zinošiem par to, kas mūs gaida pa ceļam.

5. IZKLAIDE/ MŪZIKA. Levan polka

Kurā brīdī tas sākās, bet vienu jauku vakaru pēc ģimenes vakariņām mums uzlikās somu dziesma – Levan polka. Depresīvajiem somiem kaut kas jautrs. Es gan nezinu, par ko viņi dzied, taču hei po, hei po ievilka. Visu pagājušo nedēļu katru vakaru mēs klausījāmies un dauzījāmies pie šīs dziesmas. Pie kam, katru reizi klausījāmies youtube divas versijas. Viens kaut kāds 90.to gadu somu izpildījums un pirms dažiem gadiem latviešu meitenīšu iedziedājums.
Klausieties un dauzieties! Kopā ar bērniem!
Garastāvoklis uzlabosies simt’ punkti.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .