#7 – 5 LIETAS no 10.oktobra

1. FILMA: “We are your friends”

Filma ir kā pop art dzīva glezna, kurai vēl fonā skan laba mūzika. Es gan neesmu liels šādas bum bum mūzikas fans (man patīk kaut kas vairāk šāds), tomēr sižetam, stāstam un filmai tas piestāv kā pirkstains cimds rokai. Protams, pārāk glancēti viss izdevies, taču gleznām tādām dažkārt jābūt.

Galvenais filmas (lai gan praktiski jebkuras lietas) rādītājs, manuprāt, ir tas, cik ļoti tā sevī ievelk. Filmas nobeiguma fāzē, skanot mūzikai, es pamanīju, ka mēs kopā ar sievu jau teju dejojām. Kad soli pa solim būvējās creščendo veida spriedze, nemanot manas kājiņas, rociņas un galviņa jau kratījās līdzi deju ritmos. Emocionāli, pacilājoši, nekādā gadījumā ne salkani un ne sentimentāli. Skatoties šo filmu, man likās, ka esmu ģitāras stīga un filma ir mediators, kas mani trinkšķina.

 

2. Veikals: Trauku veikals no Zviedrijas

traukiTur, kur agrāk bija makšķernieku veikals Ģertrūdes un Avotu stūrī, tagad ir kas labāks. Viena hobija veikals ir nomainījis cita hobija veikalu.

Kādu dienu, ejot pa Avotu ielu, skatos, jauns veikals. Izskatās kaut kas starp komisijas un second hand veikalu. Man tādos patīk ieiet. Taču vēl vairāk man patīk, kad tas burtiski ievelk.

Kolīdz ienāc veikalā, uzreiz skaidrs, ka tirgo pārsvarā traukus. Tas pats par sevi nav nekas tāds. Taču sākot pētīt piedāvājumu, momentā pamanīju, ka trauki ir tādi kā lietoti un trauku apakša apdrukāta zviedru valodā. Es to atpazīstu samērā ātri gan tādēļ, ka dažiem vienkārši uzrakstīts Sverige, gan tādēļ, ka esmu mācījies Ziemeļvalstu ģimnāzijā dāņu un drusku arī zviedru valodas.

Cenas tur ir izcilas, priekšmeti – spēj tik izvēlēties. Tur katru dienu ir jauns pievedums.

Mans pirmās dienas guvums bija – māla cepešpanna (3,50 Eur), divi čuguna katliņi (kopā 6 Eur) un viens plakans šķīvis (1,50 Eur). Tajā reizē nebija man nedz laika, nedz arī vēlēšanās nest vēl vairāk mājās. Taču tur es drīzumā atgriezīšos pēc puķu podiem (~0,60 Eur/gab.)

 

 

3. ĒDIENS: olas no Kalnciema ielas tirdziņa

olasKatru sestdienu es ar Vom Fass nu jau pēdējos 2 mēnešus piedalos Kalnciema ielas tirdziņā. Un kā jau Slow Food zemnieku tirdziņos, tur ir ‘mājas’ jeb bioloģisko saimniecību produkti. Protams, arī olas, kas parasti maksā ap 3 euro/ 10 gab. Taču vienā stendā (netaceros saimniecības nosaukumu) dabonamas nestandarta izmēra, tādas ne pārāk vienādas formas olas, pa 3 euro/ 20 gab. BEST BUY!

Jo olas ir viens no maniem pamatproduktiem, jo tajās, īpaši dzeltenumos, ir tik vajadzīgais veselīgais holesterīns (kuru Latvijas ārsti diemžēl neiesaka), un ja vistiņas dabūjušas arī zāli un tārpiņus ēst, tad arī Omega 3 taukskābes.

 

 

 

4. ĒDIENS: tomātu pārbagātība oktobra vidū

tomatiMan liekas, ka daba dažreiz labi pārsteidz ar savu neregularitāti. Starp citu, tieši tādēļ, ka dabā viss un daudz kas ir mainīgs, tādēļ arī mums, kā dabas bērniem ik pa brīdim nepieciešamas svārstības un pārmaiņas.

Šogad daba mums sarūpējusi nestandarta situāciju, kad rudens ābolu raža ir vienlaicīgi ar tomātu ražu. Manai sievasmātei ir siltumnīca, no kuras mēs katru gadu saņēmām tomātus apmēram no jūlija vidus. Šogad tas notika no septembra vidus. 2 mēnešu atšķirība!!!

 

 

5. PADOMI: Māja no dabīgiem materiāliem

green_roofAptuveni 5 gadu perspektīvā es plānoju vēl kaut kur pamēģināt padzīvot ārzemēs. Taču 10 gadu laikā es vēlos dzīvot laukos ilgtspjīgā, dabīgo materiālu būvētā mājā ar savu lauksaimniecību.

Šis video ir ļoti iedvesmojošs un labs palīgmateriāls, lai smeltos idejas, kā būvēt šādu māju. Pirms kādiem 6 mēnešiem noklausījos vienu interviju ar kādu Izraēlas antropologu un modernu cilvēku, kurš arī uzbūvējis māju no materiāliem, kādi dabā pieejami, mazliet to visu papildinot ar tehnoloģijām (te links uz pdf materiālu, ko un kā viņš darīja, ceļot savu māju). Manuprāt, modernu cilvēku raksturo tieši šādas īpašības, izprast un novērtēt, cik svarīgi ir tieši naturālisma pieeja.

Kad celšu māju, tad centīšos iziet uz aptuveni šādu principu.

 

 

Lietas, kuras neiekļuva top5:

– ATF (adenozintrifosfāts) ražošana no saules gaismas

– http://www.sixwordstories.net/

 

Posted in 5 lietas and tagged , , .