#67 – 5 atradumi: kumins, pozitīvi iedrošināt un uzkodas bulciņu vietā [no 4.decembra]

1. TEHNIKA. Pozitīvs iedrošinājums. Positive reinforcement no Tim Ferriss

susan-garett-minTie, kuri regulāri seko līdzi Tim Ferriss aktivitātēm, droši vien zina, ka viņš interesējas par suņu trenēšanu. Tāpēc, ka viņam ir suns.
Lai arī suņa man nav, un tuvākajā laikā neplānoju tādu ieviest, nolēmu pamēģināt un paklausīties šo interviju. Ar nelielu skepsi, vai varēšu gūt sev ko noderīgu.
Par pārsteigumu sapratu, ka šī ir bijusi viena no vērtīgākajām intervijām no “Tim Ferriss Show”.
Savukārt visi, kuriem ir mājdzīvnieki – īpaši suņi – šis ir absolūts ‘must listen’.  2 stundās kondensēts tik daudz vērtīga materiāla!!
Tas, ko guvu, ir pozitīva iedrošinājuma koncepts jeb ‘positive reinforcement‘. Faktiski visas suņu audzināšanas/dresūras pamats.
Taču mans secinājums no sarunas – šo var pielāgot ne tikai bērnu audzināšanā, bet arī savas dzīves sakārtošanā. Jo, kā zināms (man par sevi), tad pats galvenais nav zināšanas par to, kā vajag. Tas plus mīnuss ir zināms. Tas, ar ko man un lielajam vairumam ir problēmas – kā to visu iedzīvināt. Te palīgā nāk kondicionēšanas un dresēšanas principi. Un tieši šis pozitīvās iedrošināšanas aspekts.
Piemēram, dzīvniekiem pēc Pavlova sunīšu principa – nozvana zvans (daudzi dzīvnieku treneri izmanto klikšķināmo) un suns saņem gardumu. Darot šādi regulāri, suņos izstrādājas  reflekss, kad tikai nozvanot zvanam, mutē jau satek siekalas, jo suns zina, ka būs gardums.
Tieši tāpat iespējams iekondicionēt gan sevi, gan savus bērnus, virzot sevi vai viņus “pareizo” izvēļu izdarīšanai. Par “pareizajām” jāapbalvo, jāpaslavē utml. Tieši uz šādiem līdzīgiem principiem darbojas NLP jeb neirolingvistiskā programmēšana.
Tātad, ja vēlies sevī ieaudzināt kādu labu ieradumu vai no kādas nevēlamas uzvedības tikt vaļā, tad to vari izdarīt pēc šiem pašiem principiem. Cilvēkiem klikšķa vietā var veidot pozitīvas asociācijas ar vēlamo/ nevēlamo uzvedību.
Not I have to do. But I get to do.
Un secīgi life is not happening to me but for me.


2. ĒDIENS. Kumins un sinepju sēklas.

kumins-minNav gluži pagājušās nedēļas atradums. Tomēr šī sanāca tāda koncentrēta sinepju sēklu un kumina nedēļa.
Esmu piefiksējis sevī tādu parādību – man reizēm uznāk ‘modes’ periodi, kuru laikā aizraujos ar kaut ko vienu. Līdzīgi kā ar apģērba tendencēm, kad visas drēbes vairāk vai mazāk atbilst kādai noteiktai krāsu gammai vai stilam. Tāpat arī man. Uznāk brīži, kad pēkšņi sev atklāju kaut ko, kas pēc tam aizrauj uz ilgāku laiku. Tagad tas tā ir ar kuminu un sinepju sēklām. Un nav tā, ka pirms tam nebūtu zinājis vai lietojis šīs garšvielas. Drīzāk tās šobrīd mani uzrunā vairāk nekā iepriekš.
Sinepju sēklu sakarā viss sākās ar krāsnī ceptiem kartupeļiem, kuriem silti iesaku piebērt sinepju sēklas. Tad sāku tās likt klāt savai maģiskajai maizei. Kas izrādījās labs papildinājums. Nu jau sēklas iet arī mērcēs utt.
Kumins, savukārt, iet klāt dārzeņiem. Tā kā manas ēdienkartes pamatā ir daudz dārzeņu, tad kumins pēdējā laikā iet klāt jebkurās to variācijās. Tikai viena svarīga lieta – nepērc jau maltu kuminu. Aromāts būs daudz, daudz spilgtāks un labāks, ja veselas kumina ķimenes piestā saberzīsi pats!


3. TEHNOLOĢIJAS. Amazon go – Amazon tehnoloģijas, kas ‘spridzina’

amazon-go-ta-minNeesmu, protams, vēl pats mēģinājis. Pat redzējis, kā tas dabā izskatās. Taču noskatoties Amazon radīto promo video, ir skaidrs, ka Amazon ar šo spēcīgi ielauzīsies arī fiziskajos mazumtirdzniecības punktos. Vārdu sakot, savu ieteikmīgo “ķepu” Amazon uzliks arī fiziskajām lokācijām. Tādējādi viņi kārtējo reizi pierāda, ka Amazon nav mazumtirdzniecības kompānija. Amazon ir tehnoloģiju kompānija, kas darbojas mazumtirdzniecības un e-komercijas sfērā. Kā jau to samērā labi iezīmēja grāmata par Amazon un tās dibinātāju Jeff Bezos – “The everything store“.
Pagaidām nav ko diži komentēt, kamēr neesmu mēģinājis. Noskaties video, un viss ir skaidrs. Specīgi! Jeb kā dažs labs saka – CIETI!


4. ATZIŅA. Kurš kuru kontrolē.

r8hw4zs38zo-robson-hatsukami-morgan-minIr kāda atziņa, kas vairāk par visām citām pozitīvi ietekmējusi vai pat izmainījusi manu dzīvi. Uzskatu to par savas dzīves lielāko ieguvumu. Tā burtiski ir iedevusi citu garšu un citu redzējumu praktiski visam, ko daru, ko jūtu, kā dzīvoju.
Atziņa ir, ka visā, pilnīgi visā, kas ar tevi notiek, esi vainojams tu pats. Nekas un neviens nav atbildīgs vai vainojams tavā dzīvē.
Šī atziņa ir tik atbrīvojoša!
Lai gan intuitīvi un vēsu prātu skatoties, varētu šķist, ka tieši ierobežojoša. Taču atbrīvojoša tā ir tādēļ, ka ietver ideju par to, ka gluži tāpat kā neviens ne par ko nav atbildīgs tavā dzīvē, tā arī   ir tikai tavos spēkos un tavā varā ietekmēt visu un jebko. Ka tā nav kaut kāda parādība ārpus tavas kontroles. Es nezinu, kā citiem, bet man tas ļauj visu uzlūkot caur aizvadītās nedēļas citātiem:
– nevis man ir jādara, bet man ir iespēja to [jebko] darīt;
– dzīvē [viss] nevis notiek ar mani, bet priekš manis.
Esam taču pieraduši izteikties vai vismaz domāt šādi:
Ja man būt vairāk naudas, tad es darītu to un to.
Ja nebūtu krīzes bijis, tad būtu tas un tas.
Ja es būtu to zinājis, tad varētu to un to.
Ja Latvija būtu Amerika, tad būtu tas un tas.
Šādi var turpināt bezgalīgi. Jebkuram cilvēkam jebkurā līmenī vienmēr būs iespēja atrast vainu apkārtējos apstākļos. Ar šādu prāta stāvokli nekad nebūs labi. Tāpēc ir tikai viena metode – pagriezt visu otrādi, vainot tikai sevi. Šādi dodot vietu visam labajam, kuru vari radīt tu pats sev.


5. ĒDIENS. Snaki jeb sneki (Snacks). Gaļas sķēles.

SnapseedPirmkārt, cilvēkam nemaz tik ļoti nav vajadzīgas nekādas uzkodas starp ēdienreizēm. Ja vielmaiņa nav pārāk atkarīga no glikozes padeves un secīgas insulīna padeves organismā un secīga krituma, kas rada arī grelīna un leptīna (abi bada un sāta sajūtu regulējošie hormoni) svārstības, tad uzkodām nav īsti vietas. Tas ir, ja ogļhidrāti tiek patērēti mazāk, tad šādas lietas nenotiek.
Tomēr uzkodas dažkārt ir vēlamas nevis tādēļ, ka gribās ēst vai pietrūkst enerģijas, bet gan tādēļ, ka uzkost ir vienkārši patīkami.
Šad un tad arī es atļaujos kādu sneku.
Spriežot pēc bulciņu veikalu skaita un rindām tajos, izskatās, ka cilvēkus lielākoties uzrunā tieši pats sūdīgākais ēdiens pasaulē – saldas bulciņas.
Ja tomēr domā, ka bulciņas tu negribi, jo zini, ka tās ir sliktākais, ko cilvēks var ēst, tad te mana versija, par kādu daudzi nemaz nav iedomājušies.
Es prasti ieeju kādā tuvākajā pārtikas veikalā, lūdzu sagriezt dažas žāvētas gaļas šķēles, atrodu kādu šķēlēs sagrieztu sieru un taisu sendvičus. Bez maizes, protams. Viss!
Vispār, maizi uzskatu par pilnīgi nesaprotamu ēdienu. Es saprotu, kādēļ maize var garšot (tā rada atkarību). Taču nesaprotu maizes funkcionalitāti. Tāpat kā kokaīna vai heroīna. Var saprast, kādēļ cilvēki šīs lietas lieto, bet praktiskuma ziņā šīs vielas ir ar diezgan zemu lietojamības nozīmi.
Maizei līdzi nāk romantisms par pagātni, par senčiem. Lauki utml. Vēl arī tas ir ar zināmu vērtību kā bada un trūkuma kliedētājs. Utt.
Taču tīri no katra indivīda konkrētajām vajadzībām – maizei nav īsti jēgas.
Labi, bet ne par maizi ir šis stāsts. Gribu pastāstīt, kādu sviestmaizi mājās taisu es. Paņemu siera šķēli, uzsmērēju sviestu, uzlieku gaļas šķēli, uzgriežu tomātu vai gurķi, tad sāli un pipariņus, un aiziet. Ja grib hamburgera tipa, tad visam pa virsu vēl viena siera šķēle.
Lai labi garšo!


=====


Netika atradumos:

Filma. Me before you

Posted in 5 lietas.