#66 – 5 atradumi: kārtība haosā, labāk publiski uzstāties un cik svarīgs ir pieprasījums [no 27.novembra]

1. TEORIJA. Ramsey Theory par haosu un kārtību.

ramsey-4-4-17-2While disorder is more probable in general complete disorder is impossible
Tādi konspirāciju teoriju cienītāji, kuri visur (vai vismaz daudzkur) saskata sazvērestības, domā, ka saskata likumsakarības gan notikumos, gan lietās, iespējams, neko nezina par Ramsey teoriju. Līdzīgi ir ar tiem, kuri tekstos, ciparos utml. saskata pareģojumus, interpretācijas. Skaidrojums tam saskaņā ar Ramsey teoriju ir pavisam vienkāršs.
Visuma lietām ir liela iespēja būt pilnīgā haosā, taču šo lietu daudzums ir tik liels, ka pilnīgs haoss nemaz nav iespējams.

 

2.EKONOMIKA. Pieprasījuma sakārtošana ir grūtākais

Attēls no www.naudaslietas.lv

Attēls no www.naudaslietas.lv

Šad un tad uzķert kādu domu graudu, kas patiesībā ir samērā dziļa atziņa, ir ļoti patīkami. Īpaši tādēļ, ka dažreiz tās lietas ir tikai detaļas. Svarīgas detaļas. It kā sīkas, taču ļoti nozīmīgas. Turklāt – no detaļām sastāv dzīve.

Šoreiz šī detaļa ir atziņa, ka visa pamatā ir pieprasījums. Biznesā, protams.
Doma pavisam vienkārša. Turklāt loģiska. Pat zināma. Taču diezgan bieži ignorēta. Pats  par biznesu un biznesa idejām esmu domājis no piedāvājuma puses.
Neliela atkāpe par klasisko tirgus ekonomikas raksturojumu, kur praktiski visam pamatā ir pieprasījums un piedāvājums. Ja būs pieprasījums, būs arī piedāvājums. Tad ir tādi grandi un inovatori, kuri saka, ka pieprasījums ir jārada. Piemēram, Stīvs Džobss saka, ka klientiem prasīt, ko viņi grib, ir pilnīgi garām, jo viņi to nezina, tas viņiem jāpasaka priekšā. Ir vēl kāds slavens citāts no Henrija Forda, ka, prasot klientiem, ko viņi grib, viņi teiktu, ka vēlas ātrāku zirgu. Abiem, protams ir taisnība. Taču tikai nosacīti. Nosacīti tādēļ, ka bieži vien vēsturē tehnoloģijas tikušas izgudrotas  stipri par ātru. Bieži vien foršas lietiņas, mantiņas ir parādījušās tirgū, bet tās neviens nepērk, jo neviens tām vēl nav gatavs. Tādēļ ārpus konteksta nevar radīt nekādu pieprasījumu.
Tas pats aifons un skārienjutīgais ekrāns pilnīgi noteikti nav unikāli Apple ieviesti. Tā pati vecā labā Nokia jau sen bija izstrādājusi ko līdzīgu. Vai otrs – Māklsīgais intelekts (Artificial intelligence jeb AI) un tas, par ko šobrīd runā Tech pasaulē arī nav nekāda revolūcija. Cik man zināms, visa AI pamatā ir idejas un tehnoloģiskais redzējums jau no 20. gs. 70.-80.gadiem. Tagad procesori kļuvuši lēti, ātri datori pieejami, tādēļ šī vecā tehnoloģija pēkšņi var atdzimt.
Iepretim Forda citātam var nolikt, piemēram, vienu no IBM tēviem, kurš teicis, ka nevar iedomāties, kādēļ gan lai cilvēkiem mājās stāvētu datori. Vai vēlāk par telefoniem, ka visticamāk cilvēkiem nevajag mazu datoru telefonā, jo visiem taču ir datori un pat laptopi.
Visam pamatā ir izdomāt to pieprasījuma pusi. Atrast cilvēku sāpīgo pusi.
Viena dāma man nesen sacīja: “Visu mūžu esmu tērējusi naudu. Tagad es beidzot gribu sākt pelnīt.” Un es viņai atbildu – tā ir viena un tā pati monēta ar divām pusēm. Tas, ka kāds tērē naudu, nozīmē tikai un vienīgi to, ka kāds cits pelna. Izdomā, kam cilvēki jau tērē naudu, vai arī kam tērētu, ja tas palīdzētu tikt galā ar kādu
 ‘sāpi’, tur arī slēpjas atbilde. Un tā ir tā nelielā detaļa – kā saskatīt pieprasījumu?

 

3. GRĀMATA. Grāmata par interesantam vietām. Josh Foer “Atlas Obscura Explorer’s Worlds Wondersatlas_obscura-min

Varbūt ir pilnīgi garām, ka tagad publiski dalos ar kaut ko tādu, kas varētu kļūt par pārsteigumu. Tas ir, par pārsteiguma dāvanu Ziemassvētkos vai kādos citos svētkos.
Proti, ir iznākusi grāmata par interesantām un īpašām vietām visā pasaulē. Visā pasaulē!
Grāmatā apkopotas idejas par jocīgākajiem, spektakulārākajiem un iespaidīgākajiem objektiem un vietām. Fiziski šo grāmatu redzējis un aptaustījis vēl neesmu, taču mani tā uzrunāja. Grāmatu nekādā gadījumā nedrīkst pirkt lietošanai Kindle! Tai ir jābūt fiziskai, ar bildēm, šķirstāmai. Un es domāju, ka apceļot vismaz daļu no šīm vietām un objektiem vienam otram varētu izrādīties mūža misija. Jocīgas un apmeklēt vērtās vietas tajā ir arī no Latvijas.

 

4. MŪZIKA. Dramatisks grūvs – Derecho Nym

derecho-nym-minĀrkārtīgi pacilājošs, drāmu rosinošs čells iesāk veselu grūvīgu sajūtu. Var jau būt, ka pirmais teikums ir drusku neveikls, taču skaņdarbs ir kā tāds stāsts. Ko starp citu, var dzirdēt tajos minimāli iestarpinātajos tekstos.
Šāda noskaņa atsauca atmiņā kādu jau ļoti sen dzirdētu Orbital gabalu – The Box.
Nelielam vienas noskaņas komplektam bonusā  vēl kāds gabals, kas nejaušības pēc Youtube atradās blakus. Atstāja tieši tik pat labu sajūtu. Varbūt ar nelielu depresijas noskaņu, tomēr dinamisks. Noteikti brīžos, kad nepieciešams fokuss un nopietna noskaņošanās, šī būtu īstā go-to mūzika. Hugo Kant – Hauntingly Silent.

 

5. NODERĪGI. Labas Garšas semināri.

es-milu-edienu-minIzrādās, ļoti daudz cilvēku ir redzējuši TV raidījumu, kurā pie manis ciemojās Ilze Jurkāne. Daudzi atzīst, ka esot bijis ļoti interesanti un  arī izzinoši. Vairāki man devuši arī atsauksmes, ka es labi mākot izteikties un ka es protot kameras un auditorijas priekšā rosīties, kā zivs ūdenī.
Godīgi sakot, pēdējā laikā arvien vairāk   uzskatu, ka man ir izveidojušās kaut kādas uzstāšanās prasmes. Ļoti slikti nopulētas, taču kaut kas ir. Par talantu es nevēlos runāt. Drīzāk par prasmēm.
Šoreiz pie atradumiem gribētu minēt kādu lietu, kas man pilnīgi noteikti ir palīdzējusi izkopt šo ‘publiski uzstāties’ prasmi. Proti, Labas Garšas semināri, kurus esmu rīkojis un vadījis ar vomFASS. Vairāk nekā 7 gadus esmu rīkojis recepšu un ēst gatavošanas pasākumus ik nedēļu. Tas iedod zināmu bagāžu. Nemulst auditorijas priekšā ir treniņš. Kurš, tāpat kā jebkura cita trenēšanās, brīžiem ir vienkārši mokoša un besīga trenēšanās.
Kādēļ es šo minu kā atradumu? Tādēļ, ka izņēmuma kārtā šad un tad piekrītu novadīt šādu gardēžu vakaru. Tajā dalos ar savām pieejām veselīgā dzīvesveidā, receptēs un gardumos.
 Par šo tagad nestāstu, lai seminārus reklamētu, jo man pat īsti nav kur šādus pasākumus rīkot. Turklāt pārāk aizņemts esmu vakaros, lai to regulāri darītu.
Par šo vairāk stāstu tādēļ, lai padalītos ar pārdomām –  kā kļūt par labāku publisko runātāju, prezentētāju. Visticamāk šis atradums nav ar nekādu lielu pievienoto vērtību Tev, lasītāj. Toties man šī ir lieliska atziņa.
Posted in 5 lietas.