#65 – 5 atradumi: kā tikt vaļā no lietām, rakstīt grāmatu un filma [no 20.novembra]

1. ATZIŅA. Kārtība un taupība

messy-minPirmkārt, es nenormāli izzviedzos. Tā smējies nebiju sen. No sirds. Ārprāts, cik labs video!
Tomēr, otrkārt, čalis no video stāsta par dzīves lielāko ironiju – kā tikt galā ar haosu ne tikai drabnīcā, uz rakstāmgalda, dzīvojamā istabā un, protams, arī galvā. Kā tikai necenties, kā vien nepiestrādā pie kārtības, tā vienmēr uzradīsies kāds štruments, kāds mēsls, kāda stulba ideja, kas izjauks iepriekšējo kārtību. Varbūt viena lieta tā nebūs, taču dienas beigās tik un tā būs bardaks.
Jā, tā ir domāšanas un attieksmes lieta. Kārtība nav fizisks stāvoklis, tas ir prāta stāvoklis. Un nekas neveido kārtības sajūtu tik ļoti kā tikšana vaļā no lietām. Ceļš uz minimālismu. Varbūt ne tik ļoti, kā kļūt par absolūto minimālstu. Kā James Altucher, kuram pieder tikai tik daudz mantu, lai vienmēr varētu paņemt līdzi. Tas būtu bez maz vai otra galējība. Taču tas, ka man tiešām pieder pārāk daudz drēbju (lai gan lielākā kontekstā man noetikti ir stipri mazāk nekā daudziem no maniem paziņām un draugiem) un citu lietu.
Vēl gandrīz vai atradums, tomēr iederas šajā kontekstā –  2 minūšu noteikums. Lielākā daļa lietu izdarīšana aizņem ļoti maz laika. Un ja tas tā ir, tad izdari to uzreiz, neatliec uz vēlāku. Un to pašu var teikt arī par mantu sakrāšanu. Nemest mantas laukā ir kā prokrastinēt to lietošanu.

 

2. ATZIŅA. Kopsakarību atpazīšana (pattern recognition) – no Mixergy podkāsta

pattern-recognition-minReiz par vienu no biznesa veiksmes un panākumu atslēgām uzzināju no Mixergy podkāsta (te aprakstīts). Andrew Warner toreiz atbildēja uz jautājumu, kas viņaprāt ir teju viena galvenā lieta, kas var noteikt uzņēmēja potenciālu panākumiem. Un tā ir empātija.
Tagad kādā citā intervijā, šoreiz intervējamais  Dane Maxwell uzvedināja vēl kādu citu atziņu. Pie kam, viena otru tikai papildina. Un, proti, ka uzņēmējam ir jāprot atpazīt kopsakarības (pattern recognition). Mēs dzīvojam ļoti kompleksā pasaulē. Apkārt visa kā ir ļoti daudz. Viss saveidots vairākos slāņos. Iesaistīto personu un lietu skaits ir liels. Un kā gan šādos apstākļos , piemēram, nākt klajā ar kaut kādu ideju, ar kaut kādu jauninājumu? Kā lai atrod, ar ko nodarboties tā, lai gūtu panākumus?
Atbilde ir – atrast kopsakarības. Un tas tad arī būtu tas, ap ko veidot biznesu vai arī ne-biznesu.
Kad dzirdam, ka kāds mēģina iedzīvoties uz cita cilvēka problēmām, tad tā ir vistiešākajā mērā kopsakarību atpazīšana. Es drusku palabotu un teiktu – lai slavēts tas bizness, kas mēģina risināt reālas cilvēku problēmas!

 

3. Atziņa. Rakstīt kaut ko, par ko nezina – Stephen Dubner

stephen_dubner-minJa neesi lasījis grāmatas “Think like a freak” vai “Freakonomics”, tad izdari to. Viens no šo grāmatu autoriem – Stepen Dubner, viņš arī The New York Times žurnalists, rakstnieks, podkāstists un riktīgi interesants cilvēks – reiz atbildēja uz jautājumu par grāmatu rakstīšanu. Jautājums par to, ka ļoti daudzi cilvēki domā, ka viņi grib uzrakstīt grāmatu. Nezin, kādēļ, bet tiešām, kaut kā iekšēji liekas, ka uzrakstīt grāmatu ir kaut kāds baigais sasniegums. Tā kā atzinību grib ikviens, tad sarakstīt grāmatu arī grib gandrīz ikviens. Nu un tad jautājums ir – kā lai uzraksta grāmatu, ja nejūt sevī pietiekoši daudz zināšanu par kādu no jomām, inforatīvā bagāža neatļauj rakstīt grāmatu ne par nevienu tematu.
Uz ko Dubner pavisam vienkārši atbild: “rakstīt par to, ko jau zini, ir gandrīz vai memuāri. Es vienmēr izvēlos rakstīt par to, ko nezinu, bet gribu uzzināt. Tādēļ grāmatas rakstīšana ir vispirmām kārtām izpēte. Un ja esi gatavs veltīt laiku izpētei, rakstot par to, ko izpētīji, tad grāmatu var uzrakstīt ikviens.”
Es nezinu, kā Jums, bet manuprāt šāda pieeja tik ļoti atbrīvo ceļu uz grāmatas uzrakstīšanu!

 

4. FILMA. War dogs.

large_war_dogs_ver2-minFilma par līdzīgu tematu kā arī ar ļoti līdzīgu nosaukumu kā Nicholas Cage filma “The lord of war“. Par ieroču tirgošanu.
Filmu izvēlējos skatīties, galvenokārt, vadoties pēc IMDB vērtējuma. Ja tas ir vismaz 7, tad skatīties ir vērts. Tomēr kaut kā mulsināja titulplakāts. Tāds drusku pēc bezdelkomēdijas. Plus vēl tas resnais aktieris arī parasti ir viegla rakstura lētās filmās. Protams, ka šad un tad šie plakāti ir mānīgi, tādēļ arī sāku skatīties.
Par pārsteigumu filma bija ļoti laba, trillerīga, ievelkoša. Un atšķirībā no daudzām filmām, kas ‘uz reāliem notikumiem balstīta’, šī tiešām bija ievelkoša. Ar pietiekoši daudz depesīvu pelēcību, ar pietiekošu daudzumu reālisma, bez salduma un ņergāšanās. Ar labām beigām. Tādām, kas supervaroņus padara par parastiem cilvēkiem. Kādi viņi visi starp citu arī ir.
Laba izklaides filma!

 

5. IZVĒLES. Izvēles paradokss (Paradox of choice).

pattern-recognition-minIesāku šīs 5 lietas ar to pašu, ar ko nobeigšu. Par to, kā un kāpēc mēs jūtam neapmierinātību ar savu dzīvi. Jo mums ir pārāk daudz visa kā.
Esmu, piemēram, pilnīgi noteikti ievērojis, ka mani bērni saņemot dāvanas, pilnīgi noteikti nekad nav bijuši nelaimīgāki nekā pirms dāvanas. Jebkura jauna mantiņa, kura jebkad ir ienākusi mūsu mājās, sev līdzi vienmēr nes neapmierinātību. Ja kaut kā nava (piemēram, konfektes), tad tās nopērkot, rodas papildu iespējas uz jaunu čīkstēšanu. Vai nu nevar sadalīt, vai arī otram ir zila, bet pašam sarkana. Tas tā nevar būt. Vārdu sakot, visādas peripētijas sāk ap lietām rasties arvien vairāk, jo vairāk ir pašu lietu.
Šai sakarā atiecībā uz dāvanām – kāda velna pēc ir kaut kas vispār kādam jādāvina? Tik bieži. Ziemassvētki, vārda un dzimšanas dienas. Un otrs, ja dāvina, tad tām jābūt ir pieredzēm un aktivitātēm nevis lietām un priekšmetiem. Un lai tas varētu labi un veiksmīgi notikt, jāizvēlas retorika un stāsti, kā saviem bērniem (un starp citu arī sev) visu to pasniegt.
Manā gadījumā mēs esam sākuši darīt tā – kā dzimšanas dienas dāvana ir pati ballīte. Un atsevišķas dāvanas var būt tikai no viesiem. No mums kā vecākiem pats pasākums ir dāvana. Un novēroju, ka notiek viena izcila lieta. Bērns uztver ballīti kaut kā īpašāk. Priekš viņa pasākums nav kā tāds līdzeklis dāvanai, bet gan pati dāvana. Novērtē viņš to daudz augstāk. Un gaida dzimšanas dienu tieši pasākuma dēļ nevis kaut kādu spēļmantu dēļ.

 

Netika atradumos:
Upgrade your emotions – no Mixergy
Posted in 5 lietas.