#61 – 5 atradumi: negatīvā vizualizācija, laipnība un latviešu hiphops [no 23.oktobra]

1. ATZIŅA. Labākās lietas dzīvē ir bez maksas. Citāts no Coco Chanel

coco_chanel-minStudenti, esat kādreiz lasījuši recenzijas un anotācijas, un kopsavilkumus kādai akadēmiskajai literatūrai, lai uzrakstītu kursa darbu utml.? Mūsdienās modernā valodā to sauktu par ‘hack’. Leģitīms veids. Īstenībā es pat teiktu, ka lasīt veselu grāmatu, kurā viena vai nedaudzas idejas muļļātas krustu šķērsu, lai tikai aizpildītu 400-500 lapas, ir drusku muļķīgi. Un dzīvē meklēt sev izdevīgumu, kā ātri kaut ko sasniegt un apiet čakaru ir tik dabiski.
Tieši tādēļ es tik ļoti fanoju par podkāstiem, jo es tos uzskatu par hack. Tas, ko Peter Thiel sauc par unfair advantage jeb negodīgā priekšrocība pret tiem, kas neklausās podkāstus, nelasa grāmatas un citādi neuzņem jaunu informāciju ļoti intensīvā un kondensētā veidā.
Klausījos Tim Ferris podkāstu ar datorporgrammas ‘Ruby on rails‘ autoru David Heinemeier Hansson.
Viņš pieminēja vienu, cik saprotu, ļoti populāru,  Coco Chanel citātu.  “Labākās lietas dzīvē ir par brīvu. Taču otras labākās lietas ir nenormāli dārgas.” (“The best things in life are free. The second best things are very, very expensive.”)
Un līdzīgi kā ar to smago darbu (cilvēkam liekas, ka labs darbs ir padarīts tikai tad, ja esi piekusis), acīmredzot, daudziem šķiet, ka kaut kas dārgs ir ļoti vērtīgs. Tomēr, ja tā padomā, tad man pašam labākās emocijas ir nākušas no lietām, par kurām nav vispār jāizdod nauda. Piemēram, es katru dienu savā rīta dienasgrāmatā rakstu iepriekšējās dienas wow momentu. Pašķirstīju pēdējo dažu dienu lapas, un neviena no tām nebija saistīta ar izdevumiem… Coco, tev ir/ bija taisnība!

 

2. MŪZIKA. Radio SWH “Priekšnama” dziesma – Sh ft Dj To4ka – Tik un tā!

Attēls no radioswh.lv

Attēls no radioswh.lv

Tagad SWH top dziesma ir Gacho ar Igo. Ir ok. Taču jāsaka, ka priekš pirmās vietas pārāk primitīva. Cepot pankūkas vēlajām brokastīm svētdien, pa radio klausījos SWH raidījumu “Priekšnams”. Sāk skanēt kāda skeptiskai ausij jocīga hiphop dziesma. Taču skanot un skanot, jūtu, ka man kā Sprīdīša stāstā svilpojot stabulē (jau smaidu šo rakstot), sāk kustēties rokas un kājas. Jau dejoju. Riktīgi labs ritmiņš, labs sampliņš apakšā. Vārdi un stāsts varbūt arī nav nekas baigi īpašs, taču dziesma ļoti uzrunāja. Jo izsenis esmu piekritējs hiphopam, kuram  skanējumā ir dzīvesprieks. Savulaik biju diezgan liels vācu hiphop grupu “Absolute Beginner“, “Freundeskreis” un “Funf sterne deluxe” piekritējs. Un šis gabals man atgādināja šos vācu hiphoperus.

Foršs fīlings!

 

3. TEHNIKA. Negatīva vizualizācija.

negative_visualiz-minVisas nedēļas laikā šis uzpeldēja vairākas reizes. Iztēloties negatīvas un sliktas lietas, kuras ar tevi var notikt. Manuprāt, izcilākais atradums. Pārāk daudz cilvēks pavada laiku domājot par to, ka viss būs labi, kā viss būs labi utml. Var būt, ka tas kaut kādā veidā arī ir noderīgi. Taču piedomājot pie negatīvās vizualizācijas idejas, sapratu, ka tajā slēpjas daudz lielāks spēks.
Neliels uzdevums Tev. Iedomājies kaut kādu vienu lietu, kura šobrīd spēlē lielu lomu Tavā dzīvē. Tagad iztēlojies visu sliktāko, kas ar to var notikt. Izjūti to. Tad padomā, vai tas ir tas, kas tiešām ir tik slikts. Vai tiešām tā ir tā lieta, no kuras tik ļoti baidies.
Šis uzdevums ir noderīgs tieši tādēļ, ka ja apzināti nevizualizēsi šos sliktākos scenārijus, tad tie tev zemapziņā tik un tā vizualizēsies. Taču bez tavas kontroles. Vienreiz to izdzīvojot apzināti sajūtās, sapratīsi, ka nekas tik traks tas nav, un tu kļūsi daudz brīvāks.

 

4. AUDZINĀŠANA. Laipnība.

img_3215-minPiektdien t/c Stockmann atklājām vomFASS stendiņu. Biju sarīkojis nelielu degustāciju. Kā jau bieži vien, bezmaksas ēdiens piesaista gan bagātos, gan nabagos. Gan tādus, gan šitādus cilvēkus.
Biju sagatavojis mazus šķīvīšus ar sieru, kuram biju pārlējis mērcīti. Kad bija atlicis vien 1 mazais šķīvītis, pienāca kāda pavecāka kundzīte. Viņai bija pilnas rokas ar maisiņiem un ko tik visu ne. Viņa centās ar savām pilnajām rokām vēl kaut kur starp pirkstiem iebāzt to mazo plastmasas trauciņu. Stenēdama un vaimanādama viņa paņēma to rokās, taču diezgan paredzami, šķīvītis viņai izkrita no rokām.
Kaut ko pie sevis nobubinādama dāma strauji vērsās pie manis ar tādu kā pavēlošu toni – man izkrita! Nodomāju un gribēju teikt, ka tas bija diezgan likumsakarīgi. Tomēr noklusēju. Man tas nelikās piemēroti un pieklājīgi. Viņai, savukārt, iekšas pietika, lai pieprasītu citu porciju. Visas sagatavotās degustācijas porcijas bija beigušās, tādēļ vietā jaunu ko nebija paņemt. Viņa man vēlreiz uzbāzīgi jautāja, vai es negrasoties sagatavot vēl, jo viņai taču esot izkritis. Es, protams, attraucu, ka kundzītei drusku jāpagaida. Izliku uz galda jaunus šķīvīšus.  Tad sāku likt tajos sieru, lai tikai pēc tam  pārlietu mērcīti. Dāma nesagaidījusi mērcīti, jau paķēra šķīvīti ar sieru. Es viņai saku, ka vēl tak mērcīte. Lai drusku uzgaida. Bet nē, viņa saka: “I tak saiģot!”
Ārprāts, cik neaudzināts cilvēks! Viņai bija gadi 80 vismaz. Iedomājies, visu mūžu cilvēks ir nodzīvojis tik neaudzināts un nepieklājīgs.
Un man nāca pilnīgi definitīva atziņa par šo dienu, ka pati vērtīgākā lieta, kura jāiemāca saviem bērniem – būt laipnam un pieklājīgam, lai vai kas.

 

5. NODERĪGI. Vienas minūtes triks/ hack. No Quora. What are the best one-minute life hacks? by Nela Canovic

Quora-Logo-EPS-vector-imageSen nekas nav bijis no quora. Un šis mani pārņēma. Kāds ir labākais vienas minūtes hack dzīvē? Šāds jautājums ir aktuāls visiem, jo pat tad, ja esi disciplinēts, sistemātisks un pacietīgs cilvēks, tik un tā ir lietas, kurās nav vajadzīgs iedziļināties. Un ja varētu uzbūvēt vācelīti ar lietām (par ko, starp citu, domāju), kuras ar nelielu ieguldījumu (1 minūte) var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti, tad ir vērts pamēģināt. Tik niecīga investīcija!
Pašķirstiet, palasiet, daudz laba!
Posted in 5 lietas and tagged , .