#58 – 5 atradumi: kā uzlabot datora izstaroto gaismu, neko nenožēlot un čili eļļa [no 2.oktobra]

1. INSTRUMENTI. Visdažādākie interneta pārlūki 

top-web-browser-min

Kaut kā nemanot iegājies, ka internetu jālieto tikai vienā pārlūkā – Chrome. Agrāk neviens nekad pat nejautāja, bet lietoja Netscape, pēc tam tikai Explorer. Kaut kad pienāca Safari vai FireFox laiks. Taču tagad izskatās, ka pasaulē dominē Google Chrome.
Tomēr, kā izrādās, ir samērā daudz citu opciju. Un vispār, visā pastāv liela izvēle. Bieži vien ieejot savā pasaulē, tu pat nemani, ka pastāv arī citas, bieži vien labākas. Nu vismaz citādākas un interesantākas. Dzīve sastāv no sīkumiem. Jo biežāk šie sīkumi būs atšķirīgi un uzmanību piesaistoši, jo interesantāka liksies dzīve. Tādēļ mani patiešām ieinteresēja šis atradums – apkopoti dažādi interneta pārlūki. Intereses pēc es katru dienu pamēģināju kādu citu.
Protams, tā kā cilvēks ir ieradumu būtne,  pārslēgties uz ko jaunu pavisam nav nemaz tik viegli. Taču pamēģināt daudzveidību, kā izrādās, var ne tikai ēdienā vai mūzikā. Arī interneta pārlūkos.

 

2. APLIKĀCIJA. Iris datora gaismas kontroles programma

iris-minNoklausījos Ben Greenfield podkāstu ar bulgāru čali, kurš diezgan labi izkodis acis, datora, gaismas mijiedarbību. Un radījis aplikāciju, kas par super minimālu cenu – 2$ – iegādājama arī uz Tava datora. Tā ir visparastākā versija. Drusku advancētāka versija maksā 2 dolāri mēnesī.

Ja sākumā tikai nolejupielādē bezmaksas testa versiju, tad vari pārbaudīt, kā izskatās ekrāns, kad tam pārklājās tumsināts gaismas un krāsu filtrs. Kaut kas ļoti līdzīgs tam, kāds tagad ir iphone telefonos. Tāds viegli brūngans, silts tonis.
Grūti man te īsā tekstiņā izskaidrot, kas cilvēka acij vajadzīgs. Tomēr podkāstā tas tika pārrunāts veselu stundu.
Taču īsā versija ir tāda, ka šādas lietas ir būtiskas, lai aizsargātu acis:
– zilās gaismas bloķēšana (īpaši vakarā)
– ekrāna attēla raustīšanās/mirgošana (ar aci to neredz, taču jo spilgtāks ekrāns, jo lielāka raustīšanās)
– blur jeb miglaini attēli. Pat fontu izvēle.
Es domāju, ka nopirkt to 2 dolāru versiju var kaut vai tikai eksperimenta pēc.
Man šī aplikācija ļoti patīk un esmu ļoti pateicīgs par to!

 

3. ĒDIENS. Pat INSTRUMENTS – Čili eļļa

chilli250_400x400-min
Visa aizvadītā nedēļa aizgāja čili garšās. Jau sākot no iepriekšējās sestdienas kaut kā riktīgi daudz sanaca gatavot dārzeņus. Talkā ņēmu selerijas sakni, saldo kartupeli, puravus, baklažānu, marinētu grilētu papriku, sīpolus, brokoļus, burkānus un pat krāsainās bietes. Īpaši, ja nevēlos aizrauties ar ogļhidrātiem, tad dārzeņi ir mana uztura pamats. Pat mana ēdiena sakne. Kā amerikāņi saka – ‘pun intended’. Jo tagad palēnām sākas sakņu laiks.

Un diezgan bieži gatavojot dārzeņus, es izvēlos kumina garšas virzienu. Ja vēl iznācis pabūt tirgū, tad arī kinza tiek likta klāt. Taču kas īpaši svarīgi šajā aromātā – es nevaru iztikt bez čili. Mums ar sievu abiem garšo asi ēdieni. Bērniem gan ne sevišķi. Un te man palīdz vomFASS čili eļļa.

Tā ir auksti spiesta saulespuķu sēklu eļļa, kurā ir noturēts čili.
IZcili, protams, ir ēdieni, kad jau gatavošanas procesā tiek piegriezts čili. Tad viss ēdiens tā forši vienmērīgi ir savilcies un ir baudāms, ass. Taču es tā nevaru, jo dārzeņus dodu arī bērniem. Kuri kā jau minēju, čili ne pārāk.
Ja svaigo čili pāksti uzgrieztu uz katras konkrētās porcijas, tad tas nebūtu tas. Ir, protams, vēl variants, kad tiek izmantots malts čili. Taču tam ir ļoti agresīvs efekts. Arī grūti. Toties čili eļļa ir iederīga. Piemēram, ja tagad atsevišķi pagaršotu čili eļļu, tad varētu izskaitīt kādas 3 sekundes, līdz tas asums iestātos. Tas tā vienmērīgi pārņem un rada pikantuma sajūtu. Tieši tas, kas vajadzīgs. Šādi, ja pārlej jau gatavai ēdiena porcijai čili eļļu, tad ēdot rodas sajūta, ka viss pagatavots ar čili. Tāda ļoti dabiska sajūta. Tāpēc man mājās vienmēr ir čili eļļa.

 

4. NODERĪGI. Pārrunas un dīlošana

voss_chris_bottomlineinc-min

Attēls no bottomlineinc.com

Man norāva jumtu. Grāmata, kuru sarakstījis Chris Voss ir manā obligātajā literatūrā.

Māksla vest pārrunas, sarunāt, slēgt darījumus, izlīgumus utml. No pieredzējuša un izbijuša FBI teroristu, cilvēku nolaupītāju pārrunu vedēja. Izcils pirmais iespaids no Michael Covel Trend following radio podkāsta.
Tik daudz vērtīgu atziņu tikai no šīs intervijas vien.
Piemēram, ja ar kādu jau sen neizdodas panākt vienošanos, ar kādu, no kura sen nav saņemta nekāda ziņa, pietiek ar vienu vienīgu teikumu epastā: “Vai tu jau pilnībā atteicies labvēlīga iznākuma?” 99,99% gadījumu garantēs atbildi. Atbildi, kad nekas cits nelika tam otram cilvēkam reaģēt.
Un šādas praktskas informācijas grāmatā būs vēl desmitiem. Man tiešām tas norāva jumtu. Īpaši tādēļ, ka man šī saruna pasvieda ļoti daudz labu ideju nākamās nedēļas pasākumam par kognitīvajiem maldiem. (Te starp citu tam pasākumam var pieteikties!)

 

5. PIEEJA. Bez nožēlas pieeja – No regrets

bezos-amazon-forbes-min

Attēls no forbes.com

Tā nu iznācis, ka divas ļoti vērtīgas lietas ieguvu no viena un tā paša podkāsta. Lai gan no dažādām intervijām. Šoreiz citā sarunā ar Brian Christian tika pieminēts Jeff Bezos.

Ja esi minoritāte un nezini, ka tas ir kompānijas Amazon dibinatājs.

Kā izrādās, Jeff Bezos savulaik izvēlējies dibināt Amazon, vadoties no ‘No regrets’ pieejas. Visu viņa stāstu es biju lasījis grāmatā The Everything store” (kuru starp citu iesaku izlasīt).

Ko nezināju, bija tieši ši nianse. Par nenožēlošanu. Jo līdzīgi pieeju es piekopju jau kādu laiciņu, nemaz par šo nezinot. Un kas pats kūlākais, tad esmu nolēmis izmantot Amazon FBA programmu (kur viss man jau ir procesā), un tieši ar šādu atrunu – to nepamēģinājis, es kodīšu pirkstos un līdz mūža beigām atcerēšos. Amazon! 🙂
Iesaku ikvienam darīt lietas un ķerties klāt, pārāk daudz nedomājot, kā būs. Varbūt nevajag obligāti parsteigties, taču pārāk ilgi domāt un analizēt arī nevajag. Pameģināt un tad skatīties.
Posted in 5 lietas and tagged , .