#57 – 5 atradumi: asaras no sīpoliem, disciplīna un par masterminds pasākumu [no 25.septembra]

1. DISCIPLĪNA. Radošuma trūkums ir disciplīnas trūkums.

Rīgas Maratons. Foto: Druvis HaritonovsDisciplīna ir brīvība.
Šoreiz neliels eksperiments – atradums audio formātā.

 

 

2. DISCIPLĪNA. Deliberate practise jeb praktizēšana ar nodomu

writing-wwwshrinemontcomMalkolmam Gladvelam (Malcolm Gladwell) kļūdaini tiek piedēvēta ideja par “slavenajām” 10000 stundām, kas būtu jāvelta trenējoties/ praktizējot kādu lietu, lai sasniegtu meistara klasi jebkurā jomā.
Pirmkārt, Gladwell tikai piedalījās šī koncepta popularizēšanā grāmatā “Outliers“, bet īstais šīs idejas autors ir Anders Ericsson.
Otrkārt, tas, par ko ir runa – trenēšanās/ praktizēšana ar nodomu jeb deliberate practise.
Tas sevī ietver ko ārkārtīgi svarīgu. Un tajā lielākoties tiek pieļautas kļūdas. Droši vien katram no mums ir kāda darbība, kuru  konstanti atkārtojam vai pat trenējam. Diemžēl problēma ir tajā, ka ar mehānisku atkārtošanu vien ir par maz. Tieši šī iemesla dēļ daudzi var gadiem nodarboties ar vienu un to pašu, un tā arī pat neuzlabot savu sniegumu. Nemaz nerunājot par pietuvošanos meistara līmenim.
Ja, piemēram, sāksi veltīt arvien vairāk stundu šaham, vienkārši to biežāk un vairāk spēlējot – tas neko nedos. Nelielu uzlabojumu droši vien var panākt. Taču neko būtisku.
Veltot vairāk laika zināšanām par šahu, piemēram, lasot grāmatas un žurnālus – arī tas neko daudz nedos. Vajadzīgs ir treneris! Vajadzīgs ir uzlabošanās mehānisms, tāds, kas konstanti sniedz atgriezenisko saiti, un arī stutē augšā vajadzīgās prasmes un zināšanas. Tā teikt – atpazīst tevī stiprās puses un uz tām uzspiež. To sauktu par deliberate practise.
Un patiesi, ja vēlies sasniegt kaut cik vērā ņemamu līmeni kādā no jomām, ir vērts vismaz laiku pa laikam nolīgt kādu treneri, kouču, partneri, ar kuru kopā praktizēties.

 

3.APLIKĀCIJA. Splice video app

splice-minEs mazliet spēlējos un ražoju augšā video materiālus. Gan vomFASS vajadzībām, gan arī šim kasparsvendelis.com projektam. Tālu no ideālā un profesionālā. Taču ar kaut ko jāsāk. Uzgāju aplikāciju, kas, šķiet, ir GoPro veidota – montēt video. Manuprāt, ļoti ērta, viegli saprotama.
Tā kā esmu ievērojis, ka gan instagram’ā, gan arī Facebook’ā arvien populārāk ir kļuvis likt video, tad varbūt, ka vēl kādam noder.

 

4. PASĀKUMS. Masterminds events

plakats_ar-mani_un_audit_13_okt-min
Viens otrs no lasītījiem jau zina, ka popularizēju mastermind grupu ideju Latvijā. Koncepts ir labs un efektīvs. Par to, kas tas ir, te esmu gana aprakstījis. Un šo grupu ietvaros pirms aptuveni pusgada sarīkoju pasākumu – Masterminds Events. Tajā es intervēju cilvēkus gan no savām mastermind grupām, gan vienkārši interesantus un katru pa savam panākumiem bagātus cilvēkus.
Tas, ko mēģināju ar šo pasākumu panākt, bija vienkārši popularizēt masterminds grupu ideju. Tādēļ pasākumam īsti nebija nedz nosaukuma, nedz iepriekš nosprausta temata. Vispār man likās, ka Rīgā notiekošie mītapi (meetups jeb kopā sanākšanas pasākumi) samērā daudzi kaut kā iet pa tech līniju. Tas viss ir jauki. Taču esmu ievērojis, ka par uzņēmumu dibināšanām, par biznesa idejām, par vēlmi iet prom no algota darba interesējas ne tikai programmētāji, ne tikai online vides cilvēki. Es ikdienā redzu, ka par to domā gan valsts darbos, gan bankās, gan dažādos citos uzņēmumos strādājošie. Un reāli bieži šiem cilvēkiem mazliet pietrūkst ārējo stimulu, lai notiktu virzība uz priekšu. Trūkst cilvēku, ar kuriem parunāt par savām idejām. Vai vispār par vēlmi virzīties uz jaunu dzīvi. Jā, trūkst saprotošu cilvēku. Nemaz nerunājot par tādiem, kuri varētu palīdzēt ar padomu vai vēl kaut ko.
Tieši šādi biju mērķējis savu pasākumu. Lai veidotu networkingu, bet daudz kvalitatīvākā veidā. Nevis kā tas bieži notiek – vilki tikai apmainās ar vizītkartēm, jo katrs grib kaut ko tikai sev. Tā var notikt kāda laba lieta, taču tas nav tālredzīgi.
Izmantojot šodienas 5 atradumu tematiskumu, vēlos izziņot savu 2. masterminds pasākumu, kurš notiks tajā pašā vietā, kur pagājušo reizi – The Mill Riga. Turpat lapā var arī piereģistrēties.
Šoreiz gan, atšķirībā no pagājušās reizes, ir temats. Kognitīvie maldi jeb cognitive bias. Šis temats ir būtisks man pašam, un paredzu, ka tas ir svarīgs ikvienam, jo tajā ietverts ir tas, kā mēs mānām paši sevi. Kā izmantot zināšanas par cilvēka neracionalitāti, vājībām un kļūdām, lai par spīti tām kļūtu bagāti, slaveni vai vienkārši dzīvotu jēgpilnu dzīvi. Kas nu kuram tuvāks mērķis.
Kā runātājus esmu uzaicinājis Robertu Ķīli (bijušais izglītības ministrs, tagad profesors, pasniedzējs Stokholmas Ekonomikas augstskolā). Vienu no nudge jeb bikstīšanas koncepta atbalstītājiem un biheiviorālās ekonomikas zinātājiem.
Emīlu Pakārkli (iphonephotgraphyschool.com dibinātāju, kurš ar šiem online kursiem apgroza stipri virs miljona eiro). Emīls var pastāstīt, kā kaut ko darīt, kļūdoties tikai mazā un lokālā apmērā. Kā šādi notestēt idejas un atrast tirgu jebkam. Un nedomāt par to, ka Latvija ir vienīgais tirgus.

 

5. TRIKS. Sīpoli aukstā ūdenī

https-unsplash-com-webvilla-min

Attēls no www.unsplash.co/webwilla

Garšo sīpoli? Man ļoti! Īpaši grilēti, kaut vai uz pannas. Diemžēl tos griežot, sākas lielā raudāšana. Vai gribi tikt no tās vaļā? Elementāri.

Ja griez sīpolus, tos pirms tam izmērcē aukstā ūdenī. Protams, vēl pirms tam nomizo. Un nekādu asaru vairs nebūs.
Taču uzsvars mērcēšanā nav uz ūdeni, bet gan uz auksto temperatūru. Ja ir iespējams, var tos mazliet pat paturēt saldētavā. Atdzesēti sīpoli izdalīs to šķidrumu, kas acīm rada asarošanu. Taču, tā kā sīpols būs auksts, tad šis šķidrums temperatūras dēļ neveidosies mazos pilieniņos un netrāpīs acīs.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .