#55 – 5 atradumi: kaka un pavasaris un kā uzvārīt soļanku [no 11.septembra]

1. RĪKI. FB timeline block extension – News Feed Eradicator for Facebook

timeline-min

Tāda izskatās tā feed plūsma. Nekas, tikai citāts…

Kurš grib tikt vaļā no Facebook atkarības? Facebook tiek lietots visur un vienmēr. Praktiski ikviens to lieto. Par daudz un par biežu. Es arī. Tādēļ ir vērtīgi izmantot rīkus, kas palīdzēs nenolaist savu laiku tualetes podā. Tieši šāds ir Chrome papildinājums “News Feed Eradicator for Facebook

Tas nebloķē FB. Tas vienkārši jaunumu un ziņu joslas vietā rāda rakstnieku un citu slavenu cilvēku citātus.
Kā tas darbojas man? Kad liekas, ka nu jau atkal iesi feisbukā, jau spied burtiņus face.., spied enter un nonāc zilajā ‘draugu’ lapā, maģiskā kārtā tu redzi vien citātu. Jā, redzamas ir arī notifikācijas, tās tad arī apskaties un viss. Var jau it kā tikt arī līdz tai ziņu līnijai, tikai tad ir jāveic papildu darbības. Taču pa to laiku jau esi sevi pārliecinājis, ka nav vajadzīgs, ka tas ir lieki. Ar produktivitātes mērītāju RescueTime nedēļas beigās redzēšu, cik esmu samazinājis iztērēto laiku uz feisbuka rēķina.

 

2. ĒDIENS. Soļanka.

soljankaSoļanka ir viena no Latvijas vispopulārākajām zupām. To var dabūt teju visās ēstuvēs. No zilo ezeru zemes nostūriem Latgalēm, līdz Kurzemes pakšiem.
Tikai esmu ievērojis, ka šī zupa ir samērā reta parādība latviešu mājas virtuvēs. Vai kāds no jums ir ēdis paštaisītu soļanku? Mājās vāra visādas tur kokosriekstu piena zupas. Populāri mājās ir gatavot arī biezzupas. Protams, klasiskās pupiņu un skābeņu zupas. Taču kaut kā soļanka mājās netiek bieži gatavota. Nu, vismaz manās un manu radinieku mājās.
Tādēļ nolēmu to pagatavot. Un, kā izrādās, tā ir supervienkārša. Lai arī pastāv variācijas un  kāda pavisam klasika ir ar liellopa nierēm. Es gatavoju bez.
Pa soļiem:
  1. uzvāra liellopu kaulu buljonu. Vāra to 6- 7 stundas stabili. Pēdējā vārīšanas stundā  pievieno buljonam dārzeņus: sīpolus, burkānus, selerijas sakni, utml.
  2. kauliem gaļu nodīrā nost, pēc tam to liks klāt zupai.
  3. katlā sacep skaidiņās sagrieztus sīpolus, tad pievieno skaidiņās sagrieztus burkānus. Pievieno tomātu pastu un cep visu kopā. Mazliet it kā karamelizē.
  4. pievieno buljonu. Ja buljons ļoti biezs, droši var liet kkāt arī ūdeni.
  5. visu pavāra, pievieno no kauliem noskrubināto gaļu.
  6. sīki sagriež marinētus gurķus un olīvas. pievieno zupai.
  7. garšvielas var likt pēc gaumes. Sāls jau tiek likta klāt praktiski visu laiku katrai sastāvdaļai. Pipari beigās. Kādu kuminu vai kas nu tur mīļāks, to arī var.
  8. servē klāt pasniedzot vai nu sakapātus pētersīļus vai pat kinzu. Klasiski tiek dots arī citrons. Man patīk ar nedzidrināto ābolu etiķi.
  9. Lai labi garšo!
 
Noslēguma jautājums – kā Tev liekas, vai visās tajās ēstuvēs, kur pasniedz soļanku vai citu zupu,  pavāri izmanto no kauliem vārītu buljonu?

 

3. APĢĒRBS. Zandales

maku-05Vai Tu nēsā zandales, nu, vai jēzenes? Un vispār tādas t.s. vasaras basanoškas. Es jā, un tādēļ šīs mani ļoti uzrunāja. Gan zolīte, gan arī tas, ka tiek izmantoti virvjveidīgi striķi. Kas, pēc video spriežot, ir ļoti mīksti. Izskatās labi un ērti.
Bet kas vēl par šo runājot ir forši – šīs kickstarter kampaņas diezgan labi iedvesmo uz lietu radīšanu. Pagājušajā reizē jau rakstīju, ka tagad ir laiks, kad ikviens no mums var kļūt par dizaineru un kaut ko radīt. Kaut ko tādu, kas var izrādīties noderīgs tūkstošiem cilvēku. Turklāt to visu var izdarīt neiztērējot milzum daudz līdzekļu.
Pats šobrīd strādāju pie kāda fashion tipa lietiņas projekta. Par kuru kaut kad arī varbūt padalīšos.
Tādēļ šis man ir dubultā interesanti.

 

4. TEĀTRIS. Kaka un pavasaris.

Attēls no www.delfi.lv

Attēls no www.delfi.lv

Izdevniecība “Liels un Mazs” ir izdevuši grāmatu “Kaka un pavasaris”, kuras autors ir  Andruss Kivirehks. Tā ir forša bērnu grāmata. Nosaukums izcils. Latvijai piemērots. Viss kārtībā. Maniem bērniem patīk.

Taču pirms kāda neilga laika pamanīju, ka mans paziņa Valmieras teātra režisors Jānis Znotiņš ( kuru intervēju arī savā podkāstā) ir uzvedis šo darbu bērnu teātra izrādē. Izrāde notika galerijā “Istaba”.
Man nebija paredzēts to redzēt, tikai aizvest bērnus noskatīties. Es viņus aizvedu un tur satiku Jāņa sievu Ilzi, kuru pazīstu jau krietni senāk (pazīstami vēl no Ogres laikiem, kad mācījāmies paralēlās klasēs un vēl miljons citu iemeslu dēļ.) Un Ilze man saka, ka esot ļoti smieklīga izrāde, lai es paliekot. Esot kāds vecītis, kurš uz izrādi nācis 3 reizes, jo tik ļoti paticis. Nu, tā es nolēmu noskatīties. Un nenožēloju ne sekundi.
Jānis spēlēja pats kopā ar vēl vienu aktrisi . Uz iztēles spēku.
Izrāde veidota no epizodītēm. Katrs stāstiņš izspēlēts atsevišķi. Es kārtējo reizi pārliecinājos, ka latviešiem humora izjūta un spējas jokot ir milzīgas. Ja Tev ir bērni un vēl būs papildizrādes, nedomājot iegādājies biļetes ne tikai bērniem, bet arī sev!!

 

5. HUMORS. Vilis Daudziņš Alvja Hermaņa iestudētajā izrādē “Pakļaušanās”.

daudzins-min-kopijaNedomāju te dziļi stāstīt par pašu Hermaņa izrādi “Pakļaušanās”. Recenziju un atsauksmju par šo netrūkst. Nav tā, ka man nebūtu, ko teikt, taču man iekrita acīs kas cits.
Jau sākot ar slavenajiem “Latviešu stāstiem”, “Latviešu mīlestību” un citām izrādēm, kurās ir superliela deva humora. Arī “Pakļaušanās” nav izņēmums. Šķiet, izrādes sākuma daļā bija epizode, kurā viens pats, uz skatuves iznācis pašā priekšā, Daudziņš runāja monologu, ik pa laikam skatītājiem liekot smieties. Uz mirkli iztēlojos, ka esmu standup izrādē. Labā standup izrādē!
Latviešu humors, kā izrādās, ir maskējies teātrī. Jo tiklīdz kaut kas tiek pozicionēts un pasniegts kā humoršovs, tā latvieši kaut kā uztver to skeptiski. Jo visu laiku taču mēs sev esam stāstījuši stāstu, ka mums nav humora izjūtas. Tādēļ joki, smiekli tiek ietērpti un slēpti caur dramaturģiju teātrī. Bet, ka es jums saku – latviešiem ir humora izjūta. Un jāsāk mums sev stāstīt cits stāsts!

 

Neiekļuva:
zefīrs šokolādē
Posted in 5 lietas and tagged , , , .