#53 – jubilejas 5 atradumi – viss labais iepriekšējā gada garumā [no 2015.gada septembra]

Attēls: https://unsplash.com/@aaronburden

Attēls: https://unsplash.com/@aaronburden

2015.gada septembra sākums.

Nolēmu, ka ik nedēļu rakstīšu 5 atradumus.
Kā vairākkārt esmu uzsvēris, lai trenētos 2 lietas. Regulāri rakstīt, uzsādot sev nosacījumu, ka vismaz reizi nedēļā kaut kas jāraksta.  Šāds “īso aprakstiņu” formāts to viegli ļauj.
Otrkārt, iemācīties būt drusku apzinātākam (mindfull) par to, ko redzu, atrodu, satieku, piedzīvoju. Selekcija.
Šajā jubilejas reizē nolēmu izveidot top5 no visiem saviem šībrīža atradumiem. Sākumā likās, ka tā būs vieglāk. Nebūs nekas no jauna jāraksta. Tikai iekopēšu īstos un miers. Taču sāku iet cauri pilnīgi visiem rakstiņiem, kas vien jau paņēma lauvas tiesu laika.
Nākamā grūtība bija izvēlēties. Izveidoju īsu sarakstiņu, kas sastāvēja no aptuveni 20 lietām (no 52 nedēļu vairāk nekā 250 lietām).
Kritērijs, pēc kura izvēlējos šīs 20 lietas – cik daudz konkrēto atradumu izmantoju pats, cik daudz laika veltu un kādu iespaidu šīs lietas atstājušas.
Kad biju izvēlējies, nolēmu sagrupēt visus atradumus pēc līdzībām. Beigu beigās man tās būs 5 kategorijas, kurās katrā ir vairākas lietas:

 

1. KLAUSĪŠANĀS

Noder klausoties daudz audio: gan grāmatas, gan arī podkāstus. Pamēģināju klausīties visu ar 1,5x paātrinājumu, lai iegūtu laiku un pat varētu klausīties vēl vairāk materiāla.
Šis atradums ir desmitkāršotājs. Droši vien lielākais atradumus no visiem. Kopš šo lietoju, fokusēties un veikt dziļu darbu varu citā līmenī.
Audio ieraksti no semināriem, kopš 2000. gadu sākuma. Taču nekādā gadījumā nav zaudējušas aktualitāti. Tādēļ, ka šo semināru būtība ir “The Long Now” jeb latviski “Ilgstošs Tagad”.
Varu rekomendēt to ikvienam, kuru interesē uzzināt par tagadnes pasaules (ekonomikas) attīstību lielākās kopsakarībās, par kādām avīzēs un  žurnālos īpaši izlasīt nav iespējams. Koncentrētā un pārdomātā formā.
Kā uzlabot savu dzīvi, biznesu, attiecības un sasniegt nevis 10-15% uzlabojumu, bet gan desmitkārtīgot to visu.
 

 

2. IZAUGSMEI AR ĢEOMETRISKU PROGRESIJU

Noklausoties šo 30.-40. gadu ierakstu, kur pats Napoleon Hill uzstājas auditorijas priekšā, ļoti labi varēju sajust, kur tu ražo brāķi pats savā dzīvē.
Es arvien vairāk sliecos domāt, ka tiešām būt ceļā uz kaut ko patiesi nozīmīgu, iespējams, prasīs daudz laika un pacietības, taču tam NAV JĀBŪT GRŪTI.
Es pats daudz domāju par daudzskaitļotājiem, par to, kas ir dažas lietas, kuras man var radīt priekšrocības. Kaut vai, piemēram, šī 5 atradumu rakstīšana man ir radījusi daudz priekšrocību, ļāvusi man daudz ko pēc tam darīt, kas citādi nebūtu bijis iespējams.
Ceļvedis uz lielām lietām. Izmantojot Nassim Taleb citātu, kurš arī izmantots pašā rakstiņā: “Use courage and wisdom, not labor, to make money.”
Runa jau nav tikai par naudu. Bet par jebko.
Par to, kā veidojas mūsu uztveres un pieejas svarīgām, varbūt pat komplicētām dzīves sastāvdaļām.
Un veids, kā uzlabot savu dzīves kvalitāti, uzlabojot domāšanas veidu – dzīvē notiekošās lietas: karjeru, attiecības, izglītību, veselību, pat strīdus, būtu jāuztver citādākās metaforās, nekā līdz šim sev esam pieraduši iegalvot.

 

3. ĒŠANAS UN VESELĪBAS TEMATS

Daudzi pētījumi apliecina, ka viens no ļoti labiem ilgdzīvošanas veidiem ir vienkārša kaloriju neuzņemšana jeb pārtrauktā gavēšana. Viens no iemesliem ir tas, ka daudz šūnu aiziet bojā, kad ķermenis tiek pakļauts neēšanas stresiņam. Un to dēvē par apoptozi. Tā teikt, nevajadzīgās, liekās un vājākās šūnas aiziet bojā. Atbrīvojot vietu jaunām.
Ir nepieciešams aptuveni mēnesis, lai sāktu pie kaut kā pierast. Tā veidojas ieradumi.
Timutas jeb Nepālas pipariem ir tāds piparmētras un citrusu aromāts. Tie ir gana kodīgi, bet svaigi. Siltās sezonas dārzeņiem, salātiem, zivij utml. – izcili!
ENERĢIJA. Ceilonas kanelis un kafija ar sviestu. no 1. novembra
Kā zināms, kanēlis ir viens no superfood’iem un tā kā desertus sanāk taisīt/ēst reti, tad šis ir veids, kā varu uzņemt kanēli.
Beidzot izcepu to recepti, ar kuru padalījās Vineta Āboliņa (kādreiz Labas garšas semināru kuratore, tagad skolotāja Montesori skolā).
Lūk, recepte! IZCILA!!!  Perfekts Low Carb High Fat produkts!!!
Tam, kam ir veselība, tam ir tūkstošiem vēlēšanos. Kam nav – ir tikai viena.
INSTRUMENTI. Sleepcycle  no 10.jūlija
Kā zināms, uzlabot var to, ko mēra.
Miegs pilnīgi noteikti ir viena no tādām lietām, kuru vajadzētu uzlabot. Un iesākt vismaz ar to, ka noskaidrot esošo miega stāvokli, kas tīri kvantitatīvi ir maz prasīts.

 

4. CILVĒKI

Pozitīvā nozīmē traki cilvēki, kuri izveidojuši ne tikai gardēžiem domātu lielveikalu “Ūga”, kas, līdzībās runājot, ir tāda paša līmeņa lielveikals kā SKY Rīgā. Viņi ir nodibinājuši savu interešu grupu, kas regulāri tiekas, runā, diskutē un domā, kā attīstīt pilsētu, savus bērnus un sevi.
Latgale un īpaši Preiļi vispār mūsu ģimenei kļuvuši par vienu ļoti treknu atspēriena punktu gan šī ceļojuma kontekstā, gan vispār.
 
Man gadījās tā privilēģija piedalīties un vadīt sarunu “Sarunu festivālā Lampa”. Un viss atkal tikai un vienīgi pateicoties jaunizveidotām attiecībām ar Latgali. Ar kuru man, savukārt, izdevās iepazīties, pateicoties tam, ar ko es šobrīd nodarbojos – rakstu rakstiņus, mēģinu atrast variantus, kā uzlabot sevi, savu dzīvi un palīdzēt apkārtējiem.
27. aprīlī koprades telpā The Mill Riga biju sarīkojis mazu konferencīti par un ap mastermind grupām. Pasākuma mērķis bija popularizēt ideju par to, kā grupās un ar līdzcilvēkiem katram bīdīt uz priekšu savus projektus un sevi attīstīt.
Šis bija pirmais pilotprojekts un eksperiments. Taču nākamais šāds pasākums notiks 13.oktobrī. Te var jau reģistrēties!

 

5. DAŽĀDI

Viktors Frankls uzskata, ka cilvēks ne tik daudz patiesi vēlas sasniegt laimi dzīvē, kaut arī tas tā tiek forumlēts. Drīzāk tā ir jēgas un nozīmes atrašana 3 veidos: (1) veicot kādu darbu vai labdarības aktu; (2) pieredzot kaut ko vai satiekot kādu cilvēku; (3) izvēloties, kā attiekties pret neizbēgamām ciešanām. Grāmatā vairākkārt uzpeld Nīčes citāts: “Tas, kurš zina, KĀPĒC dzīvot, vienmēr zinās KĀ.”
Product hunt, būtībā tāpat kā feisbuka ziņu lenta, sniedz iespēju atspoguļot jaunumus tehnoloģijās, labās web lapās un programmās. Viegli ieslīgt, viegli nogrimt un attapties ar simts atvērtiem interneta tabiem* un neskaitāmi daudz lejupielādētām programmām. Var atrasties pa kādam dimantam arī. Ļoti laba ideju un palīgrīku krātuve!!!

Es zinu, ka Tevi interesē šad tad palasīt, ko esmu sameklējis. Taču ne pārāk gribas kaut ko rakstīt. Var jau būt, ka īpaši jau arī nav ko teikt. Taču šoreiz, mani baigi interesētu, kas Tev ir bijis interesantākais atadums, vai noderīgākais? Varbūt ir kaut kas, kas vēl joprojām tiek izmantots? Padalies lūdzu! Zemāk komentāros, vai raksti te man e-pastā!
Posted in 5 lietas and tagged , .