#51 – 5 atradumi: par Štrombergu, miegu un fokusu [no 14.augusta]

1. CILVĒKI. Filma par Štrombergu

Attels no www.TVNet.lv

Attēls no www.TVNet.lv

Tā bija šķiet pirmdiena. Vai pat svētdiena. BMX un Štromberga starts olimpiādē vēl tikai plānojās 2-3 dienas vēlāk. Viena no galvenajām Latvijas cerībām uz medaļu. Skaidrs, ka Štrombergs ir viens no galvenajiem pretendentiem uz zeltu ne tikai Latvijas cilvēkiem, bet visai BMX pasaulei. Tādēļ uzņemt un rādīt filmu par tik izcilu sportistu ir pilnīgi skaidra lieta.

Kā sapratu pēc titriem, filmu par Māri Štrombergu veidojusi Kristīne Garklāva. Filma ir izdevusies, manuprāt, lieliska. Ar nelielu emocionalitāti, bet ar pilnīgi skaidru attainojumu, cik apņēmīgi ir cilvēki Latvijā. Ivo Lakučs man laikam atstāja vislielāko iespaidu. Lai arī šad un tad redzētas intervijas un Ivo dzirdēts runājam, šajā filmiņā var redzēt, ka tas čalis ir pasaules mēroga darbonis. Kā viņš redz lietas, kā viņš redz darāmo, kā viņš tam pieiet un kā pret visu attiecas – tie ir pasaules klases/ mēroga cilvēki, kuri ietrāpījušies un dzīvo Latvijā.
Kad skatījos filmu, tūlīt nodomāju, ka šis ies pie atradumiem. Taču es finalizēju atradumu aprakstu parasti sestdienas vai svētdienas rītos. Kad savukārt skatījos Štromberga braucienu un kritienu, kā arī pēc tam, kad uzzināju, ka Māris netiek tālāk, jau sāku plānot, ko un kā šī atraduma sakarā rakstīšu. Taču man diezgan ātri viss bija skaidrs. Un viss ir pavisam vienkārši. Māris un Ivo nav tie cilvēki, kuri vēlas gulēt uz lauriem. Tādēļ jau arī viņi būvēja Valmierā Rio trases kopiju. Lai dabūtu zeltu. Ja arī nedabūja, tad zeltu nedabūja vēl 31 cits olimpiādes bmx’ists.
Es, protams, neesmu tas, kurš saka, ka rezultāts nav svarīgs. Taču filmā labi redzēju, ka Latvijas BMX komanda labi (ja arī neapzināti, to nezinu) izprot procesu svarīgumu. Tādēļ zaudēt viņi nemaz nevar.

 

2. MIEGS. Miega aplikācija SleepCycle

sleep-cycle-minPirms 5 nedēļām jau atradumos biju ielicis šo aplikāciju. Kā pirmreizējo atradumu. Taču toreiz vēlējos vispār dalīties ar ideju par sava miega mērīšanu.
Šoreiz vēlos drusku par aplikācijas iebūvētajām iespējām.
No sākumu pateikšu, ka droši vien pēc EEG vai citādām profesionālākām ierīcēm, šis mērinstruments visticamāk nav ļoti precīzs. Taču tendences, problēmas un savu stāvokli var iemācīties novērtēt.
Man ir maksas versija. Tā laikam maksāja 4,99€/gadā vai kaut kas tamlīdzīgs.
Un ko tad es izmēru, pie kam ne tikai uz ikdienas bāzes, bet arī ilgtermiņā pa dienām, nedēļām un mēnešiem. Un tieši šie vidējie rādītāji ir interesanti un vienam otram atvērtu acis. Vismaz iedotu daļēju skaidrojumu, kādēļ kaut kas dzīvē buksē.
a. miega kvalitāti procentos. Mans vid. rādītājs: 72%; Latvijā: 70%; Mazākais pasaulē: Japāna 59%; lielākais – Jaunzēlande: 77%
b. cikos es eju gulēt
c. cik ilgi guļu.  Mans vid. rādītājs: 6:56; Latvijā: 6:58; īsākais pasaulē: Saudi Arabia: 5:53; ilgākais – Jaunzēlande: 7:35;
d. cikos ceļos. Mans vid. rādītājs: 6:45; Latvijā: 7:46; agrākais pasaulē: Guatemala: 6:08; vēlākais – Saudi Arabia: 9:14;
e. miega kvalitāte atkarībā no gaisa spiediena
f. miega kvalitāte atkarībā no mēness fāzes (man pilnmēness labāk ietekmē)
g. miega kvalitāte atkarībā no dienā veikto soļu skaita. Te var redzēt pasaules trendus, cik ir vidēji. Piemēram, mans vidējais dienas soļu  skaits ir 10’692, Latvijā: 5761. Vismazāk pasaulē Venecuēlā: 3261, visvairāk HongKongā: 7184
h. pamostoties pulsa rādītājs
i. miega kvalitāte atkarībā no nedēļas dienas.
Kopumā esmu veicis mērījumus 43 dienas.
Ir vēl kāda ne mazāk svarīga detaļa, kādēļ šāda aplikācija ir baigi labā. Ja uzliec modinātāju teiksim uz 6:00, tad viņš sāk vērot tevi jau pusstundu piems noliktā laika, un sāk modināt Tevi tikai tad, kad tev ir seklāka miega fāze. Tādējādi daudz mazāk iespēju ikvienam būtu tikt pamodinātam no dziļa miega, lai nebūtu nīgrums visu dienu.

 

3. FOKUSS. Sleep stream2

SsleepStream-minVēsture atkārtojas. Vismaz tiem, kuri lasa šos atradumus regulāri.
Vēsture atkārtojas gan ar sleepcycle aplikāciju, gan ar šo atradumu, kas ir BiNaural beats.
Šoreiz tikai tā ir cita aplikācija, kura ir daudzkārt labāka nekā tā, par kuru aprakstīju pirms tam.
Šis atradums nāk no mana viena no mīļākajiem podkāstiem – BenGreenfieldFitness.
Tagad vēlreiz – kādēļ vajadzīgi Binaural ritmi?
Es nezinu, vai vēl ir kaut kas vairāk un labāk izgudrots, ar kā palīdzību fokusēties un veikt individuālu darbu pie datora. Jebkura kognitīvā uzdevuma veikšanai, šis rīks darbojas perfekti. Es uzlieku austiņas, ieslēdzu ritmu, un viss burtiski sāk plūst. Arī tagad es tos klausos.
Ir cilvēki, kas klausās šos binaural ritmus meditējos, iemiegot, vai atkal lai kārtīgi no rīta pamostos. Un, protams, katrai no šīm vajadzībām ir citāds ritms, ar atšķirīgiem herziem, frekvencēm utml. Man šis noder praktiski tikai koncentrēšanās tipa darbam. Lai gan esmu mēģinājis arī iemigt.
Konkrēti šī aplikācija man iepatikās, jo ir daudz vairāk opciju. Piemēram, var sakombinēt pašus binaural ritmus kopā ar jūras viļņu vai lietus skaņu. Vai kas pavisam labi – ja vēlies mainīt stāvokļus. Piemēram, tev jāmācās, lai kaut ko iegaumētu vai atkal jārisina problēmas, tie katrreiz būs citas frekvences viļņi. Var uzstādīt režīmu, kad no atpūtas vēlies nonākt darba režīmā. Pie kam ar izvēli, cik ilgā laikā to vēlies: 10-25-45 minūtes līdz augstai koncentrācijai.
Iesaku vienkārši pamēģināt!!!

 

4. DZIESMA. Seal – crazy

seal-minVecs gabals. Man atmiņā no bērnības, no vienas konkrētas vasaras, gadu neatceros. Ogre. Basketbola zāle. Nometne. Treneris Jānis Puzāks mums liek dažādus uzdevumus. Man liekas – izmest 100 sodiņus. Zālē nenormāli karsti, slodzes normāli lielas. Bet uz magnetofona, kurš saslēgts ar skaļruņiem, skan Seal – Crazy. Atceros jau tad, šī dziesma nav baigi dinamiskā vai tāda uz kuras skriet ārdīties utml. Taču ļoti labi dungojamā. Sodiņus metot izcila. Un šī dziesma līdzīgi kā dažas smaržas, man velkas līdzi jau no bērna dienām, no basketbola zāles.
Katrreiz, kad tā uzskan no jauna, es redzu sevi metot sodiņus, karstā vasaras dienā.

 

5. PADOMS. Pieskārties cilvēkiem (lai izveidotu labākas un draudzīgākas attiecības)

Quora-Logo-EPS-vector-imageUn atkal kāda forša ideja un padoms no quora. Šoreiz par pieskārieniem.
Jau pats vienā savā atbildē esmu šo lietu (mana 2 populārākā atbilde) pieminējis, taču tad tas bija kontekstā ar bērnu audzināšanu. Ka viena no lietām, ko vecāki, droši vien īpaši tēvi nezina vai arī vienkārši nedara – par maz pieskarās saviem bērniem. pie kam nav runa tikai par samīļošanu, bet par jebkāda veida pieskārieniem. Dot viens otram ‘pieci’ vai vienkārši drauga atbalsta uzsitiens uz pleca utt utjp.
Šoreiz man likās interesanti aizdomāties, ka patiesībā šī pieskārienu būšana jau nav svarīga tikai bērniem. Tas ir svarīga CILVĒKIEM. Tas nozīmē, ka cilvēki viens pret otru iespējams jūtas atsvešinātāki kopumā, jo pārāk maz viens otram pieskarās.
Šajā gadījumā tas ir gandrīz kā hack, lai vieglāk atrastu kontaktu ar jebkuru.
Es pilnīgi noteikti šo padomu centīšos ņemt vērā. Paldies Quora!
Neiekļuva topā:
sportsmanship

 

Posted in 5 lietas and tagged , , , .