#49 – 5 atradumi: kā un kur braukt uz Latgali, kā zemniekiem pelnīt [no 31.jūlija]

1. VIETAS. Latgale

latgales-karteLatgale guva virsroku plānojot brīvdienu braucienu/ ceļojumu. Sākotnēji bijām nolēmuši doties uz Polijas piejūras reģionu: Gdaņsku, Sopotu utt.
Taču viena pēc otras sāka parādīties interesantas opcijas un piedāvājumi.
Mūsu 2 nedēļu Latgales ceļojums nesākās ar Latgali. Viss sākās ar Valkas rajonu. Paviesojāmies pie kādas ģimenes laukos, ar nelielu izbraucienu arī uz Igauniju. Pēc 3 dienu dzīvošanās pa Valkas pusi, nākamais plāna punkts bija radinieku apciemošana Daugavpilī. Pagājušajā nedēļā jau rakstīju par vienu atradumu – Šmakovkas muzeju, šoreiz par visu braucienu.
Pēc 3 dienu padzīvošanas pie sievas brālēna Daugavpilī, tālāk mūsu ceļš veda uz Preiļu novadu.
Preiļi vispār mūsu ģimenei kļuvuši par vienu ļoti treknu atspēriena punktu gan šī ceļojuma kontekstā, gan vispār.
Pirms nepilna gada vienā no atradumiem jau minēju Zīmeļu ģimeni. Tā ir fenomenāli aktīva un izdomas pilna ģimene, un tādi ir arī pārējie cilvēki, kuri pulcējušies vienkopus biedrībā “Preiļi izglītotai Latvijai” un savai privātajai skolai, reģionālajam attīstības un resursu centram.  Viņi jau trešo gadu pēc kārtas rīko ģimeņu saietu jeb 3 dienu nometni “Pylna Sāta“. Tā kā biju ielūgts tajā gan piedalīties ar visu ģimeni, gan arī uzstāties ar 2 lekcijām, tad nolēmām pirms šīs nometnes apmesties kaut kur apkārtnē. Dzīvojām kempingā “Pussala”, kas burtiski ir pie Aglonas Ciriša ezera pussalā. Un no turienes tad krustu šķērsu izbraukājām Rāznas ezera apkārtni, Rēzekni, Lubāna ezeru, Maltu un vēl virkni citu mazāku vietu. Un redzējām daudz interesantu lietu.
Un jāsaka, ka mūsu izvēlētā programma ar dažām dienām Daugavpilī, dažām mierīgajām relaksēšanās dienām pie ezeriem (kuru, man par pārsteigumu, tur ir daudz, un to pat tā neapjauš, tikai skatoties kartē), nedaudz vēsturisku vietu apmeklējumiem – ceļojums bija izcils. Tiešām prieks gan par redzēto, gan par to, ka viss brauciens bija izcila substitūcija ārzemju ceļojumam.

 

2. ĒDIENS. Milzu gaļas tomāti un gailenes

tomati“Pylna Sāta” nometnē piedalījās viena ģimene no Preiļiem, kura kopējam galdam bija atvedusi tomātus. Kaut kādus pašu atlasītus, īsti nesapratu, vai pašu selekcionētus, taču nenormāli garšīgus. Tik gaļīgus, tika sātīgus, ka tādu kopā ar siera šķēli apēd un esi paēdis. Lieli, skaisti, dažādās krāsās. Un “vērša sirds tomāti” vispār bija unikāli, bez sēklām, ne pārāk šķidri. Ja taisītu bruschetta tomātus, ar baziliku, nedaudz sīpoliem, tad tie nebūtu jāatsēklo. Pavāru sapnis. Ikvienam no pavāriem ieteiktu šo produktu izskatīt savai ēdienkartei.
Otra lieta no tādām praktiskajām un ēdamajām bija sēnes. Biju mežā, lasīju pats un salasīju nenormāli daudz gaileņu. Pie atradumiem pierakstīt gailenes pats par sevi nav vērts, jo tās ir tik izplatītas. Taču pats nebiju bijis mežā sēņot simts gadus. Un atguvu garšu aptuveni piecās minūtēs. Nezinu, kaut kas tajā sēņošanā ir iedvesmojošs. Laikam jau tas, ka tā var apmierināt savu mednieka instinktu. Jo atrodot sēni, rodas tāda uzvaras sajūta. Garša, kādu ikdienā nemaz nav tik daudz. Un ja vēl izdodas atrast pleķīti, kurā gailenes ir kā nosētas, vispār liekas, ka esi vinnējis loterijā. Par šo vien bija vērts braukt lauku un meža ekskursijā.

 

3. MĀRKETINGS. Gliemeži Preiļos

glymezs1 km no Preiļu robežas atrodas Ošu mājas. Gliemežu audzēšanas vieta. Kurā tiek rīkotas ekskursijas ar stāstu un gliemežu, kā arī populārākā produkta – šmakovka ar gliemeži – degustācijas.
Kā atradums šis man ir vērā ņemams, jo simpātiski likās saimnieka … izpratne par to, kā lietas darāmas no pārdošanas un mārketinga viedokļa.
Katru dienu pie viņa tiek rīkotas ekskursijas līdz pat 50-60 cilvēku lielām grupām. Tādas katru dienu ir vairākas, līdz pat 6-7 dienā. Ekskursijas ir bez maksas, kurās pat tiek pasniegti divu veidu ēdieni ar gliemežiem, kā arī jau minētā šmakovka.
Kad grupa, kurai mēs pieslējāmies, aizbrauca, pāris minūtes parunāju ar saimnieku. Un tas, ko dzirdēju bija ļoti patīkami. Iespējams, ka čalis nekur nav mācījies mārketingu, taču izmanto precīzi to taktiku, kāda ir darbojusies un darbosies vienmēr. Nupat izlasītājā Robert Cialdini grāmatā “Influence” aprakstīts t.s. savstarpīguma (Tildes tulkojums vārdam Reciprocity) likums jeb law of reciprocity.
Dod un tu saņemsi pretī. Tādēļ viņa bezmaksas devums pēc tam nāk atpakaļ ar uzviju.
Kā izrādās, no kopā 6 tonnām gliemežu, kurus audzē, nedaudz vairāk par pusi paliek paša realizācijai. Un, kas pardodksāli – paša realizācijai bezmaksas degustācijām. Tieši tā, paši gliemeži nav nekāds īstais bizness. Īstais bizness ir suvenīri un mazās gardumlietiņas, kuras var nopirkt “Ošu mājās”.
Starp citu, tieši tā arī darbojas, piemēram, futbola komandas, kuras par “nenormālajiem miljoniem” iegādājas spēlētājus. Jo krekliņi un citi suvenīri ar futbolista vārdu ir viena no ienesīgākajām futbola biznesa sastāvdaļām.

 

4. MŪZIKA. Satellites.LV

Satellites_LV

Satellites LV

Aizvadītajās dienās ļoti daudz sanāca braukāt ar mašīnu. Un kaut kādu iemeslu dēļ viena dziesma pa radio tika atskaņota ļoti daudz. Tādēļ ar šo dziesmu man tagad asociēsies Latgale. Turklāt dziesma ir vienkārši izcilākā braucamā dziesma. Uzmanīgi ar ātrumu, klausoties to.

Jau iepriekš esmu rakstījis par Satellites.LV, jo šī grupa spridzina. Šoreiz tā ir “Kā pievaldīt mēli“.
Uzgriez skaļāk un dziedi līdzi! Un neiekrīti fotoradarā!

 

5. CILVĒKI. Māris Rumaks

rumaks-min

Māris Rumaks

Jau minētajā ģimeņu nometnē, kas bija nevis vienkārša kopā pabūšana ar foršiem cilvēkiem, bet ļoti labi pārdomāta, ar saturu bagāta izklaide un izglītošanās vienlaicīgi, es pats novadīju sarunu/ darbnīcu tēviem, par to, kā organizēt savu dzīvi, lai bērnam labi un pašam labi, lai bērna audzināšana būtu pašam bagātinoša un vecumdienās nebūtu vientulības un neizdevušās attiecības ar saviem bērniem un sievu.

Otru lekciju lasīju par laika plānošanu.
Cita starpā nometnē bija arī kādreizējais olimpiskais Latvijas kārtslēcējs Aleksandrs Abižājevs, kurš bērniem stāstīja par olimpiādēm, par vieglatlētiku. Un ļāva izlēkt ar kārti. Tas bija manā gaumē.
Taču viena no maniem favorītiem bija vēstures lekcija par Latgales teritoriju Māra Rumaka sniegumā.
Ja kādreiz ir iespēja paklausīties, ko stāsta šis vēsturnieks, kas izracies cauri materiāliem, atjaunojis Latgales karogu, cēlis gaismā daudzus līdz šim nezināmus faktus un apgāzis daudzus nostiprinājušos mītus, izmanto to! Interesanti, ka viņš ne tikai pēta vēsturi, bet pat praktizē to. Tā kā viņa specialitāte ir 12.-16. gs., kas ir bruņinieku laiki, tad Māris piedalās arī dažādos vēsturnieku, bruņinieku, heraldikas un kādas tik tur ne sabiedrības organizētajos pasākumos ar visiem bruņinieku un citiem tā laika atribūtiem.
Vēsture nevis lineāri, bet šķērsām un “zem jostas vietas”. Skaidrojumi lietām, kuras tagad iegājušās, bet kuru izcelsmei ir pamatojums.
Piemēram, kādēļ tagad militāristi salutē. Un citas interesantas lietas.

 

Neiekļuva topā:
– Liepukalna tornis
– Maltas sporta centrs
– t/c Ūga
– http://idea-buddy.com/ ievadi vienu ideju un pretim saņem 10.
– NLP – breaking the pattern on undesired habits no ‘I love marketing podcast’.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , .