#46 – 5 atradumi: sekot līdzi miegam, kā samazināt bildes un noturēt darbiniekus [no 10.jūlija]

1. APLIKĀCIJA. Sleep Cycle app

sleep-cycle-minPar miegu it kā visiem ir zināms, ka tas ir svarīgs. Tomēr tajā pat laikā miegs ir pats pirmais, uz kura rēķina daudzi mēģina sasniegt savu labsajūtas līmeni. Piemēram, vakaros. Pēc darba. Esmu pārliecināts, ka jums ir pazīstamas tādas sajūtas. Atnāc no darba. Drusku padzīvojies ar savu sievu/vīru/draudzeni/draugu un/vai bērniem. Pēc tam sagaidi, kad viņi aiziet gulēt. Vai pat nesagaidi to, ielej sev vīna glāzi, vai kādu citu alkoholisku dzērienu, un sāc skatīties kādu seriālu. Tomēr vēlams, ka esi palicis viens/-a. Jo uzskati, ka tas ir vienīgais laiks, ko vari veltīt sev.
Tā tas ievelkas līdz vismaz 1 naktī.
Cits scenārijs – ja daudz darāmā, strādā līdz vēlam vakaram. Atnāc mājās, jau ir ap 10-11 vakarā. Kaut ko vēl apēd, ieslēdz TV, varbūt pat palasi kaut ko (ja vispār lasi). Kad ej gulēt, jau ir pusviens naktī. Un tā kā no rīta agri jāceļas, jo daudz darba, tad miegam atliek vien 5-6 stundas.
Pat nemanot, tā var vilkties gadiem. Brīvdienās bieži vien ir izklaides, alkohols, maz gulēts, bet ja gulēts, tad izgulēts dzērums. Un tas ir ļoti zemas kvalitātes miegs.
Droši vien šie nav vienīgie scenāriji. Taču skaidrs ir tas, ka cilvēki miegam atvēl pabērna lomu. Lai gan, ja gribi spridzināt, tad miegam jābūt bez maz vai prioritātei.
Viss šis garais ievads tikai tam, lai norādītu uz savu jaunāko atradumu – aplikāciju, kas palīdz sekot līdzi miegam.
Es miegam pievēršu lielu uzmanību. Taču biju spiests secināt, ka ar visu to man ir miega deficīts par apmēram 20-30 minūtēm naktī. Es ļoti labi zinu, ka man vajag 7 stundas miega, bet mans nedēļas laikā trekotais laiks ir 6:43.
Šī aplikācija strādā ar mikrofona palīdzību, sekojot kustībām. Mīnuss ir tāds, ka tas daudz  tērē bateriju.
Plusi:
– bezmaksas (ir arī maksas upgrade par 24,99$/gadā);
– seko līdzi soļu skaitam;
– sniedz arī miega kvalitātes mērījumu (lai gan principu, ko tas ņem vērā, vēl nezinu);
– labi uzrāda arī citus mērījumus.
Es necenšos trekot pārāk daudz lietu. Taču miegs ir viena no tām. Vēl tikai man atlicis iegādāties HRV (heart rate variability) monitoru, par kuru kādā citā reizē…
Kā zināms, uzlabot var to, ko mēra.
Miegs pilnīgi noteikti ir viena no tādām lietām, kuras vajadzētu uzlabot. Un iesākt vismaz ar to, ka noskaidrot esošo miega stāvokli, kas tīri kvantitatīvi ir maz prasīts.

2. KOMANDA. Komandas atbalsts riteņbraukšanā.

How to win a sprint-minAr riteņbraukšanu biju ļoti saistīts kā pilsētas braucējs. Kad mācījos Bāzelē, tad, patiesību sakot, daudz pārvietojos ar velo. Katru dienu vidēji nobraucu ap 40km. KATRU DIENU! Neatkarīgi no laikapstākļiem.
Man velo bija transports, tādēļ man bija sporta ritenis. Jo tas bija pats ātrākais.
Tā arī ir visa mana saistība ar riteņbraukšanu. Tādēļ man nebija ne mazākās nojausmas, kā darbojas PRO sports riteņbraukšanā. Kā tur tās komandas vispār ir komandas…
Līdz es noskatījos šo video. Un es biju mēms. Tiešām! Es pat iedomāties nevarēju, ka basketbols var būt pat individuālāks sporta veids nekā riteņbraukšana. Šis ir, kā saka, mind blowing. Video es noskatījos tā it kā pirmo reizi ieraudzītu sauszemi pēc 3 gadiem uz kuģa.

Es sevišķi nekomentēšu, kas un kā tur notiek. Un var jau būt, ka kāds tuvāk stāvošs paskaidros un teiks, ka šis bija pārspīlēti. Tomēr man tas bija mega pārsteigums.

 

 
 
 

3. ORGANIZĀCIJAS. Darbinieku referal sistēma

Ben Kirshner-minKādā nesen dzirdētā intervijā podkāstā Mixergy, Ben Kirschner no Elite SEM digitālā mārketinga un reklāmas aģentūras, stāstīja, kā darbojas darbinieku pieņemšana darbā, atmosfēras veidošana un darbinieku noturēšana.
Ja kāds no esošajiem darbiniekiem dabū kādu jaunu darbinieku, tad viņš saņem sākotnēju bonusu, un katrreiz, kad tas jaunais dabū algas pielikumu, uzaicinātājs arī dabū kādu bonusu. Taču pats interesantākais ir, ka, ja jaunais darbinieks nostrādā kādu noteiktu laiku uzņēmumā, tad uziacinātājs arī var cerēt uz kādu labumu. Kas nozīmē, ka ne tikai uzņēmums būs ieinteresēts, bet arī uzaicinātājs tāpat vēlēsies darbinieka neaiziešanu prom. Kā Ben Kirschner stāsta, tas izpaužas vizdažādākajos veidos. Minēšu kādu triviālu piemēru. Jaunajam darbiniekam nepatīk, ka izklaides telpā ir tikai galda teniss, bet viņš vēlas galda futbolu (jo iepriekšējā darbā tāds bija, vai kāds cits tizls iemesls), vai arī ledusskapis ir par mazu. Šīs lietas sasummējas. Taču maģiskā lieta ir tā, ka uzaicinātājs būs primārā persona, kura uzpasēs, vai jaunajam darbiniekam viss patīk, lai viņš būtu apmierināts.

Lai gan man pašam šobrīd šāda sistēma ironiskā kārtā nav aktuāla. Tomēr paredzu, ka būs. Un šāda loģika ir saprotama, jo darbinieki taču ir vērtīgākais uzņēmumu kapitāls.

 

 
 
 

4. VESELĪBA. Izcila atziņa/ frāze. Tam, kam ir veselība, tam ir tūkstošiem vēlēšanos. Kam nav – ir tikai viena.

unsplash_Matthew Kane-minAngliski oriģināli kā es šo dzirdēju, skan šādi: He who has it, has 1000 wishes. He who does not, has the wish of one.

Te pat nekas diži nav jāskaidro. Atliek vien atcerēties pēdējo reizi, kad man bija gripa vai kāda cita nespēka kaite, nekas cits tā nenodarbināja prātu, kā vēlme izveseļoties. Tādēļ arī miega un citu pārējo veselības aspektu sakarā der atcerēties, ka viss, ko darām un kā dzīvojam – vai nu palīdz, vai kaitē veselībai. Ja tas, kas kaitē, pārsniedz veselībai labvēlīgās lietas, tad tas ir alarma!

 

 
 
 

5. INSTRUMENTI. http://optimizilla.com/

optimizila-minBildes ir par lielu. Tā ir viena no galvenajām problēmām cilvēkiem, kuri raksta blogus, apdeito mājas lapas un vispār kaut kādā veidā darbojas pie satura veidošanas. Otra lieta laikam ir ģeometriskais bilžu izmērs. Bet ne par to ir runa.
Es zinu, ka arī manā lapā ir daudz ļoti lielu bilžu, kuras neatbilst nekādiem kritērijiem. Mana atruna ir tāda, ka labāk tā, nekā bilžu izmērs  būs tas, kas atturētu mani no jebkādas publicēšanas vispār.
Taču mazais online rīks forši palīdz sevišķi nesamazinot izšķirtspēju, samazināt attēlu izmēru bieži viena par 60-70%.

Labs, ērts, ātrs un bezmaksas rīks!

 

 
 
 

Posted in 5 lietas and tagged , , , , .