#45 – 5 atradumi: kā uzlabot domāšanu, Bobs Mārlijs un viesnīca startapiem [no 3.jūlija]

1. STARTAPI. Airbnb tikai ar koprades un kopdzīves telpām priekš startapiem – https://startupbnb.com/

startupbnbVairs neatceros. Tas bija no producthunt vai no citurienes. Un nav pat svarīgi. Taču pati ideja – paņemt airbnb un pārvērst to par co-working un co-living telpām. Pagaidām Eiropā ir 12 tādas vietas. Maz. Ļoti maz. Taču ir vērts ielikties tādā vietā, kamēr vēl tā nav pārpildīta un kamēr vēl ir iespēja būt par agro putnu. Domāju, ka TheMillRiga, TechHub un pārējās vietas mierīgi varētu likt iekšā. Taču, manuprāt, tas paver iespējas likt iekšā arī kopdzīvošanas telpas. Kā tautā saka – kojas.

 

 
 
 

2. INSTRUMENTI. Tony Robbins no rītiem: state, story, strategy

story-strategy-state-300x108Es katru rītu pie spoguļa sev saku, ko un kā es gribu. Tā saucamās afirmācijas. Pie kam, es uzrunāju sevi, it kā es būtu cita persona. Līdz šim tas skanēja tā: “Kaspar, tu to gribi, tu to vari, tev to vajag. Šis Tev ir platformas veidošanas gads. Līdz gada beigām Tev būs 10 mastermind grupas, septembrī tu uzsāksi Masterminds apmācību testa grupu…”, utml.
Šādu afirmāciju teikšanu sāku kaut kad pagājušā gada rudenī. Nesen, piedomājot un atskatoties, secināju, ka daudzas lietas jau ir notikušas. Neatkarīgi no tā, vai tas sarunāšanās ar sevi spogulī dēļ vai nē, labāk to turpināt.
Man visa šī procedūra notiek no rīta. Kā daļa no ikrīta rituāla. Un šos rīta ieradumus es pa druskai un ik pa brīdim pamainu, optimizēju vai kaut kā pārplānoju un paeksperimentēju, ja radušās jaunas idejas vai metodes.
Tieši šāda ir jaunā doma, kuru dzirdēju no Tony Robbins. Šis atradums tieši attiecas uz afirmācijām. State, story, strategy jeb latviski stāvoklis, stāsts, stratēģija. 3S.
Nepietiek vien ar to, ka sev mēģini iegalvot kādas lietas, kā manā gadījumā 10 mastermind grupas līdz gada beigām. Svarīgi ir arī ar kādu prāta, gara, fizisko un emocionālo stāvokli tu to dari. Zinātne mums diezgan labi jau apliecina, ka ķermenis seko prātam un prāts seko ķermenim (mind follows the body and body follows the mind). Piemēram, ir zināms, ka ja iztaisnosi muguru un plecus, lai izskatītos pārliecinātāks, diezgan drīz arī sajūtīsies pārliecinātāks. Lūk, pēc šāda paša principa tiek veidots arī tas stāsts, ko tu vēlies.
Tātad, nofiksē savu stāvokli maksimāli labvēlīgi tam, kādu iznākumu gaidi. Pēc tam sāc stāstīt, ko tad īsti vēlies. Un, kas svarīgi, ja esi ticis galā ar emocionālo, fizisko, garīgo un prāta stāvokli, būs samērā viegli tikt līdz stāstam, kas raisīsies pats no sevis. Tad noticēšana tam būs tikai un vienīgi detaļas.
Un visbeidzot, kad tavs kopējais stāvoklis un stāsts ir nostiprināti, tad stratēģijas, kā visu to sasniegt, lielā mērā atnāks pašas. Nu, ne tā, kā vinnēt loteriju. Drīzāk tās kļūs acīmredzamas un viegli pieejamas.
Starp citu, kā turpinājums šim tematam ir lielisks 4.atradums zemāk – Taylor Pearson raksts.

 

 
 

3. AUDZINĀŠANA. Regresija uz vidējo jeb ‘Regression toward the mean’ by Galton

regression-reversion-to-the-meanPātaga un burkāns. Šo metaforu ir dzirdējis praktiski ikviens. Lai panāktu rezultātus no darbiniekiem, bērniem, projektos un aktivitātēs iesaistītajiem, šis princips ir ļoti ekspluatēts. Diemžēl šis modelis ir ļoti nepilnīgs.
Pirmkārt, kā tas izpaužas lielā vairumā gadījumu – kad kādam padodas darbiņš vai uzdevums, viņš tiek paslavēts. Kad galīgi neiet, ir kļūdas un neizdošanās, tad tiek nopelts. Cilvēks labi piefiksē situācijas, kad pēc kāda izpildītāja sliktā snieguma un secīgi tam izteiktā pārmetuma, nopēluma nākamo reizi sniegums uzlabojas. Un otrādi, bieži vien pēc laba snieguma un uzslavām, performance turpmāk pasliktinās. Kā rezultātā daudzi skolotāji, treneri, vecāki ir ievērojuši kādu interesantu lietu – pēc kritikas uzlabojas rezultāti, bet pēc uzslavāms pasliktinās.
Problēma ir tāda, ka sniegums neuzlabojas tādēļ, ka izpildītājs saņēmis kritiku, vai, saņemot uzslavas, to dēļ pasliktinājies sniegums. Kā izrādās, šeit strādā ‘regresija uz vidējo’ princips.
Pamatdoma ir šāda. Teiksim, bērnam ir kādas prasmes un zināšanas, un pateicoties tām kaut kāds vidējais sniegums vai atzīme skolā. Piemēram, 7. Ja kādu iemeslu dēļ bērns kādā pārbaudes darbā saņemtu atzīmi 4 vai 5, tad faktiski neatkarīgi no tā, vai viņu kāds kritizēs un pat salamās par šo, visticamāk, kādā no nākamajiem pārbaudes darbiem viņa atzīme atkal būs 7. Un tas pats arī gadījumos, ja kādā no darbiņiem viņš saņems atzīmi 10, tam pilnīgi noteikti sekos atkritiens.
Šim pašam principam apakšā palikt varam arī nesen apbrīnotās Islandes un Velsas futbola izlases nupat notikušajā Eiropas čempionātā.
Laikam jau secinājums no šī principa ir tāds, ka kritika un nopēlums tiešām pilnīgi neko neietekmē. Drīzāk rada riskus arī uz turpmāku slikto sniegumu. Turpretim uzslavās par labu sniegumu jāmeklē iemesli, kādēļ tas bijis labs un tas jākomunicē bērnam vai pieaugušajam, kurš šo sniegumu veicis!

 

 
 

4. INSTRUMENTI. Kā uzlabot savu domāšanu.

mindset

Attēls no Observer.com

Turpinot tēmu par prāta, emocionālo, garīgo un fizisko stāvokli, pie ļoti vērtīgiem atradumiem jāpieskaita viens no maniem favorītiem – Taylor Pearson. Viņa jaunākais raksts “kā uzlabot savu domāšanas veidu (mindset)” ir izcili. Manuprāt, ja man būtu teikšana, tad tas būtu pieteikums jaunam tematam jaunai grāmatai. Raksts ir par to, kā veidojas mūsu uztveres un pieejas svarīgām, varbūt pat komplicētām dzīves sastāvdaļām.

Un veids, kā uzlabot savu dzīves kvalitāti, uzlabojot domāšanas veidu, būtu – dzīvē notiekošās lietas: karjeru, attiecības, izglītību, veselību, pat strīdus, būtu jāuztver citādākās metaforās, nekā līdz šim sev esam pieraduši iegalvot.
Taylor min vairākus piemērus. Piemēram, par strīdiem, debatēm, polemiku.
Parasti mēs esam pieraduši par strīdu un debatēm domāt, izmantojot kara situācijai piemērotus apzīmējumus – atrast vājos punktus, sakaut pretinieku, uzvarēt oponentu utml. Nav brīnums, kā ilustrē Taylor Pearson (un es viņam piekrītu), ka atšķirīgu viedokļu apmaiņa ne tikai nav auglīga, bet tā ir pat degradējoša. Attiecības bojājoša. Ja par domu apmaiņu domājam kā par karu, tad paust citādu viedokli ir riskanti un bīstami. Jo kāds tevi var sakaut.
Turpretim, rakstiņā ilustrētais piemērs par debatēm un strīdu kā par deju, piedāvā pilnīgi jaunas iespējas pat ļoti tuviem un draudzīgiem cilvēkiem izteikt pretējus viedokļus. Kā pāra deja, kad viens no dejotājiem var pārņemt vadību, virzīt, iniciēt jaunu virzienu. Un kaut kādā ziņā strīds kļūst par saspēli. Jo, kā zināms, pēc viedokļu apmaiņas lielākoties neviens nekad nemaina savu viedokli. Drīzāk pieņem zināšanai to pretējo. Tādā veidā bagātinot savu redzējumu. Bez aizsargpozīcijas ieņemšanas.
Rakstiņā plašāk stāstīts par metaforām. Ļoti spēcīgs raksts. Liels ieguvums manam mindset’am!

 

 
 

5. MŪZIKA. Bob Marley & The Wailers –  Could you be loved.

bob marleyNesen atklāju tādu interesantu lietu. Saistībā ar mūziku. Agrāk tā šad un tad darīju ar Rīgu. Proti, agrāk šad un tad, ejot pa Rīgu, mēģināju iztēloties, ka esmu šeit pirmo reizi. Skatīties uz mājām, uz ielām un visu, visu tā, it kā es būtu Rīgā pirmo reizi. Tā mazliet radot sajūtu, ka esmu ārzemēs. To iesaku pamēģnāt ikvienam.
Tagad nesen to pašu sāku darīt ar mūziku. Kad klausos jau kādu vecu dziesmu vai kādu it kā komerciālu mainstream gabalu, mēģinu to klausīties tā, it kā tā būtu labākā dziesma. Mēģinu saklausīt dziesmu no pilnīgi cita viedokļa. Tā, protams, sanāk tikai tad, kad atceros par šādu triku. Tā nu man aizvadītajā nedēļā pa radio iekrita ausīs Bob Marley & The Wailers –  Could you be loved. Pati par sevi dziesma jau ir laba. Taču kaut kā izdevās ieklausīties tajās otrā plāna skaņās. Mani pārņēma tāda eiforijas sajūta, it kā būtu aplietojies narkotikas. Ārkārtīgi spēcīgi, ka visu todien atlikušo dienas daļu pavadīju klausoties šo dziesmu. Nu, kādas reizes 7- 8 stabili.
Noklausies, un cerams, ka Tevi arī ievilks pozitīvajā skaņu mutulī!

 

 
 

Neiekļuva topā:
– padoms, ar kādu biznesu nodarboties: Get paid, get laid, loose weight.
– satinamais austiņām
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .