#43 – 5 atradumi: ketonvielu mērītājs, kotletes un pašcepta torte [no 19.jūnija]

1. DABA. Celiņš uz pludmali Garciemā

IMG_2235-minIMG_3902-minNereti viena liela, ja ne lielākā daļa cilvēku ikvienā ikdienas un dzīves ceļojumā visu uzsvaru liek uz gala mērķi. Uz iznākumu. Kā rāda gan pētījumi, gan daudzu viedu cilvēku novērojumi, lielāku laimes sajūtu cilvēks var gūt, fokusējoties uz procesu, uz katru mirkli un katru sperto soli. Tādējādi arī vairāk novērtējot un izbaudot gala iznākumu.
Tā nu mēs Jāņu dienā nolēmām doties uz Baltijas jūras pludmali. Svinējām Līgo Garupē, un nākamajā dienā nolēmām doties uz tuvējo Garciema pludmali.
Piebraucām ar auto līdz iespējami tuvākajai vietai. Noparkojāmies un devāmies kājām caur mežiņu.
Ieejot ēnainā priežu mežiņā, skatam pavērās nereāla izmēra kalnu grēda. Īstenībā kalns nebija nemaz tik liels, cik stāvs, un tādēļ atstāja grandiozu iespaidu. Turklāt tas bija kā vesela kalnu grēda, kas stiepās iekšā mežā pat vairāk nekā simt metru.
Sekojot takai, kas ievijās mežiņā, mēs gājēji izrādījāmies ne tikai šī kalniņa pakājē, bet arī dziļas gravas malā. Tā no kreisās puses stāvs kalns, paši ejam pa priežu sakņaino taku, bet no labās puses tieši tik pat stāvs krasts, turpat tekošajai Garupei.
Mežs bija ēnains, tomēr skaistiem saules stariem apspīdināts.
Takas garums no auto stāvvietas līdz pludmalei – kādi 300-400 metri. Skaistums nepilna puskilometra garumā. Izcils ceļš, izcils pastaigas process.
Vietu piefiksēju un atgriezīšo noteikti tur vēl rudenī.

Bonuss – mazās upītes ieteka jūrā.

 

 
 

2. ĒDIENS. Pašcepta torte “Cielaviņa”

IMG_1988 IMG_1930Viena no labākajām kūkām, kuras gatavas var iegādāties jebkurā lielveikalā – Cielaviņa.
Tajā neizmanto miltus. Es neesmu tikai miltu nelietotājs, es arī cenšos līdz minimumam samazināt ogļhidrātu, īpaši tīra cukura patēriņu. No šī viedokļa kūka ir ne sevišķi vēlama.
Tomēr es neesmu arī gluži reliģiozs ogļhidrātu nīdējs, šad un tad paknakstos gan ar saldumiem, gan arī ar alkoholiskajiem dzērieniem – sevišķi vīnu.
Atgriežoties pie Cielaviņas, manuprāt, idejiski tīri laba kūka arī no garšas un citu sastāvdaļu viedokļa.
Kādā no ģimenes saieta ballēm, mana māsa pati uzcepa Cielaviņu, kas man likās daudzkārt pārāka par Staburadzes variantu. Palūdzu viņai recepti. Kopš tā laika pagāja ilgs laiks, līdz beidzot pats izmēģināju uzcept šo gardumu.
Pirmajā reizē rūpīgi sekoju līdzi norādījumiem par to, cik cukura un cik pārējo sastāvdaļu likt. Piemēram, 400g cukura un 3 karotes kakao. Taču es sapratu, ka kūka labāk garšo ar vismaz uz pusi mazāk cukura – 180-200g un 4-5 karotēm kakao.
Uz Līgo vakaru Cielaviņu biju uzcepis un paņēmis kā ciema kukuli. Daži bērni gan sacīja, ka ir drusku par rūgtu un mazliet varēja būt saldāka. To uztvēru kā komplimentu.
Un jā, no lauku jeb bioloģiskajām olām kūka garšo daudz labāk.

Oriģinālā recepte, no kuras cepu kūku: http://bit.ly/cielavina

 

 
 

3. INSTRUMENTI. Ketonvielu mērītājs “Abbott Freestyle Optium NEO”

IMG_2232Kā zināms, ko var mērīt, var arī menedžēt. Tas pats attiecas arī uz ketozes stāvokli. Tā kā atkarībā no vajadzības gan sportiski, gan vienkārši veselības dēļ vēlos sekot līdzi ketonvielu (jeb beta hidroksibutirāta) īpatsvaram savā ķermenī, ir nepieciešams aparāts.
Līdz šim to biju aizņēmies no keto dzīves stila piekopēja Edgara Renča (viņš arī baskāju un garo distanču skrējējs, ginesa rekordists ar basām kājām noskrienot salā, sniegā). Viens no tiem skrējējiem, kuri zina un atzīst, ka vecā paradigma – ēst ogļhidrātus – ir patiešām novecojusi. Cita starpā, par ketozi un par tauku ēšanu te mans rakstiņš, kurā vienkāršiem teikumiem tas viss izskaidrots.
Pienāca laiks atgriezt Edgaram aparātiņu, kā arī kā pateicību piesviest klāt mērīšanai paredzētās testa strēmelītes. Kad vēlējos iegādāties šīs strēmelītes, kādā no aptiekām pamanīju, ka pats aparāts  ir superlēts. Tas maksāja tikai 8,50€, turklāt komplektā nāca veselas 10 strēmeles. Un, atšķirībā no iepriekšējā aparāta, kuru vislaik lietoju, šim jaunākajam modelim līdzi nāca arī USB vads. Tas, savukārt nozīmē, ka to var pieslēgt datoram un jau eletroniski sekot līdzi ketonvielu dinamikai.
Aparāta vienīgais mīnuss un neērtība ir tāda, ka lai izmērītu beta hidroksibutirātu asinīs, ir jāpaņem asinis. Un tas nozīmē – durt sev pirkstā. Tam gan ir paredzēts speciāls šaujamais, lai viegli un ātri iedurtu.

 

 
 

4. VISPĀRĪGI. Brexit pārskats

Lbrexitīdz Jāņiem es pat īsti nezināju, ka 23. jūnijā notiek tā saucamais Brexit referndums Apvienotajā Karalistē. Līgo vakarā par to dzirdēju ļoti daudz. Līdz Jāņiem neko diži par to nebiju dzirdējis un arī neinteresējos. Tomēr tā kā vēlējos saprast, kādas tad izmaiņas gaidāmas un kas vispār notiks, uzgāju samērā labu pārskatu, konspektu Brexit’am.
Un pats labākais, manuprāt, visā šai epopejā ir tas, ka jebkuras svārstības un izmaiņas parasti nāk komplektā ar iespējām. Tādēļ esmu par to, ka ūdens sāk skalināties.

 

 
 

5. ĒDIENS. Kotletes grilēšanai

griletVeģetārieši un vēgāni – šo varat izlaist.
Šašliks, vistu spārniņi, visādas cepamdesiņas utml. Tas viss ir labi. Pat steiki.
Tomēr mans absolūtais favorīts ir maltā gaļa kā labākā gaļa grilēšanai.
Vispār, piekopjot taukiem bagātu dzīvesveidu, kotletes un maltā gaļa ir efektīvākais veids, kā teju vai slēptā formā uzņemt daudz tauku.
Mana recepte šādam nolūkam ir lūgt samalt cūkas vaigu un kādu drusku liesāku gabalu. Tas būs ne tikai bagāts tauku resurss, bet arī gardas kotletes. Garšvielu, sāls un piparu daudzums ir totālas improvizācijas jautājums. Vai tu liec klāt kinzu, sīpolus, pētersīļus, vai grilē pilnīgi tīru gaļu – tam nav nozīmes.
Viegli, gardi, sulīgi!

tests

Posted in 5 lietas.