#42 – 5 atradumi: Bērniem jāgarlaikojas, kaltēti sīpoli un 80-to gadu mantiņas [no 12. jūnija]

Bored-minVienā no atradumiem jau rakstīju par to, kā ikvienam no mums vajadzētu kultivēt sevī prasmi garlaikoties. Precīzāk – nevis garlaikoties, bet gan atradināties no nemitīgiem stimuliem. Un tādu netrūkst. Piemēram, vidējais biežums telefona/epasta/ pārbaudīšanai, vai nav parādījies kas jauns, ir 4 minūtes. Uz šī fona es pat varētu lepoties, ka mans vidējais biežums, kopš instalēju RealizD aplikāciju, ir 20 minūtes. Taču uzskatu, ka tas joprojam ir pārāk bieži.
Šajā rakstā šoreiz ir par līdzīgu lietu, tikai no bērnu audzināšanas perspektīvas. Tagad, vasarai uzsākoties, derētu ieplānot kaut kad nedarīt neko. Dīkdieņoties. Nevis pārpildīt programmu ar aktivitātēm. Tādēļ labs plāns, kādu agrāk pildīja ļoti bieži – aizsūtīt bērnus uz laukiem. Nedodot līdz planšetes un gadžetus.
Bērni, kad garlaikojas, sāk spēlēties fantāziju pasaulē. Tas savukārt veicina flow stāvokli. Flow stāvokļa uztrenēšana jau bērnībā nozīmēs spēju vieglāk tādā nonākt arī pieaugušam esot. Un tas , pēc daudzu domām, ir viens no rādītājiem, cik cilvēks laimīgi dzīvos. Esmu dzirdējis ideju, ka cilvēki, kuri dzīves izskaņā jūtas apmierināti ar nodzīvoto dzīvi, ir tie, kuri dzīves laikā visbiežāk piedzīvojuši šo stāvokli.

Ja bērni kādreiz saka, ka viņiem ir garalicīgi, tad zini, ka esi uz pareizā ceļa!

 

 
 

2. ATMIŅAS. 80-to gadu mantiņas
Padomju-laiku-sadzives-5-minSkolēnu vasaras brīvlaikam. Ja vēlies saviem bērniem iemācīt nelietot planšetes un datorus, varbūt var iemācīt šo to no šī video. Pats esmu šo darījis, nekas traks nenotika. Varbūt kādam notika, taču domāju, ka reāli tas procents bija mazs.
Kad noskatījos video, sapratu, ka dažas lietas nav pieminētas un dažas lietas būtu pat uzlabojamas.
Nav pieminēts:
– kā spridzināt celtniecības patronas ar akas vāka palīdzību,
– ar sēru sapildīt skapju atslēgas, kurai pa virsu uzsprausta nagla vai saskrūvētas skrūves; tās jāmet gaisā, un atsitoties pret zemi, tās sprāgst,
– spuldzīšu patronas, kurām no vienas puses piestiprināts balons, izmantojamas kā šaujamrīks,
– no plastmasa trubiņām (jābūt pagarām) šaut ar muti, piemēram, pīlādžus vai aronijas (vai grūbas).
Uzlabojams:
– tenisa bumbiņas priekš dimenēm (kā mēs toreiz saucām dūmu “sveces”) bija grūtāk dabūt. Taču bija daži lineāli, kuri bija jebkurā unītī.
Uzzināju kā jaunu:
– karbīds bundžā,
– spridzināt ar sēru un naglu asfaltā.

 

 
 

3. ĒDIENS. Kaltēti sīpoli
IMG_2146-minIzskatās, ka daudziem kaltētie sīpoli ir kaut kāds gastronomijas kosmoss. Par to man jābrīnās. Jo nu jau, man liekas, ka Gemosu ir atklājuši pat tie, kuri pie lielākajiem gārdēžiem nav pieskaitāmi.
Gemosā (vismaz mani pirktie) tie ir pieejami visdažādāko izmēru iepakojumos. Es iegādājos lielāko paku jau pirms laba laika. Tas īsti nav pilnvērtīgs aizvietotājs svaigiem sīpoliem. Bet tomēr.
Piemēram, piektdienas vakarā vēlējos gatavot vairākas mērces tortilju vakaram, ieskatījos savā pītajā sīplolu groziņā. Biju spiests secināt, ka sīpols tur tikai viens. Es gatavoju 5 mērces (tortiljas – šīs nedēļas 5. atradums). Trijās no tām vajag daudz sīpolu. Tā nu šie kaltētie sīpoli man izlīdzēja.
Kas svarīgi, tie nav miltos ceptie, kurus var dabūt arī lieveikalos. Šie ir tīri kaltēti. Kraukšķīgi, ja neizmērcēti/ nesamitrināti. Kas, starp citu, bērniem tīri labi garšo. Gribēju jau teikt – čipšu vietā. Bet nē, drīzāk vienkārši kā tāda knakstīšanās – semočku vietā.

 

 
 

4. IZGLĪTĪBA. Nordea Biznesa skola.
nordeaBiju uz Nordea Biznesa skolas noslēguma pasākumu. Un biju patīkami pārsteigts! Noslēguma ceremonija vis nebija ceremonija, bet gan šīs skolas absolventu biznesa ideju (ar kurām viņi pieteicās un startēja) īsa prezentācija jeb pitch.
Tas, par ko biju pārsteigts, nebija pašas idejas. Lai gan, viena otra bija samērā laba. Piemēram, Bee In, Jāņa Lindes gudrais apģērbs, kas māca braukt ar snovbordu un arī Mad&Spring.
Manī pozitīvu iespaidu radīja klātesamība kustībai, aktivitātēm, idejām un apņemības bagātiem cilvēkiem. Nordea Biznesa skola nav vienīgā vieta, kur Latvijā, Rīgā tiek dota iespēja pulcēties vienkopus jaunajiem uzņēmējiem vai tiem, kas par tādiem top. Taču tieši šeit, šajā pasākumā manī kaut kā uzplaiksnīja patīkami impulsi, ka iesāktais gan no Nordea puses, gan TechHub darītais, gan citu organizāciju un cilvēku darītais, atstās ļoti labu efektu tuvāko 5 gadu laikā. Un tagad, kā jau bieži jāsaka, lai tik valsts un/vai kāds cits netraucē.
Cita starpā man iznāca iepazīties ar Signi Lonerti (kura mani uzaicināja uz šo pasākumu), kurai arī vēlos izteikt lielu pateicību par šīs skolas kūrēšanu un attīstīšanu! Pateicoties viņai & co (noteikti ir vēl citi palīgi), ir izveidota laba platforma uzņēmēju un biznesa ideju attīstībai!
Un tā nu ir sanācis, ka manis vadītajās mastermind grupās, kuras šobrīd ir 4, viena daļa dalībnieku ir absolvējuši Nordea Biznesa skolu šogad un iepriekšējos gados.

 

 
 

5. ĒDIENS. Tortilja čipši ar mērcēm
File_000 File_004Apmēram reizi 2 mēnešos vai 2 reizes 3 mēnešos, parasti piektdienas vakaros, citreiz brīvdienās, mums ir tortilju jeb kukurūzas čipšu vakars. Parasti sagatavoju kādas 5-6 vai pat 7 mērces + klāt skābā krējuma burka. Mērces un krējums atrodas traukos. Paši čipši lielā centrālajā bļodā. Katrs uzliek sev uz šķīvja kaudzes (praktiski tās neizskatās kā kaudzes, jo ir drīzāk šķidras) ar mērcēm, paņem čupiņu ar čipšiem, mērcē un ēd.
Mērces var būt visdažādākās. Taču ir pāris, kurām ir jābūt reuglāri: maltās gaļas mērce ar kuminu un tomātu mērce, kuru ilgi vāru, beigās pievienojot tai saldo krējumu un ļoti daudz oregano. Šoreiz arī kaltētos sīpolus (no atraduma #3).
Bieži vien vēl man ir avokado salsa, 7 dārzeņu tāds kā sautējums. Citreiz šampinjonus pagatvoju, citreiz svaigu tomātu un kinzas aizdaru.
Šādu principu izmantoju salīdzinoši bieži, kad aicinu ciemiņus. Visu var laicīgi pagatavot, viegli pasniegt. Un arī pats ēšanas process ir tāds kā vairāk sociāls. Visu laiku ir mērču papildināšana savos šķīvjos, čipšu ņemšana no lielās bļodas. (Šķiet, lielākais sociālo saikņu veidotājs no ēdieniem ir fondue.)
Ir, protams, daži mīnusi šim ēdienam. Pats galvenais ir tāds, ka šie kukurūzas čipši, visticamāk, ir gatavoti no ĢMO kukurūzas un piedevām vēl pārpičkāti ar glifosātu. Manuprāt, tā ir baigi nopietnā lieta, par kuru pietiekami daudz netiek runāts. Jo pagaidām vēl nav pietiekamu liecību par to, kas no tā visa iznāks. Straujo dzimstības samazinājumu, starp citu, zināmā mērā var saistīt ar cilvēku (un, starp citu, arī dzīvnieku) neauglību. Nevis kā mums te stāsta – ar labklājību.
Otrs mīnuss – čipši ir ogļhidrātu superavots. Tādēļ mans ieteikums ir pašu čipšu daudzumu ņemt mazāku un lielāku uzsvaru likt uz mērcēm, kam ir liels tauku daudzums. #LCHF
Posted in 5 lietas.