#41 – 5 atradumi: Barišņikovs, pankūkas dabā un nākotnes tehnoloģijām [no 5.jūnija]

1. IDEJA. Pankūku cepšana pie dabas

pankukas pankukas2Tas saucas ‘carb up’. Es teiktu, ka pankūkas tiešām ir ogļhidrātu bumba. Kas ir diemžēl, jo pankūkas man no mazām dienām bijušas viens no mīļākajiem ēdieniem.
Jau lielam un pieaugušam (?) esot, ar pankūku cepšanu man saistās mājīgums. Kas vispār ir milzīga problēma, ja runājam par veselīgu ēšanu. Tradīciju, romantisma apvīšana ap pārtikas produktiem, kuri ir superneveselīgi, ir ļoti slikta lieta. Un pārtikas ražotāji to labi apguvuši. Piemēram, maize. Ja vien tā nav cepta no fermentētiem graudiem, teiksim saldskābā un varbūt pat melnā rupjmaize, tad tā ir nāves smaka. Jā, jā, maize, ja to pērc lielveikalā, ir, iespējams, sūdīgākais pārtikas produkts uzreiz aiz bulciņām. Ogļhidrātu, glutēna, glifosāta un kā tik vēl visa dēļ ne.
Labi, atpakaļ pie pankūku cepšanas. Kopš esmu pievērsies #LowCarbHighFat ēšanai, pankūku cepšana kļuvusi par svētkiem līdzīgu pasākumu. Un kopš izvairos no glutēna, arī jādomā, kā uztaisīt mīklu citādi. Starp citu, gatavojot mīklu no rīsu vai citiem ne-kviešu miltiem, man bija izdevies uztaisīt tikai tādu, lai izceptu mazās, biezās pankūkas. Plānās ne.
Taču tad parādījās Balticovo bezglutēna pankūku mīkla pudelē. Nav ideāli, jo tomēr industriālās ražošanas produkts. Taču es neesmu reliģiozs par bio pārtiku. Patiesību sakot, visbiežāk arī iepērkos lielveikalos. Taču izvairīšanās no glutēna man ir svarīga.
Tad nu lūk, no draugiem aizņēmāmies, manuprāt, izcilu rīku – gāzei pieslēdzamu statīvu ar degli, uz kura var uzlikt lielu pannu, lai varētu izbraukt piknikā cept pankūkas. Izcili! Uz lielās pannas vienlaicīgi var cept 4-5 lielās pankūkas. Un ja liels bērneļu bars jābaro, tad nerodas sajūta, ka cep un neko neizcep.

Šo pannu un degli var nopirkt Gemosā. Varētu pat teikt, ka šāda ierīce ir noteikti ērtāka nekā grils. Pilnīgi noteikti praktiskāka par grilu un mazajām ekskursiju plītiņām. Neaizņem daudz vietas. Izbraucienos ar auto perfekta manta!

 

 
 

2. RĪKI. Twicycle. Velosipēds – treniņiem

twicycle-slide-6Droši vien kā atradums pagaidām vēl nav pārāk praktisks, jo neviens no mums šobrīd nevar ieiet veikalā un nopirkt šo velo. Taču pasūtīt gan.
Kā jau attēlā un video redzams, braucējam ir jāminās gan ar kājām, gan rokām. Kā viņi paši saka, tas ir pilns treniņš visam ķermenim, nevis tikai kājām. Turklāt ar to noteikti pabraukt var krietni vien ātrāk. Ja man tagad nāktos atgriezties pagātnē uz laiku, kad pa Bāzeles ielām ar riteni 3 gadu garumā braukāju diendienā, šāds rīks būtu mans sapnis.

Ļoti iespējams, ka drīzumā šādi velosipēdi būs katram otrajam. Godīgi sakot, nav skaidrs, kādēļ kaut kas tāds netika izgudrots jau krietni ātrāk. Lai gan, ja paskatās uz samērā neseno izgudrojumu – čemodāns ar ritentiņiem – nekā dīvaina tur nav. Čemodāns uz ritentiņiem, kā zināms, ir izgudrots tikai 20.gs., lai arī gan riteņi, gan čemodāni bija pastāvējuši jau daudzus gadu simtus pirms tam.

 

 
 

3. IZKLAIDE/ KULTŪRA. Antigone, Barišņikovs un Rīga. Urbānie Mīti.

urbanie_miti

Rīga. Urbānie mīti.

Teātris Rīgā.

Gribu apskatīt tematu par teātriem kā atradumu mazliet plašākā kontekstā.

Pirmkārt, esmu pateicīgs, ka mēs šeit Latvijā,  īpaši Rīgā, varam baudīt tik lielu teātru daudzveidību un, jāsaka, arī kvalitāti.
Savas dzīves laikā esmu dzīvojis Bāzelē, Šveicē, kura vispār ir viena no Eiropas kultūras epicentriem. Un teātri, kurus savulaik apmeklēju tur (tas bija sen un man tad bija mazāk par 20 gadiem, līdz ar to vērtējums ir neprecīzs), varbūt ir atzītāki tikai tādēļ, ka Bāzele atrodas pašā Eiropas centrā. Mūsu JRT, šķiet, ir bijis tur vairākas reizes un cik man zināms, ovācijas tur bijušas ok.

Tad vēl 2 gadus esmu dzīvojis Dubaijā, kurā visa kā ir pa pilnam, izņemot teātrus un kultūru vispār. Bijām aizgājuši uz vietējās trupas izrādi (“Rozenkrancs un Gildenšterns ir miruši”). Mēs redzējām vidusskolas žetona vakara līmeņa izrādi. Skumji. Tādēļ pirmā atziņa – mēs esam priviliģēti.
Aizvadītajā nedēļā redzēju vienu no sezonas hitiem – “Rīga. Urbānie mīti.” Par hitu viņu vēlos dēvēt tādēļ, ka izrāde apliecināja latviešu humora izjūtu. Spēju parādīt, ka latviešiem tā piemīt. Režisoriski interesanti risinājumi, un ļoti labi rezonēja ar manis paša domām, sajūtām gan tagad, gan vēl 90. gados.
barisnikovs_brodskis

Brodskis/Barišņikovs

Vēl nedaudz par 2 citām izrādēm, kuras gan redzēju jau pirms ilgāka laika. “Brodskis/Barišņikovs” un “Antigone“.
Barišņikova izrāde ir izcila. Taču ne no mākslinieciskā viedokļa. Vai no izklaides viedokļa. ( Patiesību sakot, es daudz knābāju (snaudu)).  Manuprāt, šī izrāde ir labs mārketinga gadījums. Kā teica kāds cilvēks, tāda zvaigzne atbraukusi, tāds, kurš sevi ir pierādījis. Tad nu lūk, es šajā izrādē tikai to vien arī redzēju – aktieris/dejotājs, kurš sevi jau sen pierādījis, spēja apžilbināt vienu lielu daļu auditorijas.

Taču dažas dienas agrāk biju uz Nacionālā teātra Mazās zāles izrādi “Antigone”. Gan režija, gan stāsts, gan morāle, gan aktieriski (šo varu vērtēt un  saprotu vismazāk)

antigone

Antigone

“Antigone” bija labāka. Ja vispār vajag salīdzināt. Un es domāju, ka vajag. Jo viss dzīvē ir izšķiršanās par kaut ko. Viss ir trade-off * un visam ir opportunity cost**.

Lai gan, no otras puses, man ir prieks par to, ka Barišņikovs bija atbraucis un piedalījās izrādēs. Tāpēc, ka:
1) kā saprotu, viņš atguva teātra garšu un ir gatavs turpināt dzīvoties pa teātri,
2) daudziem bija iespēja ieraudzīt savu elku,
3) kāds bija spējīgs ar šo nopelnīt daudz naudas (te domāju to gadījumu ar ss.lv sludinājumu),
4) kāds dabūja interesantu un pieredzējušu cilvēku savās intervijās utml.,
5) kāds vēl atklāja jaunu savas dzīves aizraušanos – dzeju,

6) un es ieguvu tematu, par ko domāt un rakstīt.

 

 
 

4. INSTRUMENTI/ PRODUKTIVITĀTE. Founderskit – dīli dažādiem online servisiem

founderskitArvien vairāk un vairāk cilvēku Latvijā un visā pasaulē domā par e-komerciju, par online mārketingu un kā nopelnīt internetā. Šajā vietnē apkopoti diezgan populāri online instrumenti, kurus iespējams iegādāties ar atlaidēm, uzskaitīts, kuri un cik ilgi izmantojami bez maksas. Tāds kā pa vidu starp ‘pērkamkopā’ un sludinājumu portālu. Domāju, ka kaut kas jaunam startapam iesācējam, vai arī kādam, kurš jau sen plānojis uzsākt darbības internetā, šis varētu noderēt.
Starp piedāvājumiem atrodas tādi kā instapage (landing page veidotājs), 99designs (crowdsourcing vietne dizaina un radošajiem darbiņiem), Skillshare (online kursi un apmācības), RescueTime (produktivitātes un tavas uzvedības mērītājs, kuru, starp citu, bezmaksas versijā izmantoju).
Ir tikai viens liels mīnuss – šīs lapas pakaplojums maksā $ 59.Taču šķiet, ka tas varētu būt tā vērts, ja ir padomā iegādāties kādas lietas. Lai gan daudz kas no dīliem, kuri uzskaitīti FoundersKit lapā, bieži vien pieejams arī pa tiešo. Tā, ka, iespējams, var iztikt bez maksāšanas.

Kad šo Founderskit biju ielicis arī Facebook’ā, Ieva Treija (viņas mārketinga blogs šeit), kas ļoti dāsni dalās ar dažādām mārketinga noderīgām lietām, vēl kā papildu bonusu ieteica aplūkot arī šo – http://startupstash.com/ – papildu rīks, kas gluži nepiedāvā dīlus, atlaides utml.,  bet labi uzskaitījis lietas, kas ir pieejams.

 

 
 

5. GRĀMATA. Darba ražīgums (Productivity) ir priekš robotiem. Kevin Kelly

kevin_kellyKevin Kelly ir viens no tiem, kurš ļoti tiek respektēts kā tehnoloģiju pārzinātājs tādā globālā kontekstā. Kādreizējais žurnāla “Wired magazine” dibinātājs un redaktors, quantified-self kustības pionieris. Zināms arī kā mini-grāmatiņas “1000 true fans” par mārketingu autors. Nupat laidis klajā savu jaunāko grāmatu “Inevitable Understanding Technological Forces Future“, kura noderēs ikvienam, kurš šobrīd darbojas tehnoloģiju jomā vai vēlas to darīt. Ņemot vērā, ka mēs ikviens arvien vairāk tiksim ierauti tehnoloģiju, ierīču, mākslīgā intelekta virpulī, grāmata ir obligāta lasāmviela.
Es pats vēl to neesmu lasījis, taču dzirdēju divus podkāstu, kurā Kevin tiek intervēts. Aizraujoši, super interesanti un pats galvenais – daudziem, iespējams, acis atveroši.
Kevin stāsta par virtuālo realitāti, par mākslīgo intelektu, par to, kā nākotnē mainīsies darba tirgus. Un ka svarīgākās cilvēku īpašības, prasmes, kuras uzlabot, būtu saskarsme, spēja kombinēt lietas, savilkt paralēles.

Pieņemt lēmumus ar racionālu pieeju, plikas zināšanas un produktivitāte apjoma ziņā – tās visas ir un arvien vairāk būs domātas robotiem.

 

 
 

Neiekļuva topā:
Posted in 5 lietas and tagged , , , .