#40 – 5 atradumi: Rocketbean kafija, jauns podkāsts un cilvēku domāšanas kļūdas

1. VIETA. Rocketbean roastery

Rocket2 Rocket ancis_rocket1Ar Anci mēs iepazināmies Dubaijā. Super forši cilvēki, labi draugi. Pateicoties šim iepazīšanās notikumam toreiz brīvdabas izstādē “The Taste of Dubai”, kurā es piedalījos ar savu Vom Fass, bet Ancis ar kafijām, mēs nodibinājām neformālu latviešu biedrību, uz Facebook grupas bāzes (kura nu jau izaugusi par ļoti lielu platformu – tagad tajā ir jau 313 biedru). Taču ne par to ir stāsts.
Ancis nebija vienīgais, ar kuru es iepazinos, un ne es biju vienīgais, kurš ar kādu iepazinās. Manam dēlam par vienu no labākajām draudzenēm kļuva Anča meita. Nu, tad lūk, tikām uzaicināti uz Anča meitas dzimšanas dienas svinībām Rocketbean Roastery.
Kamēr bērni devās nelielā ekskursijā uz Laimas šokolādes muzeju, tikmēr pieaugušajiem Ancis noorganizēja kafijas degustāciju ar paplašinātu stāstu par kafiju, par kafijas grauzdēšanu utml.
(Iespējams, labākā kafija Baltijā ir dabūjama tieši Rocketbean.)
Pirmkārt, Ancis vairāk nekā stundu garajā stāstā lieliski izstāstīja dažādas būtiskas niansītes par kafijas audzēšanu, ievākšanu, kvalitāti, grauzdēšanu. Taču īpašs moments bija pati kafijas degustēšana. Mēs garšojām 4 Rocketbean kafijas, parasto Merrild, Rīgas grauzdētavas un Kopi Luwak (no pērtiķveidīgo kaķu kakām ievāktās kafijas).
Kā jau Ancis arī minēja, daudziem laba, augstas kvalitātes kafija sākotnēji šķiet ūdeņaina. Tā patiešām ir, tomēr, ja tiec pāri tai suslīgajai sajūtai, aromātu un garšas bagātība ir fenomenāla. Tagad mana rīta kafija (Lavazza), kuru parasti dzeru, liekas tāds draņķis…
Katrā ziņā, varu vien ieteikt doties nobaudīt kafiju Rocketbean kafejnīcā, turpat arī to iegādāties mājām. Un, ja vari saorganizēt kādu nelielu bariņu ar kafijas baudītājiem, tad pilnīgi noteikti var sarunāt arī ekskursiju grauzdētavā. Kas pati par sevi ir ļoti simpātiska vieta. Vēl arī tāda ideja: noorganizēt līdzīgu bērnu pasākumu – bērni uz šokolādi, vecāki uz kafiju.

Papildus apstiprinājums tam, ka Rocketbean čaļi ne tikai zina, ko dara, bet ir izvirzījuši super augstas ambīcijas (kuras, starp citu, viņiem arī izdodas sasniegt), ir arī mans personīgais vērojums. Arturs Taškāns ir viens no pavisam nedaudzajiem Rīgas pavāriem, kurš regulāri pasūta Vom Fass eļļas un balzametiķus. Tādēļ Rocketbean var nobaudīt super labus ēdienus ar Vom Fass garšiņām.

 

 
 

2. CILVĒKA DABA. Prokrastinācija

procrastinPar prokrastināciju, par komforta/ārpus komforta zonu, par bailēm, par nedrošību utt., utjp. interese ir visiem, jeb par to, kā no tā visa tikt vaļā, tiek rakstīts daudz grāmatu. Ja apgriež to visu otrādi, kas tad ir tas, kas visus interesē? Tā ir laime. Tūkstošiem grāmatu par to tiek sarakstīts. Tas ir aktuāli. Taču tāpat kā ar diētām, kuru ir simtiem un arvien rodas jaunas un jaunas, tā ir arī ar risinājumiem, kā sasniegt laimi un tikt vaļā no bailēm.
Būtībā visa šī  ir tik daudz tāpēc, ka nekas no tā visa nedarbojas. Vai arī nesniedz atbildes, kādas cilvēks grib dzirdēt.
Mani uzrunāja quora atbilde uz jautājumu: “Kāds būtu efektīvākais veids, kā tikt galā ar prokrastināciju?”
It kā ļoti konkrēts temats tieši par darbu/ lietu atlikšanu uz vēlāku, tačumanuprātsniedz labu versiju par to, kādēļ vispār tādas iekšējas problēmas ir ikvienam no mums. PILNĪGI VISIEM!

Šajā atbildē īsumā iedots labs pārskats par cilvēka būtību ļoti konspektētā, pat ilustrētā veidā. Pamatdoma ir tāda, ka mūsos jeb, precīzāk sakot, mūsu smadzenēs dzīvo gudrais zinātnieks Einšteins un nu-tā-ne-pārāk-gudrais reptīlis. Ja zinātnieks grib kaut ko nopietnu un svarīgu, tad reptīlis kā mazs bērns spītējas. Tas bieži klausa Einšteinu, tomēr pārāk striktos rāmjos tas arī nav gatavs iekļauties.

 

 
 

3. VALODA. man likās, ka es sapņoju, bet es sapņoju, ka man likās.

RitasvitaKaut kā automātiski no rītiem tiek ieslēgts radio, kurš pamatā uztjūnēts uz SWH. Tas ir, kamēr es pats augšā pirms visiem, man austiņās skan BiNaural beats. Taču, kad mostas visi, tad sāk skanēt “Rīta svīta“.
Tik labi un jautri kā “BeBe brokastis” vairs nav, tomēr šad un tad kaut kas elegents izskan arī tur.
Tā nu aizvadītajā nedēļā kaut kā nejaušības pēc saklausīju vārdu kalambūru. Tas uzrunāja uzreiz, lai gan es pilnīgi nesapratu, kā tie vārdi savirknēti. Man nācās pierakstīt dzirdēto un kādas 3 reizes izlasīt, lai saprastu, ka tas ir absolūti ģeniāls teikums. Kādu neviens mākslīgais intelekts nespēs sacerēt, lai vai kā attīstītos šī nozare.

Neko diži komentēt te nav jēgas. Arī neko skaidrot. Mani laikam šoreiz fascinēja tas, cik tēlains un abstrakts, taču vienlaicīgi konkrēts brīžiem ir valodas potenciāls.

 

 
 

4. PODKĀSTS. Jauns podkāsts Econ talk – Intervija ar Yuval Harari, grāmatas “Sapiens” autoru

EconTalkCDcoverSamērā nesen atradumos no xx.XXXXX jau reiz minēju podkāstu, kura temati un sarunas sniedzas tālāk par šī gada vai piecgades aktualitāti. Tas bija Long now foundation, kura uzstādījums ir tiešs un nepārprotams – kā ietekmēt ilgtermiņa ideju veidošanos, kā pasaule attīstās ilgākā laika periodā.
Šis EconTalk podkāsts tādā izpratnē ir nedaudz ar tagadnes aktualitātes perspektīvu, tomēr apskata lietas globālos kontekstos, vērā ņemot arī pasaules attīstību, tendences, tehnoloģijas, cilvēku vājības, tipiskumu utml.
Vadītājs Russ Roberts ir ekonomists, ko sarunās arī var manīt, pie tam ļoti kritisks, domājošs un intervējamo izaicinošs (challenging) ekonomists.
Uzķēru šo podkāstu pateicoties kādai grāmatai, kura ir viena no nākamajām, ko plānoju lasīt – Yuval Harari “Sapiens” – par kuru nu jau esmu dzirdējis tik ārkārtīgi daudz. Vēlējos noklausīties interviju ar grāmatas autoru. Man iepatikās podkāsta formāts un saturs, tādēļ nolēmu paklausīties vēl kādu epizodi. Līdz nolēmu, ka jāabonē arī šis podkāsts.

Tagad es varu rekomendēt to ikvienam, kuru interesē uzzināt par tagadnes pasaules (ekonomikas) attīstību lielākās kopsakarībās, par kādām avīzēs un pat žurnālos īpaši izlasīt nav iespējams. Koncentrētā un pārdomātā formā.

 

 
 

 

5. GRĀMATA. Daniel Kahneman “Thinking fast and slow”

Blank bookcover with clipping path

Nezinu, vai grāmata ir bieza (lai gan, šķiet, esmu redzējis, ka ir pabieza), taču izlasītā procenti uz mana Kindle pieaug ļoti lēni. Tagad esmu tieši pusē. Un nav gluži tā, ka 50% no grāmatas būtu izlasījis pagājušajā nedēļā. Patiesību sakot, lasu to jau nedēļas, taču aizvadītajā nedēļā man nācās diezgan bieži izmantot kādu principu, kas tiek aprakstīts grāmatā. Tādēļ jāizceļ šī grāmata kā atradums.

Vispār grāmata, vismaz līdz tād pusei, daudz apskata to, kā visu mūsu domāšana, uztvere ir atkarīga no tā, kā tiek iedarbinātas mūsu sistēmas #1 un #2. Caur šo abu sistēmu darbībām pa daļai tiek skaidrots, kādēļ cilvēki spriež tik kļūdaini, kādēļ faktiski uz savām domām, racionalitāti cilvēks sevišķi paļauties nevar. Ideja ir tāda, ka sistēma #1 darbojas automātiski, tā ļauj cilvēkam būt slinkam, reaģēt un būt tā, kā ir vieglāk un nesāpīgāk. Un tas ir saprotams. Ja smadzenes apēd tik daudz enerģijas, tad tām jādarbojas maksimāli automatiskā jeb saudzīgā režīmā. Un ja, piemēram, parādās briesmas, tad ir jāspēj reaģēt automātiski, instinktīvi un intuitīvi.
Sistēma #2 tiek darbināta, kad cilvēks apzināti sāk analizēt, domāt un fokusēti pievērst uzmanību kaut kam. Tad cilvēks var būt daudz maz racionāls un paļauties uz saviem spriedumiem. Taču tas ir tik grūti un reti!!!
Tādēļ, izdarot secinājumus, pieņemot lēmumus, vajadzētu atrast mehāniku, kā bez liekām emocijām, bez intuitīvas iesaistīšanās nonākt pie gala iznākuma. Piemēram, kā izrādās, pieņemot darbā jaunu darbinieku, lielākoties jaunais darbinieks tiek izraudzīts paļaujoties uz fīlingu, ka tas ir tas īstais kadrs. Taču, kā pats Kānemans pēc savas pieredzes min, iespēja tikt līdz labākajam darbiniekam šādā veidā (intervējot utml. sarunā pārbaudot), ir tikai nedaudz lielāka nekā nejauši no kaudzes izvelkot CV un izvēloties tādā veidā.
Kānemans saka, ka aukstasinīgi izvirzot kritērijus, uzdodot izpildīt uzdevumus jeb atbildēt uz anketveidīgiem jautājumiem, pēc tam vērtējot ar cipariem/ ballēm/ atzīmēm, precīzāk (taču nebūt ne ideāli) būtu izvēlēties pēc labākā gala rezultāta. Par spīti intuīcijai un tā saucamajai cilvēku pazīšanai, šis varētu izrādīties kā krietni labāks mehānisms.
Grāmatā vēl labi apskatīti arī citi cilvēku tā sauktie bias. Un, domāju, ka arī turpmāk veltīšu daudz laika un uzmanības, lai pastudētu cilvēkus un viņu bias’us jeb dabīgo kļūdainumu.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , .