#38 – 5 atradumi: kā plānot naudas, aliexpress aizstājējs un sound poets dziesma [no 15.maija]

1. IKDIENAS FILOZOFIJA. Nav jābūt grūti

chase-jarvis-30-days-of-genius-on-the-tim-ferriss-show

Attēls no Tim Ferriss bloga: fourhourworkweek.com

Kāds paziņa mani nesen uz ielas uzrunāja ar “čau, Tim Ferriss!” Man liekas, viņš mani tā bija nosaucis jau kaut kur arī virtuāli. Ja viņš tagad lasa šīs rindas, tad sveiciens!

 Jāatzīst, ka man tas ne pārāk patīk. Lai gan, arī drusku patīk.
Iemesls, kādēļ viņš mani tā nosauca, droši vien ir tāds, ka daudz atsaucos, daudz pieminu lietas, par kurām rakstījis un runājis Tims. Tā ir, esmu daudz izmantojis resursus, kurus piegādājis Ferriss. No vienas puses, ja ir kaut kas labs, tad es mēģinu to piefiskēt. Un daru to ne tikai no Tima vien. Vispār jāšaubās, vai jebko cilvēks jebkādā veidā izgudro pats. Tai pat laikā, protams, Tims taču nav monopolists, ka viņam vienīgajam pieder ekskluzīvas tiesības uz jautājumu – ko tu ieteiktu sev, kad tev bija 20 gadi. Kas interesanti, tad daudz lietu viņš aizņēmies no citiem. Tim Ferriss ir labs un dzirdams rupors labām idejām.
Šajos atardumos man jāmin kāda izcila atziņa, kura minēta vienā no nesenajiem Tim Ferriss podkāstiem kopā ar fotogrāfu Chase Jarvis. Un šī atziņa ir – ja tas ir kas vērtīgs un labs, un liels, un visādi citādi vērā ņemams, pat sapņu īstenošanas virzienā – tam nav jabūt grūti! Mazliet ejot roku rokā ar pagājušās reizes Taylor Pearson rakstu, kad lielākajai daļai cilvēku liekas, ka neveiksmju pamatā ir pārāk maza strādāšana. To tak mēs itkā redzam, ka labs sniegums ir bijis tad, kad ir grūti. Gan sportojot, gan iesaistoties projektos, ja pēc aktivitātes vai dienas tu nejūties ļoti noguris un iztērējis daudz enerģijas, tad tev nemaz neliekas, ka kaut kas ir padarīts. Taču tā tam nav obligāti jābūt. Varbūt pat otrādi – pārāk daudz un pārāk grūti ir gluži neproduktīvi un kaitīgi.

Es arvien vairāk sliecos domāt, ka tiešām būt ceļā uz kaut ko patiesi nozīmīgu, iespējams, prasīs daudz laika un pacietības, taču tam NAV JĀBŪT GRŪTI.

 

 
 

2. MŪZIKA. The Sound Poets” dziesma “Kalniem pāri” maratona kontekstā

soundpoetsPagājušajā nedēļā noskrēju savu 5.maratonu. Bija grūti. Bija smagi. Tomēr likumsakarīgi. Galvenokārt tādēļ, ka praktiski negatavojos. Lai nav pārpratumu, nav arī tā, ka neko neesmu darījis. Formā esmu visu laiku. Tomēr speciālu gatavošanos skrējienam neveicu. Tikai 1x10km un 1x20km. Un jebkurš, kas ir skrējis garos gabalus, zinās teikt, ka tas nekas nav.
Labās ziņas ir tādas, ka par spīti tik niecīgajam treniņam, spēju noskriet ātrāk (tagad Rīgā 3:53) nekā savulaik Berlīnē (3:54), kad gatavojos nopietni.
Bez uztura, kam pateicoties šoreiz biju iegājis ketozē, kā arī biju veicis fiziskos treniņus kājām un papildu elpošanai. Domāju, tas ir izšķiroši vidusmēra skrējējam. Ja tikai skrien un sēž uz auzu pārslām (un vispār ogļhidrātiem), tad neko labu stabili nevar sasniegt.
Un kur tad ir atradums? Atradums ir tāds. Ir tāda dziesma – “Kalniem pāri”. Laba dziesma. Tikai nezin’ kādēļ nekad nebiju iedziļinājies vārdos. Tomēr tie, tikko finišējot, ar asiņainiem krūšu galiem, ar smagām kājām, man beidzot pielēca. Vārdi ir tādi: “kalniem pāri, citi kalni būs”.
Un, ko tu domā, man ienāca prātā, ka es gribētu būt tajā klubiņā, kas spējuši noskriet maratonu ātrāk nekā 3 stundās.

Lūk, jums, vēl viens kalns!

 

 
 

3. INSTRUMENTI. Pomodoro tehnika. 

pomodoroCik esmu dzirdējis un lasījis, tad ļoti daudzi zvēr pie tomāta jeb pomodoro tehnikas. Ideja tāda – cilvēkam ir piemērots strādāt aptuveni ~25 minūšu garos nogriežņos. Starplaikos ņemot 5 minūšu pārtraukumus. Tā saucamais deep work, par kuru rakstīju šajos atradumos, bet par ko runājis ir Cal Newport, ir iespējams, visticamāk, ne vairāk kā 2-3 stundas dienā. Kas nozīmē, ka varētu sadalīt dziļo darbu plus-mīnus 5-6 pomodoro nogriežņos. Man likās interesanti. Vēl baigo verdiktu par šo izteikt nevaru. Taču šķiet, ka varētu būt labs efekts.
Turpināšu ziņot.
Starp citu, nosaukums, šķiet nācis no visparastākā virtuves cepeškrāsns taimera tomāta formā. Kā redzams attēlā.

 

 
 

4. FINANŠU PADOMI. ieguldīt un uzkrāt pirms tērē.

life_lessonNauda. Tas ir temats, ar kuru man ir problēmas tā pat kā lielākajai daļai cilvēku. Butībā, naudas trūkums vai tās esamība diezgan lielā mērā ir prāta stāvokļa jautājums. Es par to daudz nerakstu, taču daudz domāju. Iespējams, ka vairāk vajadzētu arī rakstīt. Kā tas pierādījies vairākkārt, es diezgan veiksmīgi uzlaboju tieši tās sfēras, par kurām rakstu.
Tātad, finanses un nauda ir psihloģijas, prāta un attieksmes jautājums. Tās uzlabot var tad, ja pie tā pareizi pieiet.
Man šajā reizē ir divi atradumi, kas ir samērā vienkāršas un primitīvas lietas, bet kuras reti kurš pilnībā izprot. Un pat ja izprot, tad neīsteno.
1) izdevumi un neizdevumi – kā to uztvert. Domāju, ka vainot cilvēkus nepareizā pieejā īsti nevar. Ņemot vērā, ka akcijas, atlaides un ietaupījumus reklāmē uz katra stūra. Tas iesēdies tik dziļi prātos un sajūtās, ka jebkura atlaide tiek uztverta kā ietaupījums. Šai sakarā  – ja kaut kas maksā 10€, bet tu to nopērc par 7,50€, tad tu neietaupīji wealthy2,50€. Bet iztērēji 7,50€.
2) princips, kad invsetēt vai  sākt uzkrāt pirms, sākt to tērēt. Protams, ja šodien vēlies sākt atlikt naudu uzkrāšanai, kad jāmaksā rēķini un jāmaksā par tik daudz svarīgām lietām, būs ļoti grūti. Tomēr ieplānot atlikt kaut vai 5€ mēnesī, iemaksāt kādā uzkrāšanas kontā utml., no kura nevar dabūt naudu atpakaļ uzreiz. Un tikai tad sākt pirkt un tērēt līdzekļus izpriecām un baudām.

 

 
 

5. E-IEPIRKŠANĀS. Aliexpress daudz gaumīgāka alternatīva

gearbestTūlīt aiz uzkrāšanas un investēšanas padoma, lūk, kā tērēt, kad viss atlicināts!
Neesmu vēl neko pasūtījis, taču man likās interesanta vietne. Piemēram, nopirktu sev pulksteni ar hronometru. Kad skrienu, tad īsti neizmantoju visus smalkos pulsometrus un ko vēl ne. Man ir vajadzīgs vienkārši sekunžu mērītājs. Līdz šim izmantoju parastu casio hipsteru pulksteni. Un tā kā manas prasības nav lielas, tad nolēmu pasūtīt lētu ķīnieti. Un tad tas būs veids, kā pārbaudīt šo vietni ali express vietā.
Un vispār, pārskrienot pāri, man liekas, ka relatīvi interesantas mantas. Ir vērts pašķirstīt, ja kaut kādas patērētāja tieksmes tomēr izaicina.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , , .