#36 – 5 atradumi: kafijas smūtijs, pierādījumu medicīna, kā audzināt bērnus un labāk rakstīt

1. IKDIENA. Embrace boredom

Nesen iznākusi Cal Newport grāmata “Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World“, kuru es, starp citu, neesmu izlasījis. Taču šad un tad palasu Cal Newport blogu. Un ar vienu no šīs grāmatas konceptiem esmu jau iepazinies, un proti – veicini/ atbalsti garlaicību.

Lielākajam vairumam no Jums, tāpat kā man, arvien vairāk un vairāk pieaug atkarība no nemitīgiem ārējiem stimuliem. Ikvienā brīdī, kad nekas nenotiek, smadzenes fizioloģiski prasa kaut kādu darbību, stimulu, signālus. Tādēļ jau tik daudz autovadītāju lieto telefonus braucot, jo arī braukšana pie stūres var radīt pārāk mazu smadzenisko iesaistīšanos.
Būt šādā atkarībā patiesībā ir samērā slikti, jo tad mūsu smadzenes, uztvere, domāšana utml. faktiski darbojas reaktīvajā režīmā. Smadzenes reaģē, nevis rada. Taču tā kā man ļoti gribas būt radošam, izdomāt idejas, pieņemt lēmumus, plānot vai vienkārši baudīt sīkumus, tad tas viss ir stipri vien iegrožots.

“Atbalsti garlaicību” idejas pamatā ir ikvienā brīdī, kurā tev liekas, ka vajadzētu kaut ko izdomāt, ko darīt, skatīties telefonā, datorā, vai TV (ievēroji, ka pārsvarā ekrāni?), tad patrenējies atturēties. Lai kļūst garlaicīgi. Kad smadzenes jutīs, ka garlaicība ir jaunais NORMĀLI, tās pašas aktivizēsies uz stimulu radīšanu. To sauc par radošumu.

 

 
 

2. ĒDIENS. Kafijas smūtijs
kafijas_smoothie
Esmu ja minējis, ka savulaik man bija iecere taisīt biznesu ar smūtijiem. Šobrīd šī ideja ir nolikta malā. Taču tā kā šur tur informācija par smūtijiem un dzeramzupām figurē www.skaties.lv man palūdza izdomāt un nodemonstrēt 5 smūtiju receptes, kuras viņi pie manis un uzfilmēja.
Viens no iemesliem, kādēļ es īpaši cītīgi neturpināju urbt smūtiju virzienā, ir pavisam vienkāršais fakts, ka es to īsti nejutu kā “savu” lietu. Ņemot vērā, ka cilvēkiem smūtiji vislabāk garšo saldi, bet saldi nozīmē – piebāzti ar ogļhidrātiem. Un tas nav manā gaumē.
Kad domāju receptes filmēšanai, cik vien var centos sameklēt tādas garšu un sastāvdaļu kombinācijas, lai smūtiji būtu maksimāli LCHF jeb ar vairāk tauku, mazāk ogļhidrātu. Līdz ar to garšu izteiksmīgums ir būtisks.
Viena no receptēm man bija eksperiments pašam, taču izdevies ar uzviju. Tas bija kafijas smūtijs. Kuru tagad siltajā laikā jebkurā kafejnīcā varētu pasniegt kā kafijas_smoothie2super krutu auksto kafiju.

Sastāvdaļas: stipra kafija vai espresso, saldēts banāns, kokosriekstu ūdens (var arī pienu), drusku mandeles, čia sēklas, nedaudz medus, ledus (opcija).

 

 
 

3. MEDICĪNA. Evidence based medicine jeb pierādījumu medicīna
EBMVienam otram apsēstība ar ‘pierādījumu medicīnu’ ir tik liela, ka viens otrs jau vairs nesaprot, ka t.s. anekdotiskie vai individuālie novērojumi arī ir pierādījums. Pie kam, kad kādam konkrētam cilvēkam ir kāda veselības liksta, kad ir kaut kas jāvērš par labu, tad viņu nereti neinteresē kaut kādi masu pētījumi, ja viņš ietilpst tajos standarta novirzes procentos (statistikas jēdziens).
Tādēļ, lai būtu drusku lielāka skaidrība par to, kas tad īsti ir ‘pierādījumu medicīna’, šajā NCBI (National Center for Biotechnology Information ) rakstiņā lieliski aprakstīts, kas tad ir tie pierādījumi un kas tie nav.

Droši vien, ka var kritizēt arī pašu rakstu, ka tas veidots bez pierādījumiem. Tāpat kā virkni zinātnieku, kas uzdrošinās vismaz domās pieļaut, ka dabā ir kas vairāk, nekā tikai tas, kas ir pierādīts placebo dubultaklajos randomizētos pētījumos.

 

 
 

Attēls: https://unsplash.com/@djmalecki

Attēls: https://unsplash.com/@djmalecki

Nezinu, kā pareizi būtu latviskot šo Pigmaliona efektu. Taču ideja ir – kā iedrošināt un motivēt, piemēram, bērnus, lai viņiem būtu straujāki izaugsmes un attītstības rezultāti. Proti, neatkarīgi no tā, cik bērns (tas attiecas arī uz pieaugušajiem, piemēram, darba vietās) ir advancēts un ar kādu potenciālu, pozitīva iznākuma gaidu uzlikšana uz viņu, dara brīnumus. Citiem vārdiem sakot, ja bērnam vai arī, teiksim, jaunajam darbiniekam tiks darīts zināms, ka uz viņu liec lielas cerības un redzi, ka no viņa varētu iznākt labs lietaskoks, tad, visticamāk, tā arī būs. Diemžēl tas darbojas arī pretēji. Norādot uz cilvēka nespēju un zemo potenciālu, diemžēl ir gaidāms slikts sniegums.

Pateicoties šim atradumam, man atmiņā atausa kāda sīka epizode, pēc kuras manā dzīvē daudz kas mainījās. Es neesmu 100% drošs, ka šī epizode patiešām ir iemesls tam, tomēr citu neko nevaru savilkt kopā.

Proti, kādu dienu pēc treniņa (es kādreiz Ogrē trenējos basketbolā) treneris Jānis Puzāks pasauca mani pie sevis. Kaut kā togad, šķiet, bija daži puikas, kas bija beiguši nākt uz nodarbībām, tādēļ, iespējams, bija kaut kādas sīkas sastāva problēmas. Un treneris man saka, ka esot ievērojis manī kaut kādas tādas disciplīnas un darba spējas, un tādēļ liek cerības uz mani. Tā kā sastāvā gaidāmas dažādas problēmas, nav vairs tik daudz to puiku, tad es samērā tuvā nākotnē varētu būt viens no pamatsastāva spēlētājiem. Jāatzīst, šis viss mani ļoti pārsteidza. Jo es nekādā gadījumā nebiju nekāds baigi labais spēlētājs. Visu bērnību esmu deldējis soliņu. Trenera teiktais atstāja uz mani iespaidu. Vismaz retrospektivi uz to atskatoties. Es tiešām samērā strauji kļuvu daudz labāks kā sportiski, tā arī skolā. Šķiet, tieši tā mācību gada 2. semestrī no 8 trijniekiem uz liecības man vairs bija tikai 1. Un latviešu valdodā, kurā tolaik šķita teju neiespējami kādreiz kaut vienam klases biedram dabūt ko labāku par trijnieku, man bija 4. Tas bija gads, kad Pigmaliona efekts nostrādāja uz mani. Un neredzu iesmeslu, kādēļ, lai ikviens to nevarētu izmantot ar jebkuru!

 

 
 

5. INSTRUMENTS RAKSTĪŠANAI. Padoms rakstīšanai
Attēls: https://unsplash.com/@aaronburden

Attēls: https://unsplash.com/@aaronburden

Apstākļvārdi un īpašības vārdi (adverbs un adjectives) pārāk bieži ir rakstīšanas kruķi. Droši vien jāpiekrīt. Jo tos izmantot ir viegli. Tos diemžēl māca izmantot skolās. Man tā bija. Manas skolas laikā esmu pieredzējis ļoti daudzas latviešu valodas un literatūras skolotājas. Un tā vien šķiet, ka sacerējumu rakstīšanā lielākas balles dod tiem, kuri skaistiem un brīnišķīgiem apstākļvārdiem un īpašības vārdiem spēj izkrāsot tekstu. Un ja kādam ir švaka atzīme sacerējumā, tad viņam liekas, ka jo vairāk īpašības vārdu, jo labāk. Rezultātā teksts tiek pārpičkāts ar skaistiem, brīnišķīgiem un daiļiem īpašības vārdiem. Tā, lai viss skan burvīgi, apbrīnojami un debešķīgi.

Lai gan, iespējams, labāk skanēs, ja teiks – rakstīt, lai ausij tīkami. Vārdus savirpināt, lai smadzenes dejo. Droši vien šādi pelēkās šūniņas iet burbuļvannā.

 

 
 

Neiekļuva topā:
– Bezmaksas dizains (un arī maksas) mockup files – http://store.mockupzone.com/free-demo-coffee-branding-and-packages-hero-image/
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , .