#30 – 5 atradumi no 21.marta

1. ATZIŅAS. 5×5 by James Altucher
5by5Tas, kādi mēs esam, pilnībā  atkarīgs no tā, kur, kā, ar ko, kādā veidā mēs esam un visu darām. Ar ko pavadām laiku un sarunājamies, ko ēdam, ko lasām, ko redzam, ko jūtam, dzirdam utt. Tādēļ šie teicieni – parādi man savu {ieliec šeit jebkuru vārdu} un es pateikšu, kas tu esi – ir patiess un atbilst realitātei. Cilvēks nevar sagaidīt, ka viņš būs tāds un tāds, ja nedarīs to un to.
Man pašam tikai samērā nesen izdevās apzināties šo gudrību, kuru pilnībā neievēroju. Es, un droši vien daudzi, pie sevis klusi sapņo, kā kļūt par labākiem, smukākiem, stiprākiem, bagātākiem, gudrākiem. Taču sapņot vien ir par maz. Ir jādarbojas. Ir jāsāk process. Ir jāsaprot, konkrēti kuras lietas gribi uzlabot kā pirmās, un jāsāk meklēt tās 5 lietas, kuras tevi padarīs par iespējami labāko sevi, kāds vien iespējams.

Šī info grafika ir laba, ko izdrukāt, ielikt makā vai piespraust vannasistabā pie spoguļa. Galvenais iesākt ceļu un meklēt 5 lietas.

 

 
 

2. TEICIENS/ GUDRĪBA. Par šķībajiem kokiem. “One should not be too straightforward. Go and see the forest. The straight trees are cut down, the crooked ones are left standing.” Kautilya, indiešu filosōfs 3.gs. P.m.ē
the-crooked-forestŅemot vērā, ka caurspīdīgums, atklātība, aizskaramība šobrīd arvien vairāk tiek celtas priekšplānā, kopā ar sociālo tīklu ienākšanu, ļoti aktuāli ir uzdot sev jautājumu – cik tālu esi gatavs iet. Šo zaru liecot, tas vienā brīdī var salūzt. Lai gan no otras puses, šķiet, drīzāk ir jānodefinē, kas ir tās lietas (principiāli), par kurām runāt un kuras atstāt pilnīgā privātumā.
Ir skaidrs, ka šāda pelekā zona ir savu bērnu fotogrāfiju publicēšana feisbuka vai instagrama profilā. Otra šķautne ir atklāt savas dzīves procesu, dalīties ar pieredzi, cerot, ka kādam tas palīdzēs tikt galā ar savām problēmām. Atspoguļot procesus, grūtības un precīzi parādīt, kā tiec galā ar problēmām, kā pieej šim procesam. Smalkā līnija, kuru viegli pārkāpt ir tad, kad šāda atklātība sāk pāriet neapmierinātības un sūdzēšanās virzienā. Pārāk intīmu detaļu atklāšana var sākt atraidīt.

 Tieši šādi es saprotu šo teicienu. Neesi pārāk tiešs, uzturi nedaudz noslēpumainību un privātumu, un tu iegūsi lielākus trumpjus.

 

 
 

loose_jeans_188233Negatīvs padoms arī ir padoms. Iespējams, ka tas pat ir labāks padoms nekā tāds, kurā pamācīts, kā jādara. Tas saskaņā ar Nassim Taleb. Viņš uzskata, ka grāmatas no sērija ’10 veidi kā [kaut ko izdarīt vai sasniegt]’, nav vispār ņemamas vērā, jo tajās nav ietvertas individuālas atšķirības, kas pārsvarā arī neļauj šabloniski imitēt cita darbības. Tādēļ neko sasniegt tā nav iespējams. Daudz efektīvāk būtu sekot negatīvajam padomam jeb padomam, ko nedarīt, vai kas nestrādā.
Šajā atradumā ir Quora atbilde uz jautājumu,  kas ir bīstamākie notievēšanas paņēmieni – 1) skriet katru dienu. Savulaik jau žurnālā “Klubs” rakstā “Fitnesa glorifikācija” rakstīju par to, ka tipiski ir pārtrenēties. Uztura spečuki mums saka, ka viens no galvenajiem aptaukošanās iemesliem ir pārāk mazkustīgs dzīvesveids. Tā nu liela daļa tver to un domā, ka vairāk sportot nozīmē ātrāk un labāk notievēt. Tā tas nebūs gan. Par to, kā ir drīzāk, aprakstīts šeit.
2) ēst vairāk augļu. Šis varētu izklausīties pretrunīgi, tomēr tas ir jāzina. Ēst augļus nozīmē ēst daudz cukura. Es bieži dzirdu, īpaši sukāžu tirgotājus, minam, ka sukādēs nav pievienots cukurs. Tajās esot tikai dabīgais cukurs. Organismam ir pilnīgi pofig, kāds cukurs. Cukurs padara resnus!

Šeit pieminēju tikai 2 piemērus. Uz jautājumu kopā ir sniegtas 14 atbildes. Ja temats interesē, tad būs interesanti palasīt.

 

 
 

ezers

Dubkalnu ezers, vēl aizsalis

4. VIETA. Ogres skatu tornis + Dubkalnu karjers

Kopā ar ģimeni biju aizbraucis uz Ogri pie mammas. Taču pirms tam nolēmām beidzot aziet uz skatu torni, uz kuru jau sen gribēju aizvest savus bērnus.

Pats par sevi skatu tornis nav nekas unikāls, arī skats nav nekas ārkārtīgi mega iespaidīgs. Manuprāt, skatu torņa īpašā lieta ir tas, ka tajā kāpt un atrasties ir samērā bailīgi. Tornim ir margas un viss ir droši, taču atvērtā konstrukcija, kā arī tas, ka tornis vējā nedaudz līgojas, piedod tam nedrošas sajūtas. Uzkāpām visi augšā, aicināju visus uzaisīt selfiju un tieši tajā momentā uzpūta ļoti stiprs vējš un tornis salīgojās. Sieva un bērni jau nākamajā mirklī bija lejā.
ezers2

Skats no mežiņa uz Dubkalnu ezeru

Es lejā neskrēju, taču atzīstu, ka sajūta bija kutelīga.

Pēc torņa turpinājām pastaigāties pa meža takām. Es zināju, ka nedaudz uz priekšu jābūt ezeram. Pareizāk sakot, Dubkalnu karjeram. Es, kā dzimis un audzis ogrēnietis, tikai vakar uzzināju, ka šo ūdens tilpni tā sauc. Domāju, lielai daļai ogrēniešu šis nosaukums nav zināms.

Lai vai kā, nonācām līdz ezeram. Tas izrādījās krietni tuvāk, nekā biju iedomājies. No torņa puses tam pienāk no stāvas kraujas puses.

tornis

Skatu tornis

Ar ārkārtīgi skaistu skatu.

Tas atrodas tikai pusstundas braucienā no Rīgas. Ir tā vērts. Pēc pastaigas iegriezieties pie mana čoma picērijā  “Senjorita Kukū” un Jums būs nenormāli izdevusies atpūta!

 

 
 

 

 
 

5. IERADUMI. Gavēnis

Lūk, visas lietas, kuras neēdu gavēņa laikā

Lūk, visas lietas, kuras neēdu gavēņa laikā

Kā jau viens otrs, kurš seko līdzi maniem aprakstiem, zina, tikko kā noslēdzās mans gavēnis. Gavēnis, kurā mēģināju iztikt bez gaļas, kafijas, alkohola, nekādiem kaut nedaudz saldumiem, kā arī nelietot Facebook.

Visu izpildīju, izņemot Facebook. Vispār es mainīju noteikumus attiecībā uz šo. Es nekomentēju, bet ielūkojos gan.
Manas atziņas, kuras drusku vēlāk aprakstīšu, ir šādas. Ir vienkārši nedarīt tikai dažas lietas. Ir nepieciešams aptuveni mēnesis, lai sāktu pie kaut kā pierast. Tā veidojas ieradumi. Jūtu, ka esmu sapratis ieradumu veidošanās pieeju. Šobrīd nākamais, kas jādara ir – sarakstiņš ar lietām, kuras vēlos ieviest/ atmest, salikt kalendārā un izveidot plānu pa periodiem, kā līdz 2016. gada beigām ieviesīšu šo to jaunu.
Atlikuši 8 mēneši, kuros ietilptu 5 cikli ar 1,5 mēnešiem katrā. Katrā ciklā varu ieviest 4-5 jaunus paradumus. Līdz gada beigām tie varētu būt 20-25 jauni ieradumi. Daudz. Ne velti nesen dzirdēju Tim Ferriss teikumu – cilvēkiem ir tieksme pārvērtēt, ko iespējams izdarīt 1 nedēļas laikā, bet par zemu novērtēt, ko var sasniegt gada laikā.

Tā nu iznāk, ka līdz gada beigām, ja izdosies noturēt latiņu, ir pilnīgi iespējams kļūt par citu cilvēku. Daudz, daudz labāku!

 

 
 

Pēdējā brīdī parādījās sarakstā, bet tomēr neiekļuva topā:
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .