#196 – 5 atradumi: jāspēj pārvarēt šķēršļus, kas ir tavi attaisnojumi un kāpēc zero waste ir waste? [no 2. jūnija]

1. VIEDAIS. Sadhguru. 

Image result for sadhguruNesen kāds mūsu biohacking.lv feisbukgrupā bija publicējis Tom Bilyeu interviju ar indiešu viedo garīgo Sadhguru. Ar piebildi, ka laba intervija. Tajā pašā ierakstā parādījās arī Anša Jurģa Stabinga komentārs, ka Sandhguru ir viens no biohakeru biohakeriem. Jeb citiem vārdiem sakot, viņš ‘saprotot drēbi’.
Pirmā man bija skepse pret indieti kā pret garīgo tēvu. Un arī Anša komentārs vēl vairāk pastirpināja manu skepsi, jo kaut kā biju ieņēmis prātā, ka uz meditāciju un apzinātības sludinātāju šobrīd man nav intereses tērēt savu laiku. Tā nu es šo interviju piefiksēju, bet noliku maliņā. Ar domu, ka noklausīšos vēlāk.
Tad nu pienāca brīdis, kad nolēmu ieklausīties, kas tad tur tāds ir.
Un, mammīt mīļo! Norāva jumtu. Burtiski. Tāds domu gājiens, tāda formulēšanas spēja!.. Balss un intonācija, storytelling’s un filozofija. Pilnīgi visos aspektos šis mani ierāva tādā mutulī, ka  nākamās dienas klausījos visu pēc kārtas, ko vien varēju atrast ar Sadhguru.
Viņa kompetences un temati, par ko viņš runā, ir tik plaši, ka neko konkrētu pat neuzskaitīšu. Bet es nolēmu, ka izveidošu pilnīgu transkripciju šai intervijai un nopublicēšu to latviski. Tas būs spēks, un es pat paredzu, ka tas varētu kļūt ar virālu šērojamo saturu. Tātad par tādu, kas potenciāli norautu jumtu ikvienam. Nu mana bloga lasītājiem noteikti.
Jāpiebilst kāds vēl papildu gandarījums. Ar Ansi Jurģi Stabingi esam pazīstami. Cienu šo cilvēku, bet šad un tad un šur un tur mūsu domas drusku atšķiras. Šī Sadhguru situācija pat bez papildu sarunas ar Ansi mani satuvināja ar viņu. Un esmu ļoti priecīgs par šo!
Ar šo tad arī atradumu beigšu. Visiem, kuri saprot angliski, lūk, intervija. Taču ikviena viņa runa un uzstāšanās ir tikpat laba. Izbaudi!

2. DIAGNOZE. Šķēršļu skrējiens.

Image result for patria tough run 2019 kasparsPirms nedēļas notika ASK Patria Tough run. Tas ir šķēršļu skrējiens. Kurā ir trīs galvenās distances. Komandas skrējiens, 5km viena apļa skrējiens un elites skrējiens jeb 10km un divi apļi ar kopā 24 šķēršļiem.
Tas notika Siguldā, blakus Laurenču sporta ģimnāzijai. Ļoti skaistā vietā. Kurā ar 5 am klubiņu divas reizes esam gājuši pārgājienā. Tiešām brīnišķīgi!
Taču, kas svarīgi un kāpēc par šo es vispār rakstu? No vienas puses, lai palielītos. Es piedalījos garākajā distancē. No nepilniem 300 dalībniekiem izcīnīju 54. vietu. Ņemot vērā, ka šāds skrējiens vēl nav tik populārs un šo rīko Latvijas armijai pietuvināti cilvēki (tādēļ arī saucas ASK), šajās sacensībās galvenokārt arī piedalās armijas cilvēki. Militāristi, kareivji un citi augsti trenēti cilvēki. Vēl jo lielāks mans prieks, ka varu būt tik augstu – kā civilais, 41 gadus vecs čalis.
Galvenais šīs reizes temats un atradums balstās citā apstāklī. Divos apstākļos.
Pirmkārt, ļoti labi pierādās, ka šāds skrējiens nav supercilvēku vai kaut kādu uzkačājušos cilvēku nodarbošanās. Viss, kas bija jādara šajās sacensībās, būtu jāprot ikvienam. Rāpot, līst, lekt, karāties, pievilkties, skriet, augšā, lejā, nest utt. Ikvienam, kurš sevi uzskata par veselu. Tas būtu kā tāds sevis tests.
Ja tu, piemēram, plus mīnus esi vesels, nekādu sūdzību nav. Reizi gadā dodies pie ģimenes ārsta, kurš tev liek veikt dažādus asins testus, rentgenu un ko tik vēl visu ne. Tad izrādās, ka ar tevi viss ir kārtībā. Tu ievelc ķeksi un plus mīnus turpini savu līdzšinējo dzīvesveidu. Visi laimīgi, viss ir labi.
Tomēr tā ir tikai viena veida sevis pārbaude. Tas, cik vesels esi saskaņā ar laboratoriskajiem izmeklējumiem, dod tev tikai vienu (ļoti nepilnīgu) ainu.
Šķēršļu skrējiens reizi gadā tev būtu jānoskrien, lai sevi pārbaudītu un gūtu citu ainu. Jo ķermenis ir radīts kustībai, tas nav radīts nekustīgai vienai sēdēšanas pozai kreslā, dīvānā un automašīnā, un tev sevi ir jāpārbauda. Piesakies šķēršļu skrējienam.
Labi, tavs testa rezultāts nebūs tik ļoti atkarīgs no tā, kurā vietā sacensībās paliksi. Bez sāncesības, bez uzsvara uz laika uzņemšanas tev būtu jāvar pārvarēt visi šķēršļi. Rāpot, kāpt pa trepēm, pievilkties, lekt, rāpties pa virvi augšā un lejā utt.
Ja tu nevari kaut ko izdarīt, tad tas nozīmē, ka tu nenodarbini savu ķermeni pietiekami. Un tava veselība ir tālu no optimālas. Ja secini, ka tu tādās sacensībās baidies piedalīties, tad visticamāk tev ir aizdomas, ka ar tevi šajā aspektā nav viss kārtībā.
Un tagad otrs aspekts, kāpēc vēlos šo uzsvērt.
Esmu jau dalījies ar to, ka cilvēkam jābūt kustībā nevis 2x nedēļā, kad ej uz sporta zāli. Cilvēkam jāatrod veids, kā kaut vai pa mazumiņam kustēties visu laiku. Nevis krosfit, bet vieglas, nesaspringtas kustības. Šad un tad tādas, kas drusku paaugstina pulsu. Ne pārāk daudz. Tikai drusku.
Nu un tagad, vadot 12 nedēļu online programmu, par to pats daudz domāju. Esmu integrējis savā darba dienā pomodoro tehniku kombinācijā ar kustībām ik pēc 25 minūtēm. Ar pievilkšanos, tupšanos, stāvēšanu uz rokām utml. Turklāt ne tikai strādāt sēžot, bet arī stāvot.
Un kā redzams, šāda taktika labi palīdzēja man ieņemt samērā augsto vietu sacensībās. Turpretim man daži pazīstami krosfiteri, kas arī piedalījās sacensībās, nemaz tik labi nefinišēja. Jo viņi ir speciālisti nevis ģenerālisti. Par ko drusku zemāk ir atradums.

3. ATTAISNOJUMI. Kāds ir tavs attaisnojums?

Image result for legless spartan raceTurpinot šķēršļu skrējiena tematu. Pasaulē notiek tāds Spartan Race. Droši vien lielākās un populārākās no šāda veida sacensībām. Gribējām ar vienu čomu pat iegādāties franšīzi un atvest šo uz Latviju.
Ja turpina par to, ka katram būtu jāvar šāds šķēršļu skrējiens paveikt, tad, lūk, mazliet iedvesmas deva.
Zinu, ka sev atradīsi desmitiem atrunu, kādēļ šis nav priekš tevis, kādēļ nevari. Nav laika, nav apavu, nav spēka, nav pa ceļam, sāp mugura, jābrauc ciemos utt.
Kas, starp citu, viss tā arī var būt. Nav tagad jāpārplāno dzīve. Taču, ja dziļi sirdī zini, ka īstais iemesls ir nedrošība un nepārliecinātība, ka tu to nevari izdarīt, tad tas jau ir īstāks iemesls.
Tev jāvar šim tikt pari kaut vai domās. Un tad varbūt arī kādu dienu tiksi līdz īstai darīšanai. Nav jau šķēršļu skrējiens kaut kāds obligātais, kas visiem tagad jādara. Taču šis čalis iedvesmo. Viņš ir tāds, uz kuru paskaties un domā – esi pateicīgs, ka tev ir abas rokas, abas kājas. Un ja tev ir, tad izmanto tās. Jo citiem nav kāju, bet tas tik un tā neattur viņus no jebkādu lietu darīšanas.
Kāds ir Tavs attaisnojums, kādēļ Tu kaut ko nevari izdarīt?
Kādas ir kārtējās atrunas?

4. ĢENERĀLISTS. Ido Portal. Ģenerālists vs speciālists.

Related imageŠoreiz atradumi par kustību tematu. Vēl viens iedvesmojošs stāsts. Turklāt šis iedvesmas stāsts liek ne tikai noraudzīties, sajust dopamīnu, sajust serotonīnu, sajusties labi un atslābt. Jo viss taču ir labi.
Šis drīzāk ir stāsts, kas ļauj saņemties un darīt.
Ido Portal ir izraēliešu kustību speciālists. Vai pareizāk būtu teikt  – ģenerālists.
Viņš sācis savu ceļu kustību pasaulē kā kapueiras cīņas mākslas piekopējs. Taču vienā brīdī viņam likās, ka tajā brazīļu cīņas mākslā ir pārāk daudz limitu. Ka tas neatbild uz visiem jautājumiem par cilvēka kustībām. Tad viņš uzsāka meklēšanas ceļu. Ido braucis pa visu pasauli pie indiešu jogiem, krievu akrobātiem, japāņu un ķīniešu cīņas mākslu ekspertiem, mācījies deju un parkour.
Viss, ko viņš visur sastapa – speciālistus. Tas nozīmē – specializācija. Ido Portal tas nebija interesanti. Kā viņš pats saka – tu pieej un pasaki kaķim, ka viņam tagad būs jākustās tikai viena veida kustībās. Viņam tas nav pārāk dabiski. Viņu interesē, kā kļūt par ģenerālistu jeb tādu, kas par visu zina pa druskai, nevis par vienu lietu daudz.
Mani šis ļoti paķēra. Jo es pamanīju, ka es pats esmu kļuvis par ģenerālistu. Kaut kādā ziņā tas ir arī mans galvenais vēstījums, ka katram būtu jākļūst par ģenerālistu. Tas reizēm ir labi, ka mums ir speciālisti, kuri zina ļoti daudz par vienu lietu.
Šķiet, bija tāds joks par to, kā cilvēki mācās. Tu mācies. Tu sāc zināt drusku no visa. Tad tu specializējies. Tad tu sāc zināt arvien vairāk par mazāk. Tu ej vēl dziļāk, un nu jau tu zini pavisam daudz par pavisam maz. Tu rocies un rocies. Tad tu apgūsti mega daudz par mega maz. Līdz beidzot tu nonāc tur, kur tu zini visu par neko.
Tad tu esi šaurā trubā. Tu vairs neredzi neko ne pa labi, ne pa kreisi.
Pasaule nav komplicēta, tā ir kompleksa. Viss ir savstarpēji saistīts un caurvīts. Pasaulē ir reti izņēmumi, kur noder speciālista redzējums. Daudz vērtīgāks ir kopsakarību atpazīšanas redzējums. Tas iespējams tikai no tāda, kurš spēj saredzēt kopsakarības, tāds, kurš ir ģenerālists. Un es ar milzīgu prieku sākšu sevi dēvēt par ģenerālistu. Ar šādu pieeju katram jāvirzās dzīve uz priekšu. Ja meklējam balansu dzīvē starp visdažādākajām jomām, tad tas jādara caur šādu ģenerālista prizmu.
Daudzi jau pie sevis klusībā saka, ka līdz galam nepiekrīt. Ka dzīvē nevar tā. Ka realitāte noliek visu pa savām vietām utml. Nu, ja saki, ka nevar, tad tev taisnība. Tikai bieži vien pati dzīve arī veiks pēc tam vēl vienu korekciju. Ja sāksi slimot, ja tev būs sliktas attiecības, būs slikta psiholoģiskā pašsajūta, tev vēl kaut kas nebūs labi, tad zini, ka ļāvi citiem noteikt savu dienas kārtību.
Jo nav jāmaina uzreiz viss. Ar viena grāda leņķa konceptu ilgākā termiņā var mainīt daudz ko.
Pārsvarā daudziem tas attiecas uz darba jautājumiem. Kopš man pretim nāk cilvēki, kuri uzdrošinās kaut ko meklēt, redzu, cik bieži viņi uzskata, ka labākais, kas pēdējos gados ar viņiem noticis – ir mainīt nodarbošanos. Pievērsties sev vairāk. Tas nenozīmē uzreiz iet prom no darba, kas tev izsūc dvēseli. Bieži vien gandarījumu var atrast tur, kur esi. Tomēr meklēt.
Pārējie pie sevis turpina teikt, ka tas nav iespējams un neuzdrošinās kļūt par ģenerālistiem.
Ido Portal iedvesmo arī ar to, ka pašam viss jādara. Viņš saka, ka neviens bērnam neiemāca staigāt. Bērni paši to iemācās. Tāpat arī par ģenerālistu kļūst katrs pats.
Un viņš to fantastiski dara caur kustībām. Kas man dod foršu apstirinājumu tam, ka es gan savu dzīvi, gan arī RESTARTS konceptu  lielā mērā balstu uz ģenerālista pieejas un sevišķi kustībām.

5. GLOBĀLĀ SASILŠANA. Vai ir vērts risināt ekoloģiskās problēmas?

Image result for hurricaneKārtējā fantastiskā EconTalk podkāsta intervija. Šoreiz ar Bjorn Lomborg, kas ir Kopenhāgenas “Consensus Center” prezidents.
Sarunā abi kungi – gan Russ Roberts (intervētājs), gan Bjorn Lomborg – runāja par daudz un dažādiem pasaules problēmu jautājumiem. Kuru starpā globālā sasilšana ir viena no lielajām.
Neatreferēšu visu sarunu. Tomēr likās interesanti, kā pasaulē viss notiek.
Bjorn pārstāv fantastiski interesantu viedokli, kurš patiesībā pamatots datos. Proti, reti kurš noliedz to, ka pasaules vidējā temperatūra pieaug. Tikai viņš drosmīgi apgalvo, ka tas vispār neko nenozīmē. Tuvāko 100 gadu laikā briesmas, ko šīs temperatūras pieaugumi radītu, ir stipri vien pārspīlētas. Kā rezultātā pasaulē tiek runāts un tiek mēģinātas ieviest politikas un likumdošanas, kuras ir kaitīgas. Proti, tās ietekmē pavisam nedaudz un uzlabo situāciju pavisam nedaudz, vai pat necik. Turklāt sev līdzi nes citus zaudējumus un citas negatīvās konsekvences.
Piemēram, Bjorn Lomborg uzskata, ka daudz vairāk uzmanības jāpievērš  starpvalstu sadarbības līgumiem nevis jānodarbojas ar dažu valstu protekcionismu. Jo mēs zinām, ka lielākās katastrofas notiek tad, ja valsts ir nabadzīga.
Piemērs. Viesuļvētras ASV rada dažu miljardu zaudējumus, atņem dzīvības pavisam nedaudz cilvēkiem. Tik pat liela viesuļvētra vai pat mazāka tādās nabadzīgākās vietās kā Šrilanka vai Taiti? Pavisam citas sekas. Mēs varam to arī redzēt, ka visvairāk cilvēku viesuļvētru izraisītos postījumos miris pirms vairāk nekā 100 gadiem. Tas saistīts ar nabadzību un nespēju pārvarēt šādas grūtības.
Turklāt, kas ir interesanti. Viesuļvētru ir kļuvis mazāk. Dabas katastrofu ir kļuvis mazāk. Vairāk ir tikai ziņu par to. Taču lūk, te var papētīt, kādas svārstības viesuļvētrās bijušas pēdejos 100 vai cik gados.
Tas, ko var izlobīt no šīs sarunas, ir daži šādi  secinājumi:
– Nav būtiski, ko tu un es darām, lai uzlabotu pasaules globālo ekoloģiju. Turīgums un globāla politika, kas racionāli izvērtēta, visu noteiks. Ko nozīmē racionāli izvērtēta? Piemēram, CO2 emisiju samazināšana – ir ļoti apšaubāms, vai tas spēs panākt to, ko vēlamies. Daudz būtiskāk iespējams ir ieguldīt šo milzīgo kapitālu, kas tiek tērēts CO2 izmešu samazināšanai, lai uzlabotu alternatīvās enerģijas tehnoloģijas. Kamēr solārie paneļi vai vēja turbīnas būs bagātnieku privilēģija, tikmēr nekas nevar notikt. Otrs, ieguldīties ģeoinženērijā. Piemēram, alto gubu mākoņu producēšana. Tas zināms kā samērā nedārgs process, bet kas ļoti uzlabo saules siltuma atstatoršanu atpakaļ kosmosā. Jau ir zināms, ka no vulkāniem veidojušies mākoņi to ļoti spēcīgi dara.
Tehniski, cik sapratu, tas nav grūti. Tur ar okeānu kuģu iesaistīšanos, tiktu maisīts sāļais jūras ūdens, kuram izgarojot veidojas gubu mākoņi.
Ir arī metodes, kur kaut kas (sēra dioksīds) tiktu smidzināts atmosfērā, kas arī veidotu mākoņus. Taču tā šķiet pagaidām nav sevišķu atzinību guvusi metode.
Neviens neapgalvo, ka šis ir labākais veids. Taču ieguldījumi šādās nozarēs nestu vairāk labuma nekā primitīva CO2 izmešu samazināšana, kas ir ļoti dārga.
Nu un rezultātā visas zero waste un dažādas zaļo kustības ir hipsterīgas aktivitātes, kuras svarīgas var būt tikai tik daudz, cik cilvēkiem liek labi justies pašiem par sevi. Kas arī, protams, ir svarīgi. Taču tas, vai tu paņem rimi caurspīdīgo maisiņu, vai ne, tas droši vien ietekmē tikai tik daudz, cik iespējams tavā kaimiņu ceļmalas grāvī būs mazāk mēslu, ko aprīļa talkā savākt.
Vēl, garām ejot, runājot par dažādām skaistām domām un idejām, ko bagātnieki un citas organizācijas mēģina aktivizēt, ir slimību apkarošana. Arī te novērojams, ka cilvēkiem patīk iesaistīties projektos, kuri labi skan no PR viedokļa. Malārija, ebolas un citi pavisam eksotiski vīrusi. Taču joprojām ir zināms, ka viena no pasaules nopietnākajām un bīstamākajām slimībām, par ko diemžēl runā maz, ir tuberkuloze. Un tā ir tīra nabadzības slimība. To apkarot – nozīmētu politiskā līmenī daudz ko darīt.
Tas pats par polārlāčiem. Par to arī sarunā… Bet to klausies pats vai pati!
Katrā ziņā, šī intervija ir nekonvencionāla un ir cits skatījums. Ja esi no-growth, zero waste, green peace cilvēks – tad iesaku šo noklausīties. Varbūt, ka pamainīs kaut 0,001% tava viedokļa!
Posted in 5 lietas.