#19 – 5 atradumi no 3. janvāra

1. INSTRUMENTS – klusuma telpa
Attēls no www.wiretotheear.com

Attēls no www.wiretotheear.com

Es pat nezinu, uz ko esmu spējīgs.

Mums, lielākajai daļai cilvēku, nav ne jausmas, kas mēs esam paši sev.
Atliek palasīt par to, kas notiek ar cilvēku, kad viņš sev pievērš vairāk uzmanības, nekā ierasts. Vairāk uzmanības tieši sev, domājot par sevi, klausoties sevī. Kaut vai kādā uzgaidāmajā telpā. Neņemot rokā telefonu, nesākot skatīties ekrānā. Pamēģini pabūt ar sevi visgarlaicīgākajā brīdī.
Es nevaru. Tas ir, es varu ar grūtībām…
Klusuma telpas, par kuru izlasīju feisbukā, rekords – kāda cilvēka‌ izturētās 45 minūtes! Tas ir gaužām maz. Tā vien liekas – ielaidiet mani, un es tur izturēšu daudz ilgāk. Taču gan jau ir iemesls, kādēļ cilvēks nevar ilgāk. Jo viņš ikdienā netrenējas un nemāk būt ar sevi klusumā.
Šādiem, it kā elementāriem, sevis izzināšanas rīkiem vajadzētu būt‌ izplatītākiem.
Kaut kas līdzīgs (vismaz idejiski) ir tā saucamie ‘float tank’, kur noslēgtā telpā ir baseins ar sālsūdeni. Sāls koncentrācija ir tik liela, ka cilvēka ķermenis tikai iegrimst, bet neslīkst. Nedaudz imitējot bezsvara stāvokli. Rīgā tāda lieta esot. Kaut kad šogad vajadzētu pamēģināt. Cik zinu, tad Ben Greenfield, Tim Ferriss, Dave Asprey un vēl daudzi citi, kuriem cenšos sekot, diezgan regulāri izmanto šo ierīci sevis pilnveidošanā.

2. VIRTUĀLĀ REALITĀTE  – That Dragon, Cancer, video spēle.
ff_cancervideogame-photo-929x697Mākslīgais intelekts, kosmiskie ceļojumi un virtuālā realitāte ir starp tām , kuras kā nākotnes nozares tiek minētas visbiežāk.
Virtuālā realitāte jau tagad ir samērā labi funkcionējoša sfēra. Lai arī speciālisti man varētu iebi‌lst, ‌es teiktu, ka tādas datorspēles kā Warcraft utml., kaut kādā mērā jau ir virtuālā realitāte. Nu, vismaz tādā ziņā, ka spēles ietvaros dalībnieks iemiesojas kādā spēles personāžā un tur dzīvo, karo, staigā utt., utjp. pa tur radīto pasauli.
Strauji attīstās t.s. valkājamās ierīces, kuras arī optiski ļauj daudz reālāk uztvert šo virtuālo pasauli.
Taču nekur nav teikts, ka šīm spēlēm vienmēr jābūt ar mērķi kādu uzveikt  un kaut ko darīt ar konkrētu iznākumu. Kā jau norāda pats apzīmējums – virtuālā realitāte – tajā var vienkārši eksistēt un pat baudīt jaukus un mīļus brīžus.
Tā kāds pāris, vīrs un sieva, radījuši šādu spēli kā iespējamu terapiju cilvēkiem, kuri piedzīvojuši ļoti smagas dzīves situācijas, zaudējot savus bērnus.
Viņu mazais dēls pēc cīņas ar vēzi nomira. Kā savas ilgas, cīņu, emocijas, grūtības pēc mazā puisīša nāves Amy & Ryan pārvērta ļoti spēcīgā un sajūtu veiconšā virtuālās realitātes spēlē.
“The videogame became Green’s primary method of dealing with Joel’s illness, as well as his connection to a son he struggled to understand.” – garš un izsmeļošs raksts šeit wired.com.

grabovskis

Attēls no www.TVNET.lv

Es zinu, Kristaps Porziņģis ir monstrs. Viņš ir sportists, kādi reti gadās jebkurai valstij. Nemaz nerunājot par mazo Latviju. Ir iemesls priecāties un tagad pat #‌NBAVote par Kristapa iekļūšanu All-Star spēlē.

Ar Kristapu viss būs kārtībā. Viņš, ja vien  (pirksti čurikos) ne kāda neveiksmīga trauma, būs superstārs.
Tomēr ir kāds topošais SUPERSTĀRS, kuram gan viss var izdoties un var arī neizdoties. Es pat nezināju par tādu, līdz, atkal jāsaka – paldies feisbukam, ieraudzīju, ka Latvijā ir tāds mazs puišelis – Kristaps Grabovskis, kura sniegums ne ar ko daudz neatšķiras no tā, ko savā mazā vecumā rādīja viens no šobrīd labākaj‌iem pasaules futbolistiem Lionel Messi.
Messi es pieminu, jo tā viņu salīdzina internets. Lai kurš arī būtu salīdzināmais, palūkojieties uz video un sekojiet līdzi potenciāli visu laiku izcilākajam Latvijas futbolistam – KRISTAPAM GRABOVSKIM!

4. RECEPTE – Bezglutēna lazanja
IMG_1113Sen manā šķīvī nebija bijusi lazanja. Kopš cenšamies neēst glutēnu, arī lazanjas plāksnītes vairs nepērku.
Bija mēģinājumi kviešu miltu plāksnītes aizstāt ar plāni sagriezta cukīnī škēlēm. Tādu lazanju biju gatavojis pāris reizes. Man un sievai garšoja, bet bērniem – nu, tā…
Vakar pamēģināju pagatavot mīklu no bezglutēna miltiem (rīsu un kukurūzas milti). Sanāca jau mīkla, bet nevarētu teikt, ka perfekta. Grūti rullējās.
Nu, salipināju kopā to mīklas paladziņu, iznāca man divas kārtas.
Tad man prātā ienāca ģeniāla doma. Sagriezu tādu labi kūstošu sieru plānās šķēlēs un noklāju ar tām mīklas kārtiņas. Sanāca izcili! Tas par mīklu.
Tagad par gaļas pildījumu.
Es gandrīz nelietoju tomātus gaļai. Taču man ārkārtīgi garšo daudz burkānu, selerijas sakne, sīpoli un saldais krējums. Šo gatavojot (klausījos pokāstus, protams), man ienāca prātā biznesa ideja. Kurš grib, var šo ideju realizēšanai.
Ideja tāda – šobrīd ikviens var nopirkt lazanjas plāksnītes, visādas tomātu un ne tikai mērces. Vārdu sakot, visādi pusfabrikāti un pat pabeigti fabrikāti ir brīvi pieejami. Taču nav pieejamas jau gatavas mērces, kurās jau būtu gaļa utml. Citiem vārdiem sakot, konservētas mērces ar gaļu (malto, nemalto, visādas). Vienīgie gaļas koservi ir tušonkas tipa.
Man mērce palika pāri, lazanjai bija par daudz. Ieliku burkā un burku saldētavā. Ja, piemēram, varētu nopirkt jau gatavu šādu mērci, tad tādas lietas, kā kartupeļu, makaronu un citu populāru piedevu gatavošana uzkāptu citā līmenī. Un nav jau runa tikai par lazanju.
Atpakaļ pie receptes.
Tomātus es lieku, bet šķēlēs un starp kārtām. Izcils papildinājums ir arī starp kārtām izbirdināts biezpiens.
Un kā mana klasika – virsū vienmēr lieku mocarellas šļēlītes. Cepu visu kādas 20-30 minūtes. Pēdējās 5 minūtes aiziet grila režīms, lai mocarellas škēles kļūtu kraukšķīgi brūnas.
Kad viss gatavs, pārleju vai nu Vom Fass Bazilika eļļu vai Vom Fass mērcīti – MOCARELLA
Labu apetīti!

Attēls no www.acls.net

Attēls no www.acls.net

Kārtējais raksts holesterīns aizstāvībai un par to, cik tauki ir nepieciešami.

Nav man nekādas jēgas te kārtējo reizi izplūst garos rakstos par šo visu, jo esmu par taukiem rakstījis te (neviens negrib būt resns) un te (tu esi tas, ko tu ēd), un arī vēl te (kā notievēt neko nedarot) un vēl arī te (cukurs, tauki, ogļhidrāti)!
Daži interneta vidē atpazīstami uztura speciālisti domā, ka šis raksts ir no apšaubāma avota un tālākās atsauces rakstiņā ir no konteksta izrautas. Vārdu sakot, raksts un temats esot bulšits. Tas, ka pat sirds speciālisti ASV jau sāk atbalstīt tauku konceptu, arī Latvijā notiks (cerams) pēc kādiem 5 gadiem.
Šeit izkopēšu no rakstiņa pētījumu resursus:
– High total cholesterol levels in late life associated with a reduced risk of dementia http://www.neurology.org/content/64/10/1689.abstract
– Coenzyme Q10 and Statin-Induced Mitochondrial Dysfunction http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096178/
– Effect of low and high fat diets on nutrient intakes and selected cardiovascular risk factors in sedentary men and women http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15047679
– Effects of a low-fat, high-carbohydrate diet on VLDL-triglyceride assembly, production, and clearance http://www.jci.org/articles/view/6572
– Reduced LDL particle size in children consuming a very-low-fat diet is related to parental LDL-subclass patterns http://ajcn.nutrition.org/content/71/6/1611.full
– Most heart attack patients’ cholesterol levels did not indicate cardiac risk http://newsroom.ucla.edu/releases/majority-of-hospitalized-heart-75668
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , .