#189 – 5 atradumi: kustēties pret bailēm, adrenalīns kā signāls un 7 dzīves principi [no 21. aprīļa]

1. PANĀKUMI. Rohn – daudzi grib panākumus ar augstāko vērtējumu.

Turpinot jau reiz skarto tematu, kas izriet no Hipokrāta citāta. Tas skan aptuveni šādi: ja kāds tevi lūdz viņu izārstēt, tad pajautā viņam, vai viņš ir gatavs atteikties no tā, kas viņu padarījis slimu.

Šis citāts tā specifiski par veselību.
Taču to varētu pārveidot un attiecināt prkatiski uz jebkuru tematu. Tā, piemēram, var sākt runāt par cilvēka ķermeņa izskatu, par nodarbošanos, par attiecībām un arī par panākumiem.
Bija tāds gadījums. Kādu draugu nesen intervēja viens no Latvijā populāriem žurnāliem. Par veselību, par biohakingu, par to, kā sevi veidot par labāko iespējamo versiju.
Kad žurnāls iznācis, draugs iepircis vairākus eksemplārus un dalījis draugiem un paziņām  kā mazu dāvaniņu. Pēc kāda laika sanācis viņam šo savu interviju pārrunāt ar kādu samērā augsta līmeņa cilvēku.
Šis cilvēks viņam saka – visam žurnālā aprakstītajam par veselīgu attieksmi, pieejām, darbībām un ieradumiem viņš piekrīt par visiem 100%. Taču ir kāda problēma, viņš saka.  Un tā problēma ir pati nopietnākā. Ļoti attaisnojoša un saprotama. Tieši šīs problēmas dēļ nav daudz cilvēku, kuri dzīvotu saskaņā ar biohakinga pieejām. Šī problēma ir gaužām vienkārša. Kā atzīst šis augstā līmeņa cilvēks – tas viss taču ir jādara.
Jā, draugi mīļie! Tas viss IR jādara. Lielākā daļa grib sarakstīt grāmatu bez rakstīšanas. Grib noskriet maratonu bez skriešanas, gavēt, turpinot ēst, stiprus muskuļus bez svaru cilāšanas. Es arī tā dažreiz gribu.
Šīs nedēļas pirmais atradums ir tieši par to, ko tu gribi. Un par ko tev jākļūst, ja gribi to sasniegt.
Rohn (tas pats, kurš teicis zināmo tēzi par 5 cilvēkiem, ar kuriem kopā tev jāpavada laiks, ja gribi kļūt viņu līmenī) saka tā – daudzi grib panākumus ar augstāko vērtējumu. Taču kļūt par cilvēku, kurš dara lietas, lai sasniegtu augstākā līmeņa sasniegumus – to grib tikai nedaudzi.
Pārsvarā jau redz tikai fasādi. To skaisto pusi. Arī tādēļ, ka to neviens nebaidās izlikt. To otru pusi, smago darbu, daudz pārdzīvojumu, grūtumu neredz.
Tikko sarīkojām konferenci. Tā notika 2 dienas (te bildes). Atskaitot visu to, kas pa mazumiņam nebija tā, kā vajadzēja būt, viss bija smuki. Viss sadarīts. Cilvēkiem tikai jāatnāk uz pasākumu un jābauda.
Mēs ar puikām, organizējot šo pasākumu, tērējām ļoti daudz laika un enerģijas, naudas un emociju pirms tam. Ārpus kadra. Ko tikai zinošāks konferences apmeklētājs var izprast.
Starp citu, nākamā gada konferences temats: Top Performance. Kas būs vēl uagstāka līmeņa un vēl dārgāks pasākums. Tāpēc, ja interesē, tad man rakstot varu piedāvāt šobrīd SUPER agrā putna biļeti tikai pa 75€. Raksti man!
Tāpat ir ar jebko. Ja redzi kādam smuku vēdera muskuļu ‘sešpaku’, kādu ar skaistu pulksteni vai auto. Ja redzi kādu ceļojumā utml., tad zini, ka tu daudz ko neredzi. Visus upurus, kas bijuši jānes, lai tas vispār būtu redzams.
Tādēļ nākamo reizi, kad domā, ka gribi tos lielos panākumus, tad pajautā, vai esi gatavs darīt visu to, kas nepieciešams tādiem panākumiem. Šortkatu nav.

2. DZĪVES PRINCIPI. Kas ir tavi 7 dzīves principi?

Pēc kāda online apmācību kursa noklausīšanās tas pats cilvēks, kuru intervēja žurnāls, man atsūtīja šajā kursā dzirdētos 7 veiksmīgu cilvēku principus. Viņš man atsūtīja balss ziņu, kurā uzskaitīja, šķiet, Jimi Kwik 7 dzīves principus.
Taču šos 7 principus man draugs neatsūtīja tāpat vien. Man bija uzdevums – pirms es noklausos šo audio ziņu līdz galam, pirms viņš nolasa man šos 7, man jāaptur audio un jāsaraksta savi 7 principi. Dodot sev laiku 10 minūtes.
Tad es tiešām apturēju audio ziņu un uzrakstīju savējos.
Nekad iepriekš tos tā nebiju sev formulējis. Patiesībā pat nebiju aizdomājies par to, ka tādiem jābūt.
Nezinu, vai pēc rūpīgas padomāšanas un pierakstīšanas tie būtu tādi paši. Un neesmu drošs, ka tie nevarētu arī mainīties. Turklāt tas ir ok, ja tie mainītos.
Lūk, 10 minūtes iepauzēju un uzmetu savus, un tikai tad noklausījos līdz galam drauga audio ziņu.
Tagad būtu īstais laiks tev pārtraukt lasīt šo rakstu un salikt savus 7 principus. Kāpēc jāpārtrauc lasīt? Lai tu neiespaidotos, lai savi dzīves noteikumi domātos kā baltai lapai, nevis lasot to, kādi tie ir citiem.
Lūk, mani principi (10 minūtēs atzīmēti):
1. izmēģināt un testēt visu, cik vien drosmes un iespējas;
2. Top performance līdz pat detaļai (bet ne perfekcionisms);
3. būt atvērtam jebkam, arī dažādajam;
4. ievēro, pamani, piefiksē;
5. mācies un izplati iemācīto;
6. prioritizē;
7. domā un runā caur stāstiem un vīzijām.
Kādā reizē labprāt arī padalīšos, kāpēc katrs no šiem man ir kā princips un kā tie tiek īstenoti.

3. KONTROLE. Schwager – alpīnists – kuram droši vien daudz adrenalīna. 

Ja ir adrenalīns, tad…
Tā Jack Schwager grāmatā “Market wizards” aprakstīts kāda alpīnista stāsts.
Grāmatu neesmu lasījis, bet šī ir manā obligātās lasāmvielas sarakstā. Viena no fundamentiem attiecībā uz biznesu, investīcijām un cilvēka uzvedības psiholoģiju. Kādam varētu likties, ka vārds ‘investīcijas’ uzrunā vismazāk. Mana atbilde – šim vārdam jābūt visaktuālākajam ikviena cilvēka dzīvē. Tādēļ, ka runa jau nav tikai par finanšu investīcijām akciju tirgos un biržās. Runa vienmēr ir par savu resursu alokāciju/investīciju.
Kur un kā mēs tērējam savus resursus – tas ir svarīgi. Varbūt pat izšķiroši. Un Jack Schwager, daudzu pasaules līmeņa ekspertu (ne tikai investīciju pasaulē) vērtējumā, ir sarakstījis vienu no labākajām grāmatām.
Tieši tāpēc šī grāmata ir manā redzes laukā, tieši tādēļ Jack Schwager ir vērts uzklausīt.
Nu tad atpakaļ pie alpīnista. Šim alpīnistam kāds žurnālists pajautā, vai kāpšana pa stāvām sienām viņam tik ļoti patīk tādēļ, ka viņam patīk adrenalīns un tas uzbudinājums, ko tas rada. Tāds priekšstats varētu būt daudziem ar ekstrēmiem sportiem nesaistītiem cilvēkiem.
Tas, kā šis klinšu kāpējs atbildēja, droši vien pārsteidza gan žurnālistu, gan arī daudzus citus.
Klinšu kāpējs samērā mierīgā balsī atteica, ka adrenalīns ir tikai un vienīgi tad, kad kaut kas iet greizi. Kad ir pieļautas dramatiskas kļūdas, kad esi rīkojies stulbi. Kad sāk draudēt briesmas.
Daudzi neapzinās, ka uz adrenalīna ilgtspējīgs nevar būt nekas. Tas, ko šādās nodarbēs meklē ‘ekstrēmisti’ – primāri nav adrenalīns. Gluži pretēji – adrenalīns pat varētu viņus izmest laukā no stāvokļa, ko viņi patiesībā meklē. Un tas, ko viņi meklē – tas ir flow jeb plūsmas stāvoklis. (te par to  LV valodā no jēdziena autora Mihaly Csikszentmihalyi).  Kas tas ir? Tas ir tad, kad ķermenī notiek harmonizācija starp pilnīgu nervu sistēmas aktivizāciju un deaktivizāciju. Kad simpatiskā un parasimpatiskā nervu sistēma darbojas kā 2 zobratiņi. Viss sanāk. Viss izdodas. Pazūd laiks. Notiek pilnīga automatizācija. Ķermenis, prāts, gars, dvēsele – pilnīgi viss darbojas sinhroni.
Šis ir tas, ko ikviens meklē. Ne visi atrod.
Adrenalīns ir signalizētājs, ar kura palīdzību šad tad cilvēkam atslēdzas prāts, ļaujot ķermenim un nervu sistēmai pašai regulēt procesus. Tādā veidā nonākot plūsmas stāvoklī. Taču tas pats adrenalīns var arī izsist laukā, kad draudi pieņemas spēkā. Tādēļ arī klinšu kāpējs saka – ka adrenalīnu viņš sajūt tikai, kad ir sūdi.

4. PUBLISKA RUNA. Kā iesākt uzstāšanos?

Publiski uzstāties ir jāmāk ikvienam. Taču uzreiz piebildīšu – ne visiem ar to ir jāpelna nauda vai tas jādara profesionāli. Taču prasme runāt publiski ir svarīga ikvienam. Nemaz pat nesākšu uzskaitīt visus tos ieguvumus un labumus, ko var sniegt prasme runāt publiski. Tā vienkārši ir jāapgūst. Skolā būtu jābūt atsevišķam mācību priekšmetam.
Vispār, tagad rakstot, domāju – kā tā iznāk – skolā katram gandrīz ikvienā priekšmetā šad un tad ir jāuzstājas. Jālasa dzejolis, skaļi pie tāfeles kaut kas jāatbild. Vārdu sakot, kaut vai mini formātos, bet jārunā klases priekšā. Taču neesmu manījis skolas programmā, ka bērniem mācītu, kā to darīt. Kā tad sanāk? Ātrumā nāk prātā 3 versijas.
Ka bērniem tas pašiem jāiemācās. Ka tiek pieņemts, ka tas jau visiem labi izdodas un visi to zina jau no dzimšanas. Nu un trešā versija – ka tas nav nekas tāds sevišķs – vienkārši atver muti un runā.
Visas 3 versijas, protams, ir pilnīgs nonsenss. Neviena versijas nedarbojas. Kādam varbūt tas sanāk drusku labāk. Taču kopumā tā ir prasme, kura būtu jāapgūst bez maz vai pirms vēl bērniem liek skaļi atbildēt klases priekšā.
Tad arī katram būtu cita motivācija gan deklamēt dzejoli, gan aktieriski izpildīties pie tāfeles.
Savā tālākajā dzīvē katrs bērns redzēs, cik ļoti viņam noderēs prasme runāt publiski.
Ne visiem jāizvēlas publiska runātāja karjera. Kā to, piemēram, es pa daļai esmu izvēlējies. Taču runāt auditorijas priekšā ir daļa no pašmārketinga un sevis pārdošanas. Tā veicina domāšanas kvalitāti.
Tagad, rīkojot konferences un pasākumus, regulāri kontaktējoties un redzot cilvēkus, kuri runā publikas priekšā, pamanu, cik grūti iet pat profesionāļiem. Bēdīgi, ka pat cilvēki, kuri to vien dara, kā lasa lekcijas, paveic to tik zemā kvalitātē. Un īpaši skumji apzināties, ka pietiktu ar dažām pavisam sīkām niansēm, dažiem trikiem un tehnikām, lai tik daudz ko uzlabotu.
Šajā atradumā viens ~8 minūšu video, kur Conor Neill stāsta, kā iesākt savu uzstāšanos. Daudziem šī būs auksta duša. Noskaties video. Un pavēro sevi no malas, kā tu klausies viņa mazo lekciju. Fantastiski!
Iesākt uzstāšanos ar acīmredzamo, stāstīt par to, ko visi tāpat zina vai var izlasīt. Tur ir dažas mazas niansītes, kuras īstenībā ir viegli izlabot. Pat nav runa, ka tu trenē balsi, ka tu tiec vaļā no bieži lietotiem parazītvārdiem, kas, starp citu, ir ilgstošs darbs. Bet ar vienkāršām lietām. Ko teikt, iesākot runu.
Otrs triks. Nesaistīts ar to, kā iesākt, bet noderēs jebkad. Ieraksti savu uzstāšanos diktofonā. Tu tiksi pāri tai sajūtai, ka tev nepatīk sava balss. Tas ātri pāriet. Ka tev nepatīk tavas manieres un ka vispār ir neērti klausīties sevi.
Kad uztversi šo pieeju kā rīku sevis uzlabošanai, kā audio spoguli, tad uzlabojumi būs neizbēgami. Iedomājies, ka tev draugs saka – noklausies manu publisko uzstāšanos un pēc tam komentē, ko par to domā. Draugam tev visticamāk nebūtu grūti dot padomus. Nu tad tagad iedomājies, ka draugs, kas šo palūdz, tu esi pats sev. Tavs alter ego.
Redzēsi, ka acīs iekrīt detaļas. Atķeksē, pieraksti lietas, kuras gribi mainīt un nākamreiz jau uzlabojums būs acīmredzams.

5. BAILES. CITĀTS. Kā jāpārvar bailes.

Pavisam vienkāršs atradums. Citāts. Prātīga atziņa. Faktiski izcils viens teikums, kas labi paskaidro, par ko tad ir manis rīkotie RESTARTS pasākumi, no kuriem tuvākais ir no 7. līdz 9. jūnijam.
Un šī frāze ir – mums nav jāpārvar bailes, lai kustētos [tālāk uz priekšu], bet mēs kustamies [tālāk uz priekšu], lai pārvarētu bailes.
Tad, kad tik ļoti negribas, kad ir iestrēguma sajūta, kad viss besī – tad droši vien ir visgrūtāk sākt kustēties. Bet tieši tad tas vajadzīgs visvairāk. Uz mirkli sevi jāpiespiež.
Vārda ‘bailes’ vietā varētu ielikt gandrīz jebkuru psiho-emocionālo stāvokli, kuru negribētos turpināt just.
Un to arī saka zinātne, to saka n-tie pētījumi un to varētu apstiprināt teju ikviens no jums –  kustēšanās ir labākās zāles pret negatīvām sajūtām.
Posted in 5 lietas.