#182 – 5 atradumi: jauns zināšanu slānis, pēc 30 gadiem viss iet lejā un patiesā augstskolas loma [no 17.februāra]

1.Jordan Peterson – Augstskolas loma. Noformulēts, ko dod augstskola

Image result for university alumni

Nedaudz atreferēšu sarunu no Tyler Cowen podkāsta intervijas ar Jordan Peterson.

Fantastiska saruna un fantastiskas atziņas par to kas ir augstskola, kādas funkcijas un lomas tā spēlē.Tā māca un kreditē cilvēkus ar kvalfikāciju.

Kontekstā salīdzinot online un fiziskās skolas/augstskolas. Jo Peterson veido savu online akadēmiju. Un lai izveidotu veiksmīgu, viņš analizējis, kas tad ir augstskola un tās loma.

Nav nemaz tik acīmredzams, kāda ir šī loma. Nav pat tik acīmredzams, ka augstskola sniedz zināšanas. Pamatā augstskolu loma ir apliecību un akreditāciju izniegšana par formālu izglītību.Tas ir primārais mērķis. Daudz izteiktāka loma, kuru nevajadzētu pārvērtēt, ir socializācijas loma. Jauniešiem tā sniedz sociāli precīzi definētu 4 gadu identitāti. Kā stundents, kā ambiciozs cilvēks. Laikā, kamēr jaunieši var eksperimentēt, testēt un nobriest. Bez lielām konsekvencēm.

Tā ir arī iespēja jauniešiem kaut ko darīt, kad tie pamet savas vecāku mājas.

Ļauj jauniem cilvēkiem pārdefinēt to, kas ir viņu vienaudži. Tā teikt – izvēlēties sev draugus nu jau sev līdzīgākus. Kas ir viņu līdzgaitnieki atbilstošāk tam, kāds ir viņu līmenis, intereses utml. Un tādējādi parādīties, kā citām personībām.

Augstskolas ļauj atrast jauniešiem mentorus, un cilvēkus, kuros ieklausīties. Kļūt disciplinētiem. Tiekties uz kādu vienu konkrētu mērķi. Praktiski nekas no tā nav saistīts ar izglītības saturu. Un tieši pret online apmācībām var redzēt, ka vienkārši tikai nokopējot saturu un uzliekot tiešsaistē, tā nekļūs īsti par online universitāti. Kā redzam, tā tas nav. Tāpēc, ka saturs ir tikai superniecīga daļa no visa tā, no kā sastāv augstskola. Jordan Peterson galveno zināšanu un prasmju uzsvaru liek uz – mācīt rakstīt, mācīt runāt. Un to iemācīt ir grūti. Tas, ja par saturu runā.

Es to arī redzu, ka online nav tas pats, kas dzīvajā. Kaut vai salīdzinot tagad vadu gan online programmu (kura ilgst 12 nedēļas) un tuvu līdzīgu klātienes pasākumu (ilgst 3 dienas).

Online kursā ik pa laiciņam, ik pēc dažām dienām tiek uzdots kāds uzdevums, tiek translēti video. Ir saziņas platformas slēgta Facebook grupa, kurā ir gan dzīvie video, gan arī jautājumu-atbilžu sesijas. Tāpat ir arī whatsapp grupa, kurā jau paši dalībnieki daudz vairāk savā starpā dalās un sarunājās.kā arī vēl papildu es ik pa laikam sūtu atgādinājumus un uzrunas epastā.Viss strādā lieliski. Arī daudzas gan grupā izteiktas atziņas, gan man privāti veltīti komentāri, ka šis projekts ir lielisks. Ka tas palīdz, ka mobilizē, un ka lietas sāk notikt. Vai pareizāk sakot – dalībnieki palīdz lietām notikt.

Tomēr klātienes pasākums, kaut arī īsāks, toties intensīvāks. Tur pilnīgi noteikti viss notiek. Plus klātienes un socializēšanās aspekts ir nenovērtējams.

Kā tas izpaužas? Nu, piemēram, kāpt ledus ūdenī āliņģi, veikt kaut kādas kustības, vai pat 2 dienas gavēt (kas viss ir pēc izvēles). Tur jau tā lieta, ka visi cilvēki Latvijā to grib. Nu labi, varbūt ne visi 100%. Taču ne visi uzdrošinās. Un tādēļ, labāk to noliegt. Jo tad nav jāmokās ar gribu-negribu. Uzdrošināšanās ir svarīga. Jebko darīt. Uzsākšana. Un tas notiek klātbūtnē citiem atbalstošiem cilvēkiem. Tādēļ neklātiene jeb online līdz galam nevar aizstāt klātienes izglītību. Taču ne satura dēļ. Nekādā gadījumā tas nav saturs, kurš atšķiras.
Manu pasākumu sakarā varu teikt, ka online kurss (te vari pieteikties jaunai sesijai) ir lielisks un tam ir vieta. Un arī klātienes pasākums (te var pieteikties), lai gan lapa ved uz šīs nedēļas pasākumu.

Datums: 12.-14.aprīlis) ir lielisks un tam ir vieta. Taču svarīgi ir nemānīt sevi un zināt, atzīt sev atklāti, kāpēc kāds mācās kursos, universitātēs, online lekcijās un visādos semināros. 

2.ILGDZĪVOŠANA. Dzīve līdz un pēc 30 gadu vecuma.

Image result for life after 30

Ja lūkojamies uz dabu kā galveno inteliģenci, tad top skaidrs, kāda ir cilvēka dzīve. Līdz 30 gadiem cilvēkam ir jāvairojas. Uzdevums ir radīt pēcnācējus, vairot cilvēka gēnus. Un viss. Pēc 30 gadu vecuma viss – uzdevumam jābūt pabeigtam. tas, vai tie ir 30 vai 35 gadi, tas droši vien ir individuāli.

Taču skaidrs ir tas, ka kad uzdevums ir izpidīts, tad daba velk tevi atpakaļ un mēģina tevi savākt atpakaļ. Tas nenotiek ātri. Tas prasa laiku. Tomēr viss pēc 30 gadu vecuma paliek slikti.  Viss paliek tikai sliktāk.

Ņem, kuru veselības aspektu gribi – viss paliek slikti. Muskuļu, kaulu blīvums, lokanība fleksibilitāte samazinās. Hormonālā sistēma noregulējas uz leju. Vielmaiņa tāpāt. Tieši tādēļ ap 40 gadu vecumu lielākajai daļai sākas veslības problēmas, parādās pirmās nopietnās sāpes. Tajā vecumā cilvēks pirmo reizi apjauš, ka noveco, ka daba tik tiešām diezgan pārliecinoši mēģina savākt viņu atpakaļ. Un dara to konsekventi

.Ja vien… Ja vien cilvēks nepierāda dabai, ka tomēr viņš kaut ko tai var sniegt. Ka vērtīgs vēl var būt citiem un dabai kopumā.

Tāpēc jāsāk meklēt un veidot avu dzīvi tā, lai tā vērtība dabai tiktu pierādīta. Lai tik tiešām kaut kas no tavas dzīves ir jēdzīgs. Tur arī parādās, ka tikai ar mērķiem vien ir drusku par maz. Tas ir krietni labāk nekā bezmērķīgi dzīvot. Jo tas ne pārāk patīkama dzīve garantēta. Taču kā redzam, daudzi ļoti mērķtiecīgi un ambiciozi tomēr kaut ko drusku vairāk grib. Kad sasniedz mērķi, tad tas dabai nav nekas diži nozīmīgs. Varbūt tu vari uzrez nosaukt kādu savu mērķi, ko sasniedzi, kas varētu skaitīties kaut kas nozīmīgs arī ārpus tevis?

Drusku šaubos. Merķis ir ļoti uz sevi un ar zināmām limitācijām. Tāpēc arī tas neatrisina tik daudziem sajūtas, ka dzīve ir ciešanu pilna, neskatoties uz materiālo stāvokli vai izglītības līmeni.

Meklējumi notiek, līdz kaut kas jēdzīgs un nozīmīgs arī ārpus tevis tiek atrast. Kaut kas lielāks par tevi pašu.Starp citu, pats meklējums var būt gana nozīmīgs. Grūti spriest par to, cik pats fakts, ka kaut ko meklē, dabai ir nozīmīgs. Taču tad daba vismaz iepauzē. Tā vēro, ko dari, ka sokas. Tā nogaida. Jo tā redz un varbūt pat tic, ka kaut kas no tā visa vēl var iznākt.
Tātad visa ši ir viena liela atziņa. Ka nevar apstāties, ir jāpierāda dabai, ka esi vajadzīgs pasaulei. Tad tā apstāsies un neņems tevi sev atpakaļ tik drīz. Un dzīve būs daudz mazāk ciešanu pilna. Vai arī ar ciešanām, kuras būs vieglāk paciešamas.
Atziņa un atradums no Dan Sullivan. Papildu humoram jāpiebilst, ka Dan ir šķiet 73 gadus veecs. Un viņš saka, ka viņam ir jābūt aktīvākam nekā jebkad agrāk. Jo, kā Dan Sullivan saka – pēc 70 gadiem daba ļoti grib tevi atpakaļ pie sevis.

3.JOKS. Ja gribi sacensties ar vienaudžiem, gaidi līdz 70 un tad tas būs viegli.

Image result for life after 70

Turpinot Dan Sullivan. Tāda drusku humorīga atziņa, kāpēc nevajag neko gaidīt un tūlīt sākt darīt.

Jo ja patiešām gribi uzvarēt šai spēlē, tad pagaidi līdz 70 gadu vecumam. Jo tad ir viegli. Tad konkurēt ar pārējiem 70 gadīgajiem ir super elementāri. Pārsvarā visi ir vārgi un nespējīgi. Bet tu spēcīgs.Vai arī – neko negaidi un sāc tagad! Jo ja nesāksi, var pat gadīties, ka nemaz nevarēsi sacensties ar citiem 70 gadīgajiem. Jo pats būsi vārgs. 

4. MŪZIKA. Carbon Based Lifeforms un Kanisaifa.

Image result for kanisaifa

Pēc ilgāka pārtraukuma atsāku lasīt quora platformu. Jeb kā saka – vienigo patiesi vērtīgo sociālo tīklu. Kādā no atbildēm par fokusēšanos tika pieminēta fona mūzika, ko klausīties austiņās, lai koncentrētos darbam.Kāds pieminēja Carbon Based Lifeforms. Kas atstāja uz mani lielu iespaidu. Drusku atsauca atmiņā 90.gadus, kad samērā daudz man patika klausīties techno un sevišķi trance mūziku.

Paklausījos un iegāju transā. Fokusēšanās nepalīdzēja. Tas ir, es joprojām jūtu, ka binaurālie ritmi tam strādā labāk. Taču klausīties un relaksēties ar carbon based lifeforms es varu. Atradu arī viņu koncerta ierakstu.

Un tad man ienāca prātā, ka šī grupa varētu arī uzstāties pie mums biohacking konferencē. Šim gadam jau vairs ne. Citam gadam varbūt.

Jo mums šim gadam ir kāda cita fantastiska grupa, kas ir pašmāju. Ta ir netipiska un ļoti augsta līmeņa grupa, kas neatstāj iespaidu, ka būtu no mazās Latvijas. Tā ir grupa KANISAIFA. Kuras dibinātājs ir Nils Īle.

Tie gan mums uzstāsies konferencē. Turklāt tas būs ne tikai koncerts. Būs arī 1h dinamiskās meditācijas sesijas ar kanisaifas mūziķiem un improvizāciju. Būs koncerts un būs arī skaņu un ritma meistarklase.Ļoti iedvesmojošas mūzikas un skaņas. Kas ja ne fokusēšanās vajadzībām būs labas. Bet labām emocijām noteikti.

5. ANALOĢIJA. Liec klāt zināšanu līmeņus.

Šis ir tāds kā mentālais modelis. Man patīk šādas lietas. Tāpēc, ka tas dod skaidrību. Tie līmeņi ir šādi, sākot no pašiem pamatiem:

Ir emocijas 

Ir sajūtas

Ir domas

Ir vārdi

Ir darbības.

Šādā hierarhijā arī no bieži vien abstraktām, pat arhaiskām emocijām mums jānonāk sajūtās, kas ved uz domām, lai caur vārdiem beigās pārvēršās darbībās. Mentālie modeļi ļoti palīdz. Tas ir veids, kā no apakšas, no bāzes tikt līdz darbībai.

Tas palīdz vizualizēt tik konkrēti, ka ir liela skaidrība par procesiem. Tieši tā arī šis atradums no Joe Rogan podkāsta. Lieliska ideja. Kā pieiet sevis izglītošanai. Kas palīdz uzturēt sevī iesācēja prātu (beginner’s mindset). Jo tendence visu zināt labāk, zināt, kā ir var pārvarēt tieši ideja par katra niecīgākā sīkumiņa uztveršanu, kā jauna līmeņa, jauna slāņa likšanu klāt savai jau zināmajai bāzei.

Dzirdi jaunu interesantu frāzi un vizualizē to, kā jaunu slānīti savām zināšanām.

Kas paliek vēl labāk – tad, kad tu jau sāc pieiet savā dzīvē visam kā ar potenciālu pielikt jaunu zināšanu slānīti. Tu jau ej uz semināru, uz lekciju, lasi grāmatu, jo tev priekšā bilde ar jauna slāņa veidošanu.

Gandrīz vai NLP metode.

Pamēģini!

Posted in 5 lietas, Uzlabo sevi.