#18 – 5 atradumi no 26. decembra

 1. INSTRUMENTI – plānoto lasāmo grāmatu saraksts 
Attēls no sivers.org

Attēls no sivers.org

Man ir daudz apņemšanos. Nu, ne tā, ka simtiem vai desmitiem, bet ir, un regulāri jaunas. Tādēļ varu teikt, ka 1. janvāris un Jaunais gads man nenormāli izteikta robežšķirtne, no kuras sākt jaunas apņemšanās. Taču vienu gan es apņemos – lasīt vairāk. Lai tas nebūtu kaut kas mistisks – veselīgs dzīvesveids vai vēl kādas neizmērāmas lietas. Ar “vairāk lasīt” es domāju konkrēti – izlasīt 26 grāmatas jeb 1 grāmatu divās nedēļās.

Tas, neskaitot audio grāmatas.

Protams, jāsaka, ka tas nemaz nav tik maz. Lai gan no otras puses – 26 grāmatas ir super maz.  Tādēļ selekcija ir svarīga lieta. Esmu meklējis dažādas iespējas, kur un kā atlasīt grāmatas. Ir daudz dažādu cilvēku, kuru viedoklim uzticos un paļaujos uz viņu ieteikto literatūru. Aizvadītās nedēļas atradumos Derek Sivers grāmatu saraksts, kurš, manuprāt, ir ļoti labs instruments, lai orientētos, ko lasīt. Īpaši jau tādēļ, ka Sivers ir ļoti interesants praktiskais filozofs un interesantu lietu darītājs

.

 

 

2. DZĪVES PRAKTISKUMS – Lietas vs enerģija (stuff vs. energy)

stuff_energy.jpgJau vienā no pagājušajām reizēm minēju atradumu 10xtalk.com podkāstu. Kādā no sarunām tika aprunāta pieeja dzīvei, darbam, attiecībām, kur valda nošķīrums – lietas pret enerģiju. Tas ir praktisks uzdevums. Uz lapiņas sarakstīt, piemēram, 5 lietas, kuras ikdienā iznāk darīt visbiežāk. Un tad pielīdzināt, vai šīs nodarbes saistīta ar lietām vai enerģiju. Proti, ja kaut kas, ko dari, ir attiecināmas uz lietām un priekšmetiem, tad tas, visticamāk, tev dzīvē nenes nekādu pienesumu un nerada vērtību. Piemēram, ja tev mājas tīrīšana rada besi un nogurdina, un rezultātā liekas, ka esi iztērējis laiku, taču tas jādara, jo nepatīk netīrs un savandīts dzīvoklis, tad tas ir lieta.

Turpretim, ja kārtojot savu mājokli tu jūti, kā tev rodas brīvas vietas prātā un emocijās, tas ir enerģija, jo tev paliek labāk un tu vari sākt ‘spridzināt’!

.

 

 

3. PADOMS – palīdzēt kādam tepat blakus

New year resolution: Invite someone who has no friends to lunch or coffee. Or call them on the phone to just say hello. Some people need it.
Attēls no nightdayproductions.com

Attēls no nightdayproductions.com

Es nezinu, kā vidējam cilvēkam (domāju, ka tādi jautājumi ir teju katram), bet man samērā daudz iznāk domāt par palīdzēšanu citiem, labdarību utml. Esmu arī nedaudz interesējies par t.s. non-profit organizācijām. Un izrādās, ka tikai niecīgi 10-15% (nezinu, kāds ir cipars, šis ir no pirksta izzīsts, bet viņš ir mazs) no visām organizācijām ir tādas, kurām vispār drīkstētu ziedot, jo lielākā daļa  ir gaužām neefektīvas. Tādēļ arī lieliska ir ideja, ka šādas organizācijas, varētu teikt  – pat biznesa modeļi, ir izveidoti līdzīgi kā komercuzņēmumi jeb for-profit organizācijas. Tas ir, pēc iespējas lētāk un efektīvāk iegūt ziedojumus un pēc iespējas lētāk un efektīvāk arī nogādāt līdzekļus tiem, kam tie vajadzīgi.

Konceptuāli visa šī saruna sākas ar – palīdzi vienam, palīdzi daudziem. Tādēļ Nassim Taleb tvīts ir tieši laikā un ļoti precīzs.
Manai sievai Ziemassvētkos nejauši iznāca palīdzēt vienai ļoti vecai sievietei, aizvedot viņu mājas ar smagu iepirkumu maisu. Un palīdzot uznest to uz 4.stāvu. Šīs kundzes problēma nebija finanses, bet gan fiziska palīdzība, jo viņas meita reti kad esot ciemos.

Vārdu sakot, ideja – ne tik ‌daudz tagad piezvanīt pa 9000 vai cik tur (nekādā gadījumā nesaku, ka nevajag vai ka tas ir slikti), bet gan apskatīties sev līdzās un palīdzēt kādam blakus esošajam. Bez reklāmas, bez fanfārām.

.

 

 

4. JAUTĀJUMI – 36 jautājumi pilnīgai intimitātei.

galvina Es bieži lasu quora. Regulārie lasītāji jau būs pamanījuši –  esmu apsēsts ar jautājumiem. Jautājumi mani interesē vairāk nekā atbildes. Taču atbildes interesē tādēļ, ka tādi esam radīti. Šobrīd jau varat paklausīties vienu testu, kuru vēl neesmu oficiāli palaidis, taču drīzumā būs kaut kas vairāk. Fitness Jautājums. Te varat drusku paklausīties…
Pagājušajā nedēļā uzdūros vienam ļoti interesantam jautājumu sarakstam, kas varētu palīdzēt iepazīt jebkuru cilvēku. Neko garu nerakstīšu, tikai nocitēšu 3 jautājumus:
5. When did you last sing to yourself? To someone else?
13. If a crystal ball could tell you the truth about yourself, your life, the future or anything else, what would you want to know?
32. What, if anything, is too serious to be joked about?
Visu sarakstu esmu nolēmis iztulkot un nopublicēt atsevišķi! Kaut kad.

Tie, kuri lasa angliski – vai varat sev atbildēt, pirms uzdotu tos kādam citam?

.

 

 

5. MŪZIKA – KATE BUSH Army dreamers

Ziniet, kas ir Latvijas labākais radio raidījums – Mazā Sestdiena ar Little Freddy. Fredis lasa grāmatas, stāsta interesantus stāstus un liek ļoti labu mūziku. Pagājušajā nedēļā mani ārkārtīgi dziļi uzrunāja Freda izvēlētā dziesma. KATE BUSH Army Dreamers.
Labs teksts un laba mūzika, un ļoti pa emociju stīgām trinkšķinošs gabals. Taču, kas interesanti, tā nav seksīga un erotiska dziesma, ja ieklausās vārdos. UN, kad ieklausās vārdos, tad mūzika pēkšņi sāk citādi skanēt. Kaut kas pasīvi revolucionārs, apgaismību rosinošs. Noklausies to 3 reizes!
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .